Optická imaginace

jahaman
trochu se tu rozkoukávám
trochu se tu rozkoukávám
Příspěvky: 3
Registrován: 01 pro 2013, 11:05
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Optická imaginace

Příspěvekod jahaman » 01 pro 2013, 19:17

Dobrý den,

aktuálně se nacházím v druhém stupni a v optické imaginaci.
Se zavřenýma očima. Nicméně mám následující "problém" a zajímalo by mne, jestli to má někdo podobně.

Od malička mám velkou vizuální představivost, ta představivost ale není vně, tzn nedovedu se představit například člověka, jak PŘEDE mnou sedí na židli, ale ta představivost je vevnitř. Tzn. dokážu si představit člověka, jak sedí na židli přede mnou, ale jakoby v hlavě (nedokážu si ho představit v reálném světě, ale v imaginárním světě). Dokážu si tak představit naprosto všechno, to co je i to co není. Použil jsem to třeba při stavbě domu, kdy jsem naprosto jasně dopředu věděl, jak co bude vypadat, třeba i v kterou roční dobu, při dešti, apod. Používám tento um v práci, prostě neustále.

No a teď jsem narazil: nedokážu tuto svou představu jakoby vytáhnout ven před oči. Jak tady pročítám fóra, pochopil jsem z nich (a z knihy), že představa by měla být přede mnou jako živá. Ona je jako živá, ale vevnitř, ve mně. Já si vevnitř sebe představím reálný svět a do ní dosadím například tu požadovanou představu. Bez problémů. Ale dostat tuto představu jakoby ven před oči, abych nedokázal rozeznat, co je reálné a co není, to mi nejde.

Již se s tímto mořím cca dva měsíce a výsledek je neustále stejný. Je možné že neumím najít nějakou "fintu", jak tuto představu dostat z hlavy a proto se obracím sem na fórum, zda-li někdo neměl porobný "problém".

Děkuji za jakoukoliv odpověď

Uživatelský avatar
Tomáš
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 540
Registrován: 06 říj 2012, 11:08
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 90×
Obdrženo poděkování: 43×

Re: Optická imaginace

Příspěvekod Tomáš » 01 pro 2013, 19:53

V bráně je napsáno, že nemáš vnímat nic z reálného světa, ale jen vidět tvou představu před tebou. :-) Zkus si to přečíst ještě jednou. ;-)
Hospodin je tvůj ochránce, Hospodin je ti stínem po pravici.

Uživatelský avatar
Ondra
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 618
Registrován: 26 led 2011, 22:54
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 30×

Re: Optická imaginace

Příspěvekod Ondra » 02 pro 2013, 15:42

jahaman: tohle je otázka cviku. Chce to neustále zkoušet, též jsem měl problém s imaginací pokud, jsem měl otevřené oči. Důležité je se naučit koncentrovat s otevřenýma očima, tedy aby tě okolní svět nerušil, to je nejspíše ten problém, proč tu představu nedokážeš přenést před sebe. Pomáhá i si vybrat reálné předměty, tedy ty s kterými se denně setkáváš a používáš je.

Uživatelský avatar
marvin
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2864
Registrován: 16 čer 2009, 10:52
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 553×
Obdrženo poděkování: 713×
Kontaktovat uživatele:

Re: Optická imaginace

Příspěvekod marvin » 03 pro 2013, 13:19

Tripe - buď hodnej a nezlob.

Jahamane - to co popisuješ je super. Pokud máš opravdu imaginační dovednost, představit si uvnitř co chceš, tak jsi na dobré cestě. Zkus si pomoci. Připoj další smysl. Pro mě je to třeba hmat. Představ si, že celou tu představu v hlavě uchopíš (vnitřním citem - představ si ruce uvnitř Tebe) a co nejpomaleji tu představu vytahuj ven. Drž ji pevně a silně se na to soustřeď. Postupuj pomalu. Pravděpodobně se ti může na rozhranní čela ztrácet, ale tam je pravděpodobě akční radius Tvé moci, kterou musíš rozšířit : )

Souvisí to s čakrami a opět s energetikou.

Další cvičení - představuj si přes den věci volně v prostoru. Při chůzi cvič představu psa, který jde vedle Tebe. Vránu, nebo motýla který kolem Tebe krouží.

Musíš být nakonec schopen jak potlačit fyzické smysly - tedy odpoutat se od nich, přestat vidět očima - tak zapojit imaginaci do nich a vidět oba světy zároveň. Musíš umět přepínat mezi nimi i je prolínat : ) (jak jednoduché že)

Je možné, že je to pouze u Tebe zvyk. Že jsi celý život koncentroval energii v sobě. Například já, když jsem si představoval věci v hlavě - tak mě ihned bolela. Musel jsem to začít strkat před sebe, protože ten proud byl dost nepříjemný. Nakonec by jsi měl být schopen umístit ten předmět kdekoliv. Samozřejmě se pak bude lišit použití. V sobě budeš vyvolávat tělesné(a jiné vnitřní osobní) změny a venku bude působení spíš prostorové atp.

Jinak díky za dotaz. Doufám, že se s odpověďmi připojí další kluci (a holky:- ) se svými názory
Pravá mysl pojme všechny lži a klamy, aniž by byla zmatená.
Pravé srdce pojme jed nenávisti, aniž by došlo k újmě.

Uživatelský avatar
Tomáš
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 540
Registrován: 06 říj 2012, 11:08
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 90×
Obdrženo poděkování: 43×

Re: Optická imaginace

Příspěvekod Tomáš » 03 pro 2013, 17:09

jahaman píše:...


Omlouvám se ti. Marvin má pravdu. Sám jsem to dělal špatně. Když to člověk udělá správně, tak je to mnohem sladší pocit. Tedy alespoň u mě a to přímo úměrně souvisí s tou energetikou. :) Ber to pozitivně. Když jsi celé dva měsíce tlačil tolik energie v sobě, tak je potom snadné "zhmotnit" ji před sebou. ;)

Díky Marve. :)
Hospodin je tvůj ochránce, Hospodin je ti stínem po pravici.

Uživatelský avatar
Ondra
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 618
Registrován: 26 led 2011, 22:54
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 30×

Re: Optická imaginace

Příspěvekod Ondra » 03 pro 2013, 18:22

marvin píše:Souvisí to s čakrami.


Můžše to prosím více rozepsat, zajímá mne to. díkes

jahaman
trochu se tu rozkoukávám
trochu se tu rozkoukávám
Příspěvky: 3
Registrován: 01 pro 2013, 11:05
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: Optická imaginace

Příspěvekod jahaman » 05 pro 2013, 17:18

Děkuji moc všem. Já mezitím zkusil netlačit na pilu a zkusil jsem čichovou a chuťovou imaginaci. A ta mi jde tedy jako na drátku. Nicméně ten nápad s "vytažením představy ven z hlavy" se mi moc líbí. A dává mi i smysl.

Ještě jednou děkuji všem a budu vás informovat jak se povedlo.

jahaman
trochu se tu rozkoukávám
trochu se tu rozkoukávám
Příspěvky: 3
Registrován: 01 pro 2013, 11:05
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: Optická imaginace

Příspěvekod jahaman » 06 pro 2013, 06:00

Dobré ráno, tak netrvalo to ani tak dlouho a výsledky se dostavily.
Zkoušel jsem metodu vytáhnutí představy ven včera večer, ale protože byl včera vcelku rušný den, měl jsem spíš problém udržet myšlení a představy v těch správných mezích, takže se mi nic nového nepovedlo.

Jenomže dnes ráno to bylo o něčem jiném. Kvůli těmto cvičením vstávám vcelku brzy, protože je klid, ticho, vím že nikdo nebude volat, že nemusím kromě věnování času sám sobě nic jiného dělat.

Začal jsem tedy s tím, že jsem si svým typem představivosti představoval bílou čtvercovou místnost s černou koulí vevnitř. Různě jsem vevnitř sebe zoomoval, rotoval, apod.
Poté jsem se snažil, řekněme mentálně, vysunout tuto představu ven před sebe. Bohužel se mi to nedařilo a tak jsem nakonec zkusil to nejjednodušší, co mě napadlo.
Přiložil jsem svoje ruce normálně k hlavě, představil si, že jimi držím tuto představu a pomalu jsem ruce posunoval kupředu. A s nimi i svou představu.
A najednou LUP a bylo to. Představa byla ven z hlavy. Od té chvíle už jsem mohl představy posunout na jakékoliv místo v prostoru před sebou.
Tak jednoduché to nakonec bylo.

No a zbytek času už jsem vyloženě strávil hraním (protože je to pro mě nová věc) posunováním představy jednak různě v prostoru mimo mne, zvětšováním, zvětšováním, ale taky i "přeskakováním" staré a nové představivosti. Prostě jsem si posouval představy ven z hlavy a zpátky do hlavy a porovnával jednotlivé stavy.

A můj první postřeh porovnání těchto, pro mě, dvou typů představivosti. Představivost "ven z hlavy" je taková pevnější - tím, že si nemusím představovat jakoby celý zbytek reálného světa, protože ten fyzicky existuje, je i představa ven z hlavy taková celistvější, pevnější, řekl bych "více hmotnější".

Tak v rychlosti je to vše, pokud by měl někdy někdo v budoucnu podobný "problém", snad mu to pomůže.

Uživatelský avatar
Havran
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 585
Registrován: 26 črc 2011, 21:08
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Obdrženo poděkování: 24×

Re: Optická imaginace

Příspěvekod Havran » 06 pro 2013, 10:09

Blahopřeji
Havran
Having power isnt as good as you thing ...
... whom am I kidding? Power is GREAT!

Uživatelský avatar
Kvazar
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 107
Registrován: 08 pro 2010, 09:44
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 29×
Obdrženo poděkování:

Re: Optická imaginace

Příspěvekod Kvazar » 10 dub 2016, 16:39

Ahoj optickou imaginaci s otevřenýma očima zkouším sice jen 2 týdny ale chci se zeptat. Cvičim představy na bíle zdi přede mnnou. Mám je raději zkoušet kdekoli přede mnou nebo je vidět na zdi?
Paradox, humor, změna

Uživatelský avatar
Tomáš
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 540
Registrován: 06 říj 2012, 11:08
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 90×
Obdrženo poděkování: 43×

Re: Optická imaginace

Příspěvekod Tomáš » 11 dub 2016, 09:34

Záleží na tom, co si představuješ. Když si představuješ, že zeď má jinou barvu, tak má zeď jinou barvu, když si představuješ pyramidu, tak vidíš pyramidu a to co je za ní už nevidíš. :-)
Hospodin je tvůj ochránce, Hospodin je ti stínem po pravici.

Uživatelský avatar
Kvazar
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 107
Registrován: 08 pro 2010, 09:44
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 29×
Obdrženo poděkování:

Re: Optická imaginace

Příspěvekod Kvazar » 11 dub 2016, 11:55

Začínám s jednoduchyma predstavama. Zatím jsem zkusil jen trojúhelník a čtverec takže na změnu barvy si zatím netroufám :;)
Paradox, humor, změna

Uživatelský avatar
Havran
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 585
Registrován: 26 črc 2011, 21:08
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Obdrženo poděkování: 24×

Re: Optická imaginace

Příspěvekod Havran » 11 dub 2016, 17:49

Cokoliv, kdekoliv, formálně doma třeba na bílé zdi, jinak kdykoliv-kdekoliv máš čas .. ve vzduchu, na tričku kolemjdoucího, na obloze ...
Je jednodušší si představovat to co tě baví - pro mě jsou to třeba mechanismy.

Hoj Havran
Having power isnt as good as you thing ...
... whom am I kidding? Power is GREAT!

Uživatelský avatar
zebyja
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 521
Registrován: 02 kvě 2013, 15:47
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 65×
Obdrženo poděkování: 181×

Re: Optická imaginace

Příspěvekod zebyja » 12 dub 2016, 11:06

Představa může mít tendenci se realizovat, zvláště když je tam záměr. Trénink imaginace "na bitevním poli života" je vhodné pozorovat, aby si člověk uvědomil, jak se to chová.
Inteligentní člověk umí řešit problémy, genius jim umí předcházet..
_________________________________________________________
legenda pro mé příspěvky: offTopic, dodatek, předmět zprávy

Uživatelský avatar
Firzen
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 541
Registrován: 06 dub 2012, 17:30
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 99×
Obdrženo poděkování: 62×
Kontaktovat uživatele:

Re: Optická imaginace

Příspěvekod Firzen » 12 dub 2016, 13:59

Napadlo mě, že by se někomu mohly hodit následující rady od jednoho přítele:

  1. Před vizualizací je dobré nejprve si vymezit prostor - ať už se zavřenýma nebo otevřenýma očima - ve kterém budeme daný předmět vizualizovat. Může to být 2D prostor, který lze přirovnat k oknu s běžícím programem na PC; může to ale být i 3D prostor, každému může vyhovovat něco jiného.

  2. Počkáme, až se v prostoru (nebo i bez něj) objeví první náčrt vizualizovaného objektu.

  3. Předmět umístěný ať ve vymezeném prostoru nebo ne, může být často velmi nejasně definovaný. Například jablko nemusí mít přesný vzhled, není jasné, jestli je zelené, žluté nebo červené, obraz je rozmazaný, černobílý, měnící se a podobně. Razantní změna však nastane, když se v představě předmětu dotkneme, a zkusíme ho i uchopit. To by mělo vizualizaci přimět, aby byla mnohem jasnější, barevnější a ostřejší.

  4. Dotykem vyvoláme otáčení předmětu (pootočíme s ním, a necháme jej se otáčet). Toto zajistí, že se předmět bude jakoby neustále vykreslovat, takže jeho podoba bude přesnější.

Tak to je stručný návod, jak na to jít. Následuje ještě pár zajímavých poznatků (některé z nich jsou zde už moje vlastní, takže pozor):

  1. Je normální, že předmět nevidíme vždy celý. Nečekejme zázrak, vizualizace totiž funguje skoro stejně jako normální hmotný zrak, takže vždy vidíme zaostřenou pouze jednu část předmětu. Pomoct někdy může, když předmět v představě umístíme dál od sebe.

  2. Umístění předmětu v představě do volného prostoru může být v rozporu s naučenou vírou v gravitaci. Tato víra může nevědomě negativně ovlivňovat kvalitu vizualizace. Je dobré zkusit vizualizovat předměty například na stropě, na zdi, v prostoru, na zemi, uvnitř vlastního těla, a následně porovnat rozdíly.

  3. Základem kvalitní vizualizace je nesoustředit se na fyzický zrak. Pokud se soustředíme na fyzický zrak, tak při pohybu očima vizualizace začne mizet. Když už je vizualizace stabilní, a nejsme na fyzický zrak zaměřeni, lze pohybovat očima zcela bez problému.

  4. Je zajímavé zkusit ve vymezeném prostoru měnit různé podmínky - například teplotu, směr a sílu gravitace, osvětlení (zkuste ve vizualizaci zhasnout světlo), tlak vzduchu, počasí, atd..

  5. Kvalitní vizualizace vyžaduje čas. Nečekejme zázrak za 5 minut. Cvičení by mělo trvat několik desítek minut.

Samotného mě až překvapilo, jak jsou tyto pomocné metody účinné. Kdo chce, může vyzkoušet. :-)


Zpět na “Mentální úroveň - 2. stupeň”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host