Mentální úroveň

Ondra
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 30×

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Ondra » 05 zář 2015, 09:46

Hloubkový bod, střed, znamená samotnou podstatu celého předmětu. To má samozřejmě mnohem více významů, než jen prostorovogeometrických.

gooolem
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 280×
Obdrženo poděkování: 443×
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod gooolem » 06 zář 2015, 07:13

Vyzkoušel jsem tedy cvičení převést na prostor uvnitř hrknu, pokladničky, místnosti, všude tam, kde je za střed považován prostor. Má to samozřejmě svoje kouzlo, nicméně si čím dál víc myslím, že začátek tohoto stupně požaduje vnikat do hmoty, nikoli do prostoru obklopeného hmotou. Na druhou stranu musím říct, že by mne nenapadlo to zkusit tak, jak jste tu někteří radili a jsem rád, že jsme i toto vyzkoušel. V podstatě teď nejsem vázaný tím, že někam mohu a někam nemohu a mohu vlastně všude :-).

Ondro, a jaké jsou další významy, které zmiňuješ a jak je Ty sám chápeš? Popiš to trochu, prosím.
Hlavu nesu v oblacích, však nohy z tuhé hlíny uplácané mám.

Charon
jedu jak drak
jedu jak drak
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování:
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charon » 25 zář 2015, 14:06

Pokud přeneseš vědomí do předmětu a obsáhneš jej svou myslí, hloubkový bod najdeš jednoduše tak, že v jednom konkrétním místě dochází k interakci všech tří úrovní a klidnou a soustředěnou myslí ucítíš i tvou interakci s daným předmětem, neboť už jen přenesením mysli tento předmět ovlivníš. Školená mysl rozezná tyto malé změny a přesně bod, ve kterém dojde k interakci. Můžeš najít hloubkový bod i části předmětu, ne jen jeho celku, můžeš přes něj ovládat jakýkoliv prostor, který si sám svou myslí vytyčíš (ohraničíš). Tohle je jen průpravné cvičení k nalezení základních principů pro další pokročilejší práci.

gooolem
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod gooolem » 04 říj 2015, 15:08

Ano, tomu rozumím, jako celek je považován např. člověk, a jako jeho část je např oční bulva, žaludek, krvinka atd.

Mám dotaz: v BOZ se píše v tomto stupni na str. 95 v posledním odstavci, že "střed těla se nachází v pupeční důlku, což je tak zvaný plexus-solaris." Já jsem asi moc komplikovaný, ale pupeční důlek chápu jako samotný pupek, kde jsme měli připojení pupeční šňůry a solar je na úrovni žaludku, ne? Takže z této věty jsem jelen. Jak to tedy je? Kde je podle toho střed těla?

majstro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Poděkoval(a): 73×
Obdrženo poděkování: 31×
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod majstro » 04 říj 2015, 23:52

Myslim si, ze to je bod Hara alias spodni tan tien alias zemsky stred tela - cca 2 cm pod pupikem.Obrázek

gooolem
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod gooolem » 05 říj 2015, 11:45

No vidis, ja si zase myslim, ze to je spise ten solar. Ten Bardon nazyva zlaty stred tela. Ale to si jenom myslime a domnivame se. Je tu nekdo, kdo by to vedel urcite? Kdo s tim jiz pracuje, ci pracoval? Misto pod pupkem je za stred tela povazovano prevazne v bojovych umenich. Odpovidalo by nejhlubsimu mistu ve smeru od hlavy dolu. V knize Otazky na mistra Ariona se dokonce pise, ze tento stred lezi mezi pateri a mistem pro srdce, coz se.sice blizi solar plexu, ale tento popis ukazuje zrejme zas na jine misto...

Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Příspěvekod Arex » 05 říj 2015, 12:25

V Lasenicově pracovním systému se pro tyto účely používá solar plex, jestli chcete přesnou odpověď co tím myslel pan Bardon, obraťte se na Meka.

Jestli ale mohu, mám k tomu věcnou připomínku: prvorepublikoví hermetikové tato centra nerozlišovali tak detailními názvy; jednak nebyli tolik zahlceni asijskými bojovými uměními, jednak svou praxi žili - názvy pak byly druhořadé. A měli asi pravdu - loni jsem zažil tříhodinovou odbornou diskusi na téma "který střední je ten pravý" - místo toho se dalo tři hodiny cvičit.

Praxe, praxe, praxe.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

majstro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Poděkoval(a): 73×
Obdrženo poděkování: 31×
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod majstro » 05 říj 2015, 14:26

@goolem .. v tom pripade mas 2 moznosti, nez se tu hadat, ktery je ten pravy bod.. tak zkus oba body a pak uvidis ktery je ten pravy orechovy. A pak to muzes rict i nam ostatnim ;-). zkusit 2 body.. to neni zas tak mnoho moznosti :-)

gooolem
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod gooolem » 05 říj 2015, 23:35

Za tu dobu, co si tu pisem, tak mne to navedlo na solar plexus, takze moje pravda smeruje do solaru. Jen jsem si chtel ulehcit hledani a zjistovani a zkouseni tim, ze se proste zeptam tech, kteri to uz zjistili.

Blizsi mi je zkratka predstava stredu tela, ktere je mysleno bez koncetin a take vzhledem ke tvaru kostry z boku, je opravdu, pokud se nepletu, nejhlubsi bod pod zebry, cili na solar plexu. A taky analogie zlateho stredu je blizka zlute barve treti cakry.

Takze dekuji vsem, kteri na me doterne :-) otazky reagovali, ale klidne se tu muzou objevit i jine nazory. Diky.

PS: Arexi, kde si muzu precist o Lasenicove pracovnim systemu? A na jakeho Meka se mam obratit?

Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví

Příspěvekod Arex » 06 říj 2015, 04:02

Gooolem: Začnu od konce. Pierre se Lasenic byl významný československý hermetik, který nám zanechal poměrně rozsáhlé dílo. Protože Tebe zajímá úvod do hermetické praxe, doporučil bych Ti knihy:

1. Pierre de Lasenic: Hermetická iniciace martinismu, Vodnář 2011.
2. Pierre de Lasenic: Kniha prací (nevyšla samostatně, hledej na internetu.
3. Vladislav Kužel: Hovory s Lasenicem, Trigon 2015 (jediné úplné vydání).
4. Pierre de Lasenic: Přednášky pro Universalii a Horev-klub, Vodnář 2014. (V předmluvě obsahuje i malý návod co s tím vším dělat).

Mám-li to shrnout, tak se Bardonův a Lasenicův pohled na hermetismus vhodně doplňují; oni se navíc dobře znali.

Mek = MekOnder (přispěvatel tohoto fóra).
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

gooolem
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod gooolem » 06 říj 2015, 15:36

Arex: děkuji za info, tu první knihu mám dokonce jako mp3 a zrovna ji v této době průběžně poslouchám, a ostatní názvy mi taky něco říkají, asi je mám ve své elektronické knihovně, takže na ně mrknu. Díky :-)

Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví

Příspěvekod Arex » 06 říj 2015, 17:06

Gooolem: MP3 se podařilo, to udělal někdo ze čtenářů - je vidět, že to mezi lidmi žije. Nicméně načtená kniha není úplně kompletní. Hovory s Lasenicem můžeš v digitální podobě mít, ale starou verzi z 90. let, která je celá přeházená a chybí v ní asi třetina textu. Ale na nahlédnutí bude dobrá.

Cagliostro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 521×

Příspěvekod Cagliostro » 06 říj 2015, 17:09

Arexi, Kniha prací vyšla v 90. letech pro Universalii....
Ego sum, qui sum!

Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví

Příspěvekod Arex » 06 říj 2015, 17:12

Cagliostro: Ano, vím, ale není sehnatelná v antikvariátu. Stejně tak ji vydal (delší verzi) pan Veselý v některé své Magii, nevím už ke které.

Mám obecnou tendenci doporučovat na nejlepší dosažitelné verze - odkaz na knihu, které vyšlo jen pár výtisků, a je dávno pryč, by si gooolemovi moc nemohl. Ale máš pravdu, vyšla. To, co je k dispozici digitálně, je právě opis vydání Univerzalie (krátká verze).

Cagliostro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 521×

Příspěvekod Cagliostro » 06 říj 2015, 17:28

Ad Arex - u p. Veselého si nejsem jistý, domnívám se ale, že je to v Magie 3. vydání. z roku 2008.

U těch Laseniců a Knihy prací jsem se setkal před nějakým rokem, když to rozprodávala jedna z mála veřejných knihoven, co to měla. Tu Universlistickou.

Jen pro pořádek.
Ego sum, qui sum!

Zpět na “Mentální úroveň - 5. stupeň”