Kmitání očí

Moderátor: zebyja

Uživatelský avatar
Firzen
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 541
Registrován: 06 dub 2012, 17:30
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 99×
Obdrženo poděkování: 62×
Kontaktovat uživatele:

Kmitání očí

Příspěvekod Firzen » 03 kvě 2013, 00:18

Ahoj všem,

mám takový podivný dotaz. :) Občas se mi při sledování myšlenek podaří dosáhnout prazvláštního stavu. Stav se vyznačuje tím, že se zcela mění moje představa o tvaru mého těla, a představa o prostoru. Mám nejčastěji pocit, jakobych hlavou rotoval, a jakoby moje tělo rotovalo protisměrně... Potom občas jsem jen bodem vědomí, ale to asi není až tak pozoruhodné.

Co mi však vrtá hlavou je ukončování meditace, protože ho asi dělám špatně. Nedaří se mi vrátit většinou do běžného stavu. Musím se prostě začít hýbat, a pak už vše cítím zase normálně.

Zajímavá věc se ale stane, když otevřu oči, a nehýbu se. Většinou se neděje nic zvláštního, ale už 2x se mi stalo, že moje oči zcela mimovolně kmitaly ze strany na stranu - prostě obraz skutečně kmital.

Nevíte někdo, čím to může být? Trochu mě to děsí.

Uživatelský avatar
marvin
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2864
Registrován: 16 čer 2009, 10:52
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 553×
Obdrženo poděkování: 713×
Kontaktovat uživatele:

Re: Kmitání očí

Příspěvekod marvin » 03 kvě 2013, 09:40

Někdy mám taky takové "zvláštní" tělesné pocity, ale spíš jakoby se mé tělo naklánělo na jednu stranu, nebo si plně uvědomuji těžiště.. a střed/osu těla.

Kmitání očí jsem ještě neviděl, ani ty stavy - kdy se nemůžeš probudit. Řekl bych, že si klesl do dost hluboké meditace, kdy se snižuje mozková aktivita (vlny/frekvence).

Možná to souvisí s přepětím a asi bych se nepokoušel klesat tak hluboko. Zkus třeba během pozorování myšlenek hlídat tělo. Jakoby ho cítit, uvědomovat si ho. Neponořovat se do tak těžké relaxace..
Pravá mysl pojme všechny lži a klamy, aniž by byla zmatená.
Pravé srdce pojme jed nenávisti, aniž by došlo k újmě.

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Re: Kmitání očí

Příspěvekod Arex » 03 kvě 2013, 10:41

Firzen píše:Ahoj všem,

mám takový podivný dotaz. :) Občas se mi při sledování myšlenek podaří dosáhnout prazvláštního stavu. Stav se vyznačuje tím, že se zcela mění moje představa o tvaru mého těla, a představa o prostoru. Mám nejčastěji pocit, jakobych hlavou rotoval, a jakoby moje tělo rotovalo protisměrně... Potom občas jsem jen bodem vědomí, ale to asi není až tak pozoruhodné.

Co mi však vrtá hlavou je ukončování meditace, protože ho asi dělám špatně. Nedaří se mi vrátit většinou do běžného stavu. Musím se prostě začít hýbat, a pak už vše cítím zase normálně.

Zajímavá věc se ale stane, když otevřu oči, a nehýbu se. Většinou se neděje nic zvláštního, ale už 2x se mi stalo, že moje oči zcela mimovolně kmitaly ze strany na stranu - prostě obraz skutečně kmital.

Nevíte někdo, čím to může být? Trochu mě to děsí.


Máš hodnotný dotaz, je vidět, že se sebou pracuješ. Při sledování myšlenek bys žádné obrazy a zážitky mít neměl, protože tím jsi odveden od prostého sledování myšlenek.
Chybu děláš v tom, že jakmile usedneš k meditaci, naprosto zpasivizuješ své nitro. Tím vezmeš svým smyslům možnost vnímat uvnitř těla a ony se snaží "vytrhnout se" Ti a vystoupit ven z těla. Proto vnímáš to, co popisuješ.

Náprava: přistupuj k meditaci jako k aktivní práci, ne jako k pasivní činnosti. Doporučil bych Ti, abys meditoval s pootevřenýma očima, kdy budeš mít jen napůl spuštěná víčka. Tím udržíš nutný kontakt s okolním prostředím a tím nedovolíš nitru, aby zpasivnělo a nakonec usnulo.

(Okolí a myšlenky bys měl vnímat stejně jasně, abys mohl kdykoli přejít z jednoho stavu do druhého.)

;) Podivný konec meditace souvisí s tím, že jsi v sobě nechtěně uspal nějakou duševní složku, namísto abys ji meditací vyprovokoval k činnosti. Proto se Ti udělá dobře až při pohybu, protože pohyb těla Tě opět probudí.

Prostě jak ucítíš usínání a ztrátu ponětí o okolí, protáhni se a začni znovu.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

ABCD
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 43
Registrován: 09 kvě 2013, 12:42
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: Kmitání očí

Příspěvekod ABCD » 09 kvě 2013, 14:05

Firzen píše:Ahoj všem,
Co mi však vrtá hlavou je ukončování meditace, protože ho asi dělám špatně. Nedaří se mi vrátit většinou do běžného stavu. Musím se prostě začít hýbat, a pak už vše cítím zase normálně.


V tvém případě bych volila koncetraci, na předmět nebo ještě lépe na nádech a výdech, zůstávat v těle, ne běhat po světech ;) jak je správně popsáno výše.
K dotazu.
pokud by se ti to ještě přihodilo, zavolej si těla zpět, v duchu si řekni "Všechna těla domů, TEĎ, a klidně si dupni (uzemni se) tedy pokud sedíš na židli a nacpat tam těla zpátky. Někdy se stane že se těla neposkládaj správně někde to o "cenťák" přečuhuje a pak třeba trefíš ramenem futra, když to správně nesedne. Těla si musí sednou tak aby si byl v rovnováze.
at se daří ;)

Uživatelský avatar
Firzen
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 541
Registrován: 06 dub 2012, 17:30
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 99×
Obdrženo poděkování: 62×
Kontaktovat uživatele:

Re: Kmitání očí

Příspěvekod Firzen » 12 kvě 2013, 20:50

Moc děkuju za vaše rady :-) Je to myslím přesně, jak všichni říkáte. Ono je to totiž taky tím, že jsem zvědavý, a když se ponořuji do nějakého zvláštního stavu, tak to ještě prohlubuju, a zkoumám, jaké to je. Potřeboval bych nejen sledovat myšlenky, ale pracovat se sebou i jinak.

Jinak vysvětlení kmitajících očí mi řekla moje přítelkyně. Tomuto kmitání očí se říká Nystagmus, a vzniká například, když se člověk dlouho točí rychle na židli - a potom, když se točit přestane, oči kmitají. Já jsem měl pocit, že rotuju opravdu velmi rychle, takže tím to vzniklo. Beru to i jako zajímavý důkaz toho, že tělo nerozlišuje mezi skutečností a představou.

Díky teda moc za rady ;-)
Mějte se krásně

Uživatelský avatar
Michal
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 358
Registrován: 11 pro 2012, 18:44
pohlaví:
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 36×

Re: Kmitání očí

Příspěvekod Michal » 16 kvě 2013, 17:10

Vzpomněl jsem si že vhodná metoda jak srovnat těla je soustředit se nějakou dobu na celé své tělo. Rozprostřít pozornost po celém těle. Je vhodné to dělat před cvičením a po něm. Píše o tom Mistele a bavili se o tom i ve skupině na Yahoo. Příjde mi to velmi užitečné. Přeložil jsem to, pod tím originál.

Při práci s Bardonem, je pro vlastní bezpečnost potřeba vyvinout plné vědomí fyzického těla. Tedy ještě před práci s čakrami, částmi těla (hlava, břicho, atd.), vyvinout plné vědomí celého těla.

Mnoho magických tradic začíná trénink studentů základním vědomím těla. Je to často úplně první cvičení v mnoha publikovaných tréninkových manuálech v tradici Golden Dawn. (Můžu dodat, že na The Divine Science, což je systém složený částečně ze cvičení z BKOZ je to úplně první cvičení spolu se sledováním myšlenek).

Franz Bardon na to naráží, ale nikdy to přímo nezmiňuje. Je to základní cvičení, ale mnoho studentů jím projde bez důrazu na to jaký má význam a jak užitečné ve skutečnosti je.

W. Mistele napsal velmi detailní práci na toto základní cvičení pro Bardonovy studenty (pokud jsi opravdu zapálený).

Každopádně, nauč se zakořenit své vědomí zpět do svého fyzického těla; žádná práce s energií; zádná akmulace; zádné soustředění na pohyb energie tady nebo tam; žádná snaha o nápravu něčeho...

...jen čisté uvědomění fyzického těla, rozprostřené po těle, rovnoměrně.
Nech své tělo slunit v té rovnoměrné pozornosti.
A uvolni se.

S trochou cviku jsem tuto techniku shledal jednoduchou ale užitečnou při "přenastavení" éterického těla do své "standartní" (ve smyslu původní) podoby.

Než jsem se naučil ocenit tuto techniku, stávaly se mi různé fyzické, éterické a astrální "zpětné rázy" z meditací.

Zdá se, že Bardonova cvičení rychle budují éterický-astrální "tlak" dlouho předtím, než většina studentů získá dostatečné sebe-vědomí, tělesnou moudrost, citlivost a schopnost naslouchat tomu, co se opravdu uvnitř děje.

Analogicky by se dalo zhruba říct - nauč se sledovat a naslouchat "únikům"
...PŘED zvýšením tlaku...
(Je velmi vhodný zvyk tuto techniku použít na začátek a na konec každého cvičení)

(Poznámka. Pro začátečníka s Bardonovým systémem je velmi těžké "nenaštvat" éterické tělo při práci s tělem astrálním)

Existují další a pokročilejší metody na "standartizaci" těl použitím KTQ (Klíč k opravdové kabale), ale tahle technika je ze všech nejjednodušší a nejbezpečnější.

Pro mě je to neocenitelný nástroj, který používám znovu a znovu.

////
When working with Bardon, for your own **safety**, you need to first get a knack for developing full 'physical-body' awareness.

i.e., before chakras, before area-work (like head, abdominal, etc), develop a keen, full awareness of your whole body.
Just as it is.

Many magical Traditions will begin training the student with basic 'Body Awareness'. It's often the very first exercise in many published training manuals in the G.D. tradition. (ref: I.R.; W.E.B; J.M.G., etc.)

Franz Bardon alludes to it but never seems to mention it explicitly.
It's very basic, and most students skim through the exercise without any serious attention to what it's really for, or how useful it is.

W. Mistele writes a very detailed working of this basic exercise for Bardon Students (if you're really dedicated!).

Eitherway, learn to root your conscious awareness back into your physical body; no energy-work; no accumulation; no focusing on moving the energy here or there; no trying to undo something...

...just pure physical awareness, spread throughout your body, evenly.
Let it rest. Let your body bask in that uniform attention.
And relax.

With a bit of practice, I've found this simple yet powerful technique helps 're-set' the etheric-template back to its "default".

Before I learnt the value of doing this, I'd get all sorts of weird physical, etheric and astral "back-lash" from meditation work.

Seems that Bardon practice quickly builds the etheric-astral 'pressure' long before most students have acquired enough self-awareness, body-wisdom, sensivity, and ability to just listen to what's really going on inside...

To use a crude analogy, learn to watch and listen for "leaks"
...BEFORE increasing the pressure...
(It's a very useful habit to insert into every training session, as both an opening and closing practice)

(Note. As a beginner with Bardon, it's very difficult not to 'upset' the etheric body while trying to work with the astral body)

There are other, more advanced methods to re-set the bodies, using KTQ, but this is by far the easiest and safest.

For me, it's an invaluable tool, which I use over and over.



Zpět na “Mentální úroveň - 1. stupeň”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti