Kontrola, kázeň myšlenek a prázdnota mysli

Moderátor: zebyja

Uživatelský avatar
Pete
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 422
Registrován: 01 lis 2010, 02:17
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 31×
Kontaktovat uživatele:

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Pete » 08 dub 2011, 22:09

Ja mam pro tebe tri jednoduche metody, u me funguji, u tebe nemusi hned ale treba po case

1 fixace pohledu, znas to jak se nekdo zadiva, nevnima a premysli o necem ? tak se proste zadivat na neco, proste zafixovat pohled a pri tom okamzite zastavit tok myslenek

2 je o rychlosti, pri prechodu jedne myslenky v druhou musis rychle skocit mezi ne a dostat se do te prazdnoty, proste vyuzit byt i ani ne sekundu mezi dvoumi otazkami/rozhovorem v hlave, skocit mezi to a zastavit se

3 tadle by mela fungovat vzdy - kdyz zastavis dychani, tzn ani nevdechujes ani nevydechujes ! tak by tvoje mysl mela zustat prazdna a neprichazet nove myslenky, i kdyz se to muze zdat neprakticke, tak je to velmi uzitecne, obzvlaste nekomu kdo ma velmi neklidnou mysl, podari se mu takto na par sekund ji zastavit, a pak bud zacne dychat a mysl mu zustane stale cista, nebo se o to muze pokusit znovu..

Uživatelský avatar
Kvazar
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 107
Registrován: 08 pro 2010, 09:44
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 29×
Obdrženo poděkování:

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Kvazar » 09 dub 2011, 13:21

děkuji všem za rady
já jsem myslel, že u tohoto cvičení mají být zavřené oči.....a to mi právě dělá problém, jelikož mi do mysli neustále padají plastické obrazy....
a dál jsem si myslel, že má jít o naprostou prázdnotu....takže myslet na černou tabuli, by se už pokládalo taktéž za myšlenku...nebo ne?
Paradox, humor, změna

Uživatelský avatar
Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 680
Registrován: 19 zář 2009, 18:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 59×

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Anubis » 09 dub 2011, 13:50

Kvazar píše:takže myslet na černou tabuli, by se už pokládalo taktéž za myšlenku...nebo ne?

Ano, nicméně v prvním stupni jsem ještě nepoznal, co to je prázdnota. Takže ji tu klidně ze začátku může zastávat černá plocha.

Mimochodem, začátečník nevidí na svoje myšlenky s otevřenýma očima (to, že zavřeš oči neznamená, že ti nelítají v hlavě myšlenky). Proto je zavírá, aby ho nerušil samotný zrak.

Uživatelský avatar
Ondra
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 618
Registrován: 26 led 2011, 22:54
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 30×

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Ondra » 09 dub 2011, 14:40

Kvazar : Ono je někdy lepší s tím moc ze začátku nezápasit a nechat cca 20 minut myšlenky jen tak plynout. Myslšlenkový tok se tím vyčerpá a mysl přirozeně spočine.

Ibis
snažím se trochu psát
snažím se trochu psát
Příspěvky: 10
Registrován: 31 pro 2010, 10:32
pohlaví:

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Ibis » 09 dub 2011, 18:45

Kvazar píše:a dál jsem si myslel, že má jít o naprostou prázdnotu....takže myslet na černou tabuli, by se už pokládalo taktéž za myšlenku...nebo ne?

Áno, tá tabuľa je myšlienka, ktorá reprezentuje prázdnotu. Jej úlohou je vytlačiť všetky ostatné myšlienky. Ak to zvládneš, môžeš ísť aj bez tabule.
"Po důkladném studiu této nauky dospěje čtenář k názoru, že se nedá hovořit
ani o bílé ani o černé magii a že není také rozdílu mezi magií, mystikou a jinými
podobnými vědami, ať se již nazývají jakkoli a jdou jakýmkoliv směrem."

Uživatelský avatar
Kvazar
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 107
Registrován: 08 pro 2010, 09:44
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 29×
Obdrženo poděkování:

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Kvazar » 09 dub 2011, 19:34

dobrě děkuji
myslíte, že kdybych naslouchal jen svému dechu a mysl by zůstala prázdná, tak bych požadavky cvičení splňoval ?
Paradox, humor, změna

Uživatelský avatar
Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 680
Registrován: 19 zář 2009, 18:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 59×

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Anubis » 09 dub 2011, 20:25

Kvazar píše:dobrě děkuji
myslíte, že kdybych naslouchal jen svému dechu a mysl by zůstala prázdná, tak bych požadavky cvičení splňoval ?

Určitě. Na prostém pozorování dechu není nic špatného.

Uživatelský avatar
Ondra
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 618
Registrován: 26 led 2011, 22:54
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 30×

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Ondra » 24 dub 2011, 08:15

Přitomnost jsou pouze dveře , ty když člověk před sebou nezabouchne a projde jimi, tak pak děj se co děj. Ono sice jde o prázdnotu, ale i zde můžeš prožívat určité stavy ( např. blaženosti), komunikovat s bytostmi ( např. Svatý anděl strážce ) a mnoho dalšího. Jen záleží právě na té hloubce.
Ty cvičíš mnoho let reiky ne ? V tom máš hodně navrch oproti úplnýmu začátečníkovi a nejspíše je ten první stupeň jen jiným způsobem podán, než jak už umíš. Každopádně podle mne je nutno i tak nic nepřeskakovat a tím se naladit na systém Bardona. Nejdřívě kontrola myšlenek, pak udržení jedné konkrétní myšlenky ( to je takový předstupeň prázdoty, Bardon to tam přímo vysvětluje, že to je pro začátečníka mnohem jednodušší, než úplná prázdnota, zvolit si můžeš cokoliv) a poté ta prázdnota. Vše se odhrává v přítomnosti, nic jako budoucnost, nebo minulost neexistuje.

Uživatelský avatar
Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 680
Registrován: 19 zář 2009, 18:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 59×

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Anubis » 24 dub 2011, 10:38

michalangelo píše:...


Zbytečně se nezdržuj. 1. a 2. cvičení máš v pořádku. Pokud si myslíš, že ovládáš 4., tak si nejdřív zkus 3. - mělo by ti jít jednoduše. Jestliže jsi už jednou zažil prázdnotu, tak ti ji nic nepřeruší. Neměj obavy. Navíc to, co jsi popsal jsem zažíval až po důkladném procvičení druhého stupně (prohloubení prázdnoty).

Uživatelský avatar
Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 680
Registrován: 19 zář 2009, 18:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 59×

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Anubis » 26 dub 2011, 00:26

michalangelo píše:Je vhodné si za myšlenku 3. cvičení vybrat přítomnost? Nebo by to mělo být něco jednoduššího, třeba luna? Děkuji M

Pokud jde o cvičení jedné ideje, tak je dobré ji konkretizovat. Čím je konkrétnější představa, tím je toto cvičení těžší. Pokud si vybereš např. téma procházka v lese, tak máš mantinely dost daleko. V tom lese se totiž může stát takřka cokoliv a je jen na tobě, kdy uvážíš, že to už je moc mimo. Přítomnost jako taková je moc obecná*, pokud ovšem nejde přímo o představu toho slova (napsaného/vysloveného) nebo nějakého fyzického předmětu, se kterým přítomnost spojuješ. Špatný nemusí být např. pohled z okna nebo návštěva kina apod. To cvičení potom graduje až do imaginace v druhém stupni, kde si můžeš představit lunu. Pro první stupeň je to ale moc konkrétní (mysl je zde většinou ještě těkavá) a vystačíš si tedy s jednodušší představou. Pokud jsi ale schopen si po stanovený čas tu lunu představovat, tak je to samozřejmě splněno.


* při přerušení je těžké najít moment, kdy se to pokazilo

Uživatelský avatar
Ondra
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 618
Registrován: 26 led 2011, 22:54
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 30×

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Ondra » 26 dub 2011, 08:06

michalangelo: Dle mne je potřeba každé cvičení provádět v naprosté přítomnosti, protože se tím eliminujou veškeré rušivé myšlenky. Přítomnost je určitým stavem vědomí. Zvolim třeba slovo láska. Zaměřím se na přítomnost a zde vyslovím slovo láska, poté se snažím udržet co nejdele tuto ideu v přítomnosti, tedy v počátečním stavu. To samé je to s imaginací. Imaginovat nelze jinak než v přítomnosti. atd…

Uživatelský avatar
mek onder
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 412
Registrován: 17 říj 2010, 22:52
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 255×
Obdrženo poděkování: 350×

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod mek onder » 22 kvě 2011, 00:49

Možná by bylo dobré cvičit kratší dobu,ale častěji atˇsi tělo zvykne na zátěž,popř.věnovat více času předcházejícím cvičením.

Atˇse daří.
Mc :)
..všechny věci tady jsou skutečně jenom dočasné - pouze Duch je dokonalou podstatou. Nikde mimo tebe samotného není pro tebe cíle. Jediný smysl a cíl vlastního života je v rozpoznání vlastního životního úkolu, tj. ve vědomí vlastního živého poměru k Bohu.

Uživatelský avatar
Kvazar
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 107
Registrován: 08 pro 2010, 09:44
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 29×
Obdrženo poděkování:

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Kvazar » 25 čer 2011, 13:33

zdravim
již po dobu 80 dní se snažim splnit cvičení : "Prázdnota Mysli" a mé výsledky jsou zcela nepatrné
sice myšlenky nejsou chaotické, ale stejně se mi do mysli vetře tak cca. 15-20 myšlenek......ty ihned po zaregistrování opustim a vrátim se zpět k prázdnotě, ale už to takhle jde asi 40 dní po sobě a úspěchy se od sebe nijak neliší....

jestli někdo měl podobné problémy, nebo jeho cvičební doba byla ještě delší, tak to sem prosím napište, ať nejsem ze sebe tak zklamaný ;)
Paradox, humor, změna

patanjali
snažím se trochu psát
snažím se trochu psát
Příspěvky: 24
Registrován: 15 bře 2011, 10:54
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod patanjali » 25 čer 2011, 20:38

Cim mene ti bude zalezet na vysledku, tim mene myslenek ti prijde, proste se do toho uvolnovat. Jinak je to jako kdyz se pes honi za svym ocasem.

jinak tedy nevim, ale domnivat se, ze clovek dosahne prazdnoty po par desitkach dnu cviceni mi prijde trochu ambiciozni anebo jsem extremne netalentovanej ja, coz je taky mozny.

Ono predevsim zalezi jak clovek stravi tech zbyvajicich X hodin behem dne, kdyz "necvici". Mysl je v prvni rade neposedna nikoliv proto, ze malo meditujeme, ale proto, ze porad neco chceme.

Uživatelský avatar
Ondra
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 618
Registrován: 26 led 2011, 22:54
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 30×

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Ondra » 25 čer 2011, 21:05

Kvazar : Je to naprosto normální. Buď trpělivý a nezabývej se počítáním odcvičených dnů.


Zpět na “Mentální úroveň - 1. stupeň”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti