Je nutné si ZAPAMATOVAT všechny myšlenky při kontrole?

Moderátor: zebyja

Uživatelský avatar
kedrigern
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 148
Registrován: 08 srp 2010, 19:41
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 25×
Obdrženo poděkování: 27×

Zapamatování si myšlenek

Příspěvekod kedrigern » 10 říj 2010, 17:06

Při cvičení pozorování myšlenek se mi jakž takž daří, že když mi nějaká myšlenka přijde na mysl, tak si brzo uvědomit, že cvičím pozorování myšlenek a tuto myšlenku opustit. Mám ale problém s tím, si myšlenky pamatovat. Jsem schopen si zapamatovat tak 3, maximálně 4 poslední myšlenky a jediný způsob, jak toto čílo zvýšit, který mě napadá, je si tyto myšlenky postupně opakovat, abych na ně nezapoměl. Janže pak by se cvičení změnilo na koncentraci a opakování myšlenek a to si myslím, že není účel tohoto cvičení. Nevíte prosím někdo, jak zvyšovat počet zapamatovaných myšlenek tak, aby cvičení zůstalo pasivní a plnilo účel?

Díky předem za odpovědi.
May the Awareness be with you. Kedrigern z Hor Tichého Hromu

Uživatelský avatar
Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 680
Registrován: 19 zář 2009, 18:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 59×

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Anubis » 10 říj 2010, 18:02

kedrigern píše:Mám ale problém s tím, si myšlenky pamatovat.

To, že se nemáš zapomenout znamená, že nemáš uhnout z tohoto cvičení k něčemu jinému. Se zapamatováním myšlenek to nemá co dělat. Účel prvních cvičení je poznat svou vědomou podstatu, která je pořád konstantní, ať už se před tebou nebo v tobě odehrává cokoliv.

Pajclin
snažím se trochu psát
snažím se trochu psát
Příspěvky: 13
Registrován: 14 srp 2010, 16:54
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Pajclin » 10 říj 2010, 21:35

Anubis píše:
kedrigern píše:Mám ale problém s tím, si myšlenky pamatovat.

To, že se nemáš zapomenout znamená, že nemáš uhnout z tohoto cvičení k něčemu jinému. Se zapamatováním myšlenek to nemá co dělat. Účel prvních cvičení je poznat svou vědomou podstatu, která je pořád konstantní, ať už se před tebou nebo v tobě odehrává cokoliv.


Me to taky nejak mate. V prvnim octavci popisu cviceni FB pise, ze se myslenky mame snazit podrzet. Dokonce i tusim William Mistele v komentarich k tomuto cviceni rika, ze se mame po skonceni cviceni pokusit vybavit vse, co proslo nasi mysli.

Uživatelský avatar
Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 680
Registrován: 19 zář 2009, 18:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 59×

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Anubis » 10 říj 2010, 21:42

Pajclin píše:Me to taky nejak mate. V prvnim octavci popisu cviceni FB pise, ze se myslenky mame snazit podrzet. Dokonce i tusim William Mistele v komentarich k tomuto cviceni rika, ze se mame po skonceni cviceni pokusit vybavit vse, co proslo nasi mysli.


Podržení patří spíš do druhé fáze, můžeš se o něj při kontrole snažit, ale není to pro samotné pozorování nutné. Anglický překlad neznám, je možné, že si pan Mistele něco špatně vyložil. Vybavení si těchto věcí po cvičení je v této fázi zbytečné.

Uživatelský avatar
kedrigern
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 148
Registrován: 08 srp 2010, 19:41
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 25×
Obdrženo poděkování: 27×

Je nutné si ZAPAMATOVAT všechny myšlenky při kontrole?

Příspěvekod kedrigern » 10 říj 2010, 22:23

Já jsem při své domněnce o nutnosti si myšlenky pamatovat také vycházel ze stejné věty v bráně. Navíc například santo ve druhém příspěvku tohoto vlákna napsal:
" ze začátku celkem težké cvičení pamatovat si 5 min co nám proběhlo v hlavě,pokud ale sklidníte mysl a budete se koncentrovat,tak po týdnu cvičení uvidíte znatelný pokrok,"

a nikdo to pamatování nezpochybňoval, tak jsem si myslel, že ty myšlenky se mají pamatovat.

Jsem rád, že si ty myšlenky pamatovat nemusím, protože by to pro mě byla opravdu hodně velká komplikace.
May the Awareness be with you. Kedrigern z Hor Tichého Hromu

Uživatelský avatar
kedrigern
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 148
Registrován: 08 srp 2010, 19:41
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 25×
Obdrženo poděkování: 27×

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod kedrigern » 10 říj 2010, 22:34

Nedalo mi to, a na stránkách Misteleho http://www.lava.net/~pagios/ch1mental.html jsem našel text:
Exercise 1: Observing your thoughts. Taking the perspective of an alert
and silent observer, close your eyes and observe your thoughts. Do this
for a minute and work up to five minutes. Try to recall all that happens
within your mind.

Comments: This exercise makes you more conscious of your mental body
and the processes and contents of your mind. When I first tried this
exercise, I felt very odd not only noticing mental events but also trying
to remember what had occurred while meditating. I notice, though, that
the exercise made my mind sharper and more observant.
I could recall, by the way, up to six separate mental events but six
things is about all I can remember. I feels a little odd to be observing
mental events and then trying also to remember them as well but I take it
that this is also part of the exercise.


I při svých začátečníckcých znalostech angličtiny to chápu jako že podle něj by si člověk měl myšlenky pamatovat, na druhou stranu píše (jestli to dobře chápu), že si je schopen vybavit maximálně 6 myšlenek. To mi přijde docela málo.
May the Awareness be with you. Kedrigern z Hor Tichého Hromu

Chrz
snažím se trochu psát
snažím se trochu psát
Příspěvky: 11
Registrován: 19 črc 2010, 13:55
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Chrz » 11 říj 2010, 09:23

Podle mě je velice prospěšné se snažit si myšlenky zapamatovat a třeba si je zapisovat, protože to hodně pomáhá při introspekci. Je to zrcadlo toho, co zrovna v danou dobu řešíme. navíc to člověku umožní pozorovat jak vůbec mysl funguje. Mě se zpočátku dařilo vybavit si třeba 5, 6 myšlenek, co ke mě přišly (všechny jsem si nepamatoval). Ale během pár týdnů cvičení už jich prostě tolik nepřicházelo a jejich zapamatování bylo jednodušší stejně jako neztotožňování a jejich nenásledování. Podle mě to v Bráně není napsáno jenom tak a svůj význam to má.

Uživatelský avatar
Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 680
Registrován: 19 zář 2009, 18:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 59×

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Anubis » 11 říj 2010, 13:51

Potom tu není žádný opravdový začátečník. V tom případě to, co jsem napsal ignorujte. Mě myšlenky a stíny jiných myšlenek bombardovaly tak, že jsem je nebyl schopen všechny vidět, natož si těch několik stovek za minutu pamatovat. Nechápu tedy, proč tu řešíme kontrolu myšlenek. Připadá mi, že ten člověk psal návod zpětně a nedokázal se vcítit do svého minulého stavu - začátečník, který 10 minut pozoruje myšlenky není schopen je sepsat.

balamunt
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 116
Registrován: 18 led 2010, 12:26
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod balamunt » 11 říj 2010, 14:01

Je pravda, že Mistele píše: Cvičení 1: sledování myšlenek. V úloze tichého pozorovatele zavřete oči a pozorujte své myšlenky. Začnete jednou minutou a zvyšujte na pět. Poté si zkuste vybavit vše, co prošlo vaší myslí.

Bardon píše: Usedněte pohodlně na židli nebo se uložte na pohovku. Uvolněte svaly celého těla, zavřete oči a pozorujte po dobu pěti minut běh svých myšlenek, které se snažte podržet.

Otázka je, co myslí tím "podržet". Osobně si myslím, že tím, že žák se snaží po cvičení vybavit své myšlenky, že tím nic nezkazí, naopak získá. Je to otázka paměti. Pokud si někdo špatně vybavuje, pak má špatnou paměť. Moje paměť taky není nic extra. Viděl bych to takto: jestliže má žák s něčím problémy, pak to je zrovna cesta, kde může ohromně získat. Je to jeho slabina, kterou když zvládne, tak ohromně poroste. Tedy pokud mám problém s vybavováním, pak bych se na to extra zaměřil.

Uživatelský avatar
Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 680
Registrován: 19 zář 2009, 18:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 59×

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Anubis » 11 říj 2010, 14:07

balamunt píše:Otázka je, co myslí tím "podržet".

Zbavit mysl těkavosti = zpomalit tok myšlení = zredukovat stovky myšlenek na desítky atd.


balamunt píše:Je to otázka paměti.

Když bude člověk zlepšovat paměť tak, že se na ni bude zaměřovat, tak postoupí (z mé zkušenosti) jen málo. Je lepší oddělit vědomí od myšlenek a pak člověk pochopí, že všechny věci jsou jen „vedle v baráku“ a může si tam kdykoliv dojít.

balamunt
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 116
Registrován: 18 led 2010, 12:26
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod balamunt » 11 říj 2010, 14:32

No já si myslím, že to podržet značí spíše ZAPAMATOVAT. V tom cvičení člověk NEMÁ zasahovat svoji vůlí do toku myšlenek. Má být POUHÝM POZOROVATELEM. Počet myšlenek se zredukuje časem automaticky. Časem se neobjeví víc než 10-15 myšlenek. Vůle se používá až v dalších mentálních cvičeních.

Ta špatná paměť zase souvisí s živlem Země v duchu, takže nebrat na lehkou váhu. Cokoliv se člověku nedaří, je to signál, kde má pracovat.

Uživatelský avatar
Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 680
Registrován: 19 zář 2009, 18:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 59×

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Anubis » 11 říj 2010, 15:33

balamunt píše:No já si myslím, že to podržet značí spíše ZAPAMATOVAT. V tom cvičení člověk NEMÁ zasahovat svoji vůlí do toku myšlenek. Má být POUHÝM POZOROVATELEM. Počet myšlenek se zredukuje časem automaticky. Časem se neobjeví víc než 10-15 myšlenek. Vůle se používá až v dalších mentálních cvičeních.


Máš problém s klávesou Caps lock? Tenhle proces je těžké popsat v bodech, protože jde o spojitý vývoj. Slovo zapamatovat v lidech vyvolává děj, kdy se soustředí na jednu věc víc než na ostatní, pokud si myslíš to samé, tak si protiřečíš. Člověk si totiž v tu chvíli kdy pozoruje nesnaží nic zapamatovat. Jen pozoruje a zvyká si na prostředí, které mu objekt „vnucuje“.

Jakmile se konkrétně o něj začne zajímat, tak ho objekt zavede mezi své kamarády a předávají si tvé vědomí jako štafetový kolík. Potom můžeš počítat a pamatovat si tyhle děje, ale k žádnému závěru nedojdeš protože jsi ve své hlavě prolezl jen to co jsi chtěl vidět. Jestliže ho necháš tam, kde je, tak časem vycítíš jeho podstatu, v tu chvíli mizí a nechává za sebou prázdné místo, které na tebe bude působit jako odpočinek.

Pamatovat si myšlenky je na tomhle stupni ztráta času, vědomí tu má podobu prvňáčka. Je lepší si pamatovat spíš ta prázdná místa mezi myšlenkami. Dokud nejsme schopni přesně popsat ideu, která přichází, tak je jakákoliv analýza zavádějící. Je to kvůli egu, které má pořád silný vliv. Až udržíte koncentraci bez myšlenek, tak zjistíte, že se to má s myšlenkami trochu jinak než se to zpočátku jeví.


balamunt píše:Ta špatná paměť zase souvisí s živlem Země v duchu, takže nebrat na lehkou váhu. Cokoliv se člověku nedaří, je to signál, kde má pracovat.

Pochybuji, že tady chápeš, co jsi napsal.

Uživatelský avatar
marvin
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2864
Registrován: 16 čer 2009, 10:52
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 553×
Obdrženo poděkování: 713×
Kontaktovat uživatele:

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod marvin » 11 říj 2010, 17:32

Osobně bych se až tak moc nedržel slova "podržet" ... uvědomte si, že Brána byla v původním jazyce v němčině, pak přisli různé překlady... takže by možná bylo dobré se poohlédnout po něm. originále a pak by bylo jasno..

jinak si myslím, že to slovo spíš znamená vědomé - bdělé uvědoměnní si té či oné myšlenky a ne zapamatování nebo memorizace.. asi to není na škodu, ale zároveň to dle mého opravdu není úkolem cvičení. samozřejmě není špatné si zkusit vybavit vše co mi prošlo hlavou - jak již bylo řečeno, je to výborný nástroj pro introspekci, stejně tak se tím cvičí pamět. také je to ukazatel znečištění mysli, čím více myšlenek, tím větší "nepořádek" .. nebo "provoz" ...
Pravá mysl pojme všechny lži a klamy, aniž by byla zmatená.
Pravé srdce pojme jed nenávisti, aniž by došlo k újmě.

Uživatelský avatar
kedrigern
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 148
Registrován: 08 srp 2010, 19:41
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 25×
Obdrženo poděkování: 27×

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod kedrigern » 11 říj 2010, 23:41

balamunt píše:No já si myslím, že to podržet značí spíše ZAPAMATOVAT. V tom cvičení člověk NEMÁ zasahovat svoji vůlí do toku myšlenek. Má být POUHÝM POZOROVATELEM.


Jak jsem psal, mám problém s kombinaci zapamatovat vs. pozorovatel. Nevím jak ostatní, ale pokud si mám něco zapamatovat na déle než několik okamžiků, pak to pro mne musí buď být zajímavé nebo si to musím opakovat. V obou přípach ale nemohu být současně nezaujatý pozorovatel.

Z toho, co zde psali ostatní, pro mne vyplývá, že bych se neměl během cvičení pokoušet o nic k pomoci zapamatování, protože bych ztratil pasivitu. Pokud se časem dostanu na nějaký malý počet myšlenek, pak by možná mohlo mít cenu se pokoušet po cvičení si myšlenky vybavit.
May the Awareness be with you. Kedrigern z Hor Tichého Hromu

Chrz
snažím se trochu psát
snažím se trochu psát
Příspěvky: 11
Registrován: 19 črc 2010, 13:55
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Chrz » 12 říj 2010, 10:55

Ještě mě napadlo, k tomu zapamatování, že jsem to dělal tak, že když některá myšlenka přišla, tak jsem si jí "aktivně uvědomil", něco jako že jsem si ji blíže prohlédl ale nerozvíjel. Pak jsem si ji vždy lépe vybavil. Podle mě v tomhle prvním cvičení se člověk má naučit, jak mu funguje mysl, tj. všímat si, kdy a jak a jaké myšlenky se objevují. Pozorovatele nezaujatého pak cvičíš v negativním stavu.


Zpět na “Mentální úroveň - 1. stupeň”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti