ČAKRY

Základ studia
Uživatelský avatar
Cagliostro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1224
Registrován: 11 bře 2010, 11:16
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 521×

Re: ČAKRY

Příspěvekod Cagliostro » 25 lis 2014, 22:22

Arexi: to je pro mě nová informace, že studoval indologii.

Chystáte Knihu " O Představě" od Kabeláka - předpokládám, že bude částečně i věnovaná mystice a pak taky mentální magii. Nicméně ke Knize o Jógu - Kabelák mě s tímto opravdu překvapil. Psal to v době, kdy dělal i jiné věci (mnohdy nedokončené, od alchymie přes spagyrii až k Lasenicovskému problému - dopisu H., jak zní ten nešťastný název). Neumím si ho představit jako theurga, i když náznaky jsou patrné již z dob jeho pobytu v Universalii, kde k tomu měl nějaké přednášky tématické.

Tohle mi, s prominutím, přijde, jako by to psal z nudy. Že by se chtěl vrátit ke kořenům (když studoval indologii) mi nepřijde.

Dodnes se domnívám, že pro něj byla kabbala vrcholem hermetismu. Ale Ty jsi jeho větší znalec, takže já posuzuji jen tak, jak se mihl okolo jiných zájmů a co o něm psali kolegové hermetici, které už kryje zem.
Ego sum, qui sum!

Uživatelský avatar
dar
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 101
Registrován: 12 lis 2010, 21:47
pohlaví: Muž
Obdrženo poděkování:

Re: ČAKRY

Příspěvekod dar » 26 lis 2014, 00:07

Eh, že zrovna já budu říkat - zpět k tématu :-)

marvin píše:
Arex píše:Tak tam od nás pozdravuj; poslední dobou tam nestíháme chodit, protože cvičíme...


Chtěl jsem napsat něco podobného ale předběhl jsi mě:)


Díky Marvine, až budete mít další chatu, pozdravuj tam ode mne ;-)


Chlapci tady debatovali o sedmi čakrách, pak se ukázalo, že ono jich asi bude víc, načež Arex přispěchal s citací Kabeláka.

Tak se tedy ptám, kolik jich je?

Že jich já vidím 15 může být dáno tím, že některá jiná energetická centra sice jako čakry vypadat mohou, ale technicky vzato se o čakry nejedná.
Třetí oko není prdel, zkuste ho aspoň občas použít.

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Re: ČAKRY

Příspěvekod Arex » 26 lis 2014, 08:53

Cagliostro: Ještě jsem o tom večer přemýšlel, zaujalo mne, jak výrazně vnímáš rozdíl mezi oběma díly Knihy o jógu. Asi to bude tím, že je ve druhé knize zvýrazněna ta teurgická linka. Přiznám se, že já to tak silně nevnímal.

Jinak to, čemu říkáš Dopis H., se ve skutečnosti jmenuje Stručné základy filosofie Horev - ten tradovaný název vymyslel někdo z opisovačů. Jenže z toho textu máme jen úvodní část, škoda.

Cagliostro píše:Chystáte Knihu " O Představě" od Kabeláka - předpokládám, že bude částečně i věnovaná mystice a pak taky mentální magii.


Úvaha o představě je jen krátký, ale důležitý text. Rozebírá stupně extáze a specifickou řeckou cestu k nim. Mystice se nevěnuje vůbec.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Re: ČAKRY

Příspěvekod Arex » 26 lis 2014, 09:46

dar píše:Chlapci tady debatovali o sedmi čakrách, pak se ukázalo, že ono jich asi bude víc, načež Arex přispěchal s citací Kabeláka.

Tak se tedy ptám, kolik jich je?

Že jich já vidím 15 může být dáno tím, že některá jiná energetická centra sice jako čakry vypadat mohou, ale technicky vzato se o čakry nejedná.


Dar: Nemohu se zbavil úsměvné analogie: duchoborci se hádají, kdo má víc čaker, a opilci, kdo ho má delšího. (Dámy prominou.) Pojďme se na to podívat z jiné strany.

Problémy kolik je živlů, čaker a třeba duchovních bytostí vznikly už kdysi v pravěku, když jednotliví učitelé přijali neukázněné žáky. Tito žáci, zatížení osobní impulzivitou, se začali odchylovat od schématu, které ostatním umožnilo poznání Pravdy (řec. epistémé, sáns. kaivalja).

A tak historicky vznikly dva proudy:
proud tradice (proud ortodoxie), jehož úkolem je hájit základní schémata a potírat osobní impulzivitu, a
proud heterodoxie, jehož úkolem je základní schémata znejasňovat a rozvíjet osobní impulzivitu.

Dalo by se to komentovat na stovkách stran, ale to si tu dovolit nemohu. Pro tradici je podstatné vést takovou praxi, která nám umožní osobně prožít platnost hermetických zákonů; tyto jednotlivé prožitky se postupně slévají do velké extatické vize, která je vlastním cílem hermetismu, protože znamená poznání Pravdy a tedy vykoupení.

Protože má tradice jasný cíl, dalo by se říci, že se vyplatí sledovat její postup. A protože dnes žijeme v době, kdy jsou zpřístupněny esoterní poklady mnoha kultur, můžeme si i vybrat. Esoterní bohatství staré Číny, Indie, Egypta, Persie, Západu, Arabů, a mnoho dalších. Pokud nám ale tyto informace mají být užitečné, musíme se snažit vnímat ucelené schéma jedné kultury, tak, jak ho vnímali praktikové jejího esoterismu. Vytrhnout dejme tomu z esoterismu Indie dvě tři věci smysl nemá, protože pak nepoznáme jejich skutečný význam.

Takže si to ukážeme na příkladu čaker. K tomu, abychom mohli smysluplně řešit, kolik je čaker, musíme sledovat podání indické tradice, tedy ortodoxních spisů bráhmanismu/védského náboženství. Těchto ortodoxních spisů je omezený počet a udává je příslušná literatura (Rádhakrišnan: Indická filosofie, nebo třeba Kabelák: Kniha o jógu). Naopak nás nebudou zajímat spisy heterodoxní, protože tam si může každý tvrdit, co chce. Asi jako kdybych já napsal, že kabala uznává 29 sefir, tak to nebude závazné pro kabalisty.

Podrobným studiem indického podání jsem dospěl k závěru, že systém čaker se odvozuje od tzv. tatev, které lze srovnat s idejemi Západu. Tatvy se podle podání tradice týkají první se sedmi rozdílností (padártha) objektu, který se nazývá substance (dravja). A těchto tatev indická ortodoxie rozeznává devět: země (prithiví), voda (ápas), oheň (tedžas), vzduch (váju), éter (akáša), vůle (manas), duše (átmá), čas (kálá) a prostor (dik).

Proto může existovat maximálně devět čaker, pokud je daný systém ortodoxní. Pokud ortodoxní není, může být čaker kolik chce, ale nemá to žádnou vypovídající hodnotu, stejně jako když jsem výše pokusně tvrdil, že v kabale existuje 29 sefir.

Z těchto devíti čaker je sedm projevených, dvě neprojevené, čímž se vysvětlují praktické rozdíly mezi jednotlivými soustavami ortodoxie.

Tak tak. A jako nám naše doba přinesla výhodu, když nám zpřístupnila esoterní poklady různých kultur, přinesla nám také velkou nevýhodu v podobě tisíců píšících nevědoucích. Koneckonců, dvě rumunské léčitelky u nás svého času nabízely "vyhánení krys z čaker". A stejně tomu lidi uvěřili. Žijeme v podivném světě. Musím uznat, že proti tomu je 15 Darových čaker prostě jen odbočka z hlavní cesty...
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Re: ČAKRY

Příspěvekod Arex » 26 lis 2014, 10:01

Ještě si k tomu neodpustím jednu pokornou poznámku: Člověk je tvor omylný a proto potřebuje podporu tradice. Není určitě nutné, aby každý z nás seděl nad knihami a studoval do podrobností esoterní poklad světa. Pro většinu lidí má smysl praxe, teorie pro málokoho.

Musíme si ale připustit, že člověk praktikuje jen proto, aby se zdokonalil. Protože je ve stavu nedokonalém, nahlíží v sobě prakticky různé prvky (zde třeba čakry) nedokonale. Jeho vlastní praktická zkušenost se nemusí vždy okamžitě shodovat s tradicí, protože sám ještě není dokonalý. Pokud má teoretickou znalost, může ji použít, aby se dále zdokonalil a nastolil tuto shodu.

Takže proč to píšu: netvrdím, že se tu každý musí vyznat v labyrintu indických pojmů, které jsem sem napsal. Ale na druhou stranu: bez teoretické znalosti ortodoxie nemůže nikdo určovat dělení dané soustavy. Kolik je tatev, kolik je čaker, kolik je archandělů a podobně. Přesto se to stává (Leadbeater, Besantová, Weinfurter a mnoho dalších).

Tahle debata mi přijde užitečná zejména k tomu, abychom se znovu věnovali tomu, co můžeme dělat a cvičit a studovat rovnou. Za spletitou teorií čeká Světlo, ale to je určeno jen nemnohým.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
marvin
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2864
Registrován: 16 čer 2009, 10:52
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 553×
Obdrženo poděkování: 713×
Kontaktovat uživatele:

Re: ČAKRY

Příspěvekod marvin » 26 lis 2014, 11:11

dar píše: Díky Marvine, až budete mít další chatu, pozdravuj tam ode mne ;-)


Jo to by šlo. A nebo tě tam vemu a můžeme pracovat s čakrami rovnou a nejenom o tom debatovat? co říkáš ? A třeba bychom konečně přišli na to - kolik jich vlastně je a jak se s nimi pracuje : D
Pravá mysl pojme všechny lži a klamy, aniž by byla zmatená.
Pravé srdce pojme jed nenávisti, aniž by došlo k újmě.

Uživatelský avatar
Cagliostro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1224
Registrován: 11 bře 2010, 11:16
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 521×

Re: ČAKRY

Příspěvekod Cagliostro » 26 lis 2014, 15:24

Arex píše:Cagliostro: Ještě jsem o tom večer přemýšlel, zaujalo mne, jak výrazně vnímáš rozdíl mezi oběma díly Knihy o jógu. Asi to bude tím, že je ve druhé knize zvýrazněna ta teurgická linka. Přiznám se, že já to tak silně nevnímal.


Je tam vidět ta zralost Kabeláka, že už je jiná doba. Hodně dlouho jsem stravoval Magii Divinu, tohle dílo mě dvakrát, popravdě, nenadchlo. Zatím se mi od Kabeláka nejvíce líbilo Praktická spagyrie.



Arex píše:Jinak to, čemu říkáš Dopis H., se ve skutečnosti jmenuje Stručné základy filosofie Horev - ten tradovaný název vymyslel někdo z opisovačů. Jenže z toho textu máme jen úvodní část, škoda.

Úvaha o představě je jen krátký, ale důležitý text. Rozebírá stupně extáze a specifickou řeckou cestu k nim. Mystice se nevěnuje vůbec.



Dopis H. - Však já vím, ten název se zde taky již objevil. Myslím že někde o tom byla řeč zde ještě s panem Kováčem za UniverZalii. Ale nejvíce je znám právě pod tím nadpisem... Užil ho i dr. Nakonečný v NČH.

Podle zmínky o Úvahy o představě, kterou jsi zde poskytl, jsem na toto dílo zvědavý a po dlouhé době se na něco z hermetických knih těším.


Mimochodem, k tématu o čakrách vychází v poslední době mnoho literatury, kterou nestíhám ohledně časové zaneprázdněnosti dost sledovat, ale třeba zde máte obsah letos vydané Ambiky Wauters - Čakry: http://www.obalkyknih.cz/file/toc/81456/pdf udělejte si obrázek sami. Mě stačil ten obsah.
Ego sum, qui sum!

Uživatelský avatar
Charon
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 172
Registrován: 04 dub 2012, 20:16
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování:
Kontaktovat uživatele:

Re: ČAKRY

Příspěvekod Charon » 28 lis 2014, 02:43

dar píše:V klubu teoretiků vládne ticho po pěšině...

Existuje 7 tělesných a 8 netělesných čaker ;-)



Počty necháme stranou, některé indické spisy uvádějí počet čaker i 166.000

Tělesných? Netělesných? Ty mne napínáš :-D Obávám se, že to teď sklouzne k počítání, kolik vlastně máme těl :-)

Nedělej Vlastu a trochu to objasni :-)

Uživatelský avatar
Cela
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 27
Registrován: 10 lis 2014, 21:02
pohlaví: Žena
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování:

Re: ČAKRY

Příspěvekod Cela » 31 pro 2014, 15:48

Neprocházela jsem všechny příspěvky tohoto tématu, takže se předem omlouvám, zda se budu opakovat. Absolvovala jsem kurz Reiki I a brzy II. Pracuji hlavně s čakrama a podle toho co vím, tak jsou hlavní čakry a vedlejší. Pracuji se sedmi hlavními čakrami, které korespondují hlavní žlázy v těle (epifýza, hypofýza, štítná žláza, osrdečník, slinivka břišní, nadledvinky a pohlavní žlázy) dále jsou vedlejší na ploskkách nohou a v dlaních, které se shodují se sedmi hlavními: zápěstí 1. čakra, palec 2., prostředník 3., malík 4., ukazovák 5., prsteník 6. a uprostřed dlaně 7. čakra. Pak jsou ještě i další vedlejší, a těch může být hodně...
Naposledy upravil(a) Cela dne 02 led 2015, 23:08, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Kibo
mé první příspěvky:)
mé první příspěvky:)
Příspěvky: 5
Registrován: 11 pro 2014, 23:27
pohlaví: Muž

Re: ČAKRY

Příspěvekod Kibo » 31 pro 2014, 16:42

Ano, tak nějak to uvádí věšina literatury o čakrách.
Docela divoké je to v té knize KUNDALINI A ČAKRY vložené jako PDF někde na začátku fóra. Je tam mnoho vedlejších čaker a mnoho těl, až se z toho točí hlava :) Také si nejsem jistý zda to o čem autor píše jako o "Kundalini" má s Kundalini něco společného :)

Docela by mě zajímalo, zda máte nějaké osobní praktické zkušenosti z ovlivňováním čaker pomocí krystalů a jakých. Myslím, že je to i v té knize citované výše, ale zajímali by mě Vaše zkušenosti.

Všiml jsem si, že většinou se přiřazují krystaly pomocí barev s tím, že horský křišťál se považuje za univerzální pro svoji "bílou" barvu.

Horský křišťál se mi docela osvětčil na aktivování 6 čakry. Lehnu si a kámen si položím na čelo. Po chvilce mi začne brnět čelo. :)

Myslím, že také záleží na tom jaký kámen použijete. Zda tromlovaný, nebo přírodní špici a pod.

Nemáte nějaké zajímavé zkušenosti?

Uživatelský avatar
Cela
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 27
Registrován: 10 lis 2014, 21:02
pohlaví: Žena
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování:

Re: ČAKRY

Příspěvekod Cela » 01 led 2015, 16:24

Souhlasím s tím, že křišťál je univerzální. Barva krystalu je důležitá, používám dle jednotlivých čaker tyto kameny: 1. červený achát, černý turmalín a obsidián, 2. oranžový karneol, tygří oko, 3. citrín, tygří oko, 4. zelený aventurín, růženín, 5. modrý lapis lazuli, chalcedon, sodalit, 6. ametyst 7. křišťál.
Jsou to mé oblíbené, dávám přednost tromlovaným, velkým asi 3x3 cm a na příslušnou čakru vyberu vždy jeden dle intuice. Nechám působit asi 20 minut. Samozřejmě musí být očištěné a nabité.
S tím brněním je to zajímavé, mně vždy brní ruce, když narazím na čakru, která není v harmonii.
Jaké velikosti používáte kameny?

Uživatelský avatar
Kibo
mé první příspěvky:)
mé první příspěvky:)
Příspěvky: 5
Registrován: 11 pro 2014, 23:27
pohlaví: Muž

Re: ČAKRY

Příspěvekod Kibo » 01 led 2015, 23:38

Upřednostňuji přírodní krystaly, pokud je to možné. Tromlované oblázky se zase dobře pokládají na tělo a nejsou tak drahé.

Má oblíbená sestava je tato:
1. Červený jaspis (troml)
2. Růženín (troml)
3. Citrín ( krystal)
4. Smaragd (troml)
5. Safír (troml)
6. Křišťál (krystal)
7. Ametyst (krystal)

Můžete mi poradit jak kameny čistit a nabíjet?
Četl jsem:
Vybíjení: sůl, hematit (sca 1-2 dny, po získání)
Čištění: tekoucí voda (sca 5 - 10 min., po každé seanci)
Nabíjení: Slunce, Luna, myšlenka (1 hod. - Slunce, Luna, občas)

Četl jsem knížku, o nějakém chlapíkovi, co nabíjel krystaly zvukovým generátorem o frekvenci pohybu dané planety a léčil tím lidi.

Uživatelský avatar
Cela
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 27
Registrován: 10 lis 2014, 21:02
pohlaví: Žena
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování:

Re: ČAKRY

Příspěvekod Cela » 02 led 2015, 23:27

Čistím je také pod studenou tekoucí vodou, a to po a také před, pokud je delší dobu nepoužívám. Můžou se dát i do půdy, země tu negativity vytáhne. Nabíjím je na sluníčku 2 hodiny a více. Pokud to nejde, tak je položím na talíř, aby se nedotýkaly navzájem a pak na ně působím reiki asi 15 minut.
Kameny používám jako doplněk ošetření, na závěrečnou harmonizaci.

Pročítala jsem tu výše zmiňovanou knihu o čakrách, je určitě zajímavá, je tam téměř vše tzv. "pod jednou střechou". Zaujalo mě to rozdělení na sedmileté cykly (7x7), kdy v 49 letech se celý cyklus opakuje a člověk jakoby se znovu narodil.
Dobrá Kniha je také: Čakry, centra energi od: Harish Johari, jedna z kapitol je věnovaná kundaliní.
Mám od něho i zajímavou knihu o numerologii. Píše docela srozumitelně.

Uživatelský avatar
Lumpino
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 158
Registrován: 28 dub 2013, 08:32
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 39×

Re: ČAKRY

Příspěvekod Lumpino » 22 led 2015, 16:11

Zajímavá debata o čakrách. Jen by mne docela zajímalo co z toho je na podkladě textů od originálních starých indických mistrů. A ne pouze o nějakých nových západních fševědů.

Uživatelský avatar
Lumpino
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 158
Registrován: 28 dub 2013, 08:32
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 39×

Re: ČAKRY

Příspěvekod Lumpino » 15 kvě 2015, 06:50

Taková zajímavost z překladu Sat chakra nirupana od Johna Woodroffe, (A. Avalon)
http://www.bhagavadgitausa.com/sat_chakra_Nirupana.pdf
"Meditation of Dakini is as follows: Meditate on her, the red, the red - eyed Dakini, in the Muladhara, who strikes terror in the hearts of Pasus , who holds in her two right hands the spear and the khatvangaand in her two left hands the sword and a drinking - cup filled with wine. She is of fierce temper and shows her fierce teeth. She crushes the whole host of enemies. She is plumpof body, and is fond of Payasanna. It is thus that she should be meditated upon by those who dessire immortality".

Jako takový příklad z praxe originál východních joginů. Meditace nikoliv na fšechny čakry, ale třeba pouze na určité konkrétní místo v jedné čakře pro splnění konkrétního cíle. Podobných příkladů v překladech východních originál textů od východních Originál Mistrů se najde povícero.
V tomto konkrétním příkladu překladu Sat chakra nirupana se jedná o meditaci na Dakini (jedno z božstev spojených s čakrou Muladhara za účelem získání nesmrtelnosti.


Zpět na “Teorie”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů