Výklad šamanismu z hermetického pohledu

Moderátoři: Cagliostro, Anubis

Uživatelský avatar
Adam
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 705
Registrován: 07 čer 2010, 02:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 481×
Obdrženo poděkování: 357×

Re: Výklad šamanismu z hermetického pohledu

Příspěvekod Adam » 22 lis 2013, 10:59

Dobrý článek související s tímto tématem:

http://goo.gl/Q8xEu8

Adam
Nejsem ani duše, ani tělo, nesmrtelný duch-JÁ jsem,
jsem pouhý svědek tohoto bytí... :akasha

Uživatelský avatar
Milda
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 610
Registrován: 05 úno 2012, 22:16
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: Výklad šamanismu z hermetického pohledu

Příspěvekod Milda » 24 lis 2013, 03:28

Adam píše:Dobrý článek související s tímto tématem:

http://goo.gl/Q8xEu8

Adam

Ten clanek je otresnej.
Ten chlap je hodne nestastnej.

FTX

Re: Výklad šamanismu z hermetického pohledu

Příspěvekod FTX » 24 lis 2013, 22:05

Milda píše:Ten clanek je otresnej. Ten chlap je hodne nestastnej.


A proč tak soudíš? Je hrozně snadné a jednoduché vyřknout ortel, ale musíš to mít alespoň něčím podložené.

sám máte shalucinogeny nějakou zkušenost?
Ne. Kdysi jsem se zeptal kofánského šamana Mašakuri, jestli bych to mohl zkusit a on řekl: „To není pro vás, nepatří to vaší civilizaci. Ty jsi neprošel iniciací a i když jsme tě mezi nás přijali, tak na to nemáš právo.“


Jistě bude očista lidu. ..... Například nezabíjet víc, než potřebujeme. Jde o to, oprostit se od toho šíleného byznysu, nechtít hamounit, protože jakmile hamouním, tak tu přírodu likvidujeme a přijde chvíle, kdy ona řekne ne.


Doufám, že znáš výrok Nesuď abys nebyl souzen.

Uživatelský avatar
majstro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 465
Registrován: 18 čer 2009, 15:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 73×
Obdrženo poděkování: 31×
Kontaktovat uživatele:

Re: Výklad šamanismu z hermetického pohledu

Příspěvekod majstro » 24 lis 2013, 23:27

Taky se me ten clanek a ten typek jevi trosku divnej.... ten borec odsuzuje komplet celou civilizaci... jako by s tim nebyl smirenej, jako by zil mimo system a mel z toho komplex. A pritom neokusil poradne ani zadnej halucinogen.. tak co tam teda dela? Kouka jak zijou indiani?

Uživatelský avatar
Adam
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 705
Registrován: 07 čer 2010, 02:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 481×
Obdrženo poděkování: 357×

Re: Výklad šamanismu z hermetického pohledu

Příspěvekod Adam » 25 lis 2013, 09:37

Pokud 40 let jezdíš mezi původní kmeny a vidíš, jak mizí jejich životní prostředí a s ním i po tisíce let uchovaná kultura kmenového způsobu života, máš, myslím si, právo vyjadřovat se kriticky na účet západní konzumní společnosti, která to způsobuje.

Mně přišel přínosný popis toho, co má skutečný původní šaman "na práci" (a kdo o tom může vědět lépe než ten, kdo s nimi tak dlouhou dobu žil a je v kontaktu?):

Šaman je člověk, který mezi nás nemůže přijít. Má poslání starat se o svůj lid, nic jiného ho nezajímá. Má sedět na zadku v džungli, pečovat o těch 200 lidí a ne, aby jezdil po Americe nebo Evropě po workshopech a něco tady vykládal. To je zhovadilost. Jakmile sem jezdí, tak jde jen o byznys. Prostě někoho zaplatili, vytáhli, podvedli a on v tom pak jede. Ale správný šaman se od svého kmene nikdy nehne. A když ano, tak v tu ránu je to falešný šaman. Podvodník. On se nemá někde předvádět, nebo říkat, co dělá. To je jeho osobní umění, protože každý šaman je jiný a umí jiné věci. Není pouhým léčitelem. Šaman má desítky funkcí a léčitelství tvoří jen malý kousek z jeho poslání. Stará se například o budoucnost svého kmene, vychovává děti a připravuje je k iniciaci. Má je několik let zavřené ve tmě v malé místnosti a tam jim vypráví o historii, o budoucnosti, o partnerství, o světě. Je to učitel, maestro. Navíc je ekolog. Drží ochrannou ruku, aby se to nepřehánělo s lovectvím a sběračstvím. Předpovídá počasí a přivolává sucho nebo déšť. Organizuje pohřební rituály. Je psychopompem. Když indián zemře, konají se dva pohřby. Lidské duše se totiž po smrti často stále vyskytují na zemi. Za nějakou dobu (třeba i několik let) nadejde čas, aby se odebraly do zásvětí a přichází druhý pohřeb. Šaman s dušemi hovoří, a když některá jít nechce, tak ji vezme a do světa zemřelých ji dovede. To všechno jsou jeho úkoly.

Adam
Nejsem ani duše, ani tělo, nesmrtelný duch-JÁ jsem,
jsem pouhý svědek tohoto bytí... :akasha

Uživatelský avatar
marvin
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2864
Registrován: 16 čer 2009, 10:52
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 553×
Obdrženo poděkování: 713×
Kontaktovat uživatele:

Re: Výklad šamanismu z hermetického pohledu

Příspěvekod marvin » 25 lis 2013, 10:41

Máte pravdu všichni. I Milda, FTX, Adam.
Ten člověk "má problém", na druhou stranu má asi i výjmečné znalosti, které v současnosti nemá nikdo z nás. Na jednu stranu propadl určité skepsi a depresi, na druhou stranu oprávněně kritizuje. Když si mezi tím vytvoříte průměr a srovnáte se s jeho výpovědí, i s tím, co tam dává navíc ze svého "osobního zklamání", tak vám výjde docela pěkný obrázek.
Ikdyž se mi spíš článek "nelíbí", je to moje osobní záležitost. Článek je takový jaký je, ten člověk je také takový jaký je, jak se zformoval, co poznal, co ho ranilo, co se ho dotklo a co si s sebou vozí zpět.
Není na nás abychom to soudili. Můžeme se pouze přiučit.
Pravá mysl pojme všechny lži a klamy, aniž by byla zmatená.
Pravé srdce pojme jed nenávisti, aniž by došlo k újmě.

Uživatelský avatar
Arborius
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 36
Registrován: 11 srp 2013, 19:59
pohlaví:
Poděkoval(a): 74×
Obdrženo poděkování: 117×

Re: Výklad šamanismu z hermetického pohledu

Příspěvekod Arborius » 01 pro 2013, 21:31

Vážení "čajoši"

Všem vřele doporučuji poslechnout si rozhovor Jaroslava Duška a Mnislava Zeleného..

A pak sami poznáte, co si amazon. indiáni myslí a vědí o "šamanských rostlinách".

http://www.youtube.com/watch?v=TNW6TlXESx8

A dobře tam vysvětluje fáze magické - šamanské adaptace bylinami ;-)

Uživatelský avatar
Cor Leonis
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 206
Registrován: 12 bře 2018, 22:10
pohlaví: Muž
Národnost: SK
Poděkoval(a): 357×
Obdrženo poděkování: 79×

Re: Problém s manipulátorem

Příspěvekod Cor Leonis » 11 zář 2019, 15:03

Marvin: akosi som vedel, že na to LSD zareaguješ :wide-smile:
Je mi jasné, že do hermetizmu látky nepatria. Že hermetik má všetko dosahovať vlastnými silami.
V tej dobe som sa ale o hermetizmus nezaujímal. Nepoznal som ani Bardonove knihy.

Momentálne som bez látok, i keď časom chcem ešte určite vyskúšať jak Ayahuascu, tak čisté DMT (žabka Bufo Alvarius :-) ).

Aj Bardon píše, že mág môže látky skúsiť, no nesmie im prepadnúť.

Som proste zvedavý, čo taká Aya dokáže. Dosť ma priťahuje cesta šamanizmu, spojenia s prírodou, návratu späť...
Späť k prírode, mimo systém (školy, banky, súdy, úrady, byrokracia, dane), mimo tohto šialenstva, kedy je "moderný" človek chorý. Zabalil sa do umelých prípravkov na chudnutie, na priberanie, proti spánku, na spánok... všade samé myšlienkové konštrukty, hry ega, masky, faloš...
Toto indiáni/šamani nechápu (prečo asi nás nazývajú "mladší brat"?)...Oni ani nepoznajú (nepoznali až do kontaktu s bielym človekom) depresie, úzkosti, vredy, choroby zo stresu...prakticky všetko máme otrávené...jedlo, vodu, vzduch... niečo budujeme a potom to ničíme... Už prakticky nemáme prirodzenú stravu, prirodzený sex...
Každý deň to zažívam - všetko chcú ľudia rýchlo, hneď, všetko na podklade rozumu, racia...
Dala by sa urobiť syntéza hermetizmu a šamanizmu? Ktovie...

Vraví sa, že všetky cesty vedú do Ríma...

Možno by to chcelo krok späť...k prírode, k prirodzenosti

(síce to je úplne offtopic, no nedalo mi to)

Uživatelský avatar
marvin
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2864
Registrován: 16 čer 2009, 10:52
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 553×
Obdrženo poděkování: 713×
Kontaktovat uživatele:

Re: Výklad šamanismu z hermetického pohledu

Příspěvekod marvin » 11 zář 2019, 15:29

přesunul jsem ti tady to téma do šamanismu
Pravá mysl pojme všechny lži a klamy, aniž by byla zmatená.
Pravé srdce pojme jed nenávisti, aniž by došlo k újmě.

Uživatelský avatar
Kuato
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 293
Registrován: 13 srp 2014, 12:55
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 219×
Obdrženo poděkování: 838×

Re: Problém s manipulátorem

Příspěvekod Kuato » 11 zář 2019, 16:08

Cor Leonis píše:Späť k prírode, mimo systém (školy, banky, súdy, úrady, byrokracia, dane), mimo tohto šialenstva, kedy je "moderný" človek chorý. Zabalil sa do umelých prípravkov na chudnutie, na priberanie, proti spánku, na spánok... všade samé myšlienkové konštrukty, hry ega, masky, faloš...
Toto indiáni/šamani nechápu (prečo asi nás nazývajú "mladší brat"?)...Oni ani nepoznajú (nepoznali až do kontaktu s bielym človekom) depresie, úzkosti, vredy, choroby zo stresu...prakticky všetko máme otrávené...jedlo, vodu, vzduch... niečo budujeme a potom to ničíme... Už prakticky nemáme prirodzenú stravu, prirodzený sex...
Každý deň to zažívam - všetko chcú ľudia rýchlo, hneď, všetko na podklade rozumu, racia...


imho je tohle takové jakési Duškovské kňourání, stojící na idealismu (antropology spolehlivě vyvráceného) "ušlechtilého divocha". budu samozřejmě generalizovat, ale indiáni ať už v severní nebo jižní americe nebyli v souhrnu žádní svatouškové - viz rituální obětování stovek až tisíců lídí při každé možné příležitosti u Aztéků, Máyů, Inků - všechno +- stejné všude, vyřezávání srdcí zaživa atd atd. ano, měli jednoduchý život a míň starostí, teda kromě let, kdy třeba byla neúroda, nebo se nedařilo s lovem - myslíš, že když neměli co do huby, a koukali se jak jim hlady umírají děti, že z toho nebyli ve stresu? rakovinné nádory našli i u neandrtálců, takže padá názor, že je to "moderní nemoc". věř tomu, že by s námi velká většina indiánů zfleku měnila. ne asi ti výrazní šamani a náčelníci (u kterých to ale může být ovlivněno určitým socio-ekonomickým statusem), ale ti obyčejní ano.


Cor Leonis píše:Dala by sa urobiť syntéza hermetizmu a šamanizmu? Ktovie...

to asi těžko - obojí vychází z naprosto odlišného paradigmatu (pohledu na svět), kde následování jednoho vede k věcem, které kritizuješ výše (protože nemůžeš oddělit v podstatě křesťanský hermetismus od antiky, na kterou navazoval a tedy i logiky, matematiky, filosofie..a v přirozené řadě novodobých věd), následování druhého k "přirozenějšímu" prožívání, vnějškově ale na úrovni maximálně doby bronzové. samozřejmě se můžeš zabývat obojím, ale prostě to budeš mít v oddělených šuplíkách, protože když půjdeš na 20 000 let staré božstvo se symbolikou vzniklou v polovině 17. století v západní Evropě, tak ti těžko porozumí..

Uživatelský avatar
Cor Leonis
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 206
Registrován: 12 bře 2018, 22:10
pohlaví: Muž
Národnost: SK
Poděkoval(a): 357×
Obdrženo poděkování: 79×

Re: Výklad šamanismu z hermetického pohledu

Příspěvekod Cor Leonis » 11 zář 2019, 16:19

Kuato: ďakujem za objasnenie. Dáva to logiku.
Ako píšeš... môžem sa zaoberať obojím, ale budem to musieť mať v oddelených šuflíkoch...

Uživatelský avatar
Cor Leonis
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 206
Registrován: 12 bře 2018, 22:10
pohlaví: Muž
Národnost: SK
Poděkoval(a): 357×
Obdrženo poděkování: 79×

Re: Problém s manipulátorem

Příspěvekod Cor Leonis » 11 zář 2019, 17:50

Marvin: súhlasím...ale...za seba môžem povedať...to cítiš, či to je dotyk vyššieho vedomia, alebo len halucinácia, výplod mozgu.
Zažil som mnoho stavov pod LSD. A keď to bol ten dotyk vyššieho, vedel som, že to je ono. Nedá sa to uchopiť rozumom. Proste to cítiš...
Taká je moja osobná skúsenosť.
...a dosť obtiažne sa to vysvetľuje...(nemám ani na mysli vizuály, ale zmeny vedomia, vnímania...).
Keby si mal niekedy v sebe čisté LSD, pochopil by si, čo mám na mysli. Na to sa nejaká tráva, alebo fet ani zďaleka nechytá.
Zaujímavosť - LSD ako také, ti aktivuje určité procesy v mozgu a z tela za cca pol hodinu úplne vyprchá...je to silne prchavá látka. Za pol hodinu po užití, nie je po ňom v tvojej krvi, v tvojom tele, ani stopy. Zvláštne, že?

Ešte doplním - ... a nehovoriac o tom, aký veľký to má terapeutický potenciál, čo už bolo v minulosti x krát dokázané. No niekomu to zrejme prekáža.
Dnes som už presvedčený o tom, že tento svet majú v rukách sily, ktoré sú priam nepriateľské skutočnému ľudskému pokroku, jeho vývoju, liečbe, atď.
Už dávno mohli byť školení psychoterapeuti, ktorí by takéto látky používali vo svojej klinickej praxi.
Tak ako bolo napríklad dokázané počas výskumov, že MDMA (účinná látka v tzv. extáze), dokáže behom troch, možno štyroch sedení odstrániť posttraumatický stresový syndróm u vojakov.
Akonáhle sa na to prišlo, MDMA sa ocitlo na zozname zakázaných látok.
Nepustili to ani už do spomínanej terapeutickej praxe.

Látky potenciál majú...len sa ich naučiť používať...

Nezabúdajme ani na Bardonove slová v BKOZ - nič nebolo stvorené náhodou...

Uživatelský avatar
marvin
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2864
Registrován: 16 čer 2009, 10:52
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 553×
Obdrženo poděkování: 713×
Kontaktovat uživatele:

Re: Výklad šamanismu z hermetického pohledu

Příspěvekod marvin » 11 zář 2019, 19:15

čau, dal jsem ti ten úlet sem jo
Pravá mysl pojme všechny lži a klamy, aniž by byla zmatená.
Pravé srdce pojme jed nenávisti, aniž by došlo k újmě.

Uživatelský avatar
zebyja
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 521
Registrován: 02 kvě 2013, 15:47
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 65×
Obdrženo poděkování: 181×

Re: Výklad šamanismu z hermetického pohledu

Příspěvekod zebyja » 12 zář 2019, 11:36

Ahoj,

jen chci napsat něco ohledně DMT/LSD. Krátce, účinků lze dosáhnout i vlastním rozvojem; vlastní zkušenost. A i přes přirozený průběh věcí je poměrně obtížné pochopit co se děje a jak s tím naložit. U všech svědectví lidí, kteří požili LSD/DMT, která jsem si vyslechl nebo viděl na youtube vnímam v porovnání s přirozenou cestou obrovský rozdíl. Ani jeden z těchto (dohromady desítky lidí, pár osobně) se nebyl schopen myšlekově ani přiblížit k podstatě těchto vizí a byl to pro něj jen velmi silný zážitek, který však měl za následek vznik iluzí, které podle mě museli mít nutně za následek zbrždění jeho vývoje.
Inteligentní člověk umí řešit problémy, genius jim umí předcházet..
_________________________________________________________
legenda pro mé příspěvky: offTopic, dodatek, předmět zprávy

Uživatelský avatar
Cor Leonis
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 206
Registrován: 12 bře 2018, 22:10
pohlaví: Muž
Národnost: SK
Poděkoval(a): 357×
Obdrženo poděkování: 79×

Re: Výklad šamanismu z hermetického pohledu

Příspěvekod Cor Leonis » 12 zář 2019, 11:59

Ďakujem. Budem o tom premýšľať.


Zpět na “Archiv, neaktivní témata..”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů