W.Mistele - Komentáře k 1.stupni astrální úrovně

Moderátor: zebyja

Uživatelský avatar
marvin
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2864
Registrován: 16 čer 2009, 10:52
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 553×
Obdrženo poděkování: 713×
Kontaktovat uživatele:

W.Mistele - Komentáře k 1.stupni astrální úrovně

Příspěvekod marvin » 04 kvě 2013, 21:31

1. stupeň - astrální úroveň

Ve svém deníku si učiníte výčet všech špatných stránek své duše. To zahrnuje špatné návyky, nedostatky, slabosti charakteru a temperamentu, různá selhání, vášně a negativní aspekty své osobnosti.

Zadruhé, přiřadíte každou chybu jednomu ze čtyř živlů nebo jako indiferentní.

Zatřetí, posoudíte každou chybu podle stupně obtížnosti do tří skupin. Začtvrté, opakujte první tři kroky pro pozitivní stránku stejným způsobem.

Toto cvičení se vztahuje k dosažení magické rovnováhy v astrálním těle. Cvičil jsem přesně podle Bardonova návrhu. Zdálo se, že to jde vcelku dobře, protože mám sklony k analyzování věcí a rád popisuji chování. Strávil jsem tím hodně času. Výsledky mě bohužel příliš neuspokojily. Když jsem si už myslel, že svému astrálnímu tělu rozumím, něco nového vystoupilo na povrch a pokazilo celou analýzu. Teprve nedávno jsem začal chápat, jak živly pracují v astrální úrovni.

Bardonův přístup k této věci kopíruje některé tradiční postupy v západním světe, kde se psychologické rysy připisují čtyřem živlům. Vzdušný element je například sangvinický, přátelský veselý, vyrovnaný, zvědavý, někdy i vlezlý, země je pevná, stabilní, odolná, tvrdě pracující, praktická a vytrvalá. Ohnivý element je energický, dynamický, jasný a zářivý, vážný a snaživý. Vodní živel je citlivý, pečující, milující.

Tento popis je velmi blízký astrologii, takže můžete snadno přestoupit ke studiu vlastní osobnosti podle horoskopu narození. Blíženci, váhy a vodnář jsou vzdušná znamení, ačkoliv jako znamení zodiaku mají každé spoustu specifických vlastností. Blíženci jsou přímí a rovní, směřují dolů k zemi, ale přesto jsou zvědaví a rádi hovoří o praktických věcech. Váha je vyrovnaná, vyhledává druhé lidi cestou, která je oboustranně uspokojující. Vzduch se u ní projevuje v situacích, kdy se snaží prosadit vlastní svobodu a přitom neztratit vazby s ostatními. Vodnář je jako obloha. Chce mít vždy přehled o tom, co se bude dít. Jako vzduch touží po harmonii a jako vzduch chce sloužit univerzálním myšlenkám. V tomto smyslu má práce na sebeanalýze podle čtyř živlů v duši každého mnoho společného s astrologií. Někteří Baronovi studenti prostě přestoupí ze studia zrcadel duše na studium astrologie. Astrologové vám ovšem neřeknou, že když máte mnoho ohně, měli byste pracovat na znameních souvisejících s vodou apod. Neřeknou vám, abyste zapojili horoskop narození při správném vytváření zrcadla duše skrze vlastní psychologickou práci.

Jednou jsem ne setkal s velmi talentovanou astroložkou, která podivuhodně interpretovala můj horoskop a progrese. Řekl jsem jí, že my měla radit lidem jako terapeut, který se pravidelně stýká se svými klienty po delší dobu. Nerozuměla mi. Pro ni byla práce hotová, když mi sdělila informace. Ale právě tyto informace se musí použít. Dá to hodně práce využít znalostí, aby z nich něco vzešlo.

Já mám například k Marsu ve Vodnáři přímou opozici Pluta ve Lvu. Moc to pro mě neznamená, když mi astroložka řekla: „Stále budete mít pocit, že bojujete proti institucím a jednotlivcům, kteří mají velkou moc. Oni reprezentují tradici, autoritu a řád. Vy představujete vizi, svobodu a tvořivost. Tento konflikt vás bude provázet celý život, bude pro vás tou největší výzvou a zdrojem velké frustrace.

Zapsal jsem si to do magického denníku jako vážný problém ohnivého živlu. Je ve mně jakýsi druh plutonického ohně, který hoří a zahrnuje mě velkou silou téměř kosmických rozměrů. Spolu s tím mi opozice marsu a pluta dává přímé propojení do myslí těch, kteří mají velkou moc. Mohu číst jejich myšlenky a pochopit slabiny jejich systému a vůle.

K tomuto aspektu se také váže specifická vlastnost ovládání vzteku a nepropadání depresím nebo posedlosti věcmi, které nemohu ovládnout. Myslím si, že Bardonův přímý záměr ohledně zrcadel duše je – zabývat se vlastním astrálním tělem a začít pracovat na jeho harmonizaci, na vyrovnanosti charakteru. Můj problém však trvá dál. Zvláště vyžaduje, abych ovládl kosmické písmeno K, které se vztahuje k autoritě a vychází z ovládnutí lidských a božských sil v magické oblasti, a z duchovní nezávislosti. Písmeno K je písmeno ohně. Je velmi horlivé a vládne vlastností jasu a schopnosti pochopit vše, s čím se setká. Bohužel zvládnutí písmene K vyžaduje vyrovnanost ohně vzhledem k ostatním živlům ve stejném množství.

Psychologové jsou často jako astrologové v tom, že se o jedince příliš nezajímají. Psychologický systém, ve kterém se zjišťují rysy jednotlivce v termínech myšlení/city, smyslovost/intuice, vykonávající/chápající, atd., vám neřekne, abyste pracovali na slabých vlastnostech a dosáhli tak vyrovnání a dokonalosti. Psychologové nejsou tak průbojní a nemají pochopení pro plánování duchovního rozvoje. Právě to však má na mysli Bardon. Chce, abyste získali zpočátku představu o elementech věnováním trochou času jejich poznávání. Samozřejmě by pomohlo mít pár knih s tématikou živlů a psychologie transformace s ohledem na živly.

V Bráně je jakási mezera ohledně látky s živlovou tématikou. Je tam zmínka o kvalitách jednotlivých živlů a také v magických zrcadlech na začátku. Bardon nutí studenta porozumět fungování živlů v sobě samém hodně brzy. V šestém stupni má student meditovat na vlastnosti živlů v mentální úrovni – city, myšlení, vůle a vědomí. Na konci knihy se student setkává s elementálními bytostmi a pracuje na božských aspektech elementů – nesmrtelnosti, všudypřítomnosti, všemohoucnosti a vševědoucnosti.

Zůstává tak hodně práce na spojování energií elementů v člověku s těmi božskými. Student také musí vyřešit otázku, jak živlové energie samy o sobě existují coby kontinuum mezi všední osobní zkušeností a zkušeností na vnitřní úrovni a jako aspekty božské prozřetelnosti.

V mých povídkách o elementálních bytostech vyprávím o tom, jak se interakce s Bardonovými elementály často zavedly na úroveň diskuze o tom, jaké to je cítit, myslet a vnímat jako elementál. Znám lidi, kteří občas jednají jako sylfa, salamandr, nebo gnóm. Mezi astrálním tělem člověka a elementálem je určité pojítko a já se ho stále snažím objevit. Napsal jsem čtyři eseje a meditace jak odhalit undinu, sylfu, gnoma a salamandra v sobě samém. Použil jsem při tom specifických vlastností všech těchto bytostí.

Například při meditaci s gnomem Eramim jsem pracoval na vývoji čtyř stupňů ke zvládnutí jeho aury. Líbí se mi to. Jde o jistý druh šamanismu. Jedná se o zvýšení pozornosti k zemi, kde žijete. Některé éterické energie v zemi si najdou cestu k vaší auře. Budete se cítit součástí země jako Erami. Výsledkem je dobrý pocit jistého zázemí, příslušenství k zemi.

Už jsem se setkal s lidmi, kteří mají takový smysl pro stejný pocit jako Erami. Mluvil jsem s nimi po mnoho let a sledoval, jak žijí své životy, jak myslí a cítí. Dokud jsem však nezačal pracovat s Eramim na tomto vnitřním míru, nenašel jsem nic v literatuře nebo psychologii, co by mi dalo sebemenší vodítko, jak rozvinou tyto kvality v sobě. Pochopil jsem, že k dosažení vyrovnanosti v magických zrcadlech je potřebné mít elementály za blízké přátele. Mají hodně astrálních vlastností, které jsou důležité k dosažení vyrovnanosti živlů. Jsem nesmírně vděčný za příležitost potkat tolik mistrů vzešlých z různých náboženských tradic. Nikdo z nich mi však nemohl odhalit moc a energii, které se skrývají v těchto elementálech zmiňovaných v Bardonovi.

Jak je pro Bardona typické, můžete pracovat s duchem na zvládnutí určité energie nebo vlastnosti. Můžete také pracovat s energií samotnou bez prostřednictví ducha. V druhém případě se jedná o druh psychologie – vylepšujete své astrální tělo kousek po kousku a tím se stáváte spřízněnými s energiemi přírody okolo vás. Můžete se setkávat se svými milovanými. Můžete kontemplovat o božské lásce a všudypřítomnosti. Undiny však mají širší uvědomění o lásce, které existuje mezi lidskou bytostí a božským vědomím.

Nemusíme ihned evokovat undinu, vždyť moře na zemi vyzařují magnetické pole, pro které je láska přirozeností. Námořníci o tom neví. Teologové a učenci zcela ignorují tuto duchovní potěchu. Vědci odmítají tuto hypotézu jako směšnou. Milenci se čas od času, ale velmi zřídka, setkají se stejně povznášející extází. Někdy se básník nebo mystik zadívá na oceán a cítí ve svém srdci boží ruku, která vytvořila ten zázrak. Takže když jsme připraveni, pochopíme něco z Jeho přirozenosti. Musíme pochopit, že v galaxii jako je naše, je možná jedna z biliónu planet tak krásná, kde jsou čtyři živly v tak bohatém a zázračném uspořádání.

Chci říct, že astrální tělo člověka je velmi důležité. Je třeba pochopit naše osobní zvláštnosti a naše přednosti a nedostatky. Pak budeme lépe připraveni prolnut naše astrální těla celými poli energií, které existují okolo nás. Když studujeme vodní živel ve všech jeho kvalitách v lidské bytosti, pak setkání s undinou není tak šokující. Undina je prostě částí naší vlastní přirozenosti. Má v sobě vlastnosti, které v sobě toužíme rozvinout.

Zavřete oči a přemýšlejte o vlastních citech. Dokážete probudit pocit, že plujte přímo jako silný potok nebo pocítit vodu v čistém horském jezeře astrálního těla kohokoliv jiného na zem? Takový otevřený, vnímavý a svobodný jasnocit je pro vodní živel úplně přirozený. Ale jak by se tohle dalo naučit?

Když jste s undinou Isaphil nebo Istiphul, jim stačí chvíli meditovat a budou cítit přepadávající vlny na jakémkoliv pobřeží, na jakémkoliv ostrově na zemi. Mohou cítit řeky, jak tečou, a slyšet písně velryb kdekoliv se jim zachce. Mohou zazpívat píseň tak krásnou, že do ní na chvíli vetknou celé magnetické pole širého oceánu a propůjčí ji, komu chtějí.

Jungovští psychologové by takový popis nazvali archetypem a do určité míry by měli pravdu. Jsou shodné a přesto jedinečné a odlišné pro každého, kdo se s nimi setká. Sídlí v kolektivním nevědomí, ale jsou i daleko více. Mají vlastní inteligenci, harmonii, vlastní přirozenost, a je jim cizí neustálé zabývání se osobní identitou. Odhalují se jedinečným způsobem komu chtějí. Mají vědomí, ke kterému člověk směřuje a po kterém touží – uvědomění všech energií, jež ohraničují a oživují planetu, kde žijeme.

V čem zrcadla duše vedou ke spojení s archetypy? To Bardon nechává na posledním stupni své první knihy. Jsou také první skupinou bytostí, se kterými se pracuje na začátku druhé knihy. Bardon vás na tato setkání připravuje rozvojem nesmírných mentálních, psychických a éterických sil. Ale opět by přišlo vhod víc literatury, psychologie a metod transformace ve vztahu k živlům jako kompliment Bardonovu systému. To je jedna z hlavních věcí, na kterých pracuji. Část duchů zemské zóny se specializuje na magickou rovnováhu, např. Jvar ve Lvu. Jiní se specializují na astrologii. Těm, kdo se dokáží spojit s těmito bytostmi, se nabízí moudrost vysokého stupně. Jednou (třetí rok cvičení) mi Jvar navrhl, abych v sobě zvnitřnil lehkost sylf, veselost vzduchu a hravost, protože mám tendenci být spíš vážný. Jeho návrh byl skvělý a neustále v něm pokračuji. Vzdušná kvalita se projevuje také v uměleckém tvoření. Jiný duch, Zagriona, ve mně zas oživila dřívější naděení pro psaní poezie, což je také aspektem vzdušného živlu.

Jelikož je zapotřebí hodně materiálu k pochopení čtyř živlů, zdůrazňuje Bardon, aby student rozvinul přímé vnímání svého astrálního těla. Například, když vnitřně vdechujete oheň, pocítíte adekvátní horko a intenzitu ohně. Budete vnímat jeho energičnost a expansivnost a to přirozeně vede k pocitu vést a velet. Když máte vztek, určitě si všimnete, že jde také o astrální ohnivou energii, ale negativní – je to síla vymykající se kontrole.

Hněv je v psychologii dobře prostudován, ale ne s ohledem na ohnivý živel. Mág jistě pochytí mnoho informací o psychologii a fyziologii hněvu a o tom, jak se s ním vyrovnat. Mág jde však dál při práci s ohněm v astrálu a při setkáních s elementály, a tam už psychologie moc užitečná není. Psychologové například nechápou nic o moci, kterou používají politici, o politickém pudu sebezáchovy nebo nenasytné vůli. Salamandři mají nesmírnou sílu v astrálním těle vztahující se k aspektům ohně, nepřátelským vůči učencům a vědcům. Ve svých povídkách o setkáních se salamandry popisuji vlastnosti a kvality ohnivého živlu. Když posílíme vliv ohně v našem astrálním těle prací s nějakou jeho formou, musíme být neustále bdělí, jak to ovlivní naši osobnost.

Je kontraproduktivní posilovat jen oheň na vnitřní úrovni, abychom se zbavili maniodepresí nebo dominance v osobním životě. Nové síly by vyrušily dosažení dřívějších úspěchů. Magická schopnost by pak byla ovládána a vedena slabostmi namísto naší vyšší intuice a svědomí. To je také největší důvod k dosažení rovnováhy v magii. Bez toho se duchovní a magické schopnosti stanou neovladatelnými hračkami. Můžete to spatřovat v životech různých duchovních mistrů, jež jsou v běžném životě někdy ovládnuti posedlostí iluzemi, které se nikdy neobtěžovali prozkoumat.

Při některých setkáních s duchy zemské zóny se často dostanu do tranzu, kde se živly nacházejí v dokonalé rovnováze. Podobně to Bardon připomíná, když mluví o rozložení živlů v těle – země v nohách, voda v břiše, vzduch v hrudníku a oheň v hlavě. Jindy je to jako písmeno J kosmického jazyka, ve kterém živly, coby barvy opálu září a vyzařují jedna přes druhou splývajíce v harmonii. S Cigilou se živly občas stanou nerozeznatelnými a spojenými v jedno vědomí. Musí se dosáhnout integrace a celkovosti při práci s živly. K tomu vede mnoho cest. Pokud si vezmete alchymistický symbol, často se na vás přenese intenzivní vnitřní proces. Uzavřete smysly a auru před okolním světem během cvičení, abyste spojili živly dohromady při procesu vylepšení a očištění.

Cvičení s gnomem Eramim jepřekrásné, protože zemní živel v sobě zahrnuje energie vztahující se ke zvířatům a rostlinám. Takže když objevím novou mocnou energii, zjišťuji, že své uvědomění transformuji do vhodné představy z přírody. Tak jsem to učinil, když jsem psal báseň o vlcích, která je umístěná na mé stránce. Je to spíš šamanistické objevování živlových energií, přičemž mágovi by nemělo dělat problémy přesunout své vědomí do čehokoliv. Koneckonců herci jako Antony Hopkins nebo Dustin Hoffman mají výbornou schopnost vcítit se do charakterů postav a dělají to velmi přesvědčivým způsobem.

Když pracuji s gnomem Mentifilem, jeho metody jsou velmi pokročilé a skvělé, ale zvládnutí jeho systému vyžaduje mnoho let. Mentifil je jako fyzik, který klade důraz na zvládnutí energií periodické soustavy prvků do té míry, kde jsou zahrnuty planetární kovy. Jeho metody jsou zároveň typicky alchymické v tom, že jsou striktně vnitřní a uzavřené před vnějším světem. Samotné setkávání se a práce s elementály není v žádném případě interní . Seznámíte se s elementálními energiemi a pak přesunete své vědomí do říše elementálů a postupně se vám stane tato říše druhým domovem, místem, které se naučíte dobře znát. Když se pak vrátíte do obyčejného života, budete se náhle cítit vyrovnaní jako sylfa, nebo neuvěřitelně citliví jako undina, spoutaní se zemí jako gnomové nebo silní a neporazitelní jako námořní pěchota nebo velitel zvláštních oddílů. Někteří salamandrové se prezentují jako čistá síla, která se dá zakusit jen při nějaké misi.

Ústřední bod, kterého hermetik touží dosáhnout ve čtyřramenném kříži, je vyrovnání živlů v sobě samém. Je to také vystupňovaný alchymický proces transmutace temných kvalit a energií v dobré a měnící se energie. Zajímám se o transpersonální psychologii a v ní nalézám některé způsoby, které dávají důraz na postupný proces sebepozorování, jenž vede ke spojení v celistvost. Tito psychologové trvají na tom, že temné stránky osobnosti (např. stín) jsou v postupu zkoumání a následné změny zcela základní. Temnota obsahuje energii a nevědomé uvědomění, které se eventuelně může stát jasnovidným nástrojem a léčící energií v rukou mága, pokud ji samozřejmě ovládne.

Na počátku, stejně jako v alchymii, musí být přijetí, ohodnocení a smíření se sebou samým. Neopouštějte sebepoznání. Stanete se vědomými všech aspektů jakéhokoliv problému. Zkoumejte svou historii, myšlenky, emoce, a způsoby, jakými mezi sebou reagují. Pak s rozšířeným uvědoměním budete připravení podstoupit proces změny.

Domnívám se, že magie je také studium tvořivosti ve všech jejích formách. Ira Progoff uvádí, že tvořiví jedinci mají zvláštní způsob přijímání impulsů a intuicí a neustále je zkoumají a monitorují. Je to pokračující interakce mezi jejich vědomou myslí a proudem energie, která skrze ně proudí v hlubších úrovních. Tvořivost nalézá cestu jak vyjádřit tyto hlubší proudy někdy tím, že se do nich ponoří a pluje s nimi, aniž by věděla, kam vlastně míří. A někdy s velkým úsilím do toho proudu vědomě vykopete studnu, aby spatřila světlo světa a byla využita.

Mnoho mistrů nedoporučuje umění, protože dosáhli úrovně, kde život je umění. A navíc, co by se mohlo srovnávat se zvuky a obrazy, které slyší a vidí, když zavřou oči a kontemplují? Nemají potřebu sdílet umění s ostatními, protože jejich vlastní přítomnost je inspirující. Myslím však, že pro studenta je důležité vyvíjet schopnost vyjádřit své pocity a intuici vhodným způsobem jako cestu ke sdílení a obohacování životů druhých.

Také je důležité zmínit se o udržování inspirace, protože to je jedna z cest transformace – mít přítomné světlo v duši, které má v sobě dostatečnou krásu a touhu, jež může spoutat ostatní touhy a konflikty. Tím, že je do sebe přijme, je transformuje na vyšší úroveň. Bardon se nezmiňuje o ničem ohledně ustanovení bohaté oddanosti v životě nebo o způsobech jak kultivovat inspiraci. Mluví o udržování čistých myšlenek před spaním jako o způsobu, jak ovlivnit podvědomí. A jak jsem se zmínil, na konci knihy se stane běžným cvičením identifikace s božskou prozřetelností. Také na konci třetí knihy se zmiňuje o kombinacích kosmických písmen, která slouží vyloženě k uctívání božské prozřetelnosti.

Akt oddanosti, uctívání, meditace, kontemplace, porozumění, vztah, víra… jsou také prostředky pro oduchovnění astrálního těla. Přišel jsem na to, že řád Bardů, Ovateů a Druidů rád sbírá a publikuje studentské básně. Ty pak slouží jako prostředek ostatním členům coby inspirace a zkušenosti.
Znám lidi, kteří jsou šokováni, když píšu veřejně o elementálních bytostech. Jsem však přesvědčen, že některé undiny by naopak rády viděly ženu, která by předváděla jejich písně a tance na jevišti na Broadwayi, pokud by to bylo dobře připravené. Voda obklopuje tuto planetu a poslouchá písně hvězd v noci. Lidé sotvakdy začnou vnímat a poslouchat sny, které sebou voda přináší. Tyto sny tvoří součást našeho osudu, když jsme připraveni jim naslouchat.

Jinými slovy neznám žádnou skupinu mlčenlivých mistrů, která by se vyvinula z Bardonovy tradice – ne po tom, co Bardon zašel tak daleko, že publikoval znamení a popis více než 500 duchů spolu s kosmickým jazykem a cvičební soustavou, která vás k tomu připraví. Jsem součástí komunity jedinců, kteří v sobě spojují a oslavují přírodu, lidství a božství. Tohle světlo inspirace je tak zářivé a průbojné, že mění svět. Podle legendy existovala jednou civilizace, v níž vědec, básník, politik, válečník a mág sdíleli stejnou srdečnou inspiraci. Nyní přichází čas jejího návratu.

Ve čtvrté část cvičení vypíšete všechny pozitivní aspekty vaší osobnosti, přiřadíte je k živlům a ohodnotíte je do tří skupin. Je to velmi důležité cvičení. Jedním z našich těžkých úkolů v životě je přijít do situace, kde naše schopnosti a jedinečné dovednosti mohou být nejlepší službou ostatním. K tomu potřebujeme dobře znát sami sebe a naučit se spoléhat na své přednosti.


převzato s laskavým svolením autora http://www.frabato.wz.cz
Přílohy
W.Mistele - Komentáře k 1.stupni astrální úrovně.pdf
(143.44 KiB) Staženo 137 x
Pravá mysl pojme všechny lži a klamy, aniž by byla zmatená.
Pravé srdce pojme jed nenávisti, aniž by došlo k újmě.

Zpět na “Astrální úroveň - 1. stupeň”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů