Pozorovatel nejvyšší úrovně [vyřešeno]

Moderátor: zebyja

Uživatelský avatar
Firzen
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 541
Registrován: 06 dub 2012, 17:30
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 99×
Obdrženo poděkování: 62×
Kontaktovat uživatele:

Pozorovatel nejvyšší úrovně [vyřešeno]

Příspěvekod Firzen » 25 zář 2012, 18:00

Ahoj všem,

tak se mi konečně daří už víc než týden sledovat myšlenky ráno i večer. Narážím však na celkem nepříjemný problém. Když totiž pozoruju své myšlenky, tak přesto vždycky tu a tam nějaká myšlenka se mě jakoby dotkne. Dotkne se toho bodu, odkud pozoruju, a na zcela zanedbatelnou časovou jednotku na chvíli přestanu sledovat myšlenky a ztrácím kontrolu. Opravdu to nebývá delší, než jedna sekunda, ale i tak mě to trápí.

Na řešení jsem vymyslel dvě strategie. První je, že prostě zavřu oči a sleduju prostě vše kolem, a nesoustředím se na to, kde jsem, resp. to neřeším. Ale není to moc spolehlivé..
No a druhá strategie by byla najít pozici, ze které bych pozoroval myšlenky, a ty myšlenky by prostě už na mě nemohly. Prostě být v prostoru úplně mimo ně.

Jenže když hledám takovéhle místo, tak když už si myslím, že tam jsem, tak vždycky jde jít ještě jinam, a vidět všechno ještě více zaobalené.. zkrátka vždycky lze pozorovat pozorovatele. Navíc takové akce jdou zcela proti smyslu sledování.

Nevíte, jak se s tímto vyrovnat? Děkuji
Naposledy upravil(a) Firzen dne 07 říj 2012, 21:13, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Ankhur
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 379
Registrován: 03 říj 2010, 12:54
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 48×
Obdrženo poděkování: 35×

Re: Pozorovatel nejvyšší úrovně

Příspěvekod Ankhur » 26 zář 2012, 14:15

Ahoj,

nehledej žádné konkrétní místo odkud nebo nehledej místo kde jsi sám...zkus jen být a pozoruj.

Asi by to mělo být podobné jako když sleduješ dech - dýcháš a vnímáš dech/dýchání....cítíš/uvědomuješ si u toho tu prázdnotu mysli/myšlenek?

Tak a teď to zkus bez zaměření se na dýchání...pro srovnání.
Není to o tom, co chceš, je to o tom, co skutečně uděláš.

Uživatelský avatar
Ondra
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 618
Registrován: 26 led 2011, 22:54
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 30×

Re: Pozorovatel nejvyšší úrovně

Příspěvekod Ondra » 26 zář 2012, 22:42

Firzen : gratulace, že se daří

Ono pokud ty myšlenky sleduješ, tak se tě prostě dotýkají a to je dle mne normální. Ty ty myšlenky nepotlačuješ, nebo nezastavuješ. Dle mne je důležité, když k tomu dojde, se umět vrátit zpět, do pozice pozorovatele, prostě se nenechat tou myšlenkou strhnout. Což dle toho co píšeš umíš...

Pokud by jsi chtěl , aby na tebe myšlenky nemohly, tak bych zkusil cvičeni viz koncentrace na jednu myšlenku-ideu a pak prázdnotu mysli. Zde sám zpozoruješ , že po cca 20 minutách se celý myšlenkový tok vyčerpává a dochází k přirozenému uvolnění. Smozřejmě , že je potřeba to umět i vůlí, ale to chce čas.

Uživatelský avatar
Firzen
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 541
Registrován: 06 dub 2012, 17:30
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 99×
Obdrženo poděkování: 62×
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorovatel nejvyšší úrovně

Příspěvekod Firzen » 27 zář 2012, 15:33

Pro Ankhura: Jsem rád, že jsi mi odpověděl zrovna ty :-) Zkoušel jsem už 2x trochu, ale opravdu jen trošičku se zaměřit či se držet toho dechu, a sledování myšlenek se zjednodušilo asi tak 50x. Nevím, jestli je to vhodný postup nebo jak jsi to myslel, ale každopádně je to lepší, než bez toho zaměření na dech. Mám to tak tedy dělat?

Pro Ondru: Děkuju moc za uznání. Ani nevíš, jak mě to těší. Chci ještě nějakou dobu jen sledovat myšlenky, tak abych se ani jednou nemusel vracet během těch 10 minut, a až pak zkusím ta další myšlenková cvičení.
Jinak jak říkáš, že to chce vůli, tak mám pocit, že to sledování velmi posiluje moji vůli. Cítím se teď jakoby silnější.

Uživatelský avatar
Ondra
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 618
Registrován: 26 led 2011, 22:54
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 30×

Re: Pozorovatel nejvyšší úrovně

Příspěvekod Ondra » 27 zář 2012, 16:51

Firzen : dobře, že to nebereš tak, jako když bych ti říkal jdi dál na další stupeň, tak to myšleno nebylo :)
Je dobře , že slyšíš své svědomí, už se mi párkrát stalo, že jsem ho ignoroval. bohužel...

Uživatelský avatar
Ankhur
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 379
Registrován: 03 říj 2010, 12:54
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 48×
Obdrženo poděkování: 35×

Re: Pozorovatel nejvyšší úrovně

Příspěvekod Ankhur » 30 zář 2012, 16:13

Firzen píše:Mám to tak tedy dělat?


Práce s dechem a harmonie skrz dech a jeho rytmus je o mnoha možnostech, které to přinese.
Určitě to můžeš dělat - pro zlepšení pozorování myšlenek i pro celkovou harmonizaci. Prostě, jak to sám cítíš - nic není špatně, pokud to tak sám cítíš. :)
Naposledy upravil(a) Ankhur dne 01 říj 2012, 09:27, celkem upraveno 1 x.
Není to o tom, co chceš, je to o tom, co skutečně uděláš.

Uživatelský avatar
Firzen
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 541
Registrován: 06 dub 2012, 17:30
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 99×
Obdrženo poděkování: 62×
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorovatel nejvyšší úrovně

Příspěvekod Firzen » 30 zář 2012, 21:00

Dobře, budu v tom tedy pokračovat. Výsledky jsou super. Děkuju moc za radu!

Uživatelský avatar
verona
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 82
Registrován: 06 črc 2012, 13:12
pohlaví: Žena
Obdrženo poděkování:

Re: Pozorovatel nejvyšší úrovně

Příspěvekod verona » 01 říj 2012, 00:00

Firzen píše:Dobře, budu v tom tedy pokračovat. Výsledky jsou super. Děkuju moc za radu!

Mám radost s tebou. Gratuluji.


Zpět na “Mentální úroveň - 1. stupeň”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti