Kontrola, kázeň myšlenek a prázdnota mysli

Moderátor: zebyja

Uživatelský avatar
DAn
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 200
Registrován: 23 úno 2011, 15:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 36×
Obdrženo poděkování: 49×

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod DAn » 10 črc 2012, 18:20

Děkuji mnohokrát. Rozhodně nechci nic vynechávat, naopak vše poctivě procvičit. Jen jsem nevěděl jak si správně vyložit cíl cvičení. Jinak je pravda ze udržet myšlenku samotnou je pro mě mnohem těžší než se držet myšlenkového pochodu na dané téma :)

Sent from my MB526 Using ForumTouch for Android

Uživatelský avatar
Windik
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 66
Registrován: 10 zář 2011, 19:16
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Windik » 10 črc 2012, 20:34

Anubis píše: Až časem jsem se mohl soustředit na jeden pocit, myšlenku, předmět atp.


Anubilsi a kdy jsi začal cvičit prázdnotu mysli? sledoval jsem v mysli minimálně 15 min. fotbal nebo jak si někdo kope s míčem tak jsem přešel na prázdnotu , jenže se mi to zdálo slabé tak jsem se vrátil a teď nechávám myšlenky volně plynout a snažím se jednotlivé děje nebo tváře prostě cokoliv co se mi zjeví samovolně jakoby pozdržet, ale to zatím dlouho nevydržím, tak nevím jestli zůstat nebo jít dál.

Uživatelský avatar
Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 680
Registrován: 19 zář 2009, 18:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 59×

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Anubis » 10 črc 2012, 21:03

Windik píše:Anubilsi a kdy jsi začal cvičit prázdnotu mysli? sledoval jsem v mysli minimálně 15 min. fotbal nebo jak si někdo kope s míčem tak jsem přešel na prázdnotu , jenže se mi to zdálo slabé tak jsem se vrátil a teď nechávám myšlenky volně plynout a snažím se jednotlivé děje nebo tváře prostě cokoliv co se mi zjeví samovolně jakoby pozdržet, ale to zatím dlouho nevydržím, tak nevím jestli zůstat nebo jít dál.

Začal jsem s Bránou někde uprostřed léta 2007 a 4.9. téhož roku jsem poprvé zkoušel prázdnotu. Podle deníku to dopadlo dost špatně... i další pokusy. Rozdělil jsem si to tehda myslím na 4 části. Kontrola, potlačení myšlenek (které byly mimo téma), udržení jedné ideje a prázdnotu. Cvičil jsem ze začátku první dvě varianty a potom jsem přidával. V září jsem každý den dělal všechny 4, i když první dvě už nebyly třeba.

Já už jsem to tu jednou popisoval, že to první setkání s prázdnotou je dost temné. Ona je ze začátku spíš vynucená než přirozená a spíš mrtvá než živá (je to jako když napneš všechny obličejové svaly a silou zavřeš oči - taky to může vyvolat prázdnotu, ale dost zoufalou/nevědomou/nepřínosnou).

Vlastně sis odpověděl sám, dá se to poznat na tom, že nedokážeš moc dlouho pozdržet ty myšlenky, které jdou „kolem“ tebe. To zastavování je mimochodem dobré cvičení. Hodněkrát jsem s ním potom začínal, když jsem třeba nemohl vymyslet předmět pro imaginaci. Až ztratí ty myšlenky setrvačnost, tak se začnou jakoby rozpouštět a ty uvidíš za ně (prostorově - myšlenky pak uvnitř vypadají jak plochy/masky), ale tuhle blahodárnou prázdnotu jsem našel až o hodně později.

Jinak to pozdržení patří ke kázni myšlenek, takže další stupeň bych zatím nezačínal.

FTX

Trik na vyprázdnění mysli

Příspěvekod FTX » 12 črc 2012, 09:00

Pokud někdo neustále bojuje s větrnými mlýny vlastních myšlenek a současně má velmi dobrou představivost, tak existuje takový morbidní trik, jak tok myšlení zastavit.

----------------------------------------------------------------

Sedněte si do meditační polohy a představte si, že jste právě zemřeli. Zíráte na Vaše tělo, pak ho odnášejí hrobaři, pak se válí někde v márnici. Pak ho zakopávají do země. A nakonec hnije a roozpadá se a přitom ho žerou červy. Je nutné si ty červy velmi plasticky představovat jako zmar všeho hmotného.

----------------------------------------------------------------
Jako vedlejší efekt dochází k zastavení "nezastavitelného" toku myšlení.
Osobně bych doporučil klasiku, po delší době se to většinou podá samo.

PS: Tohle není můj výmysl.

Uživatelský avatar
Windik
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 66
Registrován: 10 zář 2011, 19:16
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Windik » 12 črc 2012, 18:09

mno sledování myšlenek je docela fajn, používám ho když potřebuju přes den usnout abych byl večer fit, s těma červama nevím nevím, prázdnou mysl jsem už na chvíli měl, a myslím že to myšlenky časem vzdají na jak dlouho budu potřebovat. ale díky za typ.

Uživatelský avatar
Windik
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 66
Registrován: 10 zář 2011, 19:16
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Windik » 13 črc 2012, 18:21

dneska ráno při cvičení jsem sledoval nějakou tvář a ta se mi po nějaké chvíli podívala do očí a řekla docela naštvaně ať už na ní nekoukám. docela mě to pobavilo :D

Roman274
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 88
Registrován: 09 kvě 2012, 23:20
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 45×
Obdrženo poděkování: 39×

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Roman274 » 13 črc 2012, 21:26

Windik píše:dneska ráno při cvičení jsem sledoval nějakou tvář a ta se mi po nějaké chvíli podívala do očí a řekla docela naštvaně ať už na ní nekoukám. docela mě to pobavilo :)


To sa aj mne občas stáva. Hlavne keď sa pozerám do zrkadla :)


Sent from my GT-S5830 Using ForumTouch for Android

Roman274
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 88
Registrován: 09 kvě 2012, 23:20
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 45×
Obdrženo poděkování: 39×

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Roman274 » 13 črc 2012, 22:40

Koľko času venujete cvičeniam? Hlavne tu na prvom stupni. Ja cca 2 mesiace asi tak 3x pol hodiny denne. Ale niekedy dávno som už túto cestu absolvoval, takže ide o akési rozpomínanie sa. Zatiaľ som sám prekvapený, že to zvládam. Útlm a nechuť cvičiť isto prídu, tak by ma zaujímalo ako ste sa s tým popasovali vy.
Prajem veľa síl na ceste.

Uživatelský avatar
SCORP1151
trochu se tu rozkoukávám
trochu se tu rozkoukávám
Příspěvky: 4
Registrován: 26 zář 2010, 15:07
pohlaví: Muž

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod SCORP1151 » 02 srp 2012, 15:43

Ahoj Lidi, já osobně už velmi dlouho praktikuji Silvovu metodu, hlavně počítání od 50-1 s vizualizací černé tabule na kterou tato čísla píšu bílou křídou, pak se dostavuje stav mysli, kdy všechna cvičení, jdou lépe.
Sledování myšlenek - představuji si modrou letní oblohu, přicházející myšlenky jsou mráčky, které sleduji, důležité je neupínat se na jeden mráček, ale sledovat jakoby strnule celou oblohu. (jako dítě snad každý ležel v létě na zádech v trávě a sledoval mráčky) Občas ten mráček, který se objeví rozfoukám a čekám až se objeví další.
Uvědomte si že každé cvičení by Vás mělo bavit, když se do něho budete nutit tak to nikdy nebude ono.
Kontrola myšlenek - opět Sivova metoda černa tabule bílá křída tou píšu dané slovo (myšlenku) na tuto tabuli, pří dobrém soustředěni na psaní opravdu jen vyjímečně dochází k přerušení.
Prázdnota mysli - cvičím se zavřenýma očima, snažím se z počátku soustředit na černou tmu a pak tomu nechávám volný průběh, zpočátku přicházely různé obrazy (někdy i hodně hororové, pomohla jednoduchá obrana "dávám lásku" a hororové obrazy zmizely), teď mi při prázdnotě mysli přicházející barvy hlavně fialová. Nebo se mi stává jako bych se dal do pohybu směrem vpřed nebo nahoru prázdnotou a jednou se mi podařilo asi zažít 100% prázdnotu mysli, při cvičení, jsem byl vystřelen nahoru, kde jsem byl snad to nejmenší zrnko prachu v nekonečné prázdnotě nepopsatelný pocit.
PS: pokud má někdo podobné zážitky s prázdnotou mysli, prosím o komentář, děkuji.

Uživatelský avatar
Firzen
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 542
Registrován: 06 dub 2012, 17:30
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 101×
Obdrženo poděkování: 64×
Kontaktovat uživatele:

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Firzen » 02 srp 2012, 19:47

SCORP1151 píše:Sledování myšlenek - představuji si modrou letní oblohu, přicházející myšlenky jsou mráčky, které sleduji, důležité je neupínat se na jeden mráček, ale sledovat jakoby strnule celou oblohu. (jako dítě snad každý ležel v létě na zádech v trávě a sledoval mráčky) Občas ten mráček, který se objeví rozfoukám a čekám až se objeví další.
Uvědomte si že každé cvičení by Vás mělo bavit, když se do něho budete nutit tak to nikdy nebude ono.

Ahoj, nechci ti do toho kecat, ale jak můžeš sledovat myšlenky, když myslíš na mráčky? Já naopak na nic nemyslím a všechny myšlenky, co procházejí ignoruju - tudíž žádné další netvořím. Nebo to tak nemá být?

Uživatelský avatar
marvin
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2866
Registrován: 16 čer 2009, 10:52
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 554×
Obdrženo poděkování: 715×
Kontaktovat uživatele:

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod marvin » 02 srp 2012, 20:07

firzene, nemas je ignorovat..mas je registrovat,pozorovat a kontrolovat..mezi tim je kvalitativni rozdil
Pravá mysl pojme všechny lži a klamy, aniž by byla zmatená.
Pravé srdce pojme jed nenávisti, aniž by došlo k újmě.

Uživatelský avatar
SCORP1151
trochu se tu rozkoukávám
trochu se tu rozkoukávám
Příspěvky: 4
Registrován: 26 zář 2010, 15:07
pohlaví: Muž

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod SCORP1151 » 02 srp 2012, 20:16

Ahoj :) asi mas pravdu, já jsem jen chtěl napsat svou zkušennost. Např. přichází myšlenka - měl bych natřít plot automaticky začnu tu myšlenku rozvádět jakou barvou kdy atd., ale když z té myšlenky udělám mráček a pak ho už jen sleduji - tak neřeším jakou barvou a kdy. Tu myšlenku pořád sleduji, jen už nemam pocit ji dál rozvádět.
Děkuji za komentář.

Uživatelský avatar
Firzen
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 542
Registrován: 06 dub 2012, 17:30
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 101×
Obdrženo poděkování: 64×
Kontaktovat uživatele:

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Firzen » 02 srp 2012, 20:19

marvin píše:firzene, nemas je ignorovat..mas je registrovat,pozorovat a kontrolovat..mezi tim je kvalitativni rozdil

Já je pozoruju a registruju, ale nijak nekontroluju. Neupadám do nich a nenechávám se vtáhnout. Kontrolovat je ale těžko můžu, protože to už bych do dění zasahoval, a to přece není sledování, ne?

A taky pozoruju je do jisté míry - pozoruju jen to, co se mi jakoby samo ukáže, protože v jakémsi hledání a rozhlížení se v mysli už taky spatřuju zase zásah a zase přemýšlení.

Uživatelský avatar
Firzen
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 542
Registrován: 06 dub 2012, 17:30
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 101×
Obdrženo poděkování: 64×
Kontaktovat uživatele:

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Firzen » 02 srp 2012, 20:21

SCORP1151 píše:Ahoj :) asi mas pravdu, já jsem jen chtěl napsat svou zkušennost. Např. přichází myšlenka - měl bych natřít plot automaticky začnu tu myšlenku rozvádět jakou barvou kdy atd., ale když z té myšlenky udělám mráček a pak ho už jen sleduji - tak neřeším jakou barvou a kdy. Tu myšlenku pořád sleduji, jen už nemam pocit ji dál rozvádět.
Děkuji za komentář.

Aha :) Já jsem v tomhle asi na sebe moc přísný. Myslím si totiž, že když tomu cvičení nepodřídím naprosto vše a nebude zcela dokonalé, tak nemůžu ukončit 1. stupeň. Taky proto mi ten 1. stupeň trvá tak dlouho .. :oops:

Uživatelský avatar
SCORP1151
trochu se tu rozkoukávám
trochu se tu rozkoukávám
Příspěvky: 4
Registrován: 26 zář 2010, 15:07
pohlaví: Muž

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod SCORP1151 » 02 srp 2012, 20:43

Ahoj Firzne
Firzen píše:Já je pozoruju a registruju, ale nijak nekontroluju. Neupadám do nich a nenechávám se vtáhnout.

naprosto s tebou souhlasím, jen mi ta proměna myšlenky do mráčku pomáhá... :)
Firzen píše:Aha :) Já jsem v tomhle asi na sebe moc přísný. Myslím si totiž, že když tomu cvičení nepodřídím naprosto vše a nebude zcela dokonalé, tak nemůžu ukončit 1. stupeň. Taky proto mi ten 1. stupeň trvá tak dlouho .. :oops:

Já sám si taky o sobě nemyslím že jsem 1. stupeň zvládl, proto ho pořád cvičím a myslím, že ještě dlouho budu... :)
Přeji Ti hodně úspěchů v cvičení a brzké zvládnutí 1. stupně na 100%


Zpět na “Mentální úroveň - 1. stupeň”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti