Introspekce (přiřazování živlů vlastnostem)

Moderátor: zebyja

Uživatelský avatar
Kuato
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 293
Registrován: 13 srp 2014, 12:55
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 219×
Obdrženo poděkování: 838×

Re: Introspekce (přiřazování živlů vlastnostem)

Příspěvekod Kuato » 06 dub 2017, 16:21

..aby bylo dobře porozuměno zejména praktickému využití, tak ještě uvedu příklad ze života, líbivého čtení, které člověk pro samu symboliku vlastně neumí použít, je dost jinde..

Kuato píše:..kvality a vlastnosti nejsou hodnoceny samy o sobě jako "pozitivní" nebo "negativní", je to totiž ta stejná kvalita/vlastnost, která jen může být v různých situacích správně nebo méně správně aplikována, tedy ji jedincovo okolí/společnost bude v odlišných momentech takto odlišně vnímat.


když bych studoval své vlastnosti jen sám o sobě a můžeme si to ostatně ukázat na mě - jsem vznětlivý, takže se vymezím v nějaké situaci (se vší kurvovací parádou) třeba vůči své babičce, tak když večer sednu a budu dělat analýzu, tak výsledek bude - jsem vznětlivý, je to důsledek nezvládnutého živlu ohně, chudák babička, příště si dám pozor. když budu ale studovat tu situaci v kontextu (a zašmodrchané rodové věci bývají na opakovačku, takže se nemusím vůbec bát jít do střetu opakovaně, s různými postoji, zkoušet úmyslně různé strategie řešení sporu - někdy ji zjebat, někdy ji nezjebat, někdy ji urazit, někdy se omluvit, někdy jen mlčet, někdy se smát..), tak mohu začít postupně po kouskách získávat pochopení té situace, která může být pěkně zajímavě mnohovrstvá. na nejzjevnější vrstvě bude ochranná poloha, kdy bráním svůj osobní prostor před příliš agresívními ataky ze strany neomalené čarodějnice. v další vrstvě mohu vidět, jak u studovaného subjektu vystupuje přeexponovaná mateřská pudová ochranářská poloha, kterou dotyčná nikdy neovládla. dál se mohu povšimnout, že ta ochranářská poloha vznikla proto, že třeba její dítě bylo málo samostatné nebo že dotyčná musela od dětství nést příliš zodpovědnou roli (třeba péče o sourozence) a jako by ji to obsedlo. dál mohu vidět jakým způsobem docházelo při jejich sporech ke kupení emocí, ke zraňování jednoho druhým.. mohu někdy vidět, že dotyčná při kritice něčeho má pravdu a že já se mýlím (princip stínu v praxi) - mohu u sebe vidět emoci nechuti a odporu to přiznat. mohu vidět, jakým způsobem mě obohatí, když to dokážu přijmout - jak tento mechanismus funguje v této konkrétní i obecné podobě. mohu vidět, jak se změní konfliktní polohy dotyčné, když je na mé straně vnitřně přijato, že má v konkrétním sporu pravdu. u tohoto se může zvědomit třeba jako vedlejší užitečný postřeh mechanismus vzniku sporu nebo něco podobného. prostě když maximálně bděle, bezpředsudečně a poctivě věnuji pozornost těm oblastem svého života, které mám jako problémové, je až neuvěřitelné, jak velké množství informací i znalostí s obecnou platností se z toho dá vytěžit. ale je tam imho podmínka, aby se věci studovaly nevytrhávány z kontextu a abych měl dobrou sebereflexi - byl schopen uznat vlastní pochybení a přijmout to. pak se dokonce pouhým zvědoměním a porozuměním urovnávají "samy" neharmonické vlastnosti u mě, i u druhých. dobře to Meyrink napsal "Bdělost, toť vše!" navíc mohu na vlastní oči vidět, že opravdu platí, že na určité úrovni jsme spojeni hlubokou láskou, jen mnohdy naše sobectví, strachy a nešikovnost způsobí, že se chováme nevhodně a místo citu zraňujeme, ba i zabíjíme. tohle vidět vyvstat takto ve svém životě vlastníma očima je jedna z největších životních lekcí. můžeme pak i vidět, že i "karma" není než pokus o žití v lásce, kdy někdy sami sebe trestáme za to, že jsme se vůči někomu chovali kdysi nevhodně - tedy bereme si na sebe břemeno, že mu to příště vynahradíme. je jen škoda, že při praktické realizaci se na to tak často znovu zapomene.. :o)

Uživatelský avatar
Inrise
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 458
Registrován: 08 dub 2015, 07:34
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 580×
Obdrženo poděkování: 167×

Re: Introspekce (přiřazování živlů vlastnostem)

Příspěvekod Inrise » 07 dub 2017, 00:32

Kuato píše:Děkuji příteli Arexovi za nádherný příspěvek (ach ten Baudelaire na konci.. :o) a dovolím si ho využít jako odrazový můstek k poukázání na jiný způsob nahlížení i praktické práce s povahovými vlastnostmi, který používám já. Ač si nemyslím, že musí být nutně lepší než ten tradiční, o kterém zde výše byla řeč, považuji za užitečné, aby byl náhled studenta na psychiku člověka pokud možno košatější (aby bylo aspoň chápáno, že ...
můj model práce nevyžaduje příliš striktní rozdělování vlastností podle živlového klíče, kdy se analyticky nimrá v detailech. ne že bych ho nepoužíval vůbec, ale nemám spojenu analýzu vlastností s oddělenými živlovými pracemi, kdy bych třeba systematicky pracoval na živlu země a živlová cvičení spojoval s napravováním/rozvíjením příslušných povahových vlastností. jako primární pilíř mám postavené držení bdělosti (spojené se zvídavým nahlížením do všeho co život přinese - tedy ne uvědomění si obráceno do sebe, ale uvědomění si věcí kolem mě a ve mě, které na mě nějak působí, ovlivňují nějak další svět, mají další důsledky - toto je důležité!) a to zpracovávaní jednotlivých aspektů povahy je až jakoby na druhém stupni důležitosti. co se hodnocení vlastností týče, nepoužívám předepsané řazení (to je dobrý oheň tohle není dobrý oheň), ale to hodnocení si dovolím dělat sám na základě vlastního úsudku - podle vhodnosti a efektivity daných vlastností v určité situaci. jsem si vědom rizikovosti tohoto počínání, zvýšené možnosti sebeklamu, zvýšené možnosti nesprávného vyhodnocení situace, přesto to od určitého stupně zvědomění a odosobnění považuji za nesrovnatelně efektivnější (pro konání i růst) než jet podle tabulek a schemat a to přes chyby, které člověk zpočátku dělá.

důvod, proč jsem se rozhodl pro své účely takto modifikovat tradiční postupy byl ten, že jsem nahlédl mechanismus jak vznikají "pravidla" a "morální doporučení" - prakticky vždy vyrůstají ve společnosti na základě ekonomických a sociálně-kulturních podmínek jako ochranné mechanismy...


hra gun...
Cele to pises krasne a uprimne dekuji za sdileni vlastni cesty..:)
Zda se, že záleží na záměru, co je motivem cesty. Prirazeni zivlum dava do rukou ryze prakticke nastroje, jez umožňují utvářet osovy aparat, pater, axis... Pokud plynu v proudu osudu, jdu spravnou cestou, pokud tam jdu vedome, jdu rychleji (neopakuji a poznavam!), pokud chci ale urcititou nutnost prekrocit, musim se dostat do oka hurikanu- zivlove rovnovahy, vyvasat se z vazan volnim úsilím- sebepoznání (inividua)- sebe prijeti a sebe překonání... A spolecenska pravidla jiste funguji obdobne jako metodika universalniho rozvoje, jak jsi to krasne popsal. Od bahna pres hruby balvan pres formu a tvar k podstate:) ahoj
Je úsměvné domnívat se, že něco ovládáme, pokud neovládáme sami sebe...

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Re: Introspekce (přiřazování živlů vlastnostem)

Příspěvekod Arex » 25 čer 2017, 21:19

Neodpustím si žertík - Pomůcka k introspekci pro pokročilé:
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
marvin
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2864
Registrován: 16 čer 2009, 10:52
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 553×
Obdrženo poděkování: 713×
Kontaktovat uživatele:

Re: Introspekce (přiřazování živlů vlastnostem)

Příspěvekod marvin » 28 čer 2017, 20:41

Arex píše:Neodpustím si žertík - Pomůcka k introspekci pro pokročilé:)



na to se dá říct / napsat jenom jediné
Pravá mysl pojme všechny lži a klamy, aniž by byla zmatená.
Pravé srdce pojme jed nenávisti, aniž by došlo k újmě.

Uživatelský avatar
Cagliostro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1224
Registrován: 11 bře 2010, 11:16
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 521×

Re: Introspekce (přiřazování živlů vlastnostem)

Příspěvekod Cagliostro » 02 črc 2017, 18:56

marvin píše:


Takto opravuješ své auto? Hermes s Tebou...
Ego sum, qui sum!

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Re: Introspekce (přiřazování živlů vlastnostem)

Příspěvekod Arex » 02 črc 2017, 19:39

Marvin: Ano, to jsou nejznámější "magické scénky", ale k introspekci přidávám ještě třetí, poslední. Ta je totiž hodně realistická...
https://www.youtube.com/watch?v=RfoGMAh ... B&index=15
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
Adam
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 705
Registrován: 07 čer 2010, 02:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 481×
Obdrženo poděkování: 357×

Re: Introspekce (přiřazování živlů vlastnostem)

Příspěvekod Adam » 02 črc 2017, 22:56

:-DDD
Nejsem ani duše, ani tělo, nesmrtelný duch-JÁ jsem,
jsem pouhý svědek tohoto bytí... :akasha

Gyrgontex
trochu se tu rozkoukávám
trochu se tu rozkoukávám
Příspěvky: 3
Registrován: 07 říj 2017, 17:30
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Facebook: Gyrgontex
Poděkoval(a):
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrální úroveň

Příspěvekod Gyrgontex » 05 lis 2017, 15:48

Razik píše:Mě by tady celkem zajímalo jaký je váš názor na to, co do zrcadla všechno psát. Jestli jen povahové rysy jako např.: "totální zabedněnost", nebo i konkrétní zlozvyky jako např.: "vytlačovaní zubní pasty z prostředka"?


Jelikož jde o poznání Tvé duše, tak k příslušným živlům je třeba přiřadit povahové rysy. No a když píšeš o těch konkrétních zlozvycích, tak prostě vypiš ty povahové rysy, které k nim vedou. Pro inspiraci přikládám svá duševní zrcadla.
Bílé Zrcadlo - Gyrgontex.docx
Některé povahové rysy přísluší k více živlům. Já je napsal podle toho, v jakém živlu se projevují u mě.
(5.5 KiB) Staženo 115 x

Černé Zrcadlo - Gyrgontex.docx
Některé povahové rysy přísluší k více živlům. Já je napsal podle toho, v jakém živlu se projevují u mě.
(6.04 KiB) Staženo 108 x
Dělám a budu dělat, co chci.

Uživatelský avatar
Adam
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 705
Registrován: 07 čer 2010, 02:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 481×
Obdrženo poděkování: 357×

Re: Introspekce (přiřazování živlů vlastnostem)

Příspěvekod Adam » 05 lis 2017, 17:37

Milý Gyrgontexi,

věřím, že svá zrcadla chceš nabídnout, aby pomohla ostatním. V té souvislosti ale připomínám dvě věty z Brány:

Takto obdržíte dvě tak zvaná astrální zrcadla duše a to: jedno černé zrcadlo se špatnými duševními vlastnostmi a jedno bílé s dobrými a ušlechtilými povahovými vlastnostmi. Tato magická zrcadla můžeme pokládat doslova za okultní a kromě majitele není nikdo oprávněn do nich nahlédnout.

Zvaž tedy, zda nechceš nabídnout jiný způsob pomoci...

Srdečně zdraví,

Adam
Nejsem ani duše, ani tělo, nesmrtelný duch-JÁ jsem,
jsem pouhý svědek tohoto bytí... :akasha

Gyrgontex
trochu se tu rozkoukávám
trochu se tu rozkoukávám
Příspěvky: 3
Registrován: 07 říj 2017, 17:30
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Facebook: Gyrgontex
Poděkoval(a):
Kontaktovat uživatele:

Re: Introspekce (přiřazování živlů vlastnostem)

Příspěvekod Gyrgontex » 05 lis 2017, 19:01

Ano Adame, díky za připomenutí, proto když jsme u toho, tak se rovnou zeptám, zda-li nevíš z jakého je to důvodu? Přijde mi, že je to kvůli tomu, aby Tě nikdo neovlivňoval svými pocity, názory na to, co jsi o sobě napsal, případně Tě nově nabytými znalostmi o Tobě neohrozil. Avšak pokud už uplynula nějaká doba od sepsání a většina z vypsaných vlastností je transmutována či pod vůlí, tak toto nebezpečí nehrozí. Proč je tedy neukazovat NIKOMU? Jinak, jsem nesmírně rád, že toto forum existuje, zdravím!
Dělám a budu dělat, co chci.

Uživatelský avatar
Adam
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 705
Registrován: 07 čer 2010, 02:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 481×
Obdrženo poděkování: 357×

Re: Introspekce (přiřazování živlů vlastnostem)

Příspěvekod Adam » 06 lis 2017, 01:15

Gyrgontexi,

ano, jedním z důvodů je nedat se všanc tím, že by někdo použil Tvůj soupis vlastností proti Tobě. Podívám-li se např. na Tvé Černé zrcadlo a uvidím na prvním místě v živlu vzduchu chlubivost, mohu si říct - vida, první vzdušná vlastnost, kterou našel, zřejmě tedy jedna z výrazných a silných... A mohu pokračovat - buď Ti seberu energii tím, že Tě budu konfrontovat s Tvou chlubivostí [... pročpak máš potřebu, v prvním ze svých příspěvků, hned vystavovat výsledek své práce..?] a nebo na to půjdu rafinovaněji a budu se bavit na Tvůj účet tím, že ji ještě trochu rozdmychám [Úžasné zrcadlo! Tolik vlastností! Mohl bys, prosím, napsat, jak se projevovala Tvá XYZ a jak ses s ní vypořádal?] ;-)

... a většina z vypsaných vlastností je transmutována či pod vůlí


Dosažení astrální živlové rovnováhy je kýženým stavem, o který všichni usilujeme ... ale práce na zrcadlech a osvojování si onoho harmonického stavu hned tak neskončí. Naše schopnost udržet rovnováhu je a bude neustále zkoušena. Polevíme-li v ostražitosti a bdělosti, nestačíme se divit, jak rychle již jednou vymýcené zlozvyky opět vystrčí růžky.

Dalším a z mého pohledu i důležitějším důvodem je požadavek mlčení. V magické praxi je právě mlčení opakovaně vyžadováno a kladeno jako jedna z podmínek postupu - jeden z opěrných sloupů chrámu. Nejedná se o samoúčelného bobříka mlčení, abychom se na chvíli ovládli. Existuje těsná vazba mezi mlčením a schopností splnit vytčené předsevzetí.

Tolik můj názor.

Také jsem moc rád, že toto fórum existuje :-) Vítej a ať se daří!

Adam
Nejsem ani duše, ani tělo, nesmrtelný duch-JÁ jsem,
jsem pouhý svědek tohoto bytí... :akasha

Uživatelský avatar
zebyja
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 521
Registrován: 02 kvě 2013, 15:47
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 65×
Obdrženo poděkování: 181×

Re: Introspekce (přiřazování živlů vlastnostem)

Příspěvekod zebyja » 07 lis 2017, 10:40

Tvorba astrálního zrcadla je magický akt. Vyvoláš tím vlastnosti z Tvého nitra jejich jmény, musí tak přijít před tvůj zrak, vyslechnout si rozsudek Tvé vůle a zachovat se podle něho, dřív nebo později, podle Tvé síly.

Good practice pro každý magický akt je, že u něj nemá být nikdo, kdo by jej narušil. V tomto případě by se díky tomu mohli některé vlastnosti před Tebou schovat, nebo jejich rozsudek by mohl být ovlivněn. ;o)

Děláš tím že svého nitra veřejnou kauzu.

Ať se daří!
Inteligentní člověk umí řešit problémy, genius jim umí předcházet..
_________________________________________________________
legenda pro mé příspěvky: offTopic, dodatek, předmět zprávy

Uživatelský avatar
Helena
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 904
Registrován: 18 črc 2013, 14:10
pohlaví: Žena
Poděkoval(a): 257×
Obdrženo poděkování: 56×

Re: Introspekce (přiřazování živlů vlastnostem)

Příspěvekod Helena » 07 lis 2017, 19:33

Arex píše:Marvin: Ano, to jsou nejznámější "magické scénky", ale k introspekci přidávám ještě třetí, poslední. Ta je totiž hodně realistická...
https://www.youtube.com/watch?v=RfoGMAh ... B&index=15


Tak tahle je nejlepší. Dávejte pozor na to, co chcete, mohlo by se vám to splnit. :-)
Tiše sedím, nic nedělám, jaro přichází a tráva sama roste.

Murphy
mé první příspěvky:)
mé první příspěvky:)
Příspěvky: 8
Registrován: 27 kvě 2023, 16:55
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování:

Re: Introspekce (přiřazování živlů vlastnostem)

Příspěvekod Murphy » 20 lis 2023, 13:52

Pokud by měl někdo problém si vybavit a pojmenovat všechny živlové vlastnosti, tak doporučuji knihu Pierre de Lasenic: Praxe Horev-klubu I, kde je uvedeno mnoho vlastností a jsou seřazeny podle základních 4 živlů (pokud už to zde někdo odkazoval, tak se omlouvám).

Uživatelský avatar
Cor Leonis
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 206
Registrován: 12 bře 2018, 22:10
pohlaví: Muž
Národnost: SK
Poděkoval(a): 357×
Obdrženo poděkování: 79×

Re: Introspekce (přiřazování živlů vlastnostem)

Příspěvekod Cor Leonis » 10 pro 2023, 12:33

zebyja píše:Tvorba astrálního zrcadla je magický akt. Vyvoláš tím vlastnosti z Tvého nitra jejich jmény, musí tak přijít před tvůj zrak, vyslechnout si rozsudek Tvé vůle a zachovat se podle něho, dřív nebo později, podle Tvé síly.


Yes, bravúrne vysvetlené.

Dlho som nerozumel, prečo sa toľko zaoberať introspekciou, prečo to je až tak dôležité.

Všetko má svoj význam, Bardon nič neponechal náhode.

Díki za tento príspevok. Stručné, výstižné, priamo k jadru.


Zpět na “Astrální úroveň - 1. stupeň”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů