Mentální úroveň

marvin
Administrátor
Administrátor
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 455×
Obdrženo poděkování: 619×
Kontaktovat uživatele:

Mentální úroveň

Příspěvekod marvin » 16 čer 2009, 16:33

Zde prosím úvádějte své poznámky, komentáře a dotazy k mentálním cvičením pro druhý stupeň.
Pravá mysl pojme všechny lži a klamy, aniž by byla zmatená.
Pravé srdce pojme jed nenávisti, aniž by došlo k újmě.

Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 37×

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Anubis » 21 pro 2009, 22:24

Pokud si někdy najdete chvilku a nevíte, co zrovna cvičit, tak si nemusíte házet kostkou, ale stačí se podívat na následující stránku. V druhém stupni je tato znalost vhodná právě pro mentální cvičení, kdy živly suplují elektrické a magnetické fluidum. Jdou za sebou takto s uvedeným vhodným cvičením:

Akáša (-) - negativní stav, stavy odevzdání a obecně meditace se soustředěním na vyšší já
Vzduch (neutrální) - akustická cvičení
Oheň (elektrické fluidum) - optická cvičení
Země (elektromagnetické fluidum) - integrovaná cvičení (viz III. stupeň)
Voda (magnetické fluidum) - pocitová cvičení

Znalost těchto hodin se samozřejmě hodí i pro astrální úroveň např. III. st.
Naposledy upravil(a) Anubis dne 17 srp 2012, 11:13, celkem upraveno 2 x.

team72
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
pohlaví:
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 15×

Příspěvekod team72 » 18 led 2010, 22:28

Od William Mistele :
Tato úroveň obtížnosti však má velkou výhodu. Například taková pečlivá práce nenechá možnost pro fanatickou oddanost nebo nadutost ega. Tyto dva případy vyžadují rychlé výsledky a své pokroky měří srovnáváním se s ostatními lidmi. Hlavní myšlenka, že „cvičím nejvyšší a nejlepší magický systém na světě“ musí jít ruku v ruce s uvědoměním, že vlastně cvičíte nejtěžší a nejobtížnější magický systém na světě.

branok
snažím se trochu psát
snažím se trochu psát
pohlaví:

Příspěvekod branok » 24 úno 2010, 10:09

Ahoj Marvin chcel by som sa ta spytat na otazku ohladne koncentracneho cvicenia zivlov. V 7. stupni su k jednotlivym zivlom priradene vyzualizacne cvicenia : Ohen - akusticke , Vzduch - usne, Zem - cuchove, Voda - pocitove. FB sa odvalava na 2. stupen brany kde vlastne zacali koncentarcne cvicenia zmyslov cize tu zacina zakladna podstata zivlovej magie. CHcem sa vsak spytat na pocitove cvicenie ktore je v 7 stupni priradene k zivlu vody no ale pri samotnom cviceni POCITU si mame vyvolat pocity ako : horkost , chlad , tiaz, lahkost co su zakladne vlastnosti ostatnych zivlov . Nie je mi jasne preco sa v koncentracnom cviceni vody maju vyvolavat pocity ktore koresponduju s ostatnymi zivlami. Toto mi nie je jasne. Vopred ti dakujem.

balamunt
jedu jak drak
jedu jak drak
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Příspěvekod balamunt » 02 bře 2010, 10:56

Tady je třeba rozlišit

1) cvičení smyslu např. Pocit
2) cvičení Živlů

To jsou dvě různé věci, i když při cvičení živlů musím mít rozvinutý smysl Pocitu(Hmatu). Když tedy cvičím smysl Pocitu a vyvvolávám horko, chlad, lehkost, žízeň, únavu apod. tak to nemá s živly nic společného. Prostě rozvíjím svůj smysl Pocitu. Při cičení s živly pak využívám tento svůj už rozvinutý smysl Pocitu. Pokud neumím vyvolat pocit chladu, tak nemůžu cvičit se živlem Vody.

Např. myšlení je odpovídá živlu Vzduchu. To ale neznamená, že nemůžu přemýšlet o Ohni, Vodě apod. Nebo že by to bylo spolu nějak v rozporu. Např. optická koncentrace odpovídá Ohnivému živlu a posiluje ho, to ale neznamená, že si při těchto cvičením nemůžu představovat Vodu nebo Vzduch. To jsou dvě různé záležitosti, cvičení Smyslu a Živel.

Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Poděkoval(a):

Příspěvekod Anubis » 21 srp 2010, 18:12

Vizuální koncentrační cvičení

Předkládám svůj postup pro ovládnutí optické imaginace se zavřenýma očima. Je to sice jen moje subjektivní technologie, ale je možné, že někomu pomůže, snažil jsem se ji sestavit jako univerzální. Mistr ve druhém stupni píše, že si stačí zapamatovat tvar a barvu a jediným problémem je vytrácení předmětu. Pokusím se teď sepsat všechny problémy, které jsem s imaginací měl a klíč k jejich řešení. Poznámky (*) vedle problému budou vysvětleny postupně.

Vytrácení předmětu = nedostatek vůle
Předmět putuje chaoticky a může se dostat i z dohledu = nezvládnutí jednorozměrného vidění*
Předmět se vzdaluje a přibližuje = nezvládnutí dvourozměrného vidění*
Předmět se tvarově odchyluje od originálu = nezvládnutí trojrozměrného vidění*
Na předmět se váží další předměty, které zde nepatří = špatná kázeň myšlenek
K předmětu se dotváří pozadí = jedná se o chybu jen ze začátku, v pozdějších fázích je dobré tento stav umět vyvolat
Vysoká prodleva mezi imaginacemi a dlouhý start (rozhodnutí cvičit - imaginace) = nedokonalý negativní stav
Násobení předmětu = špatná kontrola myšlenek (vytváříme stále nové a nové předměty a nejsme si jich vědomi - zjeví se s určiým zpožděním nebo nárazově)
Rotace předmětu podle jeho těžiště = špatná orientace v soukromě vytvořeném prostoru
Rotace předmětu podle bodu mimo předmět = špatná orientace + nezvládnutí jedno a dvouzorměrného vidění*
Malý kontrast barev = nedostatek vůle
Vidět pouze tvar předmětu = nemusí souviset s nedostatkem vůle, některé vzory totiž vytvářejí optické klamy a je těžké je napodobit

Pokud nejsme v imaginaci moc zdatní, tak se snažíme rozluštit tvary jednotlivých pohledů v rámci jednoduchého předmětu. Letmo jej položíme na stůl a snažíme se v mysli odhalit jak vypadá zepředu, zboku, zespod atd. Tento tvar si představíme a poté jej porovnáme s reálným objektem.

Jednorozměrné vidění

Před samotným cvičením je třeba se naučit jednu důležitou věc a to nehýbat s očima. Proto zavřeme oči a díváme se jen před sebe přibližně do středu. Neměl by to být problém pro toho, kdo obstojně zvládl negativní stav. Pohyb očí je jen navyklá reakce, jenže teď se díváme dovnitř a k tomu fyzické oči nepotřebujeme, jejich pohyb dokonce ve vnitřním sledování dezorientuje. Pokud nám přijde na mysl nějaká idea, která je vizuálního typu, tak ji podržíme a bude nám dál sloužit jako opěrný bod. Nyní se začneme rozhlížet zprava doleva tak, aby obraz putoval jako kdyby byl v tom prostoru přibitý - opět upozorňuju, že fyzické oči se nesmí hnout. To stejné uděláme pro „rozhlížení“ nahoru a dolů. Jde jen o zvyk, pokud jsme toto „protažení“ zvládli, tak můžeme přejít k jednorozměrnému vidění.

Toto cvičení jsem takto nazval, protože si představujeme předmět, který má výrazný jeden rozměr. Jedná se o válec světla s nekonečnou délkou. Díváme se na něj z pohledu příčného řezu, takže vidíme jen světlé kolečko. Výhoda je ta, že ho budeme jen vystřeďovat a pokud se dostaneme dál nebo blíž v našem nově vytvořeném prostoru, tak se nám řez nezmění. Pokud kolečko dokážeme udržet nehnutě ve středu vidění, tak je toto cvičení splněno.

Dvourozměrné vidění

Zafixujeme pohled na střed, jak jsme se to naučili v předchozím cvičení a představíme si jednoduchý plošný obrazec. Díky předchozímu cvičení je ukotvený ke středu (nebo k bodu, který jsme si zvolili), ale je možné, že se bude přibližovat nebo oddalovat. Je tedy třeba ho udržet v námi požadované vzdálenosti od bodu, ze kterého se díváme. Pozvolna přecházíme ke složitějším předmětům až tam, kde nám stačí naše mentální kapacita. Jde zde jen o princip, takže není třeba se zatěžovat s tím, že si nedokážeme představit složitější obrazy. Jestliže jsme schopni udržet konstantní vzdálenost předmětu, tak je cvičení u konce.

Trojrozměrné vidění

Jestliže předešlé vidění zvládáme dobře, tak se můžeme vydat technickou nebo uměleckou cestou. Pokud nám jde o hlubší smysl tvarů geometrických obrazců, tak bych doporučil rýsovat v pravoúhlé axonometrii, která je relativně přívětivá. Pokud by to někoho zaujalo, tak může zkusit i Mongeovo promítání, které je zvlášť na imaginaci složité (už při jednoduchých obrazcích). Tyto dvě metody technického kreslení se hodí na konkrétní předměty, které stojí přímo před zrakem. Pokud si chceme představit rozlehlejší objekty - například pokoj, tak je dobré si zkusit kreslit pomocí perspektivy.

Ze začátku se naše trojrozměrné imaginace (vynucené) podobají naší kresbě, takže není špatné si občas něco nakreslit, popř. prohlédnout díla od různých malířů. Při praktickém úsilí ovšem zjistíme, že všechny tyto berličky (technická a umělecká) můžeme odhodit protože každou vteřinu, kdy jsme v životě použili oči můžeme vyvolat a tak se dostáváme k jakémusi pravdivému vidění, které F. Bardon bere jako základ - pro mě bohužel nebyl.

Po uvědomění si těchto skutečností jsem již s vizuální koncentrací neměl problém a položil jsem před sebe několik předmětů...

Přínosy

Profit, který je možno získat je nejspíš dosti individuální (hlavně pokud se týká fyzické úrovně), přesto se pokusím popsat některé vzniklé stavy. Změna vidění se může dít jak na fyzické, tak na astrální rovině.

Co se týče fyzické sféry mohou se začít objevovat vlastní nositelé myšlenek (Evžen Štekl, Síla Moudrosti - VI. kap. str. 43). Pomocí nich můžeme kontrolovat svůj stav bdělosti kdykoliv v denní dobu. Dále je možno spatřovat různé množství útvarů, které neumím zcela identifikovat, je to zčásti kvůli jejich labilní stavbě. Nicméně může se jednat o jakési astrální oblaky, které, když se na ně začnete soustředit, mění tvar. Vzdáleně mohou připomínat zvířata nebo nějaká surrealistická díla. Pokud má člověk dobrý zrak, tak je možné ve vzduchu vidět tenké svítivé červíky, kteří velmi rychle vznikají a zanikají - nejvíc mi to připomíná elektřinu. Kapitola sama pro sebe je nové pozorování zvířat a lidí, to uplatníte zejména v III. stupni. Ale už i zde můžete pozorovat vyzařování, které vypadá jako ekvidistantní obrys hmotného těla (zvířete/člověka). Poté je možno sledovat i narušení v těchto strukturách atd. Pokud vidíme jen záření kolem „prázdnoty“, tak je jisté, že máme co dočinění s bytostí bez fyzického těla.

Toto pozorování všeho možného „fyzickýma“ očima je sice pěkné, ale dle mého trochu zbytečné... Jako přínosnější vidím změnu vidění na astrální rovině. V tuto chvíli (když studujeme svůj temperament a snažíme se ho „obrátit“ na lepší stranu + vyvážit) nabývá vnitřní pozorování smysl. Když se totiž z plných sil na fyzice utišíme a snažíme se zahnat všechny špatné vlastnosti, tak na to podvědomí začne reagovat a vyvažuje karmu v místech, kam se normální člověk nevydá. Koncentrační cvičení, které jsme ovládli se postará o náš první styk s astrální sférou a děje se tak nejčastěji při usínání. Mezi bděním a sněním je tenké rozhraní, kdy je možno pozorovat práci podvědomí - tvorbu snů. Zpočátku to trvá jen chvilku, ale časem je možno tento stav prodloužit a následně vejít do snu vědomě. Pokud není zvládnuto optické cvičení, tak jsou nejčastěji vidět jen abstraktní obrazy, které nic neříkají a stejné je to i s často nesmyslnými sny. Pokud se ovšem cvičíme ve vizuální koncentraci, tak se nám před zrakem jednotlivé ideje konkretizují. Sny jsou čistější a snadno si zapamatujeme jejich průběh a naše počínání v nich. Ověříme si zde své skryté špatné vlastnosti, které by v běžném životě vyhřezly jen v kritických okamžicích. Pokud sny začneme ovládat, získáváme zde nadpřirozené schopnosti, popř. vidíme v nich stejně čistě jako v denním vědomí, tak je to signál, že jsme zušlechtili svou duši do uspokojivé míry (vzhledem ke cvičební soustavě).

kedrigern
jedu jak drak
jedu jak drak
Poděkoval(a): 23×
Obdrženo poděkování: 13×

Příspěvekod kedrigern » 22 srp 2010, 23:48

Tato pozorování fyzickýma očima, o kterých píšeš, pak máš během běžných denních činností nebo se musíš nějak soustředit? Jestli jsou i v průběhu normálních denních činností, není to pak rušivé?
May the Awareness be with you. Kedrigern z Hor Tichého Hromu

Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Poděkoval(a):

Příspěvekod Anubis » 03 zář 2010, 17:42

kedrigern píše:Tato pozorování fyzickýma očima, o kterých píšeš, pak máš během běžných denních činností nebo se musíš nějak soustředit? Jestli jsou i v průběhu normálních denních činností, není to pak rušivé?

Cvičební systém Brány by měl zamezit samovolnému pozorování těchto úkazů. Dlouhodobá cvičení změn stavů vědomí tě naučí tvoje vidění ovládat. Potom zjistíš, že když chceš vidět něco „neviditelného“, tak musíš snížit mentální entropii (to je můj pracovní název pro znečištění mysli) a samozřejmě také musíš chtít něco vidět. Jediné, co přichází zdánlivě samovolně je zesílení těchto vizuálních dějů.

Jinak samozřejmě samovolné vidění existuje a setkávám se s ním vlastně ve většině případů. Mnoho lidí dneška má zájem o spiritismus, nízké druhy magie apod., dotýkají se tak různých sfér a mohou občas něco vidět, slyšet atd. Kvůli vlastním morálním nedostatkům však vnímají viděné věci „zkresleně“ a vytvoří si chybný názor, se kterým pak straší lidi kolem. Takoví zoufalci jsou poté víceméně schopni se jen zahalit temnotou, aby nevnímali svoje myšlenkové pochody, ze kterých mají strach a dochází k úpadku bytosti.

Pokud se setkáme s něčím neviditelným, tak je dobré pozorovat naše vnitřní reakce. Člověk hned pozná, jestli má nějaký přesah a současně tak kontroluje svůj vztah k Bohu. Je zde celá škála pocitů, které nás mohou přepadnout. Od bytostného strachu přes indiferenci až k různým druhům blaženosti.

Cagliostro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Poděkoval(a): 18×
Obdrženo poděkování: 452×

Příspěvekod Cagliostro » 26 zář 2010, 17:07

Na druhou stranu je však dobře že člověk, který to neumí popsat a "dotkne se toho" existuje. Má totiž svobodnou volnost buďto zatvrdnout na místě, pokročit kupředu a nebo také (bohužel) klesnout.
Ego sum, qui sum!

Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Poděkoval(a):

Příspěvekod Anubis » 26 zář 2010, 17:43

Cagliostro píše:Na druhou stranu je však dobře že člověk, který to neumí popsat a "dotkne se toho" existuje. Má totiž svobodnou volnost buďto zatvrdnout na místě, pokročit kupředu a nebo také (bohužel) klesnout.

To, co jsi napsal, jde nějak mimo moje chápání. Snažíš se snad bránit spiritismus nebo teoreticky nepřipravené náhodné praktiky? Nebo je v tom něco hlubšího, neumím si moc představit účel takových lidí v globálním měřítku. Někdo se opravdu může vyvíjet bez zjevné snahy, ale nevím, jestli je na místě mluvit o svobodné vůli. Pokud se jedná o personifikace z jeho vnitřního světa, tak by jim rozumět mohl, tím pádem by měl cítit, že se nachází na pomyslném rozcestí. Problém je, pokud se setká s něčím ze „světa vnějšího“, čemu rozumět nebude, protože v těch místech nemá vědomou zkušenost. V tom případě pochybuji, že má o nějakých možnostech vůbec povědomí.

Cagliostro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví

Příspěvekod Cagliostro » 26 zář 2010, 20:50

Není to o tom zda to ví, a jak se sune nahoru. Předpokládám, že každý je strůjcem svého osudu-v omezené míře, tedy v oblasti okultismu.
Neví-li to,že může jít dál, obávám se že to je jednotlivce chyba. Je to však na jednotlivém a konkrétním případě. K tomu nemůže být u každého nějaký mistr.

V našem konkrétním případě je nebráním, spíše usuzuju, že neoprostí-li se od materiálna, je to zkrátka špatně. Stejně tak jako zůstávat na zmíněném spiritismu apod. kde nepostupuje a zůstává na bodě X. Je to nižší stupínek k okultismu, ne však jeho vrchol.
Ego sum, qui sum!

Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Poděkoval(a):

Příspěvekod Anubis » 17 lis 2010, 11:45

Po roce pozorování pozměněným fyzickým zrakem jsem zjistil pár skutečností, ale vyvstala jedna kardinální otázka (která ale bude mít víc alternativ). Rozvedu tady, na co jsem přišel a doufám, že mi s odpovědí zdejší filosofové pomůžou.

V prvé řadě jsem zjistil, že věci, které vidím patří do mého vnitřního světa, nejedná se tedy o fyzické hledění v pravém slova smyslu, jak jsem psal výše. Elektrické výboje, které se zdály být pořád stejně daleko se začly při fyzické námaze nebo změněném dechu přibližovat. Nejspíš to tedy není pole planety, jak jsem se dozvěděl od jednoho člověka. Jde o zrcadlově obrácený vnitřní pohled, který nemůže zůstat uvnitř kvůli nedokonalé představivosti - to hned vysvětlím. V meditacích, kdy obrátíme pozornost dovnitř (cestujeme z povrchu těla do středu) nejdříve narazíme na vrstvu těžké nevědomosti, která jako kdyby byla přilepena na povrchní vnitřní zrak. Později začneme pozorovat myšlenky, a ty jsou již trochu dál. Nelze to přesně určit, ale vzhledem k detailům to bude pár centimetrů. Když se nám povede dostat se ještě dál (za myšlenky), tak uvnitř okamžitě vidíme okolo 2 metrů hluboko. A zde nastává předěl, protože do těla se takto hluboko dívat nelze. Proto je vnitřní svět donucen se převrátit a projektovat zdánlivým směrem ven. Pokud při této projekci odhrneme závěs nevědomosti, tak narazíme na dharmy, které reprezentují myšlenkové tělo, dále různá oblaka, elektromagnetické pole atd. To nám vlastně dokazuje, že vnitřní svět se rozpíná do velkých dálek a je také možné, že do nekonečna (resp. limitně se blížíme k centru naší bytosti).

Konečně se dostávám k těm hlavním otázkám. Když potkám jakýkoliv útvar nebo bytost, která zjevně není z tohoto světa, jak o tom mám smýšlet? Protože navštívil(a) můj svět, tak je automaticky uvnitř mého kosmu a je tedy už „moje“ protože je utkána z kvalit, kterých jsem se vědomím dotkl. Je to tedy útvar/bytost vnější nebo vnitřní? Je to tak, že nepoznané věci jsou vnější a poznané vnitřní? Rozpíná se náš vnitřní svět do nekonečna? Pokud je posloupnost vzdáleností pozorovaných vrstev cca 0, 5, 200, 4000... cm, tak je možné, že to bude pokračovat do nezměrných dálek/hloubek. Velmi mě zajímá, co si o tom myslíte.

Cagliostro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví

Příspěvekod Cagliostro » 18 lis 2010, 11:29

Osobně předpokládám, že tito vrstvy mohou být nekonečné-z lidského hlediska.

Dále Tebou zmíněné energie mohou být poznány-z jakého světa jsou- předpokládám pouze u lidí z vyšším a rozvinutějším duchem, který už mají něco za sebou. Ale také by to snad mohlo být poznáno v astrálu každého jednotlivého člověka, kdy je "člověk jasnozřivější".
Ego sum, qui sum!

Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Poděkoval(a):

Příspěvekod Anubis » 18 lis 2010, 14:39

Cagliostro píše:Osobně předpokládám, že tito vrstvy mohou být nekonečné-z lidského hlediska.

Dále Tebou zmíněné energie mohou být poznány-z jakého světa jsou- předpokládám pouze u lidí z vyšším a rozvinutějším duchem, který už mají něco za sebou. Ale také by to snad mohlo být poznáno v astrálu každého jednotlivého člověka, kdy je "člověk jasnozřivější".

Díky za reakci. Možná to opravdu souvisí s tím, že jsem v rovině „bytost-inteligence“ nevyvinut. Když se totiž vnitřně utiším, tak mě jednou za čas začnou dráždit myšlenky více než obvykle, načež jsem se sebou nespokojen a nakonec zjistím, že nebyly moje. Ten člověk mě třeba po pár hodinách navštíví a řekne tu myšlenku jako kdyby ji četl. Chce to tedy nějak posílit rozlišovací schopnost. Jsem pravděpodobně přecitlivělý a neumím to kvantum obsáhnout.

balamunt
jedu jak drak
jedu jak drak
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Příspěvekod balamunt » 19 lis 2010, 22:37

Tady vidím Anubisi problém spíš v tom, že ty sice cvičíš, ale Brána to není :D Na tom není nic špatného, ale potřeboval bys nějakého učitele, který tě povede a vysvětlí ti o co jde. Zdá se mi, že prohlubuješ možná nezdravě určitá cvičení, tím se vytvářejí jednostrannosti a možná nebezpečí. K tobě bude více pasovat popis cesty, jak ho uvádí Rudolf Steiner v knize Poznávání vyšších světů. Tam vlastně člověk medituje určitým způsobem a tím proměňuje svoji bytost a určité vlasnosti a schopnosti k němu přicházejí. Není to tedy takový propracovaný složitý systém jako Brána. A teď možné nápady:

Nejde podle mě o fyzický zrak, ale po určitých hlubokých cvičeních, která jsi prováděl se u tebe začíná objevovat jasnovidnost - možné nebezpečí je, že se objevuje jaksi předčasně nebo neuzrale, kdy celá bytost není rovnoměrně vyvinuta, ale jednostrannými cvičeními se nezdravě jasnovidnost objevuje. Můžeš tedy vidět objekty a bytosti astrálního světa. Není to žádný tvůj vnitřní svět, ale vyšší dimenze D4. Ta jasnovidnost má více stupňů, v počátečních stupních vidí žák např. činnost svých vnitřních orgánů, která se mu může symbolicky znázorňovat jako nějaké útvary- s tím by ti měl právě pomoct učitel, který ti vysvětlí o co jde. Své vlasnosti může vidět jako určité bytosti. Tedy bytost, kterou vidíš, může znázorňovat symbolicky nějakou tvou vlasnost. Ale může to být i reálná bytost astrálního světa, zemřelý duch, živlová bytost, elementár, těžko říct. Celý ten konglomerát vlasností žáka může vytvořit bytost, která se nazývá Strážce prahu, něco si o tom vygugluj.

Zpět na “Mentální úroveň - 2. stupeň”