Zmena v dychani počas cvičebia

Moderátor: zebyja

Chariel
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 77
Registrován: 27 srp 2021, 15:32
pohlaví: Muž
Národnost: SK
Poděkoval(a): 56×
Obdrženo poděkování: 13×

Zmena v dychani počas cvičebia

Příspěvekod Chariel » 10 bře 2022, 11:57

Chcem sa spytat ludi co uspesne absolvovaly prvy stupen, zda museli zmenit nejakym sposobom svoj dych. Podla istych knih zmena v dychu sposobuje aj zmrnu v objeme myšlienok. Da sa to zvladnut aj bez spomalenia dychania? Dakujem :)

Uživatelský avatar
Sen
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 47
Registrován: 19 úno 2015, 10:36
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 216×
Obdrženo poděkování: 31×

Re: Zmena v dychani počas cvičebia

Příspěvekod Sen » 11 bře 2022, 03:48

Ahoj, Charieli. Otázka dýchání zajímá i mě. Rád bych se právě naučil Egyptská dechová cvičení. Zatím jsem si četl návod na držení pěstí. Ale myslím si, že bez praktické ukázky bych cvičení nedělal s takovým účinkem a možná bych ho i cvičil bez kýženého výsledku.

Otázka do pléna: Předal by někdo tuto praxi?

Provedl jsem si již několikrát Nétí, ale zjišťuji, že můj nos je i přes to stále "ucpaný"...zvláště po nošení roušek...budu pokračovat v Nétí (pouze proplachování slanou vodou). Pamatuji si, že jsem tzv. funěl již na střední škole. Charieli, myslíš objem myšlenek, že jich je víc a že se Ti rychleji vynořují v hlavě?

Také by mě zajímalo, jak je to s tím zpomalením dýchání...zatím jsem o tom nic nečetl.

Chariel
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 77
Registrován: 27 srp 2021, 15:32
pohlaví: Muž
Národnost: SK
Poděkoval(a): 56×
Obdrženo poděkování: 13×

Re: Zmena v dychani počas cvičebia

Příspěvekod Chariel » 11 bře 2022, 09:53

Ahoj Sen. Z knih FB som vycital ze rychlost dychania ovplyvnuje mnozstvo myslienok ktore sa vynoria. Naprijlad v spoločebstve do ktoreho patril Crowley sa cvici spomalovanie predlzovanie doby vydychu, podrzania aj vdychu. V brane vsak nebolo spomenite, cvicenie tohoto typu a tak by ma zaujimalo, zda je to vynechanou nutnostou, alebo to nutne nieje. Čo sa tyka problemu s dychanim mozem ti doporucit sprej ktory sa da kupit v lekarni a je velmi efektivny. Zaroven zvlhcuje nos cize si neposkodis sliznice. Mas zaujem?

Uživatelský avatar
Adam
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 705
Registrován: 07 čer 2010, 02:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 481×
Obdrženo poděkování: 357×

Re: Zmena v dychani počas cvičebia

Příspěvekod Adam » 11 bře 2022, 12:59

Ahoj,

za mě - spíš než dechová cvičení zahrnující rytmické počty nádechů apod. - soustředit se na klidný, přirozený, nijak neupravovaný dech během cvičení a vlastně v průběhu celého dne.

Jako zpěvák bych snad jenom doporučil učit se dýchat zhluboka - tedy do břicha, jako by se vdechovaný vzduch naléval do těla a zaplňoval nejdříve "dno" (břišní dutinu/ spodní část plicních laloků) a až potom vyšší partie. Mnoho lidí je nějak zatnutých a dýchají mělce, krátce, zdaleka nevyužívají plíce v plném rozsahu.

U fyzického cvičení (Tibeťani apod.) mi dobře funguje nádech nosem, výdech pusou.

V druhém kroku vázání představy (imaginace) na dech - tedy vědomé dýchání, jak je popsáno v Bráně.

Toto brát jako základ - dobře zvládnout a potom případně rozšiřovat o další speciality.

Ať se daří.

A.
Nejsem ani duše, ani tělo, nesmrtelný duch-JÁ jsem,
jsem pouhý svědek tohoto bytí... :akasha

Uživatelský avatar
gooolem
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 400
Registrován: 04 říj 2010, 11:05
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 280×
Obdrženo poděkování: 443×
Kontaktovat uživatele:

Re: Zmena v dychani počas cvičebia

Příspěvekod gooolem » 11 bře 2022, 22:16

Chariel píše:Chcem sa spytat ludi co uspesne absolvovaly prvy stupen, zda museli zmenit nejakym sposobom svoj dych. Podla istych knih zmena v dychu sposobuje aj zmrnu v objeme myšlienok. Da sa to zvladnut aj bez spomalenia dychania? Dakujem :)


Ahoj, dechu se vedome nijak venovat nemusis, abys zklidnil myslenky. Jen zklidnuj mysl a dech se uzpusobi. Kdyz se budes zaobirat dechem, tak budes mit dalsi myslenky navic. Alespon tolik moje praxe. Zalezi na Tobe.
Hlavu nesu v oblacích, však nohy z tuhé hlíny uplácané mám.

Chariel
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 77
Registrován: 27 srp 2021, 15:32
pohlaví: Muž
Národnost: SK
Poděkoval(a): 56×
Obdrženo poděkování: 13×

Re: Zmena v dychani počas cvičebia

Příspěvekod Chariel » 12 bře 2022, 09:57

Dakujem za radu

Uživatelský avatar
zebyja
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 521
Registrován: 02 kvě 2013, 15:47
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 65×
Obdrženo poděkování: 181×

Re: Zmena v dychani počas cvičebia

Příspěvekod zebyja » 05 dub 2022, 09:48

Čím víc okysličení tím víc energie a tedy silnější myšlenky. Pokud se mírně přidusíš třeba prodloužením dechu, tak sice některé myšlenky neuvidíš, ale jejich potenciál tam stále bude. Pro zbavení se i potenciálu je třeba naopak energii přidat, přikysličit a až se myšlenky objeví pokračovat jak jsi zvyklý.
Inteligentní člověk umí řešit problémy, genius jim umí předcházet..
_________________________________________________________
legenda pro mé příspěvky: offTopic, dodatek, předmět zprávy

Chariel
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 77
Registrován: 27 srp 2021, 15:32
pohlaví: Muž
Národnost: SK
Poděkoval(a): 56×
Obdrženo poděkování: 13×

Re: Zmena v dychani počas cvičebia

Příspěvekod Chariel » 06 dub 2022, 06:55

Dakujem :)

Uživatelský avatar
ikarkar
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 164
Registrován: 29 lis 2019, 17:57
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 58×
Obdrženo poděkování: 302×

Re: Zmena v dychani počas cvičebia

Příspěvekod ikarkar » 17 kvě 2022, 18:07

gooolem píše:
Chariel píše:Chcem sa spytat ludi co uspesne absolvovaly prvy stupen, zda museli zmenit nejakym sposobom svoj dych. Podla istych knih zmena v dychu sposobuje aj zmrnu v objeme myšlienok. Da sa to zvladnut aj bez spomalenia dychania? Dakujem :)


Ahoj, dechu se vedome nijak venovat nemusis, abys zklidnil myslenky. Jen zklidnuj mysl a dech se uzpusobi. Kdyz se budes zaobirat dechem, tak budes mit dalsi myslenky navic. Alespon tolik moje praxe. Zalezi na Tobe.


Ahoj. Já to vidím ještě trochu jinak:
Když mysl sleduje nádech (kde a co se nadechuje) a následně sleduje výdech (kam do svého těla vypouští a usměrńuje to, co bylo nadechnuto), tak potom už není prostor pro žádné myšlenky a tělo se "odhmotňí". Následně zcela přirozeně přestaneš sledovat i ten dech. :-)
Moudrý nebojuje a nesoupeří, a proto není na světě nikdo, kdo by se odvážil s ním měřit.

Jurka
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 70
Registrován: 18 pro 2018, 21:31
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 22×
Obdrženo poděkování: 24×

Re: Zmena v dychani počas cvičebia

Příspěvekod Jurka » 18 kvě 2022, 11:24

Ahoj,
dle mne to není potřeba, pokud nedýcháš nějakým rušivým způsobem( fuňění, chrčení atp.).
Jednu dobu jsem to také řešil a výsledek byl, že jsem se zaměřoval na dýchání, místo na cvičení, jakmile jsem myšlenku opustil ( nebylo to hned) tak se dech přizpůsobil aktuálnímu cvičení a hlavně jsem ho přestal jakýmkoliv způsobem vnímat.

Chariel
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 77
Registrován: 27 srp 2021, 15:32
pohlaví: Muž
Národnost: SK
Poděkoval(a): 56×
Obdrženo poděkování: 13×

Re: Zmena v dychani počas cvičebia

Příspěvekod Chariel » 18 kvě 2022, 22:39

ikarkar píše:
gooolem píše:
Chariel píše:Chcem sa spytat ludi co uspesne absolvovaly prvy stupen, zda museli zmenit nejakym sposobom svoj dych. Podla istych knih zmena v dychu sposobuje aj zmrnu v objeme myšlienok. Da sa to zvladnut aj bez spomalenia dychania? Dakujem :)


Ahoj, dechu se vedome nijak venovat nemusis, abys zklidnil myslenky. Jen zklidnuj mysl a dech se uzpusobi. Kdyz se budes zaobirat dechem, tak budes mit dalsi myslenky navic. Alespon tolik moje praxe. Zalezi na Tobe.


Ahoj. Já to vidím ještě trochu jinak:
Když mysl sleduje nádech (kde a co se nadechuje) a následně sleduje výdech (kam do svého těla vypouští a usměrńuje to, co bylo nadechnuto), tak potom už není prostor pro žádné myšlenky a tělo se "odhmotňí". Následně zcela přirozeně přestaneš sledovat i ten dech. :-)


Dakujem

Uživatelský avatar
Keanu
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 26
Registrován: 10 říj 2022, 17:03
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 91×
Obdrženo poděkování:

Re: Zmena v dychani počas cvičebia

Příspěvekod Keanu » 26 lis 2022, 11:38

Sen píše:
Provedl jsem si již několikrát Nétí, ale zjišťuji, že můj nos je i přes to stále "ucpaný"...zvláště po nošení roušek...budu pokračovat v Nétí (pouze proplachování slanou vodou).


Mohlo by pomocí:


Uživatelský avatar
Sen
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 47
Registrován: 19 úno 2015, 10:36
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 216×
Obdrženo poděkování: 31×

Re: Zmena v dychani počas cvičebia

Příspěvekod Sen » 26 lis 2022, 12:07

Vyzkoušel jsem jedno kolo a opravdu se dýchá lépe...díky...budu praktikovat. :sul:

Uživatelský avatar
gooolem
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 400
Registrován: 04 říj 2010, 11:05
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 280×
Obdrženo poděkování: 443×
Kontaktovat uživatele:

Re: Zmena v dychani počas cvičebia

Příspěvekod gooolem » 03 pro 2022, 19:09

Proplach slanou vodou mohu doporučit. Výborně pomáhá. Před pár lety jsem se po dobu tří let zbavoval jakési závislosti na nosních kapkách a sprejích a proplach solí byl tím nejlepším pomocníkem. Samozřejmě to nejde hned. Takže držím palce pokud někdo zápasí s překrvenou nosní sliznicí.
Hlavu nesu v oblacích, však nohy z tuhé hlíny uplácané mám.


Zpět na “Mentální úroveň - 1. stupeň”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti