Elektrické fluidum vs. princip ohně

Základ studia
Uživatelský avatar
Flox
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 343
Registrován: 26 zář 2010, 14:02
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 44×
Obdrženo poděkování: 147×

Elektrické fluidum vs. princip ohně

Příspěvekod Flox » 01 pro 2015, 17:48

Jednoduchá otázka... mám v tom trochu nejasno. Elektrické fluidum vs. princip ohně - je to totožné nebo to je něco trochu jiného? (doufám, že neopakuji otázku někoho jiného)
Lidé si myslí, že svobodný člověk dělá to, co dělat chce. Ale doopravdy svobodný člověk nemusí dělat to, co chce. Není otrokem žádostivosti svého ega být "lepší" než jiní :smich:

Uživatelský avatar
Adam
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 705
Registrován: 07 čer 2010, 02:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 481×
Obdrženo poděkování: 357×

Re: Elektrické fluidum vs. princip ohně

Příspěvekod Adam » 02 pro 2015, 17:08

Buď zdráv, Floxi,
sám v tom nemám dokonale jasno, pořádně porozumět tomu lze asi až při konkrétní práci s fluidem - tam nejsem :-)
Chápu to tak, že elektrické a magnetické fluidum jsou všeprostupující polární principy totožné např. s jin-jang nebo jakýmkoliv filosofickým zpodobněním základní duality sil + (plus) a - (minus). Je to univerzální vyjádření dvojnosti - tedy čísla 2 - která je působící silou, napětím mezi dvěma póly kontinua. Fluida nejsou totožná se živly, ale je tam mnoho společného. Dualita sama o sobě by nemohla tvořit, byl by to nepřetržitý "svár", musí být vyvážena třetím prvkem - to jsme u trojjedinosti Boha a trojvrstevnatosti všeho (duch-duše-tělo, mentální-astrální-fyzická úroveň, světy acilut-beriah-jecirah, Otec-Syn-Duchsvatý, JOD-HE-VAU, atd.) ale konečná realizovaná plnost, zformování - zhmotnění a zasazení do prostoru a času - přichází až se čtyřkou a to jsme u živlů.

V Bráně se píše: ...Abychom si rozpínavou vlastnost (expanzi) ohně mohli představit, nazveme ji elektrickým fluidem...

Takže je tam jasná souvislost, ale fluidum chápu vlastně jako princip nadřazený, který se analogicky přimyká k živlu ohně, ten nese jeho expanzivitu, stejně tak voda je "nositelkou kontrakce" magnetického fluida, ale protože živly se prakticky nevyskytují v čisté podobě, jsou vždy prolnuty - vzduch jako rovnovážný prvek spojuje oheň s vodou a jejich souhrn (který je větší než pouhý součet částí tj. 1+1+1 > 3) dává povstat živlu země, který lze právě chápat jako tu přidanou hodnotu - tu kvalitu nad rámec součtu, která je tak fenomenální, že má váhu samostatného živlu (a nese obojaké fluidum - elektromagnetické). Takže se sice říká, že vzduch ani země nejsou v pravém slova smyslu živly (tím se nám to redukuje na základní oheň/vodu jako nositele fluidických prasil), ale na druhou stranu celé magické arkanum první tarotové karty je o tetragramu - čtyřpólovém magnetu JOD-HE-VAU-HE (jímž bylo vše stvořeno) a jeho praktickém zvládnutí na všech úrovních.

Teď mě ještě napadá, že jsem snad nikdy nenarazil na to, že (vzhledem k tomu, že každý živel má sám ještě plus a minus polaritu - tvořivou/ničivou stránku) by se vlastně mohlo mluvit o osmipólovém magnetu :-DD Nabízela by se pak mj. pěkná souvislost s tarotovou osmičkou - Spravedlností, která ve všech směrech (živlech) váží na jednu či druhou stranu - tvoří nebo ničí, aby zachovala rovnováhu, realizovala příčinnost, naplnila karmu... A to už je jiné téma.

Ať se daří!

Adam
Nejsem ani duše, ani tělo, nesmrtelný duch-JÁ jsem,
jsem pouhý svědek tohoto bytí... :akasha

Uživatelský avatar
zebyja
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 521
Registrován: 02 kvě 2013, 15:47
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 65×
Obdrženo poděkování: 181×

Re: Elektrické fluidum vs. princip ohně

Příspěvekod zebyja » 03 pro 2015, 12:28

Adam: Moc pěkně napsáno.. :)

Flox: Ještě doplním praktické hledisko, i když těch zkušeností nemám zas tolik, pokusím se o to.
Elektrické/magnetické fluidum a oheň/voda jsou rozhodně jiné kvality/vibrace. Spíš mi přijde že oheň/voda z el./mag. fluida vychází, než že by jen přejímali jejich vlastnosti expanze/imploze. Zdálo by se, že oheň/voda jsou obohacené el./mag. fluidum o teplo/chlad, ale teplo/chlad podle mě vzniká až se vzduchem, který jim umožňuje interakci. Když tedy "odečtu" teplo/chlad stále tam vnímám rozdíl v expanzi/implozi. Přirovnání, které mě napadá je el. proud střídavý a stejnosměrný. U vody a mag. fluida je to pro mě těžší popsat. Možná chybějící zkušenost. Přirovnal bych to asi k víru a klidné hladině.
Inteligentní člověk umí řešit problémy, genius jim umí předcházet..
_________________________________________________________
legenda pro mé příspěvky: offTopic, dodatek, předmět zprávy

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Re: Elektrické fluidum vs. princip ohně

Příspěvekod Arex » 03 pro 2015, 13:07

Flox: Na základní úrovni totožné, jsou to synonyma. Když budeš chtít dělat hodně jemnou analýzu, rozlišovat je můžeš.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
Firzen
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 541
Registrován: 06 dub 2012, 17:30
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 99×
Obdrženo poděkování: 62×
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrické fluidum vs. princip ohně

Příspěvekod Firzen » 03 pro 2015, 13:22

Já to cítím takto:

elektrické fluidum v sobě zahrnuje :ohen: a :vzduch:
magnetické fluidum zahrnuje :voda: a :zivel-zeme:

Ale jestli to tak je, to si ještě budu muset ověřit. :-)

Uživatelský avatar
Flox
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 343
Registrován: 26 zář 2010, 14:02
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 44×
Obdrženo poděkování: 147×

Re: Elektrické fluidum vs. princip ohně

Příspěvekod Flox » 03 pro 2015, 14:06

Arex píše:Flox: Na základní úrovni totožné, jsou to synonyma. Když budeš chtít dělat hodně jemnou analýzu, rozlišovat je můžeš.


Vezmu to trochu prakticky... pokud bych chtěl zvládnout celou bránu... vystačím si s tím, že s tím budu zacházet, jakoby to byla synonyma?
Lidé si myslí, že svobodný člověk dělá to, co dělat chce. Ale doopravdy svobodný člověk nemusí dělat to, co chce. Není otrokem žádostivosti svého ega být "lepší" než jiní :smich:

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Re: Elektrické fluidum vs. princip ohně

Příspěvekod Arex » 03 pro 2015, 14:18

Flox: Vezmi to prakticky, je to takto:

Elektromagnetické fluidum ve stavu klidu (fluidum elektromagneticky neutrální) = Vzduch
Elektrické fluidum = Oheň
Magnetické fluidum = Voda
Elektromagnetické fluidum (ve stavu pohybu) = Země.

Viz Brána k opravdovému zasvěcení. A nebo podrobněji v Pomůcce k introspekci, úvod pana Bardona, nebo v obrázcích připojené studie Cesta života.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
Flox
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 343
Registrován: 26 zář 2010, 14:02
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 44×
Obdrženo poděkování: 147×

Re: Elektrické fluidum vs. princip ohně

Příspěvekod Flox » 11 pro 2015, 01:49

Tak jsem ještě v Bráně narazil na toto:
V teoretické částí tohoto díla pravím, že ze čtyř živlů, o kterých jsem již vícekrát velmi
podrobně hovořil, vznikají dvě základní fluida a to: fluidum elektrické a magnetické. Elektrické fluidum pochází ze živlu ohně, magnetické fluidum ze živlu vody. Vzdušný princip je mezi oběma fluidy živlem vyrovnávacím. Živel země je obapolný a obsahuje tudíž obě fluida, takže je elektromagnetický - uvnitř elektrický a zevně (na tzv. periférii) magnetický. Tato dvě fluida působí zákonitostí, již popisovanou, ve všech sférách, dále v mentální a astrální úrovni i v hmotné sféře.
Jsou příčinou našeho bytí.

Elektrické fluidum pochází ze živlu ohně, magnetické fluidum ze živlu vody.

8. Stupeň str. 107
Snad je to správně přeloženo :-) Dál tam jsou cvičení pro práci s fluidem, které jsou velmi podobná tomu na 3. stupni, ale ještě jsme to podrobně nesrovnával.
Lidé si myslí, že svobodný člověk dělá to, co dělat chce. Ale doopravdy svobodný člověk nemusí dělat to, co chce. Není otrokem žádostivosti svého ega být "lepší" než jiní :smich:

X BACK CZ
trochu se tu rozkoukávám
trochu se tu rozkoukávám
Příspěvky: 1
Registrován: 11 dub 2019, 08:59
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování:

Re: Elektrické fluidum vs. princip ohně

Příspěvekod X BACK CZ » 11 dub 2019, 09:09

je treba dobre si uvedomit slovo FLUIDUM (domnela neviditelna latka jako nositel fyzikalnich vlastnosti) a hned kdyz ctes FB dava ti to jiny uceleny obraz.tak ti mohu pomoct ja . pekny den

Uživatelský avatar
team72
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 92
Registrován: 13 led 2010, 21:54
pohlaví:
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 17×

Re: Elektrické fluidum vs. princip ohně

Příspěvekod team72 » 18 lis 2019, 19:25

Fluidum znamena tekutinu ale aj vyzarovanie niecoho. Je zaujimave porozmyslat preco Bardon pouziva toto slovo. Chce dat pre pochopenie oporu - bol to ozaj majster.

Uživatelský avatar
team72
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 92
Registrován: 13 led 2010, 21:54
pohlaví:
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 17×

Re: Elektrické fluidum vs. princip ohně

Příspěvekod team72 » 20 lis 2019, 12:40

Flox píše:Tak jsem ještě v Bráně narazil na toto:
V teoretické částí tohoto díla pravím, že ze čtyř živlů, o kterých jsem již vícekrát velmi
podrobně hovořil, vznikají dvě základní fluida a to: fluidum elektrické a magnetické. Elektrické fluidum pochází ze živlu ohně, magnetické fluidum ze živlu vody. Vzdušný princip je mezi oběma fluidy živlem vyrovnávacím. Živel země je obapolný a obsahuje tudíž obě fluida, takže je elektromagnetický - uvnitř elektrický a zevně (na tzv. periférii) magnetický. Tato dvě fluida působí zákonitostí, již popisovanou, ve všech sférách, dále v mentální a astrální úrovni i v hmotné sféře.
Jsou příčinou našeho bytí.

Elektrické fluidum pochází ze živlu ohně, magnetické fluidum ze živlu vody.

8. Stupeň str. 107
Snad je to správně přeloženo :-) Dál tam jsou cvičení pro práci s fluidem, které jsou velmi podobná tomu na 3. stupni, ale ještě jsme to podrobně nesrovnával.


Ako iste viete som vyslovil nazor ze Ohen a Vzduch je elektricky a Voda a Zem je magneticka.
Tu ako vidite Bardon pise nieco ine. Podla mojho nazoru, je potrebne to pochopit spravne:
Za prve hovori, ze 2 fluida vzniky zo 4 zivlov. A potom hned hovori, ze vlastne iba z dvoch ohne a vody. Tu je prvy problem co je potrebne vidiet.

Potom dalej hovori, ze vzduch je neutralny, To moze znamenat, ze neobsahuje ziadny fluidum, alebo to, ze existuje aj neutralny fluidum?. Potom by uz boli 3 fluida.

Vieme ze existuje Muz a Zena. Potom moze existovat clovek bez pohlavia a este hermafrodita obojpohlavny. Ale to su 4 veci, nevznikaju z muzskeho a zenskeho, akoby automaticky.

Podla uvedeneho, mohly by sme to prirovnat k pohlaviam takto:
ohen je muz, elektricky
voda je zena, magneticka
vzduch je bez pohlavia, neutralny
zem je hermafrodita - eletricka aj magneticka

Uvedy model ale nesedi podla popisu prvej tarotovej karty. Ako je to mozne? Preklep?
Takze mame 2 moznosti:
1. texty kde Bardon pise o tom ze ohen a vzduch su eletricke, (vyskytuje v brane minimalne 4 krat), povazujete za omyl, alebo za preklep, alebo to nejako vysvetlime ze to nie je celkom pravda .
2. pohladame rieseni , model, pochopenie , kde vsetky vety od Bardona budu pravdive.

Ja som zvoli tu druhu moznost.

Uvedeny obrazok, ked zo zivlov znikaju fluida by potom nemozeme vysvetlit, lebo na obrazku vo vnutry fluid su 4 zivly a nie opacne.

Ak by fluidy vznikly zo 4 zivlov, tak by sme mali nakreslit tak, ze 4 zivly by boli po celom priestore a v nich vnutry by boly 2 fluidy.

Uživatelský avatar
gooolem
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 400
Registrován: 04 říj 2010, 11:05
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 280×
Obdrženo poděkování: 443×
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrické fluidum vs. princip ohně

Příspěvekod gooolem » 21 lis 2019, 21:30

Team72, jak to chapu ja, tak prace dle Bardona zacina od piky, cili od toho nejhmatatelnejsiho. Proto se zde hovori o tom, ze fluida vznikaji ze zivlu, jelikoz cvicici nejdrive poznava zivly a teprve pak fluida. Ty jsou jen dve. Ale bez ctyr zivlu a jejich principu by nemohly existovat, v cemz zadny problem neshledavam. Jde o cestu cloveka k Bohu, od hmoty do jemnych urovni.
Pises, ze Bardon v Brane pise minimalne 4x, ze ohen a vzduch je elektricky. Opet te prosim o to, abys napsal presne, na kterem miste toto pise. Zadam o to proto, jelikoz jsem svym zkoumanim zjistil, ze slovo "elektricke" je v Brane uvedeno 83x, ale ani jednou v souvislosti s tim, ze by mel byt vzduch elektricky. Mozna jsem hledal spatne :-(. Dekuji za pripadnou snahu o odpoved.
Hlavu nesu v oblacích, však nohy z tuhé hlíny uplácané mám.

Uživatelský avatar
team72
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 92
Registrován: 13 led 2010, 21:54
pohlaví:
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 17×

Re: Elektrické fluidum vs. princip ohně

Příspěvekod team72 » 21 lis 2019, 22:32

gooolem píše:Team72, jak to chapu ja, tak prace dle Bardona zacina od piky, cili od toho nejhmatatelnejsiho. Proto se zde hovori o tom, ze fluida vznikaji ze zivlu, jelikoz cvicici nejdrive poznava zivly a teprve pak fluida. Ty jsou jen dve. Ale bez ctyr zivlu a jejich principu by nemohly existovat, v cemz zadny problem neshledavam. Jde o cestu cloveka k Bohu, od hmoty do jemnych urovni.
Pises, ze Bardon v Brane pise minimalne 4x, ze ohen a vzduch je elektricky. Opet te prosim o to, abys napsal presne, na kterem miste toto pise. Zadam o to proto, jelikoz jsem svym zkoumanim zjistil, ze slovo "elektricke" je v Brane uvedeno 83x, ale ani jednou v souvislosti s tim, ze by mel byt vzduch elektricky. Mozna jsem hledal spatne :-(. Dekuji za pripadnou snahu o odpoved.



Chapem co pises, ale nie je to tak.
Su dva procesy ktore treba rozlisovat:
1. ked z elektrickeho a magnetickeho vznikaju 4 zivly
2. ked zo 4 zivlov vznikaju 2 fluidy

Na oboje naides dost vela popisov od Bardona v Brane

Posielam aj obrazok kde:
2. proces je na obrazkoch 4,5,6
1. proces je na obrazkoch 7,8,9
e9.png



Ohladne to co ziadas, kde su tieto texy, uz som davno napisal , vtom velkom pispevku. Nestaci alebo ti mam naist dalsie ? Nechapem. Presne stranu ti neviem napisat ja mam kompendium uplne ine vydanie je velmi presny preklad do madarstiny co robily zasveteny - a tam je ine cislovanie stran.

Ale tu mas este jeden text z pdf:
21. strana
Protože by duch bez pomoci duše nemohl působit, je tudíž astrální tělo střediskem všech
vlastností nesmrtelného ducha. Podle vývinu a zralosti má rozličné elektrické nebo magnetické
22
fluidické chvění, které se v duši znatelně projevuje čtyřmi druhy povahy. Dle toho, jaký živel
převládá, rozeznáváme povahu
cholerickou
sangvinickou
melancholickou a
flegmatickou.

A dalej je povedane ze tieto 4 charaktery odpovedaju 4 zivlom. Ako vidis Duch vysiela magneticke a elekreicke chvenie(ziarenie) z coho na urovni astralnej sa stava 4 zivlove energie.

Staci? Este si pozri tie v tom velkom prispevku VIII. stupen. Tam je to tiez jasne. Dalsie texty su aj v druhej knihe od Bardona.

Ale na to vsetko ste uz mali davno prist, ak ste sa dostali aspon cez I. stupen. Bezmyslenkovy stav. Co sa deje , ked si v tom stave? To uz mate mat zazite a pochopene, ze co sa deje vtedy.


Este tym obrazkom co som poslal: Obrazky 2,3,5 ukazuju chybu pochopenia, toho co Bardon pise , respektive nie su presne.

Uživatelský avatar
gooolem
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 400
Registrován: 04 říj 2010, 11:05
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 280×
Obdrženo poděkování: 443×
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrické fluidum vs. princip ohně

Příspěvekod gooolem » 22 lis 2019, 00:36

Neosocuj vsechny ostatni z toho, ze neco nepochopili. Ptam se jen ja, sam za sebe, a tudiz te nechapu jen ja, nebo se citis nade vsemi chytry? Ale asi mame uplne jine texty, ze kterych vychazime. Ja mam holt jen cesky preklad, a nemam tu kliku mit madarsky preklad primo od zasvecencu. To vazne existuje?
No, myslim, ze mi to tema jasne je. Jen tvemu vysvetleni nerozumim.
Kazdopadne diky za odpoved.

PS: z ceho jsou ty obrazky?
Hlavu nesu v oblacích, však nohy z tuhé hlíny uplácané mám.

Uživatelský avatar
Michal
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 358
Registrován: 11 pro 2012, 18:44
pohlaví:
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 36×

Re: Elektrické fluidum vs. princip ohně

Příspěvekod Michal » 22 lis 2019, 14:05

Protože mám zrovna u sebe Pomůcku k Instrospekci, tak jsem vyfotil úryvek z Úvodu od Františka Bardona, na který odkazuje v jednom z předchozích příspěvků Arex, kde popisuje živly (str. 32):
živly.png

To mi přijde celkem jednoznačné a odpovídá to i popisu z Brány k opravdovému zasvěcení (alespoň v české verzi). A není potřeba jít daleko pro důkazy, jelikož veškerá bezdrátová komunikace na Zemi probíhá pomocí elektromagnetického záření, ať už jsou to rádiové elektromagnetické vlny (VHF, FM, GSM, WIFI, 4G, 5G,...) nebo různé druhy světelných přenosu (laser, infračervené). On se sice Nikola Tesla zmiňuje o elektrickém a magnetickém poli zvlášť, ale mimo technologii NFC, či RFID a jim podobným se v moderních zařízeních moc nepoužívají (alespoň ne s vědomím těch co ta zařízení vyrábí). Jinak vzduch je pro elektromagnetické záření médium, vzduch sám od sebe na nás nezáří.

A málem bych zapomněl na největší elektromagnetický zářič ze všech (alespoň na Zemi), Slunce :)

Tak pokud v tom ještě někdy někdo budete váhat, stačí otevřít oči a na něco se podívat, oči jsou (úzkospektrální) detektory elektromagnetického záření, nebo přijít k něčemu teplému, přenos tepla na dálku probíhá elektromagnetickým zářením a médiem pro toto záření je vzduch. Bez něj by jednoduše na Zemi nemohl existovat život.


Zpět na “Teorie”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů