Kontrola, kázeň myšlenek a prázdnota mysli

Moderátor: zebyja

Uživatelský avatar
Anša
snažím se trochu psát
snažím se trochu psát
Příspěvky: 13
Registrován: 05 pro 2019, 00:29
pohlaví: Žena
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 52×
Obdrženo poděkování: 25×

Re: Kontrola, kázeň myšlenek a prázdnota mysli

Příspěvekod Anša » 21 úno 2020, 12:36

Povino98 píše:Zdravím všetkých zasvetencov, počas cvičenia mi napadla otázka, či je nutné, aby myšlienky ktoré si uvedomujem aby som si ich aj vizualizoval, respektíve či je veľká chyba keď sa mi myšlienky nezobrazujú v obrazovej podobe.


Nevidím důvod, proč bys měl při cvičení sledování myšlenek jednotlivé myšlenky vizualizovat. Rozvíjení schopnosti vizualizace jsou v Bardonově systému věnována samostatná cvičení na dalších úrovních; u sledování myšlenek jde o dovednosti jako zklidnění, introspekce, a odstup od toho, co člověka napadá (ve smyslu, že člověk se učí, že ani vtíravé či důležitě vypadající myšlenky nemusí promýšlet až do konce).

Důležité je si všímat, co je obsahem Tvého vědomí, přičemž podle typu osobnosti Tvoje myšlenky mohou a nemusejí mít podobu slov, vizualizace, konceptuálního uvažování beze slov, pocitů či smyslového prožívání.

Uživatelský avatar
Inrise
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 458
Registrován: 08 dub 2015, 07:34
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 580×
Obdrženo poděkování: 167×

Re: Kontrola, kázeň myšlenek a prázdnota mysli

Příspěvekod Inrise » 21 úno 2020, 16:14

Anša píše:...v prvním případě Ti ten celkový trénink bude trvat mnohem déle a vyzkoušíš mnohem víc slepých uliček, zažiješ mnohem víc...
Je úsměvné domnívat se, že něco ovládáme, pokud neovládáme sami sebe...

Povino98
snažím se trochu psát
snažím se trochu psát
Příspěvky: 10
Registrován: 13 úno 2020, 11:14
pohlaví: Muž
Národnost: SK
Poděkoval(a):

Re: Kontrola, kázeň myšlenek a prázdnota mysli

Příspěvekod Povino98 » 07 bře 2020, 20:38

Ahojte chcel by som sa ešte raz poďakovať za všetky tipy a rady od vás. Už vidím obrovské pokroky v tomto stupni a prechádzam na druhý stupeň. Opäť vás žiadam o nejaké rady a tipy ako lepšie zvládnuť vizualizáciu a koncentráciu na jednu myšlienku. Ďakujem.

Uživatelský avatar
Cor Leonis
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 206
Registrován: 12 bře 2018, 22:10
pohlaví: Muž
Národnost: SK
Poděkoval(a): 357×
Obdrženo poděkování: 79×

Re: Kontrola, kázeň myšlenek a prázdnota mysli

Příspěvekod Cor Leonis » 21 dub 2020, 16:19

Ahojte,
píšem sem, nebudem zakladať nové vlákno.
Dnes sa mi počas kontroly myšlienok, počas pozorovania, dostavil jav, ktorý som v takej miere ešte nezažil. V mojej mysli ... niekto bol. Alebo niečo. Akoby som počul "jeho myšlienky" vo svojej mysli. Takmer by som odprisahal, že som mentálne videl "škriatka", ktorý mi v mysli - ako vo veľkej tmavej miestnosti, odkiaľ som myšlienky pozoroval - skákal a vysmieval sa mi. A "hovoril" (nebol to hlas, ale "hlasné" myšlienky), že na to nemám, že o čo sa to vlastne pokúšam, že aj tak to nakoniec vzdám. Proste... výsmech.
S údivom som pozoroval, aký BORDEL sa tam odohráva. V mojej vlastnej mysli!
Na chvíľu som odbočil od cvičenia, keď som si pomyslel, že s týmto sa teda podelím na fóre, či je toto vôbec normálne.
V tú chvíľu ten "škriatok" vyskočil s tým, že - hopá, zapojil si sa, stratil si to (pozorovanie), odbočil si. Čistý výsmech...
Ďalej som pokračoval v pozorovaní, až kým ma na koniec cvičenia neupozornil zvuk časovača.

Je teda toto normálne??
Nepreplo mi? :D

Uživatelský avatar
Flox
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 343
Registrován: 26 zář 2010, 14:02
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 44×
Obdrženo poděkování: 147×

Re: Kontrola, kázeň myšlenek a prázdnota mysli

Příspěvekod Flox » 22 dub 2020, 09:42

Možná máš mentora, možná jenom neukázněnou mysl :-D Nicméně měj se napozoru... z mého pozorování se zdá, že tu je značná korelace mezi lidmi, kteří přiliš mnoho času strávili s neviditelnými bytostmi a těmi, kteří se později dostali do psychických potíží.

Mě se jednou stalo, že jsem stál u sebe v pokoji a chtěl jsem přejít do jiné místnosti a pak slyším ve svojí hlavě posměch: "áájéé áájéé áájéé..." a tak pořád dokola. Nedávalo mi smysl, proč urážím sám sebe, proč si nadávám a proč se té myšlenky nemůžu zbavit. O několik týdnů později, když jsem byl s kamarádem tak mimoděk sdělil, že mě v mentálním cestování navštívil a křičel mi to z těsné blízkosti do obličeje :-D

Lidi obvykle nepochybují o tom, že myšlenka, kterou vidí je jejich vlastní. Pokud ji vidí, můžou si myslet že je jejich. Asi bych tedy bytosti ignoroval a neotevíral se jim do doby než se staneš v kontrole myšlenek opravdu dobrý.
Lidé si myslí, že svobodný člověk dělá to, co dělat chce. Ale doopravdy svobodný člověk nemusí dělat to, co chce. Není otrokem žádostivosti svého ega být "lepší" než jiní :smich:

Uživatelský avatar
Cor Leonis
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 206
Registrován: 12 bře 2018, 22:10
pohlaví: Muž
Národnost: SK
Poděkoval(a): 357×
Obdrženo poděkování: 79×

Re: Kontrola, kázeň myšlenek a prázdnota mysli

Příspěvekod Cor Leonis » 19 srp 2020, 23:11

Vážení kolegovia,
snáď to nebude brané ako nevyžiadaná rada.
Pripájam svoj postreh, ktorý prišiel v poslednej dobe a verím, že niekomu, kto sa trápi kvôli svojej mysli, to pomôže.

Cvičenie kontroly myšlienok je jedinečné v tom, že nás má sprevádzať neustále. Toto cvičenie vedie k bdelosti - 24/7.
Pokiaľ sa budeme na toto cvičenie dívať čisto technicky (10 minút ráno, 10 minút večer), tak buď Bránu odložíme za krátky čas, alebo nakoniec pochopíme, že kontrola myšlienok je proces - od zobudenia až po zaspávanie. To je oná bdelosť.

Teda, či sme už v práci, doma, alebo na chate s priateľmi pri ohni s fľašou slivovice, stále sa môžeme trénovať v bdelosti. A to nielen myšlienkovej, no aj z hľadiska emócií.

Tým vezmeme mnoho vetra z plachiet našim vlastným tieňom/démonom, ktorí budú mať o to menší priestor, aby s nami manipulovali.

A ktovie, prázdnota mysle príde možno sama od seba.

Želám nám všetkým, nech sa nám na našej Ceste darí.
Odkaz majstra žije iba vtedy, keď žiaci žijú náuku.

Všetko dobré!

Uživatelský avatar
Yemeth
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 117
Registrován: 18 zář 2016, 12:11
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 57×
Obdrženo poděkování: 50×

Re: Kontrola, kázeň myšlenek a prázdnota mysli

Příspěvekod Yemeth » 17 říj 2020, 10:10

Zdravím všechny,
mám 2 dotazy: 1) soustředění na 1 myšlenku
Stalo/stává se vám, že ta myšlenka se synchronizuje s dechem? U mně se myšlenka s nádechem projasní a zostří, s výdechem naopak bledne a nebo naopak. Každopádně to ovlivnění dechem tam je.

Jak dýcháte při koncentraci vy? Rád se nechám poučit, abych to zlepšil :)

2) také 1 myšlenka a prázdnota:
Dalo by se cvičení prázdnoty považovat za zvládnuté, když mi do mysli nevnikne žádná makro myšlenka a jen občas mi probleskne na zlomek vteřiny nějaký obraz, který hned potlačím?
Totéž u 1 myšlenky - když udržím v hlavě představu, ale párkrát se objeví (okamžitě odstraněný) záblesk jiné myšlenky, je to přijatelné?

Díky předem za odpověď a přeji pěkný víkend.
T.

PS: tyto dny cítím skoro stále tlak na 3. oko důsledkem námahy vůle o ukáznění a utišení mysli během dne...Ale stojí to za to. Jako by se moje vnímání změnilo...
"All in good time."

Jurka
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 70
Registrován: 18 pro 2018, 21:31
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 22×
Obdrženo poděkování: 24×

Re: Kontrola, kázeň myšlenek a prázdnota mysli

Příspěvekod Jurka » 17 říj 2020, 18:58

Ahoj,
dle mne zvládnuté není, pokud v budoucnu budeš něco tvořit, tak tyto mikro myšlenyk by mohly ovlivnit výsledek.
Také je otázka, zdali nemáš ještě další jemnější myšlenky, které zatím nejsi schopen zaregistrovat (jsou tak slabé, že je zatím nejsi schopen ani zaznamenat).
Krásný den všem J.

Uživatelský avatar
Yemeth
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 117
Registrován: 18 zář 2016, 12:11
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 57×
Obdrženo poděkování: 50×

Re: Kontrola, kázeň myšlenek a prázdnota mysli

Příspěvekod Yemeth » 17 říj 2020, 20:20

Ahoj,
S těma jemnějšíma myšlenkama by to ale byl začarovaný kruh. Kdyby měl člověk další mikromyšlenky, které není schopen zaznamenat, tak to by zůstal na 1. stupni věčně, že? :)
Otázka je, jak to pozná, když je neumí postřehnout? Ne, tohle už je paranoia. Myslím, že Marvin tady psal, že nějaké mikromyšlenky tam budou pořád. Tak díky za názor.
"All in good time."

Povino98
snažím se trochu psát
snažím se trochu psát
Příspěvky: 10
Registrován: 13 úno 2020, 11:14
pohlaví: Muž
Národnost: SK
Poděkoval(a):

Re: Kontrola, kázeň myšlenek a prázdnota mysli

Příspěvekod Povino98 » 28 pro 2020, 11:31

Ahojte. Po dlhých cvičebných jdnotkách si dovolím povedať, že dokonale dokážem poznať všetky myšlienky, ktoré mi výria a prúdia hlavou. Je to veľmi príjemný pocit, akurát chcem sa dostať na úroveň, kedy vedome dokážem znížiť počet myšlienok na minimum, ukľudniť vedome myseľ ešte viac a možno sa dostať až na prázdnotu. Chcel som sa spýtať aká je najlepšia a najefektívnejšia technika na vedomé zníženie počtu myšlienok v hlave. Ďakujem.

Uživatelský avatar
Flox
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 343
Registrován: 26 zář 2010, 14:02
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 44×
Obdrženo poděkování: 147×

Re: Kontrola, kázeň myšlenek a prázdnota mysli

Příspěvekod Flox » 28 pro 2020, 13:30

Mě asi nejlíp fungovalo toto: viewtopic.php?f=79&t=1538&p=16974 Pro moji workoholickou mysl je nepřestavitelné jen tak zbůhdarma sedět 30 minut bez jediného hnutí v přesné pozici. V mysli se pořád objevovaly stížnosti a že mám na práci něco lepšího. To mi vadilo. Ale ty myšlenky jsem mohl vypnout a pak to bylo příjemější. Když mi ulítly tak jsem se zase cítil hůře všiml jsem si toho a zase je vypnul :-D

Ale na každého asi bude fungovat něco jiného. Zkusil bych toho víc a u každého cvičení to párkrát zopakovat.
Lidé si myslí, že svobodný člověk dělá to, co dělat chce. Ale doopravdy svobodný člověk nemusí dělat to, co chce. Není otrokem žádostivosti svého ega být "lepší" než jiní :smich:

Povino98
snažím se trochu psát
snažím se trochu psát
Příspěvky: 10
Registrován: 13 úno 2020, 11:14
pohlaví: Muž
Národnost: SK
Poděkoval(a):

Re: Kontrola, kázeň myšlenek a prázdnota mysli

Příspěvekod Povino98 » 28 pro 2020, 15:32

Dobre skúsil som to ale na poprvé spm vydržal sotva 10 minút (bolel ma chrbát). Myšlienky sa mi ale po chvíli skľudnili, a neboli také rozhádzané. Funguje to na rovnakej báze ako cvičeni z Brány, pomocou ktorých sa mám postupne zlepšovať, alebo si musím odsedieť tých 30 minút aj cez bolesť v chrbte ?

Uživatelský avatar
Rota
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 180
Registrován: 03 led 2015, 00:08
pohlaví: Žena
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 88×
Obdrženo poděkování: 124×

Re: Kontrola, kázeň myšlenek a prázdnota mysli

Příspěvekod Rota » 28 pro 2020, 22:20

Bolest má svůj význam a bude se stupňovat, bude tě obtěžovat. Pokud nemáš zdravotní problémy není důvod bolest řešit.

Uživatelský avatar
Flox
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 343
Registrován: 26 zář 2010, 14:02
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 44×
Obdrženo poděkování: 147×

Re: Kontrola, kázeň myšlenek a prázdnota mysli

Příspěvekod Flox » 29 pro 2020, 03:52

Nikdo netvrdí, že to musí být přesně 30 minut. Mělo by to být dostatečně dlouho na to, aby to mysl iritovalo a aby to byla výzva :-D Ale jakmile si jednou stanovíš dobu, dodrž jí jak nejlépe dovedeš.

Bolest zad bude nejspíše způsobená tím, že záda jsou rovná diky napínání svalů namísto toho, aby páteř svým tvarem podepírala sama sebe. Časem se trochu posílí. Také pomáhá když se špičky prstů dotýkají kolen místo toho, aby byly překryté dlaní, ale může záležet i na proporcích těla... délka stehen, rukou, prstů atd. Pokud tě záda bolí z jiných důvodů, raději se poraď s někým kdo tomu rozumí.
Lidé si myslí, že svobodný člověk dělá to, co dělat chce. Ale doopravdy svobodný člověk nemusí dělat to, co chce. Není otrokem žádostivosti svého ega být "lepší" než jiní :smich:

Uživatelský avatar
Rota
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 180
Registrován: 03 led 2015, 00:08
pohlaví: Žena
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 88×
Obdrženo poděkování: 124×

Re: Kontrola, kázeň myšlenek a prázdnota mysli

Příspěvekod Rota » 29 pro 2020, 10:58

IMG_20201229_094334.jpg
IMG_20201229_094247.jpg


Zpět na “Mentální úroveň - 1. stupeň”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti