Extenzivni koncentrace

Uživatelský avatar
Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 680
Registrován: 19 zář 2009, 18:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 59×

Extenzivni koncentrace

Příspěvekod Anubis » 09 srp 2013, 19:13

Alicia píše:... co přesně je "extenzivní koncentrace"?

Soustředění do šířky, opak bodové koncentrace. Vědomím zabíráš čím dál větší plochu a snižuješ napětí. Intenzivní (bodová) koncentrace zvyšuje napětí a naléhá na přeměnu myšleného bodu. Extenzivní naopak nechává plynout - je dobrá pro pozorování, kde nechceš působit/zasahovat svou individualitou. Pokud se ale zabýváš jenom tímto druhem soustředění, tak časem vede k pasivitě. A to nejen zírání, ale následně i činnostmi ve hmotném světě -> váže tamas a posiluje tak neplodné snění.

Dá se taky vyjádřit geometricky jako poloměr koulové plochy. Na rozdíl od něj je pravé rozšíření vědomí, o kterém se tak často mluví, mnohem těžší. Jeho kvalita je určena tím, jak daleko jsi schopna udržet kontext mezi „blízkým“ a „vzdáleným“ aniž bys rozdělila vědomí na dvě části. Zpravidla se začíná od bodové koncentrace, a pak se přidává extenzity, dokud je to možné. Staví se tak na aktivním radžasu, a proto nehrozí zatemnění. To ale jen za předpokladu že nedojde k přetržení a opuštění počátečního bodu. Potom by se opět jednalo o soustředění extenzivní.

Pro začínající lidi je poslední zmíněné „cvičení“ zbytečná dřina, která akorát odradí nebo vysílí. Pracuje se v podstatě s novou dimenzí a je zde několik obligatorních podmínek, které nejde přeskočit.

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Re: manipulace v esoterice?

Příspěvekod Arex » 09 srp 2013, 19:50

Anubis: Vysvětluješ to přesněji, než bych to udělal já, jen očekáváš jiný průběh a proto i odlišný výsledek. Jde mi totiž o vystižení amplitudy 1. oživení těla extenzivní koncetrací a počátek stavby živlového těla, 2. přímý vnos vyšších kvalit (vhodnou meditací, eventuálně intenzivní koncentrací, jinak), 3. opětná extenzivní koncentrace, tedy roztažení se zpět do světa.

Pokud dobře chápu, co píšeš, lišíme se v tom, že Ty začínáš na bodu 2.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
dům Salamandry
snažím se trochu psát
snažím se trochu psát
Příspěvky: 11
Registrován: 25 črc 2013, 22:39
pohlaví:

Re: manipulace v esoterice?

Příspěvekod dům Salamandry » 09 srp 2013, 19:56

hmm-reknu tak-z jakeho duvodu se chci venovat esoterice-co od toho ocekavam-proc podstupuju tyto cviky-mam prakticky uspech nebo si to jen namlouvam

Uživatelský avatar
Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 680
Registrován: 19 zář 2009, 18:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 59×

Re: manipulace v esoterice?

Příspěvekod Anubis » 09 srp 2013, 20:14

Arex píše:...

Oba procházíme jiným procesem. Jsem přesvědčen, že se lidé rodí podle zákonu diferenciace a vlohy pro soustředění z toho nemůžeme vyčlenit. Já jsem začal se silným extenzivním základem a jeho prohlubování mě vedlo jen dál od světa. Proto jsem odhodil tóny a barvy a začal se zabývat analýzou. Tímto soustředěním bych nikdy tělo neoživil, pokud máš tedy na mysli tělo hmotné, či alespoň těla hrubší.

V rámci této činnosti, co jsem popsal nahoře, vůbec neuvažuji o živlové stavbě, protože se mi zatím nepodařilo živly vystopovat výš než do Jecirah. O žádné stavbě v pravém slova smyslu tedy nemůže být řeč. Práci s vědomím vidím jednobarevně. Toto cvičení dělám jen kvůli tomu, abych měl odolnější vědomí vůči prostředí a dokázal bez úhony projít vše, co mě potká v jakékoliv rovině. Neumím si prakticky představit, co provádíš, ale myslím, že rozumím záměru.

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Re: manipulace v esoterice?

Příspěvekod Arex » 09 srp 2013, 20:24

Anubis: Máš dar plastického popisu, z toho, co píšeš, je vidět, jak je to reálné. Držím Ti palce, abys našel i bránu světa Berija. Ať se Ti daří. ;)
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 680
Registrován: 19 zář 2009, 18:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 59×

Re: manipulace v esoterice?

Příspěvekod Anubis » 09 srp 2013, 20:32

Arex píše:...

Jsi hodný, děkuji. Mnoho zdarů i tobě!

Uživatelský avatar
dům Salamandry
snažím se trochu psát
snažím se trochu psát
Příspěvky: 11
Registrován: 25 črc 2013, 22:39
pohlaví:

Re: manipulace v esoterice?

Příspěvekod dům Salamandry » 09 srp 2013, 20:56

Anubis píše:V rámci této činnosti, co jsem popsal nahoře, vůbec neuvažuji o živlové stavbě, protože se mi zatím nepodařilo živly vystopovat výš než do Jecirah.

promin Anubis ted jsem nerozumel-myslis snad Jesod?

Uživatelský avatar
AlA777
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 74
Registrován: 27 kvě 2011, 22:54
pohlaví: Muž
Kontaktovat uživatele:

Re: manipulace v esoterice?

Příspěvekod AlA777 » 10 srp 2013, 08:53

dům Salamandry píše:promin Anubis ted jsem nerozumel-myslis snad Jesod?

Obrázek
"Seekers there are in plenty: but they are almost all seekers of personal advantage. I can find so very few Seekers after Truth.
Sa’adi

Uživatelský avatar
Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 680
Registrován: 19 zář 2009, 18:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 59×

Re: manipulace v esoterice?

Příspěvekod Anubis » 10 srp 2013, 13:55

dům Salamandry píše:promin Anubis ted jsem nerozumel-myslis snad Jesod?

Myslel jsem celou rovinu, jak je vidět na diagramu, který poslal AlA777. Snažím se zachytit živlových sloupů, ale při přestupu na vyšší rovinu ztrácím rozlišovací schopnost a nemohu navázat. Jakoby tam živly nebyly. Myslím, že se s podobným problémem setkal i Bardon, jak je vidět z jeho dopisu Lešehradovi (1934). Snažil se zjistit „pravou“ barvu živlů.

Těch sloupů, které mám na mysli se dá chytit smyslově a vedou nejspíš až k vidžňánamaja kóša, kde je jejich kořen a tedy nejvyšší pravost. Logicky tak vychází, že při prostupu světů se mění frekvence, barvy živlů atp. Výše už je jen ánanda, tedy pocit nadsmyslový, kde bude světlo tak dominantní, že končí diferenciace.

Ryze matematický rozum říká, že by mělo pomoci dělení frekvencí, popř. barevného spektra atp. Ale takhle jednoduše to zjevně nefunguje - maximálně v rámci jednoho myšleného světa s jeho unikátními zákony. Dokladem by mohly být rozsáhlé analogie Zlatého úsvitu. Bohužel jsem je zatím neměl čas prohlédnout blíže, popř. vyzkoušet prakticky. Na první pohled to vypadá jako fantasmagorie, ale nemůžu říct ani půl slova, protože jsem nevymyslel nic lepšího.

Uživatelský avatar
dům Salamandry
snažím se trochu psát
snažím se trochu psát
Příspěvky: 11
Registrován: 25 črc 2013, 22:39
pohlaví:

Re: manipulace v esoterice?

Příspěvekod dům Salamandry » 10 srp 2013, 19:58

jj diky za odpovedi - mezitim jsem pochopil,ze myslis spodni triadu-tak jsi mne nadchl ,ze jsem po delsi dobe znovu otevrel Zohar a zacal studovat-dik za inspiraci ;)

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Re: manipulace v esoterice?

Příspěvekod Arex » 10 srp 2013, 21:06

Anubis: Jen pro to, abych Tě lépe pochopil: Pracuješ spíše se schématem kabalistického stromu, nebo se schématem čaker? Nejde mi teď o konečnou jednotu všeho, ale o specifické odlišnosti Tvé základní cesty.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 680
Registrován: 19 zář 2009, 18:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 59×

Re: manipulace v esoterice?

Příspěvekod Anubis » 10 srp 2013, 23:11

Arex píše:Anubis: Jen pro to, abych Tě lépe pochopil: Pracuješ spíše se schématem kabalistického stromu, nebo se schématem čaker? Nejde mi teď o konečnou jednotu všeho, ale o specifické odlišnosti Tvé základní cesty.

Základní cesta u mě neměla s kabalistickým stromem nic společného. Došel jsem k němu velkou oklikou přes různé možné i nemožné afinity. A nutno dodat, že jsem se k němu neprodíral z plezíru, ale spíše kvůli nespokojenosti s nedokonalostí mé soukromé vize světa. Uklidnění přišlo až v předposledním milníku, kterým byl kupodivu čínský i'ťing, kde se mi poprvé jevily živly jako nezkreslené a dobře popisující (nad)přírodu a lidský temperament.

Pokud s ním bude Kabala kompatibilní, jak se někteří domnívali, tak v ní vidím velmi dobrý potenciál k růstu. Sám bych si ji vůbec pro její pompézní složitost a záhadnost nevybral, ale asi před rokem jsem v nevědomí narazil na oblast, která souvisí s židovskou tradicí a občas se tam vracím. Tzn., že jsem se jí způsobem myšlení musel nějak přiblížit. S žádným jiným národem jsem takovou zkušenost neměl.

Ten výraz ze sanskrtu jsem použil, protože nevím, na jaké úrovni bych ho v kabalistickém stromu hledal. Chci zjistit, jestli např. ruach = vidžňanamaja kóša atp. Usnadnilo by mi to chápání a práci.

Uživatelský avatar
Ondra
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 618
Registrován: 26 led 2011, 22:54
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 30×

Re: Extenzivni koncentrace

Příspěvekod Ondra » 11 srp 2013, 08:54

Anubis: ty prvni příspěvky super, fakt umíš dokonale psát, perfektně konzistentí, inspirativní.

Ale pak se nějak ztrácím, zřejmě díky té východní terminologii, to neni můj šálek kávy.
Nicméně se ty směry nedají moc porovnávat, protože se jedná o dost jiné pojetí universa.
Čakry jsou energetická centra v našich tělech. Strom života je kompletní obraz stvoření - universa, jak mikrokosmu, tak makrokosmu. Když jsem pracoval se stromem života, tak jsem vždy pracoval s konkrétníma sefirama, rozdělení na světy jsem nějak nevímal, ale zkusím se na to zaměřit.

Uživatelský avatar
Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 680
Registrován: 19 zář 2009, 18:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 59×

Re: Extenzivni koncentrace

Příspěvekod Anubis » 11 srp 2013, 09:56

Ondra píše:...Nicméně se ty směry nedají moc porovnávat, protože se jedná o dost jiné pojetí universa.

Taky jsem to chtěl napsat, ale měl jsem silný pocit, že to není pravda. Celá ta idea a odstupňování je hodně podobné. Čakry (i když jsem tu o nich nepsal - popisoval jsem obaly átmana) se nedají zjednodušit jen na energetická centra. Je tam paměť tvoření jako u kabalistického stromu. Protože je v „nižším“ vždy obsažena dávka vyšších. Navíc je můžu lokalizovat v mikrokosmu a po úspěšné práci s nimi mě to vrhá do příslušných sfér, takže je tu i odezva makrokosmu.

Práce s čakrami má také hodně pomalé výsledky, ale pro neznalého to tak nemusí vypadat, protože příslušné plexy reagují na soustředění poměrně rychle a můžou se dostavit přívaly energie. Otázka je, kam až chce zajít. Prospěcháři, který potřebuje energii jen k vnějšímu konání, tohle bohatě stačí.

Někteří lidé se pustili ve svém bádání k analogiím čakry x sefirotický mikrokosmos. Sice KS jde i do šířky, ale je tam patrná hlavní osa, kde jsou průniky s osou čakrového systému. Jde vidět 7 úrovní, pokud nepočítáme království, po kterém „chodíme“. Optimismus do žil mi také vlila jasná spojitost mezi sefirou daath a oblastí, která se vyjevuje lidem s duchovně rozvinutou višuddhi. Je toho samozřejmě více, proč bych to chtěl prozkoumat.

Co mě zaujalo v těchto souvislostech je obrázek v Lexikonu magie od p. Nakonečného, kde na str. 134 je mikrokosmický „Ruah“ umístěn v oblasti genitálií. Nefesh je nad ním, a to by znamenalo porušení posloupnosti světů kabalistického stromu. Neví někdo, odkud je tento obrázek? Vypadá to jako chyba, ale nějakou záhadou to sedí k mojí praxi, kdy se tato část rozvíjí až po morálních kvalitách, které stojí výše.

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Re: manipulace v esoterice?

Příspěvekod Arex » 11 srp 2013, 10:23

Anubis: Docela rád bych Ti pomohl, ale bude to složité. Problém totiž je, že nepoužíváš uceleně žádný systém, ve kterém se dejme tomu vyznám. (To je ovšem i můj problém.) Když přehlédnu Tvé tři poslední příspěvky, máš tam termíny buddhistické, taoistické, kabalistické a psychologické. Jak to říct stručně: pokud nejsi výrazně inteligentnější než já, s tímto přístupem z pojmů neuděláš syntézu, naopak, spíš zmatek. Problém není v tom, že studuješ víc kultur najednou, to dělám také. Ale problém je v tom, že je asi nestuduješ odděleně.

Nakonec vše musí dojít ke vzájemné harmonické schodě. Ale k té můžeme dojít až po srovnání přesně vymezených pojmů, nebo chceš-li, přístupů jednotlivých lidských kultur. Například když srovnám chápání lidské duše v systému jógu + sánkji s chápáním duše v kabale, tak se neschodnou ve vymezení lidského ducha. Je tam shoda, ale řekněme na 90%. Jejich pojmy jde brát jako souřadné, ale ne jako totožné. - Obávám se, že to se Ti bude stávat pořád. Málokdy najdeš situaci taoistický pojem = kabalistický pojem, ale často narazíš na rovnici taoistický pojem = kabalistický pojem S OPRAVOU (a teď popis výjimek).

Pokud chceš použít schéma kabalistických světů, musíš ho rozvinout. Ve stavu, jak se obvykle kreslí (10 sefir přiřazených 4 světům) je pro laiky. Nevyhovuje pro jakékoli vyšší poznání. Měl by sis nejprve uvědomit, že zatímco v základní podobě stromu označují tři sefiry jeden svět (+Malkut čtvrtý svět), ve skutečnosti, pokud budeš schéma světů analyzovat, jsou tři světy obsaženy v každém světě.

Acilut acilutu
Berija acilutu = Acilut, duch (nešama), teurgie
Jecira acilutu

Acilut beriji
Berija beriji = berija, duše (ruach), psychurgie
jecira beriji

Acilut jeciry
Berija jeciry = jecira, životní síla (nefeš), magie
Jecira jeciry

Pokud chceš srovnávat terminologii kabaly např. s buddhismem, musíš respektovat, co buddhismus říká. Pokud buddhismus říká, že duše neexistuje (teď to trochu vulgarizuji, ale pro dobrou věc), těžko se bude věnovat velkým světům acilut nebo berija. - Dokumentuje tak známou pravdu, že vykoupení můžeš dojít i v jeciratickém světě. A dokumentuje, proč si buddhismu tak váží mágové, protože studuje magický svět. ;) Odpusť mi dlouhosáhlost, ale snažím se Ti ukázat, jak bys měl postupovat, pokud chceš najít opravdu srovnatelné pojmy.

Pokud jde o Tvé konkrétní otázky, těžko Ti mohu věrohodně odpovědět, když se ptáš tolika různými pojmy. Ruach = buddhi (s opravou!) = vidňánamája-kóša. V základu jsou totožné, ale jejich pojetí se místy liší. :D Jestli Ti tohle pomůže, to si nejsem jistý.

Pokud chceš přijít na barevný klíč, nezbude Ti, než ho znovu odvodit. K tomu dojdeš snadněji u systému sedmi čaker než v kabale, a to proto, že máme v češtině konkrétnější popisy čaker než sedmi spodních sefir.

Zkus si zodpovědět tyto otázky:
1. Jsou čakry (centra v těle) přiřazena planetám pouze jedním způsobem, nebo existuje dvojí přiřazení podle toho, jestli člověk jen čakry studuje (involuce), nebo se po nich pokouší stoupat (evoluce)?
2. Jak spolu v systému sedmi čaker/center korespondují živly a planety? (Což zároveň řeší otázku: proč má mág nejprve studovat živlové a až POTÉ planetární síly?)
3. Zpracuje-li člověk jednu čakru, zůstává její očištěná síla (a její barva) nezměněna stát na místě, nebo vystupuje výš a mísí se s vyšší čakrou (včetně její barvy)?

:D Tajemství kosmu i člověka je skryto v Tobě, ne ve Zlatém úsvitu. Hledej v sobě, přemýšlej, vidím, že máš rozhodně čím. ;) Nemůže Ti to dlouho trvat.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!


Zpět na “1.stupeň”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti