Volná diskuse, Egypt, Horev a další

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1113×

Volná diskuse, Egypt, Horev a další

Příspěvekod Arex » 03 pro 2014, 18:15

Thoth-Amon píše:A neoznačovali staří Egypťané tím, co ukazuješ za značku země taky praoheň (kříž)?A neoznačovali staří Egypťané tím, co ukazuješ za značku země taky praoheň (kříž)? A to v kruhu jeho věčnost a stálou obnovitelnost? Čím déle cvičím, tak vidím i ty živly jen jako projevy jedné prapůvodní energie - právě tohoto praohně a stálého a věčného ohně - Horevu?


Já tedy nejsem expert na starou Egyptštinu, ale tady Ti mohu klidně odpovědět i jako laik.
Staří Egypťané psali slovo Heru, v zastaralém přepisu Horev, těmito znaky:


Heru.jpg
Heru.jpg (18.28 KiB) Zobrazeno 6703 x


To slovo se překládá jako den, případně světlo dne; máš-li na to čas, můžeš se podívat do snadno dostupných slovníků (Budge, Raymond Faulkner a další). Výraz oheň je mu dán až sekundárně a v určitém konceptu.

Horev jako "oheň" svého druhu není totožný s živlovým ohněm, který je jen jedním ze čtyř živlových projevů heru v původním smyslu, jako světla dne.

Když to zobecním, Moše říká, že "na počátku bylo Světlo". Stejně jako v hebrejském pojmu ór nevnímám přímou souvislost s živlovým ohněm, nevnímám ji ani u egyptského pojmu heru. Křížem se toto slovo, pokud vím, neznačilo. Myslím, že si pleteš "plán (potenci)" a "projev (aktualitu).

Na zbytek mám prostě jiný názor, ale jen dělej, co píšeš, uvidíme, co to přinese. Jsem nepředpojatý a vlastně i zvědavý.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Admin: Od tohoto příspěvku bylo původní téma rozděleno. S původním tématem diskuse přestala souviset. Nechávám to zde aby nedošlo ke zmatení diskutujících, později bude přesunuto do obecné diskuse, protože to nesouvisí ani s tématem evokace.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1113×

Re: Evokace v astralu

Příspěvekod Arex » 03 pro 2014, 19:00

Thoth-Amon: Ještě přemýšlím o tom, co píšeš. Pokud hledám správně, tak křížek slovníkový význam Světlo apod. nemá.

Nesměšuješ tu egyptské pojetí s pojetí Indie, jako to dělal pan Pikard na přednášce na HTF, kdy mluvil o Horevu, ale vlastně rozebíral prány? Kříž je samozřejmě symbolem praprincipu, ale v Egyptě jsem pro to zatím podklady nenašel.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Thoth-Amon
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 49
Registrován: 24 led 2014, 16:25
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: Evokace v astralu

Příspěvekod Thoth-Amon » 03 pro 2014, 19:04

Arex píše:
Staří Egypťané psali slovo Heru, v zastaralém přepisu Horev, těmito znaky:

Heru.jpg


To slovo se překládá jako den, případně světlo dne; máš-li na to čas, můžeš se podívat do snadno dostupných slovníků (Budge, Raymond Faulkner a další). Výraz oheň je mu dán až sekundárně a v určitém konceptu.

Horev jako "oheň" svého druhu není totožný s živlovým ohněm, který je jen jedním ze čtyř živlových projevů heru v původním smyslu, jako světla dne.



Když řekneš, že horev jako "oheň" svého druhu není totožný s živlovým ohněm, tak s Tebou souhlasím. Ovšem ty živlové ohně by bez něj nebyly - tak mi to aspoň připadá i na základě cvičení. Čím více rozzáříš to světlo, tak si z něj posílíš jakýkoliv živel chceš..tak mi to aspoň na základě mnohaleté praxe a cítění těchto sil připadá. Že nejdůležitějším se stává posilování toho světla v sobě (či kontaktu s ním) a pak se můžeš stát i nejsilnějším živlovým mágem. Abys ovšem studoval a řešil svou "živlovou rovnováhu", řeší to člověk i pro spojení s vlastnostmi přes ty čtyři živly.

Thoth-Amon
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 49
Registrován: 24 led 2014, 16:25
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: Evokace v astralu

Příspěvekod Thoth-Amon » 03 pro 2014, 19:06

Arex píše:
Nesměšuješ tu egyptské pojetí s pojetí Indie, jako to dělal pan Pikard na přednášce na HTF, kdy mluvil o Horevu, ale vlastně rozebíral prány? Kříž je samozřejmě symbolem praprincipu, ale v Egyptě jsem pro to zatím podklady nenašel.


Pramen najdu, až budu u svého archivu - cca za pár dní.

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1113×

Re: Evokace v astralu

Příspěvekod Arex » 03 pro 2014, 19:42

Thoth-Amon píše:
Arex píše:Když řekneš, že horev jako "oheň" svého druhu není totožný s živlovým ohněm, tak s Tebou souhlasím. Ovšem ty živlové ohně by bez něj nebyly - tak mi to aspoň připadá i na základě cvičení.


S tím naprosto souhlasím. Ony jsou prostě dvě cesty (volně cituji názor pana prof. Nakonečného): buď svou nedokonalost odstraníš výstupem do nebe, nebo naopak sestupem k vlastnímu jádru země. Vzpomeň na Krédo: "Sestoupil do pekel".
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
Cagliostro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1224
Registrován: 11 bře 2010, 11:16
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 521×

Re: Evokace v astralu

Příspěvekod Cagliostro » 03 pro 2014, 20:10

Když mluvíte o Horevu, je to hlavně kostra pana Lasenica. Nakonečný píše o údajně zničeném návodu, jak evokovat pana Lasenica. Pro skutečného praktika by tato evokace byla hračkou, nicméně by bylo zbytečné jej - nebo kohokoliv - rušit. Ať se to líbí nebo ne, dá se to srovnat s nekromancií.
Ego sum, qui sum!

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1113×

Re: Evokace v astralu

Příspěvekod Arex » 03 pro 2014, 21:02

Cagliostro píše:Když mluvíte o Horevu, je to hlavně kostra pana Lasenica.


Cagliostro: Měl bys rozlišovat Heru/Horev jako moderní koncept, na kterém se podílel Lasenic, od Heru/Horevu jako prokazatelně staroegyptské soustavy, doložené množstvím památek. Nejprve tedy k pravěku.

Jen namátkou mi leží na stole Petra Maříková Vlčková a kolektiv: Hroby, hrobky a pohřebiště starých Egypťanů. Na straně 60 stojí:

"Kniha mrtvých.
Původní název tohoto souboru textů, který se již více než 160 let označuje za Knihu mrtvých, zněl Peret em HERU (O vycházení do DNE). Jedná se o korpus tzv. říkání či kapitol, jejichž účelem je zabezpečit bezproblémový vstup člověka do zásvětí."


Tomuto celku textu předcházely Texty rakví a Texty pyramid, jejichž původní názvy neznáme a je tedy možné, že se jmenovaly úplně stejně, neboť jde o jádro, které se postupně rozvíjí.

Pokud to bude k něčemu dobré, do přílohy dávám Peret em heru v hieroglyfech jako přímou citaci z Knihy mrtvých:

Horev.jpg


Cagliostro píše:Nakonečný píše o údajně zničeném návodu, jak evokovat pana Lasenica. Pro skutečného praktika by tato evokace byla hračkou, nicméně by bylo zbytečné jej - nebo kohokoliv - rušit. Ať se to líbí nebo ne, dá se to srovnat s nekromancií.


A teď k Lasenicovu novodobému pojetí. Já jsem na základě dochovaných historických dokladů přesvědčen, že to, co píšeš, je nedorozumění. Když otevřeš Přednášky pro Universalii a Horev-klub, můžeš se přesvědčit, jak Lasenic a jeho žáci chápali pojem Heru/Horev:

S. 105 Stanovy Horev-klubu:
"Účelem spolku jest združovati přátele hermetismu k soustavnému jeho studiu a k šíření jeho znalosti po všech stránkách. Zvláště má být přihlíženo k hermetismu ... jmenovitě kultury staroegyptské, z níž též spolek odvozuje svůj název ("slovo "horev" značí ve staré egyptštině "světlo" a v přeneseném smyslu "osvětu:)."

S. 431 Výňatky z korespondence:
"Jak překládal Lasenic do češtiny slovo "Horev"? S oficiálními egyptology jako "den", nebo jinak (snad jako Světlo [dne]?"
S. 433 přináší odpověď:
"Lasenic, jak správně soudíte, ... hledal "tajemství Egypta" - "Světlo Egypta"..."

Já s Tebou tedy souhlasím s tím, že nemám žádnou chuť rušit Lasenicův pobyt v Zásvětí, ale nesouhlasím s tím, že by chápal Horev jako součást návodu pro evokaci astrálu, protože na to nejsou žádné autentické dokumenty, které by to dokazovaly. Až se objeví dokumenty, ne pověsti, uvěřím.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
Cagliostro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1224
Registrován: 11 bře 2010, 11:16
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 521×

Re: Evokace v astralu

Příspěvekod Cagliostro » 03 pro 2014, 21:23

Arex píše:
Cagliostro: Měl bys rozlišovat Heru/Horev jako moderní koncept, na kterém se podílel Lasenic, od Heru/Horevu jako prokazatelně staroegyptské soustavy, doložené množstvím památek. Nejprve tedy k pravěku.

Jen namátkou mi leží na stole Petra Maříková Vlčková a kolektiv: Hroby, hrobky a pohřebiště starých Egypťanů. Na straně 60 stojí:

"Kniha mrtvých.
Původní název tohoto souboru textů, který se již více než 160 let označuje za Knihu mrtvých, zněl Peret em HERU (O vycházení do DNE). Jedná se o korpus tzv. říkání či kapitol, jejichž účelem je zabezpečit bezproblémový vstup člověka do zásvětí."


Tomuto celku textu předcházely Texty rakví a Texty pyramid, jejichž původní názvy neznáme a je tedy možné, že se jmenovaly úplně stejně, neboť jde o jádro, které se postupně rozvíjí.

Pokud to bude k něčemu dobré, do přílohy dávám Peret em heru v hieroglyfech jako přímou citaci z Knihy mrtvých:

Horev.jpg




Uznávám, že téhle drobnosti jsem si v minulosti nijak nevšímal. Tenhle výklad je výborný k doplnění Lexy. Takže díky.


Arex píše:ale nesouhlasím s tím, že by chápal Horev jako součást návodu pro evokaci astrálu, protože na to nejsou žádné autentické dokumenty, které by to dokazovaly. Až se objeví dokumenty, ne pověsti, uvěřím.


To taky netvrdim, že by slovo Horev znamenalo evokaci v astrálu, schválně jsem tam uvedl k tomu toho Nakonečného, aby se to oddělilo.

Když jsme u toho hesla, ještě vzpomeňme na Kabeláka:


Víme s jistotou, že kněží Ptahovi jako tvůrci projekčních přípravků byli nazýváni “FILOSOFY OHNĚ (jehož výsledkem jest) HOREV”, tj. Světlo (dne).
Staroegyptské slovo “horev” překládám souznačně s francouzským egyptologem Le Page Renoufem jako “Světlo (dne)”. Helenisovaní Egypťané používali při překladech do řečtiny termínu “PNEUMA”.


V tom nevidím osobně žádný problém.
Ego sum, qui sum!

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1113×

Re: Evokace v astralu

Příspěvekod Arex » 03 pro 2014, 21:31

Cagliostro: Já Ti nechci připisovat omyl, jen jsem to chtěl oddělit. Další spojitosti by byly u Lexy, ale je to off topic, tak to ukončím, aniž bych tu všechny "zalexoval".
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Thoth-Amon
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 49
Registrován: 24 led 2014, 16:25
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: Evokace v astralu

Příspěvekod Thoth-Amon » 04 pro 2014, 01:58

Cagliostro píše:Když mluvíte o Horevu, je to hlavně kostra pana Lasenica. Nakonečný píše o údajně zničeném návodu, jak evokovat pana Lasenica. Pro skutečného praktika by tato evokace byla hračkou, nicméně by bylo zbytečné jej - nebo kohokoliv - rušit. Ať se to líbí nebo ne, dá se to srovnat s nekromancií.

¨
Celá ta historie s možností evokovat Lasenica, návodu který údajně byl a pak zase nebyl, aby se nějaký český hermetik náhodou nedopustil něčeho strašlivého mi vždy přišla a přijde jako obrovská tragikomedie. Bohužel máš pravdu v tom, co píšeš dále - ve slovech "Pro skutečného praktika..." Skutečných praktiků evidentně bylo v českém hermetismu za komunismu jako šafránu, či případně žádní, když Kabelák většinu času vyčerpal zahrabán v polostudni a pak už mu žádný nezbyl. Doufám si to berete Vy zde čtoucí jako dostatečné poučení, protože se nedomnívám, že by přes řadu vydání děl klasiků okultismu v době polistopadové byla situace příliš lepší. Tato poslední slova míří i na to "nekromancii", kde u Cagliostra cítím zase ten negativní tón, který může být opět dán přemírou četby Františka Bardona a jeho jasných a uceleně dogmaticky čistých pohledů na vesmír a dění v něm.

Uživatelský avatar
Cagliostro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1224
Registrován: 11 bře 2010, 11:16
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 521×

Re: Evokace v astralu

Příspěvekod Cagliostro » 04 pro 2014, 12:25

Thoth-Amon píše:Tato poslední slova míří i na to "nekromancii", kde u Cagliostra cítím zase ten negativní tón, který může být opět dán přemírou četby Františka Bardona a jeho jasných a uceleně dogmaticky čistých pohledů na vesmír a dění v něm.


Vážený pane,
srovnávat mě s přemírou četby Bardona, musím Vás zklamat. Bardon byl jeden z mnoha hermetiků, to že jsme na pomyslné půdě Frabata, neznamená ještě to, že všichni diskutující jsou "duchovní žáci" Bardona. Nebudu uvádět, na kterých místech s Bardonem souhlasím či nesouhlasím, jednak to není předmětem diskuze, jednak má každý svou okultní stezku. Sám jsem si utvořil svou syntézu. A že hermetismus není o veselém čarování. A kdo z hermetiků měl veselý osud? Nebylo to jen o politickém (či náboženském) pronásledování.
Český hermetismus má několik proudů, ten největší je z Francie (potažmo jako prostředník). A že u nás je to bída, podívejte se do Francie. Je to samé. Šla by s toho udělat rozsáhlá přednáška, ale to jde mimo věc.

Mimochodem, když uvádíte onu dámu alá - magické útoky jak jsem přežila - ve Vašem zasedání, vidím, že každý si pod pojmem hermetismus představuje jinou vážnost. S křeslem jsem div neodlítl již před lety, když jeden známý astrolog (nebudu raději jmenovat) srovnal woo-doo a magické útoky na Hitlera. Je to stejné, jako bych srovnat nesouvisející theurgii s mystikou se zdůvodněním, že v obou se jedná o Boha.

Starý hermetismus je mrtev. Nová doba ovšem přináší úmyslný úpadek.
Ego sum, qui sum!

Thoth-Amon
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 49
Registrován: 24 led 2014, 16:25
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: Evokace v astralu

Příspěvekod Thoth-Amon » 04 pro 2014, 14:21

Cagliostro píše: A že hermetismus není o veselém čarování. A kdo z hermetiků měl veselý osud? Nebylo to jen o politickém (či náboženském) pronásledování.
Český hermetismus má několik proudů, ten největší je z Francie (potažmo jako prostředník). A že u nás je to bída, podívejte se do Francie. Je to samé. Šla by s toho udělat rozsáhlá přednáška, ale to jde mimo věc.

Mimochodem, když uvádíte onu dámu alá - magické útoky jak jsem přežila - ve Vašem zasedání, vidím, že každý si pod pojmem hermetismus představuje jinou vážnost. S křeslem jsem div neodlítl již před lety, když jeden známý astrolog (nebudu raději jmenovat) srovnal woo-doo a magické útoky na Hitlera. Je to stejné, jako bych srovnat nesouvisející theurgii s mystikou se zdůvodněním, že v obou se jedná o Boha.

Starý hermetismus je mrtev. Nová doba ovšem přináší úmyslný úpadek.


Tak za 1. už mne nebaví od většiny z toho mála českých hermetiků, co se tomu opravdu věnují poslouchat historky o tom, že "kdo z hermetiků měl veselý osud" - a jsou opravdu schopni to odkazovat již na život těch francouzských - konec Léviho, Guaity, Papuse a pak přijdou na ty známé osudy Kefera, Lasenica (ten mám pocit si aspoň trochu srandu ze života dělat snažil), Kabeláka,Bardona. A pak se vždy strašně řeší za jaký pokus přijde jaká odveta od astrálních a podobných bytostí, či od vlivu světové a vesmírné karmy. Podle mne by měl být hermetismus právě cestou k tomu, jak si život dělat veselejší a jak ho líp zvládat - ano konec může být strašlivý, jenže to zažije i plno lidí nemocema, nehodama atd. či obecně lidé umírají po naprosto nudných životech stejně. A ještě nemůžou tito na konci vykázat, že se např. alespoň deset, dvacet atd.více let v životě díky praktickému hermetismu dobře bavili.

Za 2. není mrtvev "Starý hermetismus" jak píšeš, spíše nám chybí hermetici starého - prvorepublikového ražení. Ne ti vystrašení malomyslní současní, co se bojí kolikrát zajít za roh k jinému hermetikovi, aby tam na ně nespadla z nebe třeba traverza (toto si nevymýšlím, to je příklad ze života současných českých hermetiků). Pak opravdu můžeme jen číst Novodobý český hermetismus Nakonečného a o evokačních a jiných aktivitách Kefera, Kabeláka, Boušky, Grieseho, Smíchovského, Muchina ale i Bardona hovořit jako o "období hermetismu, které snad už u nás nikdy nebude překonáno".

Za 3. to spojování hermetismu s "vážností"? Taky sleduji v ČR dnes často. Vůbec nechápu, proč by měl být hermetismus takto vážný? Je to podle jistých teorií cesta zpět do Boží říše či navíc skrze opět čistě odhalený boží obraz v nás. Bůh snad nemá rád legraci? Podle mne kdyby se opět inkarnoval, nemusí se nechat zase ukřižovat. Může si zvolit úplně jinou cestu.

Za 4. - Má li být hermetismus věda - a tak to chtěli podle mne jak francouzští tak naši hermetikové za 1. Československé republiky, tak proč si otevřeně neříci,že můžeme i "účinky černomagických rituálů" vědecky zkoumat. Např. na tom, že Lindu v Praze myslím téměř všichni déle pracující okultisté znají a vědí, že to je jeden z mála lidí, co dělal či možná i ještě dělá rituály roky prakticky denně(jeden český hermetik se o tom vyjádřil - a to bylo již kdysi, že nad Lindou cestuje menší černý mrak kudy chodí-dnes už možná větší). Platí li poučka jak nahoře tak i dole, tak Linda je jeden ze skvělých pokusných objektů. Samozřejmě pak jsou ty teorie (opravdu zatím taky jen teorie a hypotézy), že Kefer svými útoky z hlediska karmy byl někde jinde než Linda. Ano co jsem četl o Tibetu, Milarepu atd. to tak působí, ovšem když jsem se ptal prof. Nakonečného proč si myslí, že Beneš pomoc tohoto druhu od Kefera a jeho společníků odmítl, tak jeden z důvodů podle něj klidně mohl být, co by na to řekly vlády ostatních zemí (Anglie, Francie atd.), kdyby zjistily, že se použila taková černomagická praxe (podle mne se měli naopak zachránit všemi prostředky,když se na nás celá Evropa vykašlala, čímž poslala většinu československé elity za okupace přímo pod popravčí čety,což na vývoji země cítíme v nedostatku skutečných elit dodnes.). Takže ani u znalců hermetismu není nějaký zásadní rozdíl mezi teurgií Kefera a voodoo a podobnými rituály (protože nedělá jen voodoo) Lindy. Taky přečtete li si v Syntetické magii definici Kefera (je i zde https://jlswbs.files.wordpress.com/2009 ... hmagie.pdf) , je jasné že podle něj bádání ve voodoo i v jiných okultních naukách pod hermetismus klidně dát můžeme:
Samostatná nauka, jež se snaží vyplniti mezery mezi jevy vědecky prokázanými a zkoumanými, zavedením doplňujících hypotéz, které pracují s jevy, vlivy a silami, které vědou nejsou dosud uznané, jichž příčiny jsou lidským smyslům posud skryty. Jsou to většinou pochody života v přírodě a v lidské duši. Zkoumání takovýchto skrytých sil po stránce teoretické nazýváme okultismem. Pokud člověk chce záměrně pracovati s těmito silami a jimi působiti prakticky, dává vznik magii. Oba tyto obory budujíce syntézu opírají se o výsledky zkoumání vědeckého, avšak tam, kde principy jeho nestačí, zavádějí nové. Mluvíme-li tedy o jevech okultních, to jest skrytých, dosud všeobecně a oficielně neznámých a neuznávaných, mluvíme o teoretické části věd hermetických. Využití těchto jevů, shrnutých v nauku teoretickou, zvanou okultismus, na poli praktickém nazýváme magií. Syntézu okultismu a magie, to jest teorie a prakse, nazýváme pak hermetismem


Za 5.to Tvé zmínění necromancie jsem vnímal že to chápeš podobně jako Bardon i z toho, že je tuším někde v Bráně či PME napsáno, že kapitolu o Necromancii nezařadil, aby to někdo opět stejné varování "strašlivě nezneužil či se nestalo něco hrozného atd." Evidentně měl o úrovni českých hermetiků a jejich schopnostech nadstandartní představy.

Za 6. jak píšeš že v úrovni hermetiků u nás a ve Francii to bude to samé. Opravdu občas najdu články, kdy současní čeští (i slovenští) badatelé v okultismu napíší, jak se ve světě vše rozvíjí a my tu pomalu snad i retardujem. Když ovšem potkáš lidi - cizince, co dělali praxi s těmi lidmi ze zahraničních řádů a skupin včetně Anglie a USA, tak zjistíš, že výsledky, které by prokazatelně ukazovaly na skutečné okultisty tam mají tak málo (či vůbec-když si odečteme honosné rituály) jako co víme o dění u nás.

A na závěr dotaz k Tvému :
Cagliostro píše: Starý hermetismus je mrtev. Nová doba ovšem přináší úmyslný úpadek.


A za ten úmyslý úpadek může kdo? Nadnárodní skupiny, celosvětové spiknutí, případně že Země zrovna letí špatným místem vesmíru? Problém je podle mne hlavně v lidech - slabá vůle, malomyslnost, obavy ze všeho, neochota položit oběť (jak to říkal Kefer). Oběť myslím i makat sám na sobě a nebát se kritiky, "nést svou kůži na trh" i proti mínění konzumní či směšně a pokrytecky "mystické" většiny.
Naposledy upravil(a) Thoth-Amon dne 04 pro 2014, 15:17, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1113×

Re: Evokace v astralu

Příspěvekod Arex » 04 pro 2014, 14:30

Thoth-Amon: Jak tak čtu Tvoje stesky, docházím pomalu k názoru, že nám tu naší zkázu a malomyslnost kazíš jedině Ty. :-)

Neber to celé tak vážně, člověče, to se nedá číst. Raduj se z toho, co je, však si to vylepšíme. Usměj se trochu na život.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Thoth-Amon
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 49
Registrován: 24 led 2014, 16:25
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: Evokace v astralu

Příspěvekod Thoth-Amon » 04 pro 2014, 15:00

Arex píše:Thoth-Amon: Jak tak čtu Tvoje stesky, docházím pomalu k názoru, že nám tu naší zkázu a malomyslnost kazíš jedině Ty. :-)

Neber to celé tak vážně, člověče, to se nedá číst. Raduj se z toho, co je, však si to vylepšíme.


Však já se raduju z toho co je a to zlepšení a vylepšení samozřejmě zajímá i mne.

Jenže taky asi z toho co jsem psal víš, že nekecám, neb popisuji prostě realitu jaká je. Jen k těm českým mnohdy totálně vystrašeným a před vším varujícím "hermetikům" nepíši jména. Spolupráce s lidmi podobného ražení je mnohdy opravdu vysilující, člověk si musí stále připomínat ty Keferovy věty, kde charakterizuje dobový prvorepublikový československý hermetismus takto:

"Vzpomeňte faktu, že přes všechny slabosti lidí a spolkového života, přes všechny plodné i neplodné kritiky, půtky ideové a méně ideové, přes všechny exody členstva a jeho fluktuaci..."

Uživatelský avatar
Cagliostro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1224
Registrován: 11 bře 2010, 11:16
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 521×

Re: Evokace v astralu

Příspěvekod Cagliostro » 04 pro 2014, 15:50

Thoth-Amon píše:
Tak za 1. už mne nebaví od většiny z toho mála českých hermetiků, co se tomu opravdu věnují poslouchat historky o tom, že "kdo z hermetiků měl veselý osud" - a jsou opravdu schopni to odkazovat již na život těch francouzských - konec Léviho, Guaity, Papuse a pak přijdou na ty známé osudy Kefera, Lasenica (ten mám pocit si aspoň trochu srandu ze života dělat snažil), Kabeláka,Bardona. A pak se vždy strašně řeší za jaký pokus přijde jaká odveta od astrálních a podobných bytostí, či od vlivu světové a vesmírné karmy. Podle mne by měl být hermetismus právě cestou k tomu, jak si život dělat veselejší a jak ho líp zvládat - ano konec může být strašlivý, jenže to zažije i plno lidí nemocema, nehodama atd. či obecně lidé umírají po naprosto nudných životech stejně. A ještě nemůžou tito na konci vykázat, že se např. alespoň deset, dvacet atd.více let v životě díky praktickému hermetismu dobře bavili.

Nemusíme zůstávat jenom ve 20. stol., kdy by šlo pokračovat baronem Leonhardi, Griesem, Kmínkem či i tim Weinfurterem, Lešehradem.... můžeme do středověku a pořád to bude ta samí píseň. Ať se to jmenuje inkvizice či jinak, je to pořád druhá strana mince. A ten, kdo dneska veřejně vystupuje, má jistotu demokracie. Ale, víte jak to chodí. Politika se mění a magie se to týká tak či onak. Neustále se opakuje, že dějiny se opakují v kruhu. Aby jednoho dne nenastala okultní persekuce. Není to strašák, ale při současné denní situaci ve světě realita. Arabské jaro svrhlo "strašné diktátory", které ovšem velmi silně připomíná zednářskou Fr. revuluci, kdy se lůza neváhala šmiknout krále a královnu. Můžete namítnout, že jde o náhodu, nebo to, že jednou je člověk nahoře, jindy dole (osmička). V celém hermetikovi má bát syntéza tarotu. A tedy nejen jedničkou, ale i poustevníkem. Proto i kefer trval v Universalii, aby každý pracoval sám.

Thoth-Amon píše:Za 2. není mrtvev "Starý hermetismus" jak píšeš, spíše nám chybí hermetici starého - prvorepublikového ražení. Ne ti vystrašení malomyslní současní, co se bojí kolikrát zajít za roh k jinému hermetikovi, aby tam na ně nespadla z nebe třeba traverza (toto si nevymýšlím, to je příklad ze života současných českých hermetiků). Pak opravdu můžeme jen číst Novodobý český hermetismus Nakonečného a o evokačních a jiných aktivitách Kefera, Kabeláka, Boušky, Grieseho, Smíchovského, Muchina ale i Bardona hovořit jako o "období hermetismu, které snad už u nás nikdy nebude překonáno".

Proč se neustále odvolávat na NČH? To, že Nakonečný se domnívá, že Kefer, Lasenic a Kabelák je největší trojice hermetiků v českých dějinách, není pro mne podstatné. Dneska to není potřeba, aby se veřejně někdo takový objevil a vystupoval. Je to práce každého jednotlivce. Někdo může potřebovat pomocnou ruku, kterou jistě leckdo poskytne (třeba Mek onder, Arex), ale proč vystupovat veřejně?! Viz bod. 1.
Thoth-Amon píše:Za 3. to spojování hermetismu s "vážností"? Taky sleduji v ČR dnes často. Vůbec nechápu, proč by měl být hermetismus takto vážný? Je to podle jistých teorií cesta zpět do Boží říše či navíc skrze opět čistě odhalený boží obraz v nás. Bůh snad nemá rád legraci? Podle mne kdyby se opět inkarnoval, nemusí se nechat zase ukřižovat. Může si zvolit úplně jinou cestu.
To je váš názor, o tom nebudu polemizovat.
Thoth-Amon píše:Za 4. - Má li být hermetismus věda - a tak to chtěli podle mne jak francouzští tak naši hermetikové za 1. Československé republiky, tak proč si otevřeně neříci,že můžeme i "účinky černomagických rituálů" vědecky zkoumat. Např. na tom, že Lindu v Praze myslím téměř všichni déle pracující okultisté znají a vědí, že to je jeden z mála lidí, co dělal či možná i ještě dělá rituály roky prakticky denně(jeden český hermetik se o tom vyjádřil - a to bylo již kdysi, že nad Lindou cestuje menší černý mrak kudy chodí-dnes už možná větší) . Platí li poučka jak nahoře tak i dole, tak Linda je jeden ze skvělých pokusných objektů. Samozřejmě pak jsou ty teorie (opravdu zatím taky jen teorie a hypotézy), že Kefer svými útoky z hlediska karmy byl někde jinde než Linda. Ano co jsem četl o Tibetu, Milarepu atd. to tak působí, ovšem když jsem se ptal prof. Nakonečného proč si myslí, že Beneš pomoc tohoto druhu od Kefera a jeho společníků odmítl, tak jeden z důvodů podle něj klidně mohl být, co by na to řekly vlády ostatních zemí (Anglie, Francie atd.), kdyby zjistily, že se použila taková černomagická praxe (podle mne se měli naopak zachránit všemi prostředky,když se na nás celá Evropa vykašlala, čímž poslala většinu československé elity za okupace přímo pod popravčí čety,což na vývoji země cítíme v nedostatku skutečných elit dodnes.). Takže ani u znalců hermetismu není ten rozdíl mezi teurgií Kefera a voodoo a podobnými rituály (protože nedělá jen voodoo) Lindy. Taky přečtete li si v Syntetické magii definici Kefera (je i zde https://jlswbs.files.wordpress.com/2009 ... hmagie.pdf) , je jasné že podle něj bádání ve voodoo i v jiných okultních naukách pod hermetismus klidně dát můžeme:
To nebyl Benešův názor, ale názor sv. zednářů, a to těch anglických, na které spoléhal. A jichž byl poslušný. Členství se mu asi vyplatilo, ale Československu nikoliv. Přišla zrada a dnes je z Háchy zrádce národa. Inu, dějiny jsou někdy nestoudné, a pak dělejte politiku. Dále, pokud jde o paní vědmu, odmítám se o ní vyjadřovat.

Podotknu, že se dneska již domnívám, že je v České republice jediný skutečný žíjící hermetik. A to pan Josef Veselý, který něco dokázal. A to v době, kdy se vypracoval z neznámého autora na uznávanou kapacitu. Bez nadsázky, on patří do současné doby magie. A až se jednou budou psát dějiny nového -současného-hermetismu, tento znalec magie tam bude mít své přední místo. Nikdo jiný dneska není. Ale Vy máte jistě jiný názor, co člověk, to názor.

Thoth-Amon píše:A za ten úmyslý úpadek může kdo? Nadnárodní skupiny, celosvětové spiknutí, případně že Země zrovna letí špatným místem vesmíru? Problém je podle mne hlavně v lidech - slabá vůle, malomyslnost, obavy ze všeho, neochota položit oběť (jak to říkal Kefer). Oběť myslím i makat sám na sobě a nebát se kritiky, "nést svou kůži na trh" i proti mínění konzumní či směšně a pokrytecky "mystické" většiny.

Kdo za to může? Peníze a ješitnost mnoha naivních lidí atd. Proto je tolik vědem. Zprofanovaný hermetismus. Ale potom nahoře dostanou čočku, až stanou u bran "jejich" Neznáma.
Naposledy upravil(a) Cagliostro dne 04 pro 2014, 16:08, celkem upraveno 1 x.
Ego sum, qui sum!


Zpět na “Evokace”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů