Náboženství

Uživatelský avatar
Rota
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 180
Registrován: 03 led 2015, 00:08
pohlaví: Žena
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 88×
Obdrženo poděkování: 124×

Náboženství

Příspěvekod Rota » 12 bře 2021, 05:14

Každé náboženství hlásá, že jen ono samo jediné je to pravé, neomylné a že jen skrze jeho nauku dojdeme k Bohu. Některá dokonce podněcují k nenávisti a násilí vůči těm, kteří věří v jiné náboženství nebo nevěří v žádné. A jeho stoupenci jsou schopni ve jménu své ideje zabít svého bližního a páchat různá zvěrstva. Ale i to je pro lidstvo výchovné.
Každé náboženství v sobě nese pravdu i omyl a hermetik ho musí prosít a umět oddělit tuto pravdu od omylu.
Tak jako nemůže být magie bez mystiky, nemůže být to pravé zdravé a neomylné universální náboženství bez vědy magie. Náboženství (ta která jsem já sama měla možnost malou měrou prostudovat a nějakým způsobem uchopit a pochopit) magii ale zakazují, přímo před ní varují. Je to tím, že by se každý věřící přestal bát toho, čím se ho snaží postrašit a ovládnout jeho náboženství a již by nebyl tolik poslušný v nárocích které jsou na něho kladeny.
Nedá se říci, že by něco z toho co jsem napsala bylo špatné, vůbec ne, naopak. Lidstvo jako takové není na úrovni, aby mohlo chápat mysticko magickou nauku. Lidé svým způsobem potřebují omezení a strach k tomu, aby dokázali dodržovat slušné, morální zásady ve společnosti, ať jim tato pravidla dává vláda jednotlivých států nebo různá náboženství. Z druhé strany je každé náboženství nakou o Bohu a obsahuje v sobě to čisté a moudré a může otevřít tomu kdo hledá studnici vědění. Proto nehaňme žádné náboženství, ale učme se. Půjdeli náboženství vedle magie společnou cestou, všechny omyly se ukážou a dokonce se dojde k pochopení, proč tyto omyly stále žijí a k čemu dobrému slouží. Protože nic ve stvoření, nic co existuje není špatné, všechno je dobře a dobré ve svém trvání. Všechno je svým způsobem poučné a výchovné a kromě Pravdy samotné, také proměnné. Nepěstujme v sobě předsudky a nenávist k ničemu a k nikomu, protože kvůli tomu koho nebo co soudíme a odsuzujeme, budeme sami souzeni. Každý omyl má v sobě ukrytou také pravdu a tím pro nás může být velmi poučný a užitečný.

Uživatelský avatar
Rota
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 180
Registrován: 03 led 2015, 00:08
pohlaví: Žena
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 88×
Obdrženo poděkování: 124×

Re: Náboženství

Příspěvekod Rota » 12 bře 2021, 07:36

Ráda bych ještě vysvětlila, aby nedošlo k nedorozumění, proč nemůže univerzální náboženství jít bez magie. Z toho důvodu, že by si věřící vysvětlovali jevy magického původu jako zázraky a to je nevědomost, omyl. Snad jsem vše napsala srozumitelně. Děkuji

Uživatelský avatar
Cor Leonis
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 206
Registrován: 12 bře 2018, 22:10
pohlaví: Muž
Národnost: SK
Poděkoval(a): 357×
Obdrženo poděkování: 79×

Re: Náboženství

Příspěvekod Cor Leonis » 12 bře 2021, 09:09

Rota píše:...


Dúfam, že čoskoro príde čas, kedy nebude už nikto potrebovať náboženstvá.
V podstate sa na našej zemi uctievajú mimozemské bytosti, ktoré tu boli pred tisíckami rokov.
Všetky tie lietajúce mestá, vimana, súboje "bohov", mraky z ktorých znel hlas, anjeli ktorí prichádzali z neba (teda ak niekde v stratosfére nie je božie kráľovstvo :D ) a tak ďalej.

Vytvorili sa z toho legendy, báje a vznikli náboženstvá.
Vezmime si ku príkladu hnutie Hare Krišna (viem, Rota, že si sa okolo toho motala, preto uvádzam tento príklad) - keď ideme v skúmaní hlbšie, zistíme, že celé HK je vlastne Gaudiya Vaišnavizmus, že Krišna je ôsmy purna avatar, že si vybrali jednú Gitu (existuje aj Uddhava Gita, Shiva Gita, Devi Gita a tak ďalej) a jednu z 18 puran.
Srimad Bhagavatam je len 1/18 purán.
Potom môžme zistiť, že Goloka nie je nejaká najvyššia planéta ako to prezentujú, ale je to 9 denzita, pričom napríklad taká Shivaloka je 15 denzita.

Ďalšia vec - Prabhupada bol acarya (učenec), nebol to rši (ten, ktorý pravdu vidí). Pri všetkej úcte k nemu, celý život chodil s japou. Nebol oslobodený. Preložil BG, no vyrastal v Gaudiya Vaišnavskej rodine, je to niečo také, akokeby som ja preložil Bibliu a urobil k nej výklady z katolíckeho pohľadu.

Sú také štyri úrovne - anavopaya, shaktopaya, shambavopaya a anupaya.
Prvá úroveň je mechanická. Vykonávaš mechanické činnosti, ako napríklad mantry. Druhá úroveň, to ťa už významne ťahá tvoja Shakti, Kundalini. Tretia úroveň, tam už letíš a tá štvrtá, anupaya, je oslobodená úroveň. Nepotrebuješ mantrovať, meditovať, nepotrebuješ nič.
Jediný, kto bol oslobodený, bol Caitanya. Všetci ostatní, celá parampara, majú japy v rukách. To je veľmi dôležitý a podstatný bod.
Nehovoriac o významoch, ktoré Prabhupada napísal, nie sú správne, a ako som uviedol vyššie, sú z Gaudiya Vaišnavského pohľadu, celé to je o jednej z x Git a jednej z 18 purán.
Takže dáme si tilak na čelo a iné miesta na tele, pôjdeme skákať pred sochy, potlačíme všetko prirodzené a myslíme si, že sme duchovní...
Je tam poriadny dogmatizmus. Operujú s pojmami ako transcendencia, no transcendencia znamená niečo úplne iné, než ako si to vykladajú. Tým ich neočierňujem, pozor. Iba poukazujem na to, že problémom je, že to je náboženstvo a tak to potom aj vyzerá.
Hovoria o mayavadoch, impersonalistoch, no transcendencia ide ešte ďalej - k transpersonalizmu, k transosobe. Osobný aj neosobný zároveň.
A potom navyše, všetky tie možné usmerňujúce zásady vedú mnohokrát k užívaniu drog, násiliu a tak ďalej.

A takto môžme pokračovať so všetkými náboženstvami. S kresťanstvom, ktoré sa rozdelilo do mnohých siekt, s judaizmom a tak ďalej. S pravdou to už nemá prakticky nič spoločné. Ide len o pocit výlučnosti, nadradenosti, stavia to na pocitoch viny a strachu.

A čo morálka? Je to náš ľudský výmysel, určený pre nevedomých a v tom horšom prípade - k ovládaniu a kontrole ľudí.
V prírode nie je žiadna morálka. Je tam múdrosť...

Teda, pekne si napísala, no v princípe to vidím tak, že náboženstvá brdzia vývoj. Rešpektujem ich, pokiaľ je to niekoho cesta, nech sa páči.

No vezmi si to takto... si nekonečné vedomie... ktoré aby si vôbec mohlo ešte niečo zažiť, tak sa limitovalo. A tak sme tu, v tejto hre.
To je to Shiva a Shakti, Brahma a Maya, Krišna a Rádha. Ja som Shiva a moja Shakti limituje moje vedomie. V skratke. A náboženstvá, aj také HK sú silne dualistické. Tam sa o transpersonalizmus nejedná. I keď nemám rád "izmy", no nejako to uchopiť potrebujeme, do nejakých pojmov.

Všetko je expanzia Boha. Aj Ty si expanzia Boha.
K tomu vedie Bardon. Späť k Sebe samému.
A nie, nie je to mayavadska filozofia, či impersonalizmus, ale ak to vôbec máme označiť nejakým "izmom", tak transpersonalizmus.
To je tá transcendencia. Keď už nepotrebujeme meditovať, mantrovať, robiť cvičenia. Lebo myseľ transcendovala, vedomie transcendovalo.

Z tohto môjho pohľadu, sú všetky náboženstvá len brzdou vo vývoji. Pretože všetko je to, Rota, o Tebe...

Uživatelský avatar
Rota
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 180
Registrován: 03 led 2015, 00:08
pohlaví: Žena
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 88×
Obdrženo poděkování: 124×

Re: Náboženství

Příspěvekod Rota » 12 bře 2021, 09:32

Děkuji za reakci, která je z tvého osobního pohledu samozřejmě pravdivá. Vnímáš li jakékoliv náboženství, které je naukou o Prozřetelnosti jako brzdu ve vývoji, pak je to pro tebe v pořádku. Máš právo soudit věřící, že se modlí na růženci (japa) a může ti to samozřejmě přijít jako hloupá malichernost, já tě naprosto chápu. Ti věřící si tím udržují své vědomí ve vědomí Boha, je to způsob jejich koncentrace, stejně jako jiné praktiky.
Pro někoho nepochopitelné a hloupé, pro jiného smysluplné. V tom je právo svobodné vůle každé bytosti, aby konala tak jak cítí, že je pro ní v jejím vývoji dobré.
Nebudu ti zde vyvracet nic z toho cos napsal, proč bych to dělala. Naopak respektuji plně tvůj pohled. Kolik očí, tolik pohledů na jednu a tu samou věc a každý je dobrý.
Jen se omlouvám, že jsem tu zveřejnila v jednom z předešlých příspěvků slova, která jsi mi poslal do zprávy a vyvolala tím v tobě nepřátelství. To byla má chyba za kterou si musím nést zodpovědnost a poučit se z ní.
Není to vše jen o mně, je to o nás všech.
S přáním všeho dobrého a prosbou o odpuštění R.

Uživatelský avatar
Rota
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 180
Registrován: 03 led 2015, 00:08
pohlaví: Žena
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 88×
Obdrženo poděkování: 124×

Re: Náboženství

Příspěvekod Rota » 12 bře 2021, 10:26

Cítím, že jsem tě vytočila do ruda a mrzí mě to, to nebyl můj záměr někoho tu štvát.
Ale pravda je, že jsem počítala s tím a přišla jsem sem do fóra s tím, že se tu bude na mou osobu útočit, pro to co zde napíšu nebo co jsem už napsala. Já se nepotřebuji bránit ani hájit, to co je pravdivé z toho co jsem tu kdy napsala se ubrání a uhájí samo, to co je mylné a nemá pevný základ, se rozpadne.
Můžeš mě nesnášet, máš na to právo...chceš li. Já tě budu přes to milovat, jako každého, protože jsi božského původu, Bůh sám se v tobě zrcadlí, je tvůj stejně jako můj Otec, Stvořitel. Nejsi ty nebo já, jsme my a nezáleží mi na tom, jestli máš rozdílné názory nebo hodnoty. Omlouvám se, za vsechno, čím jsem v tobě vyvolala špatné pocity, ale nemůžu se zavděčit každému. Nikoho tu ničím nepřesvědčuji, nikomu nic nenutím. Pokud se tu hromadně vyjádříte s přáním, abych odešla, pak půjdu. Nebudu se nikam vnucovat a nebudu se zlobit. Neočekávám v pravdě nic. Vše co tu dělám, dělám s hlubokou úctou k panu Bardonovi, ale jeli to bráno jako provokace, pak tu být nesmím. Jednou se všichni poznáme jako bratři a sestry, to je má vize a jistota.

Uživatelský avatar
Cor Leonis
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 206
Registrován: 12 bře 2018, 22:10
pohlaví: Muž
Národnost: SK
Poděkoval(a): 357×
Obdrženo poděkování: 79×

Re: Náboženství

Příspěvekod Cor Leonis » 12 bře 2021, 10:43

Rota... Prestaň... Kľud...
Aký to program sa v Tebe spustil? Prečo si neveríš? Prečo si tak ubližuješ?

Cítiš nesprávne. Nevytočila si ma, nemala si čím.

Prestaň si ubližovať, preboha. Dosť. Píšeš krásne slová o milovaní a kde je láska k sebe?
To som myslel tým, že ide o Teba.
Si prekrásna bytosť.

A určite nechceme, aby si tu nebola. Prečo si také veci o sebe myslíš?

Ach...tu slová nemajú význam... Želám Ti nekonečnú lásku... <3

Uživatelský avatar
Rota
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 180
Registrován: 03 led 2015, 00:08
pohlaví: Žena
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 88×
Obdrženo poděkování: 124×

Re: Náboženství

Příspěvekod Rota » 12 bře 2021, 11:25

Snažíš se mě vyprovokovat, můžeš se o to pokoušet a můžeš překrucovat má slova....chceš li. Kdo má oči, vidí sám.
Sebeláska je sobectví, postačí mi sebeVĚDOMÍ a vědomí toho kdo jsem.
Dala jsem prostor, pro vyjádření se k tomu zda mám zůstat. Protože chápu, že někoho můžu tím co píšu pálit, nemusí být připraven a nechci vyvolávat odpor, což je někdy očividné. Není mým záměrem zde provokovat.
Uzavírám z mé strany tuto komunikaci, jelikož k ničemu plodnému dále nevede. Už by to bylo hloupé a trapné. Ne tu úroveň nechci stavět tebe ani sebe.

Uživatelský avatar
Cor Leonis
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 206
Registrován: 12 bře 2018, 22:10
pohlaví: Muž
Národnost: SK
Poděkoval(a): 357×
Obdrženo poděkování: 79×

Re: Náboženství

Příspěvekod Cor Leonis » 12 bře 2021, 11:31

Vyprovokovať? Prosím? ... Myslel som to úprimne... Prečo si nahováraš také veci? Ale v poriadku, rešpektujem Ťa, aj keď trochu nechápem o čo Ti ide. Nevadí. Nech Ťa Svetlo sprevádza na Tvojej Ceste.

Conf
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 107
Registrován: 12 bře 2021, 03:18
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 16×
Obdrženo poděkování: 35×

Re: Náboženství

Příspěvekod Conf » 20 pro 2022, 12:48

Rota píše:Každé náboženství hlásá, že jen ono samo jediné je to pravé, neomylné a že jen skrze jeho nauku dojdeme k Bohu. Některá dokonce podněcují k nenávisti a násilí vůči těm, kteří věří v jiné náboženství nebo nevěří v žádné. A jeho stoupenci jsou schopni ve jménu své ideje zabít svého bližního a páchat různá zvěrstva. Ale i to je pro lidstvo výchovné.


Nejsem religionista, ale každé náboženství to nehlásá. Pokud vím, tak to hlásá hlavně křesťanství (hlavní denominace) a islám. Ale třeba judaismus to rozhodně nehlásá. Židé nemají misionáře, nesnaží se nikoho obrátit na svou víru a naopak když chce někdo konvertovat na judaismus, tak se ho programově snaží odradit.

A dále třeba rozdíl mezi judaismem a křesťanstvím/islámem: v judaismu je násilí páchané ve jménu Boha / Božím jménem ten největší hřích, hřích který nejvíce uráží Boha a jsou za něj největší tresty. (To je židovská interpretace přikázání "Nevezmeš jméno Boží nadarmo".) Oproti tomu křesťanství v historii násilí ve jménu Boha do značné míry propagovalo (např. křížové výpravy) nebo tolerovalo a v islámu to je mimořádně silně zakotveno, každý muslim má povinnost vést válku proti nemuslimům a když v té válce položí život, tak je to ta nejlepší věc, co může pro svou spásu udělat...(v nebi dostane 72 panen :))

Uživatelský avatar
zebyja
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 521
Registrován: 02 kvě 2013, 15:47
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 65×
Obdrženo poděkování: 181×

Re: Náboženství

Příspěvekod zebyja » 22 pro 2022, 08:44

Conf píše:Nejsem religionista, ale každé náboženství to nehlásá. Pokud vím, tak to hlásá hlavně křesťanství (hlavní denominace) a islám. Ale třeba judaismus to rozhodně nehlásá.


Promiň, ale píšeš to na veřejným fóru, takže musím reagovat. Mícháš minulost a přítomnost, mluvíš o skupinách lidí, jako by jednali jednotně. Tvá srovnání jsou zaujaté a neobjektivní. V Tvém vlastním zájmu by jsi si měl religionistiku alespoň povrchově projít, pomůže Ti zpracovat v sobě některé iluze.
Inteligentní člověk umí řešit problémy, genius jim umí předcházet..
_________________________________________________________
legenda pro mé příspěvky: offTopic, dodatek, předmět zprávy

Conf
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 107
Registrován: 12 bře 2021, 03:18
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 16×
Obdrženo poděkování: 35×

Re: Náboženství

Příspěvekod Conf » 23 pro 2022, 00:48

zebyja píše:
Conf píše:Nejsem religionista, ale každé náboženství to nehlásá. Pokud vím, tak to hlásá hlavně křesťanství (hlavní denominace) a islám. Ale třeba judaismus to rozhodně nehlásá.


Promiň, ale píšeš to na veřejným fóru, takže musím reagovat. Mícháš minulost a přítomnost, mluvíš o skupinách lidí, jako by jednali jednotně. Tvá srovnání jsou zaujaté a neobjektivní. V Tvém vlastním zájmu by jsi si měl religionistiku alespoň povrchově projít, pomůže Ti zpracovat v sobě některé iluze.


Hlavní tvrzení, na které jsem reagoval je toto: "Každé náboženství hlásá, že jen ono samo jediné je to pravé, neomylné a že jen skrze jeho nauku dojdeme k Bohu."

To, že křesťanství nebo aspoň katolická církev je (dodnes) přesvědčena o své nadřazenosti, se dá celkem rychle najít v katechismu, který je na webu. Co se týče judaismu, tak mi není známo, že by nějaký reprezentativní vzorek židů někdy něco takového tvrdil nebo šířil, ale rád se nechám poučit.


Zpět na “1.stupeň”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti