Carlos Castaneda - Mág nebo podvodník ?

Ostatní nazařazení

Moderátor: Cagliostro

Byl Castaneda podvodníkem nebo Mágem ?

Věřím že to byl podvodník a jeho knihy jsou pouhá Castanedova fantazie.
0
Žádná hlasování
Věřím že byl mágem a důvěřuju jeho knihám.
1
Havran
14%
Věřím že byl mágem ale jeho knihy beru s nadhledem a informace si ověřuju.
3
Inrise , Pete , legoslav1
43%
Nikdy jsem od něho knihy nečetl a nebo jsem je četl ale nemám žádný názor.
3
AŠMüBafoBArdGoteZchA , sumys , Conf
43%
 
Celkem hlasů: 7

Uživatelský avatar
Pete
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 422
Registrován: 01 lis 2010, 02:17
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 31×
Kontaktovat uživatele:

Carlos Castaneda - Mág nebo podvodník ?

Příspěvekod Pete » 31 črc 2016, 13:33

Dobrý den,

zkoušel jsem hledat na tomto foru - ale jak vidím Carlos Castaneda (zkráceno CC) se tu probíral minimálně.

Zajimal by mě Vás názor na něho.. nejde mi ani tak o to zda byl "kvalitním" mágem.. jde mi o to zda byl podvodníkem.

Podobně jako s Bardonem lidé ho vnímají dvoumi způsoby a) byl to podvodník a vše co napsal si vymyslel b) noopak (stejně jako Bardona) ho někteří lidé vnímají jako "Boha" a věří mu doslova každé slovo které napsal.

Když sem se probíral knihy (od CC ale i od dalších nagualů) tak jsem našel dost podobností s Bardonem a nebo s šamanismem. Pro příklad: Bardon píše o ,,vyšší inteligenci" kterou je Božská prozřetelnost.. CC píše o Duchu (Spirit / Great Spirit) který nagualům radí. Mi konkrétně to přišlo stejné jako Božská prozřetelnost.

Poprosím o hlasování v anketě a o Vaše názory v komentářích. Předem děkuji.

Uživatelský avatar
Adam
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 705
Registrován: 07 čer 2010, 02:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 481×
Obdrženo poděkování: 358×

Re: Carlos Castaneda - Mág nebo podvodník ?

Příspěvekod Adam » 31 črc 2016, 14:54

Uf, nějak se mi ta anketa nepozdává.
Castanedu nemám přečteného, tak Ti, Pete, neporadím. Ale jestli Tě jeho dílo niterně oslovuje - rezonuje - potom Ti zřejmě má co dát (a je docela jedno, zda je to pravda nebo smyšlenka). Pokud ho čteš s nechutí a skepsí, tak ho raději odlož? Ke všemu najdeš názory pro a proti, nakonec se stejně musíš řídit vlastním úsudkem. V tom Ti přeji hodně zdaru. A.
Nejsem ani duše, ani tělo, nesmrtelný duch-JÁ jsem,
jsem pouhý svědek tohoto bytí... :akasha

Uživatelský avatar
Pete
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 422
Registrován: 01 lis 2010, 02:17
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 31×
Kontaktovat uživatele:

Re: Carlos Castaneda - Mág nebo podvodník ?

Příspěvekod Pete » 31 črc 2016, 18:05

Adame chápu a souhlasím, já jenom se rád dívám na věci z vícero úhlů pohledů... tak mě napadlo se zeptat zde :)

A anketa pravděpodobně není ideální no.. ale v daný moment mě lepší nenapadla.

Uživatelský avatar
Inrise
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 458
Registrován: 08 dub 2015, 07:34
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 584×
Obdrženo poděkování: 168×

Re: Carlos Castaneda - Mág nebo podvodník ?

Příspěvekod Inrise » 31 črc 2016, 20:47

Nejlepsi odpoved na otazku Ti da praxe:)
Jestli jeho rady funguji, ano. Jestli jeho knihy funguji, krom 1. ano. Jestli se mu s plnou duverou odevzdat, tim si nejsem jist, spise ne... no, ale mozna...:)
Fantastisticky a uceleny pristup k poznani, ktery vede nekompromisne primo, nenechava prostor pro krucky stranou, slabost tresta a prestoze neosobni byti najdeme i v jinych systemech (..), jednim z kroku zde je ztrata lidske formy... az za Adama... nejen vztahy, osobnost, dualita dobro-zlo, milosrdensTvi, Laska, zivot po smrti ci reinkarnace ...Buh, vse maze. Nechava Orlovy emanace @ neosobni boj o Silu, bezchybnost, zamer a velke tajemstvi 3. pozornosti, kde se mozna cosi z toho opet naleza:) kdo vi?
Hezky clanek je zde, skoda, ze autor nedopsal onen druhy dil... : http://zridlo.net/tag/castaneda/
A Castaneduv zamer pri psani knih? predat tradici? vytvorit studnu sily? sit na ryby? kdo vi?;)
At se dari:)
PS: Perla z jeho poslednich knih, varovani, neni pro citlive osobnosti... : https://uloz.to/!mbS6gUnug/carlos-casta ... -stiny-pdf
Je úsměvné domnívat se, že něco ovládáme, pokud neovládáme sami sebe...

Uživatelský avatar
Pete
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 422
Registrován: 01 lis 2010, 02:17
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 31×
Kontaktovat uživatele:

Re: Carlos Castaneda - Mág nebo podvodník ?

Příspěvekod Pete » 31 črc 2016, 21:04

Inrise: děkuji za odkazy apod :)

Mam vyhodu toho že vím o člověku který je v buddhismu daleko (z jeho slov mu jde pouze o vyčerpání karmy a už nevidí důvod pokračovat v existenci.. resp prožívá něco o čem se hodně buddhistům ani nezdálo) ale kromě buddhismu ví i o nagualismu (i když se mu nevěnuje) tak je to dobré na propojení těchto dvou učení.

Například mi psal: některé učení zůstavají skryté například aby se neposkvrnili a zůstali stejné. Proto ani samotní šamani netušili že nagualové existují. Jenomže Juan Matus zřel že se blíží nagualům konec.. a proto chtěl aby Castaneda napsal knihu... jako náhrobní kámen - ukázka toho že někdy nějací nagualové existovali.

// ono je celkově otázka.. zda Castaneda měl předat tradici, nebo zda to byl jen "náhrobní kámen a památka". Mi osobně to jako sít na ryby nepřijde. A jako pouhá fantazie mi to taky nepřijde protože CC a DJ (Don Juan) popisují principy které né mnoho lidí zná... takže pokud všechny knihy Castanedy by byli podvod - tak by to znamenalo že Castaneda byl génius a všechno si perfektně do detailů načetl a potom z toho vytvořil "pohádku pro děti, aby si vydělal peníze"

Uživatelský avatar
Lumpino
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 158
Registrován: 28 dub 2013, 08:32
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 39×

Re: Carlos Castaneda - Mág nebo podvodník ?

Příspěvekod Lumpino » 01 srp 2016, 07:03

Vyrojilo se v nové době mnoho různých učení. A je veliká otázka co je na nich pravdy a co výmysl autora který pouze napsal nějaké "zasvědcené" dílko aby vydělal zlaťáčky na lidech hledajících poznání. Obvykle to člověk může rozeznat až po dlouhé době praktických cvičení. Pak je ofšem problém že probíráním různých takových "novinek" ztratí drahocený čas potřebný ke skutečnému duchovnímu rozvoji. Takže si myslím že když už nějaká novinka, tak si onen text porovnám s texty jiných a to hlavně starších autorů z dob kdy z toho ještě nebyla jasná komerce jak se stalo v mnoha západních zemích po WWII .

Uživatelský avatar
Inrise
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 458
Registrován: 08 dub 2015, 07:34
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 584×
Obdrženo poděkování: 168×

Re: Carlos Castaneda - Mág nebo podvodník ?

Příspěvekod Inrise » 04 srp 2016, 00:17

Ma svuj koloryt, urcite neni universalni ve smyslu pro kazdeho a jiste se leckomu nelibi, ale je to jeho dilo co odstartovalo dnesni boom s lucidnimi sny a "astralnim" cestovanim ( a R. Monroe), pravda casto dost jinak nez to ukazuje CC... A to je jen zlomek, a jestli nahrobni kamen umi dat herdu do BS a soupnout vedomi? No nektery asi ano:-) Jen aby se nehazel pres palubu prazdnej pytel...
Je úsměvné domnívat se, že něco ovládáme, pokud neovládáme sami sebe...

Uživatelský avatar
jakpro100
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 72
Registrován: 15 pro 2015, 12:07
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 33×
Obdrženo poděkování: 69×

Re: Carlos Castaneda - Mág nebo podvodník ?

Příspěvekod jakpro100 » 04 srp 2016, 12:30

Castanedu jsem nečetl, jen nějaké úryvky z jeho díla na webu. Ale četl jsem knihu od jeho žáka Víktora Sáncheze a ta mi přišla celkem dobrá. Prakticky vysvětlující a přitom velmi hravá - ta hravost je typická pro tento toltécký, naguálský (je jedno jak to nazvete), zkrátka jihoamerický spirituální okruh.
Okruh Čína-Tibet-Japonsko stojí zase na přísném dodržování pravidel - tam se nikdy neptají „proč“, Orient od Indie po Arábii stojí na odevzdání se vyšší moci a Evropský okruh, vyrůstající z hermetismu, stojí na individuálním poznání a vědění, my se naopak neustále ptáme proč.
Castaneda vychází z okruhu, který je příbuzný třeba i havajské Huně.
Ale jak správně někdo výše napsal, všechny tyto směry na planetě nutně a logicky vycházejí ze stejného zdroje, jen se přizpůsobují místním poměrům a každý z nich byl trochu jinak degenerovaný, na něco jiného klade důraz. Když jsem četl toho Sáncheze, zřetelně jsem viděl podobnost jednotlivých naučení a metod s Bardonovou školou. Všechno je, a zkrátka musí logicky být, stejné, jen je to jinak řečeno.
Po nadšeném studiu spirituálních směrů celého světa se vracím k názoru, že plně člověk může pochopit a hlavně praktikovat ten, který vychází z jeho geografické kulturní tradice. To sedne jak prdel na hrnec. Ale samozřejmě každý si dnes může vyzkoušet všechno. je to vlastně jedno.

Uživatelský avatar
Andrea
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 195
Registrován: 13 úno 2013, 17:05
pohlaví: Žena
Poděkoval(a): 27×
Obdrženo poděkování: 10×

Re: Carlos Castaneda - Mág nebo podvodník ?

Příspěvekod Andrea » 04 srp 2016, 13:09

Před nějakou dobou jsem dočetla Aktivní tvář nekonečna - za mě super kniha a hodně podobností s Bardonem, docela mi to zapadlo.
A shodou okolností jsem zjistila, že znám lidi, kteří se již několik let (desetiletí) zabývají cvičením Magických pohybů - a ty prý fungují zcela určitě.

Uživatelský avatar
Pete
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 422
Registrován: 01 lis 2010, 02:17
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 31×
Kontaktovat uživatele:

Re: Carlos Castaneda - Mág nebo podvodník ?

Příspěvekod Pete » 07 srp 2016, 13:49

Andrea: možná bych si dával trošku pozor. Sice se nagualismu věnuju poměrně krátkou dobu, ale píšu si s čím dál více ,,čaroději" (Castaneda tak nazývá Mágy) a bojovníky (vnitřními). Oni totiž nagualové mají údajně být napojení na jiné čaroděje (přemožitele smrti). O to by mi zas tak nešlo.. jde mi o to že nagualové věděli o čarodějích kteří kráčejí cestou nenávisti (místo cesty svobody) - hold někteří samozřejmě touží po moci a takové čaroděje není zrovna příjemné potkat. Tak si myslím že je vhodné předem upozornit na některé praktikanty.

Lumpino ,,Obvykle to člověk může rozeznat až po dlouhé době praktických cvičení. Pak je ofšem problém že probíráním různých takových "novinek" ztratí drahocený čas potřebný ke skutečnému duchovnímu rozvoji." --- Hele mi přijde že na to máš dost dualistický úhel pohledu. Buddhista (z pohledu Jednoty) nebo někdo z pohledu ,,Ducha" (Jednoty) by ti pravděpodobně vysvětlil že na času a vývoji tak úplně nezáleží. ... Adyashanti (Buddhista) - svět nemá cíl - žadne nebe a peklo - žadna duchovni hierarchie. Jediny cil co existuje je ten, co si vybereš." -- Castaneda zase řekl ,,Absolutně nezáleží na tom jakou cestou jdete... a proto by jste si měli vybrat cestu se srdcem"

Já vždy měl problém s autory a mágy, kteří podporovali ,,iluzorní duchovní růst" protože pro mě, z buddhistického hlediska, na růstu absolutně nezáleží. Žiješ tu ted, jenom pro dnešek. Takže žiješ pro zkušenost dneška. Nežiješ pro růst, ale pro život/zkušenost samotnou - tudíž není kam spěchat.

Uživatelský avatar
Inrise
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 458
Registrován: 08 dub 2015, 07:34
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 584×
Obdrženo poděkování: 168×

Re: Carlos Castaneda - Mág nebo podvodník ?

Příspěvekod Inrise » 07 srp 2016, 22:13

:) Snad tyto dva citaty vnesou trochu svetla na CC a jeho odkaz...: http://tichaposta.eu/2-vynatky-z-uceni- ... castaneda/
"Ma tato cesta srdce?"
*
Je úsměvné domnívat se, že něco ovládáme, pokud neovládáme sami sebe...

Uživatelský avatar
Lumpino
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 158
Registrován: 28 dub 2013, 08:32
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 39×

Re: Carlos Castaneda - Mág nebo podvodník ?

Příspěvekod Lumpino » 10 srp 2016, 08:51

Pete píše:........... Lumpino ,,Obvykle to člověk může rozeznat až po dlouhé době praktických cvičení. Pak je ofšem problém že probíráním různých takových "novinek" ztratí drahocený čas potřebný ke skutečnému duchovnímu rozvoji." --- Hele mi přijde že na to máš dost dualistický úhel pohledu. Buddhista (z pohledu Jednoty) nebo někdo z pohledu ,,Ducha" (Jednoty) by ti pravděpodobně vysvětlil že na času a vývoji tak úplně nezáleží. ... Adyashanti (Buddhista) - svět nemá cíl - žadne nebe a peklo - žadna duchovni hierarchie.
Já vždy měl problém s autory a mágy, kteří podporovali ,,iluzorní duchovní růst" protože pro mě, z buddhistického hlediska, na růstu absolutně nezáleží. Žiješ tu ted, jenom pro dnešek. Takže žiješ pro zkušenost dneška. Nežiješ pro růst, ale pro život/zkušenost samotnou - tudíž není kam spěchat.


To je právě věc názoru. Mě osobně třeba buddhismus vůbec, ale skutečně vůbec nesedí. Jen tak jako příklad -vystupoval v televizi v polovině devadesátých let představitel buddhistických mnichů z Barmy, tedy východní originál, nikoliv nějaká naše česká napodobenina (imitace) a prohlásil přibližně toto:
"Pro nás buddhisty je i život andělů a světců v ráji, i samého Boha pouze utrpení. My nechceme ani to."
Osobně nemám zrovna v lásce negativismus. Nirvánu a popdobné vymoženosti zrovna nemuším.
Rozhodně nežiju pouze pro dnešek. Kdybych měl žít pouze pro dnešek pak k čemu nějaký duchovní rozvoj? Nějaký Bardon? Nějaká duchovní cesta? To bych mohl zrovna tak sedět u Fleků a lít do sebe černou třináctku. A vysmát se z vysoka na nějaké meditace, nějaká cvičení, nějaké duchovno. To obvykle dělají ti co žijí pouze pro "teď" a co bude za hodinu je nezajímá.

Uživatelský avatar
Pete
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 422
Registrován: 01 lis 2010, 02:17
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 31×
Kontaktovat uživatele:

Re: Carlos Castaneda - Mág nebo podvodník ?

Příspěvekod Pete » 10 srp 2016, 16:39

Lumpino "Pro nás buddhisty je i život andělů a světců v ráji, i samého Boha pouze utrpení. My nechceme ani to." toto vychází z základní pravdy. Ovšem naše mysl je dualistická, takže takovouto pravdu nedokáže pochopit.

Pro naší mysl je Božská prozřetelnost (Velký Duch, Jednota nebo jak si to nazveš) nepochopitelná. Dualita nepochopí jednotu, pouze jednota pochopí jednotu. Takže dokud si o tom budeš jenom číst, a nezažiješ nirvánu/osvícení/jednotu sám .. tak si o tom můžeš vytvářet pouze mylné představy.

Buddhisté tvrdí že vše je utrpení/illuze/samsára. Nagualisté jsou zase válečníci a vše nazývají predátorem. Ovšem ani Buddhista ani Nagual/Čaroděj/Válečník by neměl být negativní člověk. Oni totiž pochopili že sice vše je utrpením, ale na druhou stranu utrpení (resp samsára) je to jediné co máme.

Jeden Buddhista vysvětloval, že ego není špatné. Ego je to co nás dělá individuálními bytostmi. Ego je dualistické, proto ho potřebujem. Ego si přeje duchovní růst - protože se ego zaměřuje na dualitu a budoucnost. Jenomže budoucnost, duchovní vývoj apod není to, proč jsme se zrodili.

Jednota/Spirit už je dokonalá bytost.. a jaký duchovní vývoj by dokonalá bytost potřebovala ? Žádný přece.. ale je tu něco co potřebuje a co chce.. a tím je zkušenost života samotného (bez lekcí a vývoje.. pouze daná zkušenost). Nagualové věří že největší predátor - Orel - po naší smrti požírá naše zkušenosti. Orel nepotřebuje žrát naše vědomí. Potřebuje si pouze vzít naše zkušenosti, protože kvuli nim jsme zde přišli.

Život je zázrak, protože z nicoty... vznikl svět. A z hlediska nicoty.. je i taková rakovina nádherná věc. Je to zkušenost jako každá jiná.

Snad jsi pochopil moji pointu. A jestli ne, tak jednoho dne se probudíš a zjistíš že ,,hra na duchovní vývoj" je pouhá illuze. Protože největší osvícení Buddhové - zaniknou a už nežijí/neexistují. Žadné božské světy, konec existence totálně. A to nám ukazuje že duchovní vývoj je iluzí.. protože je v tomto světě jenom jedna jistota, a ta je: z nicoty jsi byl stvořen, do nicoty se zase vrátíš.

Uživatelský avatar
Inrise
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 458
Registrován: 08 dub 2015, 07:34
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 584×
Obdrženo poděkování: 168×

Re: Carlos Castaneda - Mág nebo podvodník ?

Příspěvekod Inrise » 11 srp 2016, 01:15

Chm:-) diky * kazdy projevujeme z jednoty urcity dil, a tak asi kazde srdce ma vlastni notu na niz tanci nejradostneji ( ne ze bych i radost nemohl splachnout jako iluzi, ale proc?:-) ) jen kazdemu ze srdce preji, aby tou svou cestou srdce sel opravdove:-) at se nam dari!
Je úsměvné domnívat se, že něco ovládáme, pokud neovládáme sami sebe...


Zpět na “Ostatní zahraniční autoři a zdroje ...”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů