Kontrola, kázeň myšlenek a prázdnota mysli

Moderátor: zebyja

Papatr
trochu se tu rozkoukávám
trochu se tu rozkoukávám
Příspěvky: 3
Registrován: 28 led 2022, 13:13
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Obdrženo poděkování:

Re: Kontrola, kázeň myšlenek a prázdnota mysli

Příspěvekod Papatr » 18 srp 2022, 10:46

Přeji dobrý den a chci se na vás obrátit s dotazem zda někdo máte zkušenost s meditací a autohypnózou zároveň? A tak by ste mohli z vlastní zkušenosti říci zda je v tom rozdíl zásadní nebo zda se jedná o jedno a to samé ovšem s jiným záměrem. Cvičím podle brány ale něco málo jsem si načetl již i jinde a lékařká skripta nevyjímaje a tak na mne hermetická cvičení tak trochu dělají dojem že se snaží vesměs jistým způsobem člověka dovést vědomou cestou ke stavu naprostého soustředění stejně jako meditace nebo hypnoza. Jenom každé jde jinou cestou za svím účelem. Děkuji za odpověď lidem kteří mají osobní zkušenost.

Uživatelský avatar
Zuzana
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 129
Registrován: 19 úno 2013, 12:37
pohlaví: Žena
Poděkoval(a): 46×
Obdrženo poděkování: 30×

Re: Kontrola, kázeň myšlenek a prázdnota mysli

Příspěvekod Zuzana » 17 zář 2022, 17:07

Ahoj,

A jaká je Tvoje praktická zkušenost s meditací?

Dělal jsi nasobě autohypnózu?


S pozdravem
Z.

Uživatelský avatar
gooolem
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 400
Registrován: 04 říj 2010, 11:05
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 280×
Obdrženo poděkování: 443×
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola, kázeň myšlenek a prázdnota mysli

Příspěvekod gooolem » 15 říj 2022, 17:32

Ahoj Papatr,

podle mého není autohypnóza totožná s meditací. Mám zkušenost s obojím, takže si troufnu tvrdit, že jsou od sebe velmi odlišné, jak v provádění, tak v důsledku. Ale je to jen můj osobní názor a netvrdím, že je správný.
Hlavu nesu v oblacích, však nohy z tuhé hlíny uplácané mám.

Uživatelský avatar
Agalandis
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 29
Registrován: 14 bře 2023, 17:53
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 27×
Obdrženo poděkování: 13×

Re: Kontrola, kázeň myšlenek a prázdnota mysli

Příspěvekod Agalandis » 16 bře 2023, 12:44

Mám spíš takový tip současně s dotazem. Při mentálním cvičení bez myšlenek zkouším stav kdy jsem prostě "jen" v přítomnosti. Uvědomování si že Jsem. Na druhou stranu, není toto uvědomování samo o sobě už myšlenka?
Východní Čechy. Rád se s někým sejdu :)

Uživatelský avatar
zebyja
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 521
Registrován: 02 kvě 2013, 15:47
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 65×
Obdrženo poděkování: 181×

Re: Kontrola, kázeň myšlenek a prázdnota mysli

Příspěvekod zebyja » 16 bře 2023, 20:19

Agalandis píše:Při mentálním cvičení bez myšlenek zkouším stav kdy jsem prostě "jen" v přítomnosti. Uvědomování si že Jsem. Na druhou stranu, není toto uvědomování samo o sobě už myšlenka?

Pokud vyvíjíš jakékoliv úsilí, tedy i úsilí být v přítomnosti, pak je to akt ega a tedy z mého pohledu myšlenka. Je třeba to ale chápat tak, že to usílí je myšlenka, samotné bytí v přítomnosti je dle mne v pořádku.
Inteligentní člověk umí řešit problémy, genius jim umí předcházet..
_________________________________________________________
legenda pro mé příspěvky: offTopic, dodatek, předmět zprávy

Uživatelský avatar
Agalandis
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 29
Registrován: 14 bře 2023, 17:53
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 27×
Obdrženo poděkování: 13×

Re: Kontrola, kázeň myšlenek a prázdnota mysli

Příspěvekod Agalandis » 16 bře 2023, 22:18

Právě že se snažím, aby to nebylo úsilí, ale prostě stav.
Východní Čechy. Rád se s někým sejdu :)

Uživatelský avatar
Kuato
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 293
Registrován: 13 srp 2014, 12:55
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 219×
Obdrženo poděkování: 838×

Re: Kontrola, kázeň myšlenek a prázdnota mysli

Příspěvekod Kuato » 17 bře 2023, 10:57

zebyja píše:Pokud vyvíjíš jakékoliv úsilí, tedy i úsilí být v přítomnosti, pak je to akt ega a tedy z mého pohledu myšlenka. Je třeba to ale chápat tak, že to usílí je myšlenka, samotné bytí v přítomnosti je dle mne v pořádku.


Úsilí, tedy akt vůle, přece nemusí být nutně z ega.. určité úsilí je i vědomé zaměření pozornosti.. IMHO lepší, když se vyvine úsilí, které se postupně zjemní, než když tam je od začátku bezusilovnost, která má tendenci sklouzávat do tuposti..

Uživatelský avatar
Inrise
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 458
Registrován: 08 dub 2015, 07:34
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 580×
Obdrženo poděkování: 167×

Re: Kontrola, kázeň myšlenek a prázdnota mysli

Příspěvekod Inrise » 17 bře 2023, 21:13

:sira:
Kuato píše:
zebyja píše:Pokud vyvíjíš jakékoliv úsilí, tedy i úsilí být v přítomnosti, pak je to akt ega a tedy z mého pohledu myšlenka. Je třeba to ale chápat tak, že to usílí je myšlenka, samotné bytí v přítomnosti je dle mne v pořádku.


Úsilí, tedy akt vůle, přece nemusí být nutně z ega.. určité úsilí je i vědomé zaměření pozornosti.. IMHO lepší, když se vyvine úsilí, které se postupně zjemní, než když tam je od začátku bezusilovnost, která má tendenci sklouzávat do tuposti..



:) Berte to jako slovíčkaření a humor, ale pokud se hovoří o egu, úsilí a býti v pří.tom.nosti... Co potom je "v přítomnosti" a co je přítomnost sama?;)

A bezusilovnosti od počátku, padající do tuposti... O tom je celá kniha:)

Nicméně, snad chápu jak to bylo zamýšleno :)
Je úsměvné domnívat se, že něco ovládáme, pokud neovládáme sami sebe...

Uživatelský avatar
zebyja
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 521
Registrován: 02 kvě 2013, 15:47
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 65×
Obdrženo poděkování: 181×

Re: Kontrola, kázeň myšlenek a prázdnota mysli

Příspěvekod zebyja » 18 bře 2023, 10:59

Kuato píše:Úsilí, tedy akt vůle, přece nemusí být nutně z ega.. určité úsilí je i vědomé zaměření pozornosti..

Vůle je oheň, nejde tedy o rovnovážný stav. Samozřejmě je možné vůlí zaměřovat pozornost někam a pozorovat se přitom, pak se ale relativně rychle potřeba zaměřovat pozornost, nebo ji naopak nezaměřovat, vybije. Je to trochu kunšt, proto že úsilí pozorovat myšlenky je samo osobě taky úsílí. Proto termín úsilí bez úsilí podle mně nejlépe představuje přístup vedoucí k rovnovážnému stavu bez ega.

Aby nedošlo k té tuposti je dobré chápat, že rovnovážný stav má kvalitu síli (intenzity), čistoty a jasnosti; vědomí je rozšířené, vše je jak má být, přitomnost, jednota, atd...
Inteligentní člověk umí řešit problémy, genius jim umí předcházet..
_________________________________________________________
legenda pro mé příspěvky: offTopic, dodatek, předmět zprávy

Uživatelský avatar
Agalandis
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 29
Registrován: 14 bře 2023, 17:53
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 27×
Obdrženo poděkování: 13×

Re: Kontrola, kázeň myšlenek a prázdnota mysli

Příspěvekod Agalandis » 18 bře 2023, 20:20

Moment. Jak jsem tak zjistil tak vůle je největší maguv nástroj. Chceš říci že vždy při užití vůle je to nerovnovážný stav?
Východní Čechy. Rád se s někým sejdu :)

Conf
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 107
Registrován: 12 bře 2021, 03:18
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 16×
Obdrženo poděkování: 35×

Re: Kontrola, kázeň myšlenek a prázdnota mysli

Příspěvekod Conf » 18 bře 2023, 21:47

Agalandis píše:Moment. Jak jsem tak zjistil tak vůle je největší maguv nástroj. Chceš říci že vždy při užití vůle je to nerovnovážný stav?


Žádný cíl nedosáhneš pouze vůlí. Vůle je jako auto s plnou nádrží benzínu. K tomu, aby ses dostal, kam chceš, ale musíš ještě 1) umět a být schopen řídit 2) vědět, kudy jet 3) vyrazit a celé to odřídit.

Uživatelský avatar
zebyja
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 521
Registrován: 02 kvě 2013, 15:47
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 65×
Obdrženo poděkování: 181×

Re: Kontrola, kázeň myšlenek a prázdnota mysli

Příspěvekod zebyja » 18 bře 2023, 22:33

Agalandis píše:Moment. Jak jsem tak zjistil tak vůle je největší maguv nástroj. Chceš říci že vždy při užití vůle je to nerovnovážný stav?

Ano i ne. Pokud tak činíš z rovnováhy, tak ano. Pokud tak činíš v nedostatku ohně, pak se do rovnováhy dostáváš, např. typicky z mediálního stavu.
Inteligentní člověk umí řešit problémy, genius jim umí předcházet..
_________________________________________________________
legenda pro mé příspěvky: offTopic, dodatek, předmět zprávy

Uživatelský avatar
Inrise
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 458
Registrován: 08 dub 2015, 07:34
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 580×
Obdrženo poděkování: 167×

Re: Kontrola, kázeň myšlenek a prázdnota mysli

Příspěvekod Inrise » 19 bře 2023, 12:00

zebyja píše:
Agalandis píše:Moment. Jak jsem tak zjistil tak vůle je největší maguv nástroj. Chceš říci že vždy při užití vůle je to nerovnovážný stav?

Ano i ne. Pokud tak činíš z rovnováhy, tak ano. Pokud tak činíš v nedostatku ohně, pak se do rovnováhy dostáváš, např. typicky z mediálního stavu.


Pokud se vrátím ke slovíčkaření, dovolím si příklad:

Jestli dobře uchopuji co píše Zebyja, považuje 'stoj' za rovnováhu - vše ve svém středu, žádný pohyb...

Nyní varianta vykročím z rovnováhy - akt vůle (jak píše Conf je dobré vědět kam, proč, jak a mít na to); samotný krok je dle schopností nerovnovážná aktivita než dosáhne opět rovnováhy.

Varianta medijni stav- akt vůle mne z nerovnováhy, tedy třeba pádu vede ke stabilizaci a pevnému stoji- rovnováze.

Ale kde jsou dva mohou být tři:)
Tedy jistě je i varianta ve které je chodec zkušeným artistou, usazen ve svém středu a je lhostejné zda stojí, chodí, leží - vždy je tím středem který vůli užívá jako tesař dláto.

Vzhledem k zákonům fyziky si lze představit jaké to je když si vezmeme příliš těžké kladivo a dláto - to opravdu vyvádí z rovnováhy; pokud ale máme nástroj "akorát do ruky" a umíme s ním zacházet, pak je prodloužením našeho středu a vznikají umělecká díla:)

Ovšem je rozdíl, zda hledáme své těžiště či zda se zdokonalujeme v chůzi:)

Ať se moc daří!
Je úsměvné domnívat se, že něco ovládáme, pokud neovládáme sami sebe...

Uživatelský avatar
Adam
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 705
Registrován: 07 čer 2010, 02:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 481×
Obdrženo poděkování: 357×

Re: Kontrola, kázeň myšlenek a prázdnota mysli

Příspěvekod Adam » 21 bře 2023, 17:47

Inrise píše:Ale kde jsou dva mohou být tři:)
Tedy jistě je i varianta ve které je chodec zkušeným artistou, usazen ve svém středu a je lhostejné zda stojí, chodí, leží - vždy je tím středem který vůli užívá jako tesař dláto.

Vzhledem k zákonům fyziky si lze představit jaké to je když si vezmeme příliš těžké kladivo a dláto - to opravdu vyvádí z rovnováhy; pokud ale máme nástroj "akorát do ruky" a umíme s ním zacházet, pak je prodloužením našeho středu a vznikají umělecká díla:)

Ovšem je rozdíl, zda hledáme své těžiště či zda se zdokonalujeme v chůzi:)


Moc pěkné, díky :akasha
Nejsem ani duše, ani tělo, nesmrtelný duch-JÁ jsem,
jsem pouhý svědek tohoto bytí... :akasha

Uživatelský avatar
Agalandis
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 29
Registrován: 14 bře 2023, 17:53
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 27×
Obdrženo poděkování: 13×

Re: Kontrola, kázeň myšlenek a prázdnota mysli

Příspěvekod Agalandis » 23 bře 2023, 08:57

Jde o jeden takový fígl, který původně vznikl z jiného důvodu. Na časovači jsem si vždy nastavil o minutu navíc. Bylo to z důvodu, že než se uvelebím a vnitřně naladím, uteče nějaký čas a nechtěl jsem ho ukrojit z času na cvičení. No však mi přišla myšlenka, že když v deseti minutovém cvičení občas trochu zakolísám, mohla by to strávit ta minuta navíc a defacto by zbylo deset minut v pořádku?
Východní Čechy. Rád se s někým sejdu :)


Zpět na “Mentální úroveň - 1. stupeň”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů