Odkud se vzalo zlo?

Základ studia
Uživatelský avatar
jakpro100
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 58
Registrován: 15 pro 2015, 12:07
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 20×
Obdrženo poděkování: 58×

Re: Odkud se vzalo zlo?

Příspěvekod jakpro100 » 03 bře 2016, 01:42

Dobrá úvaha Mildo, ale jelikož jsem se tím kdysi dost zabýval, pokusím se to ještě dotáhnout.
Zlo je pojem etický, hodnotící. Bardon takové označení například nepoužívá, používá termín „pozitivní, budující“ a „negativní, rozkladný“, přičemž oba mají ještě v sobě dualitu, dle níž může každý z nich působit pozitivně nebo negativně, podle toho, zda je užíván s mírou a v souladu s vesmírným řádem, nebo naopak.
Aby tedy mohlo vzniknout „zlo“, musí tu být někdo třetí, který jej bude vnímat takto subjektivně. Zlo takto vnímané vzniká vždy, když dojde k nějakému porušení rovnováhy. Pak vždy nějaké síly začnou působit mimo svůj rámec a místo své harmonické funkce působí rozkladně. To však vždy aktivuje protikladný princip dobra, které se snaží potřením zla vrátit vše do původního stavu rovnováhy. tu nerovnováhu musle někdo způsobit a ten někdo také pociťuje následně „zlo“ z toho vzniklé. zlo však v tomto světle vůbec není zlé, je vlastně dobré, neboť upozorňuje na nerovnováhu a nutí princip dobra zakročit, a tím pracuje pro poučení, zkušenost a vyzrávání toho, kdo nerovnováhu vyvolal. Povětšinou je to nedokonalý, chybující člověk :) Zlo dává smysl principu dobra a dobro je dobrým jen tehdy, když se může vymezit vůči zlu. Pokud jsou ve vzájemné rovnováze, pak tyto etické, hodnotící kategorie mizí. Všechno je správně, všechno se doplňuje, všechno Je.
Ten princip je popsán pěkně v pohádkách. Např. Smolíček poruší harmonii tím, že neposlechne jelena a otevře Jeskyňkám. Ty se následně aktivují jako princip zla a unesou Smolíčka. To aktivuje princip hrdinského dobra v Jelenovi a ten jej běží zachránit. Hraje se tu o Smolíčka, všechno se děje kvůli němu. On svou chybou aktivoval projevy dobra a zla a ty vedly následně k jeho poučení :) Tak to chodí v pohádkách, i v životě. Všichni občas hrajeme úlohu Smolíčka, Jelena i Jeskyněk.

Uživatelský avatar
marvin
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2781
Registrován: 16 čer 2009, 10:52
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 386×
Obdrženo poděkování: 510×
Kontaktovat uživatele:

Re: Odkud se vzalo zlo?

Příspěvekod marvin » 03 bře 2016, 07:08

Úplně super úvaha a příspěvek:) díky!
Pravá mysl pojme všechny lži a klamy, aniž by byla zmatená.
Pravé srdce pojme jed nenávisti, aniž by došlo k újmě.


Zpět na “Teorie”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů