Jak na pozici lotosového květu

Moderátor: zebyja

Uživatelský avatar
Michal
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 358
Registrován: 11 pro 2012, 18:44
pohlaví:
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 36×

Jak na pozici lotosového květu

Příspěvekod Michal » 02 kvě 2013, 22:25

Našel jsem na youtube kanále Martina Faulkse video, kde se popisuje jak se dostat do pozice lotosového květu. Pokud by se někdo tímto chtěl zabývat (tato pozice má své výhody, jde se ale bez ní obejít). Občas se u této pozice objevuje varování ohledně vazů v kolenou. Zatímco Iyengar píše ve své knize, že si nato prostě máme zvyknout. To už teď nedokážu posoudit, ale dával bych si na to pozor.


Uživatelský avatar
marvin
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2864
Registrován: 16 čer 2009, 10:52
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 553×
Obdrženo poděkování: 713×
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na pozici lotosového květu

Příspěvekod marvin » 03 kvě 2013, 09:05

Zkus napsat něco z tvé vlastní zkušenosti. Všiml jsem si, že to máš poměrně dobře zvládlé. Říkal jsi něco o tom, že by se to nemělo "lámat" přes kolena, ale spíše ohýbat v nártu (kotníku?). Viděl jsem, že to vydržíš určitě hodinu, tak bys mohl napsat, jak dlouho ti to trvalo si to nacvičit a co pomohlo, nebo v čem je největší potíž :)
Pravá mysl pojme všechny lži a klamy, aniž by byla zmatená.
Pravé srdce pojme jed nenávisti, aniž by došlo k újmě.

Uživatelský avatar
Havran
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 585
Registrován: 26 črc 2011, 21:08
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Obdrženo poděkování: 24×

Re: Jak na pozici lotosového květu

Příspěvekod Havran » 03 kvě 2013, 10:33

Ahoj,
FB píše, nejdříve zvládněte mnou doporučenou pozici, poté se můžete pokoušet o jiné asány.

Asány lze cvičit nezávisle na Bráně, ale výše napsané chápu z důvodu netříštění sil. Na nové a další aktivity.

Pokud máte čas i na jiné aktivity tak přeju ať se daří. (já chci taky ... 8-) )

Ahoj Havran.
Having power isnt as good as you thing ...
... whom am I kidding? Power is GREAT!

Uživatelský avatar
marvin
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2864
Registrován: 16 čer 2009, 10:52
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 553×
Obdrženo poděkování: 713×
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na pozici lotosového květu

Příspěvekod marvin » 03 kvě 2013, 10:38

To rozhodně. Lotos není povinností. Koho to nepřitahuje nebo nemá k tomu joginské tendence, tak to není podmínka. Naopak kdo k tomu tíhne a nějak ho to oslovuje, tak proč ne. Jenom to nelámat přes koleno. Spíš plynule, rozdělit to na delší časový úsek a po troškách to zkoušet procvičovat. Jak je na videu vidět - snažit se to rozhýbat přes kyčle - pomalu protahovat.
Pravá mysl pojme všechny lži a klamy, aniž by byla zmatená.
Pravé srdce pojme jed nenávisti, aniž by došlo k újmě.

Uživatelský avatar
Michal
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 358
Registrován: 11 pro 2012, 18:44
pohlaví:
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 36×

Re: Jak na pozici lotosového květu

Příspěvekod Michal » 03 kvě 2013, 12:45

marvin píše:


Já jsem to právě ani moc netrénoval. Prostě jsem to pak jednou zkusil když jsem si vzpomněl a docela to šlo. Jenom jsem teda musel vydržet tu šílenou bolest při protahování kyčelních svalů, což je společný jmenovatel vystresovaných u počítače sedících. Vhodná je ta pigeon pose (One-Legged King Pigeon Pose) a cokoliv, co je na protahování svalu piriformis (piriformis stretch). Protáhnout se můžu i v práci, třeba takhle:

Obrázek

Otáčet by se měla noha v kyčlích a ze začátku budou někoho hodně bolet kotníky, ale časem to přejde. Těm by se nemělo nic stát (mě to přešlo a chodím v pohodě, dokonce se mi líp dělají některé pozice a netrvá mi tak dlouho se z nich dostat). Ale doporučit bych mohl jakokdyž zastrčení stehen dovnitř, kdy si dám nohy do lotosového květu a ještě dodatečně podpořím to vykroucení v kyčlích tím, že si stehna zvenku zastrčím směrem dovnitř pod sebe. Pak už jenom se trochu předklonit, vytáhnout se a pak už jenom se opřít o sedací kosti. A sedím na trůnu. Prostě tak jak na tom videu.

Četl jsem už o spojitosti první čakry se svalem piriformis, ale to by měly mít i stehenní přitahovací svaly (Baronem doporučovaná pozice).

Uživatelský avatar
Flox
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 343
Registrován: 26 zář 2010, 14:02
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 44×
Obdrženo poděkování: 147×

Re: Jak na pozici lotosového květu

Příspěvekod Flox » 18 říj 2015, 22:53

Před pár roky jsem zkoušel přesně ty cviky z videa. Dělal jsem je několikrát denně. A v lotosovém sedu jsem vydržel 10-15 minut, ikdyž z toho dost bolely nohy. Asi jsem na to šel moc zostra, protože mě začaly z toho cviku bolet kolena, i v době kdy jsem necvičil. Hned jak jsme to zjistil, tak jsem s tím přestal. Za tři měsíce jsem se chystal ujít cca 700km túru. Túru jsem ušel v pohodě a o lotosový sed jsem se už nepokoušel.

Neměl by u toho člověk mít něco pod zadkem? Nějaký polštářek?
Lidé si myslí, že svobodný člověk dělá to, co dělat chce. Ale doopravdy svobodný člověk nemusí dělat to, co chce. Není otrokem žádostivosti svého ega být "lepší" než jiní :smich:


Zpět na “Fyzická úroveň - 1. stupeň”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host