akáša vs boh

Základ studia
foinix
mé první příspěvky:)
mé první příspěvky:)
Příspěvky: 5
Registrován: 19 dub 2017, 20:57
pohlaví: Muž
Národnost: SK
Poděkoval(a):

akáša vs boh

Příspěvekod foinix » 20 dub 2017, 20:33

Zdravím. Svoje poďakovanie za tento web som už písal marvinovi do správy. Prislo mi to viac osobne.. :D
Prejdem k veci. V teorii som BKOZ som nepochopil jednu vec a to či sa akáša môže považovať za boha alebo nie.

Je tudíž akášický princip to nejvyšší, nejmocnější, nepředstavitelné; je prabytím, prapříčinou všech věcí a všeho stvořeného, krátce řečeno: je sférou příčin. Následkem toho je akáša také bez času a prostoru.
Je to ono nestvořené, nepochopitelné, nedefinovatelné.
Náboženství pro ni určila slovo Bůh.

Ale dalej sa majster rozpisal v casti O BOHU


Pozorujme z magického hlediska božskou ideu na základě čtyř živlů, tzv. Tetragramatonu tj.
Nevyslovitelného, Nejvyššího.
Principu ohně připadá všemohoucnost a všesíla. Vzdušnému principu moudrost, čistota a jas,
z čehož vychází univerzální zákonitost. Vodnímu principu náleží láska a věčný život. Zemnímu
principu všudypřítomnost, nesmrtelnost a tudíž věčnost. Tyto čtyři aspekty tvoří nejvyšší božství.

Takze by ma zaujimalo, aky je teda rozdiel? Z akasi vlastne povstali ostatne zivly.
Ale o bohu hovori ako o bytosti. Nie ako o sile. Je to mozno primitivna otazka, ale chcel by som v tom mat jasno.
Snad neotravujem a dufam ze sa mi dostane odpoved.
Dakujem

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Re: akáša vs boh

Příspěvekod Arex » 20 dub 2017, 21:09

Foinix: Všimni si pro začátek a pro jednoduchost, že BKOZ byla napsána v 50. letech 20. století, vlastně chvilku po druhé světové válce, kdy v celém světě vrcholil ateismus a materialismu. Proto se Bůh skrývá v textu knihy pod mnoha zástupnými pojmy - ákáša, Prozřetelnost a další - pokud se jejich úloha v daném místě shoduje s úlohou, jakou má i Bůh.
Autor prostě došel k závěru, že bude lepší vysvětlit čtenářům technickým způsobem a v magických pojmech Boží dílo a teprve nakonec jim říct - a to všechno je Bůh. Vy jste vstoupili na cestu k němu, a když v ní budete pokračovat, stanete se bohočlověkem.

Když budeš něco chápat jako magik, budeš tomu říkat SÍLA (KVANTITA).
Když budeš totéž chápat jako magik, budeš tomu říkat JAKOST (KVALITA).
Když budeš jako teurg chápat celý svět jako živý, budeš o tom mluvit jako o božství a o jeho nejvyšší, jediné a neproměnné části jako o BOHU.

Je to stejné, jako když pozoruješ zapálenou svíčku.
Když nad ní dáš ruku, zjistíš, že její SÍLA pálí. Když budeš učený, budeš vědět, že se tak děje na základě fyzikálně chemického procesu hoření.
Když se na tu svíčku budeš dívat, zjistíš, že její kvalita je SVĚTLO.
A když budeš chápat celý svět jako živý, pojmenuješ toto světlo POZNÁNÍ.
Jsou to tři popisy jediné věci. A přitom se nedá říct, že svíčka = Poznání, stejně jako ákáša není vždy Bůh.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

foinix
mé první příspěvky:)
mé první příspěvky:)
Příspěvky: 5
Registrován: 19 dub 2017, 20:57
pohlaví: Muž
Národnost: SK
Poděkoval(a):

Re: akáša vs boh

Příspěvekod foinix » 20 dub 2017, 21:48

takze boh je vlastne iba suvislost vsetkeho so vsetkym. Boh je to velke dielo. Boh je univerzum, ktore vzislo z akasi a ludia to proste zle pochopili. Nie je to bytost, je to chod celeho univerza a univerzum zaroveň.
Je to proste tetragramaton, a zaroven jeho vysledok.
aspon takuto odpoved som pozliepal z toho co viem a z tvojej odpovede

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Re: akáša vs boh

Příspěvekod Arex » 21 dub 2017, 10:02

Foinix: Bůh existuje, ale není obsažen ve stvoření, pouze stvořením proniká. Pokud se něco děje z Boží vůle ve světě stvořeném, děje se to vždy prostřednictví sil (tatev, ákáši, živlů - můžeš volit různá jména) zevně a prostřednictvím kvalit uvnitř našeho nitra.

Nejjasnější síla světa je tedy (z praktického hlediska) téměř bohem
a nejvyšší složka naší duše, která se stýká s duchem, je také téměř bohem.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

foinix
mé první příspěvky:)
mé první příspěvky:)
Příspěvky: 5
Registrován: 19 dub 2017, 20:57
pohlaví: Muž
Národnost: SK
Poděkoval(a):

Re: akáša vs boh

Příspěvekod foinix » 21 dub 2017, 11:27

No uz som uplne strateny. Moze mi niekto proste definovat boha? Kludne aj do spravy. Dakujem. Taketo popisovanie mi moc nepomaha ujasnit si to.
Dakujem

Uživatelský avatar
Kuato
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 293
Registrován: 13 srp 2014, 12:55
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 219×
Obdrženo poděkování: 838×

Re: akáša vs boh

Příspěvekod Kuato » 21 dub 2017, 13:21

foinix píše:takze boh je vlastne iba suvislost vsetkeho so vsetkym. Boh je to velke dielo. Boh je univerzum, ktore vzislo z akasi a ludia to proste zle pochopili. Nie je to bytost, je to chod celeho univerza a univerzum zaroveň.
Je to proste tetragramaton, a zaroven jeho vysledok.
aspon takuto odpoved som pozliepal z toho co viem a z tvojej odpovede


proč ne? tohle je určitě jeden ze způsobů, jak se na to dá nahlížet. a jeho "přibližná správnost" je vyšší než "přibližná správnost" mnoha jiných náhledů, které se dnes používají.

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Re: akáša vs boh

Příspěvekod Arex » 21 dub 2017, 16:43

Foinix: Boha Ti nikdo nemůže definovat, protože Bůh je nadřazen pojmům a ideám.

Můžeš ho chápat pouze přibližně, jako souběh účelnost nebo společný smysl všech stvořených věcí a bytostí. Na to, abys Bohu porozuměl, Ti nestačí o něm číst, musíš s ním žít a On v Tobě. Právě proto nemáme hltat slovníky, ale musíme cvičit, abychom Boží vůli ZAŽILI.

Není to těžké pochopit a máš na to. :-) Jen to zkus.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

foinix
mé první příspěvky:)
mé první příspěvky:)
Příspěvky: 5
Registrován: 19 dub 2017, 20:57
pohlaví: Muž
Národnost: SK
Poděkoval(a):

Re: akáša vs boh

Příspěvekod foinix » 21 dub 2017, 18:44

ja na tom pracujem. ale rad by som v tom mal jasno.. tak este jedna otazka. bol skor boh, alebo akasa? aj ked su asi odjakziva. chcel by som pochopit hlavne vztah medzi bohom a akasou

Uživatelský avatar
Tomáš
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 540
Registrován: 06 říj 2012, 11:08
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 90×
Obdrženo poděkování: 43×

Re: akáša vs boh

Příspěvekod Tomáš » 22 dub 2017, 11:17

Já to vidím asi takhle. Bůh == akáša. Jsou to jen pojmy. :-) Ať se daří. ;-)
Hospodin je tvůj ochránce, Hospodin je ti stínem po pravici.

Uživatelský avatar
Inrise
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 458
Registrován: 08 dub 2015, 07:34
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 580×
Obdrženo poděkování: 167×

Re: akáša vs boh

Příspěvekod Inrise » 24 kvě 2017, 22:01

? k tematu: co to uchopit pres analogii? napriklad snis svuj sen v nemz snis ovoce poznani a probudis se k sebeuvedomeni sniciho ve svem vlastnim snu- kdo je snici ty nebo ten co lezi v posteli a ty se mu zdas? je latka snu odlisna od sniciho a uvedomeleho? ma sen vrstvy - hloubky uvedomeni? kdo byl prvni?:)
Je úsměvné domnívat se, že něco ovládáme, pokud neovládáme sami sebe...

Uživatelský avatar
Inrise
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 458
Registrován: 08 dub 2015, 07:34
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 580×
Obdrženo poděkování: 167×

Re: akáša vs boh

Příspěvekod Inrise » 24 kvě 2017, 22:02

...a co s tim uděláš?:)
Je úsměvné domnívat se, že něco ovládáme, pokud neovládáme sami sebe...

Uživatelský avatar
gooolem
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 400
Registrován: 04 říj 2010, 11:05
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 280×
Obdrženo poděkování: 443×
Kontaktovat uživatele:

Re: akáša vs boh

Příspěvekod gooolem » 10 črc 2017, 21:50

Foinix nikdy neprijdes na to, co je Buh. On nejde definovat. Je to vse a zaroven ono nic, ktere ve vsem je. Je zbytecne si klast tuto otazku, jelikoz Boha nelze pojmout mrnavym lidskym rozumem, kdyz ho chce nase mrnave ego zaskatulkovat. Jeji rozlusteni nech na dobu, az v tobe Buh zacne zit. Pak se to pry da pochopit. Takze mozna za par zivotu o tom zas dame rec :-)
Hlavu nesu v oblacích, však nohy z tuhé hlíny uplácané mám.

foinix
mé první příspěvky:)
mé první příspěvky:)
Příspěvky: 5
Registrován: 19 dub 2017, 20:57
pohlaví: Muž
Národnost: SK
Poděkoval(a):

Re: akáša vs boh

Příspěvekod foinix » 16 pro 2017, 20:18

gooolem píše:Foinix nikdy neprijdes na to, co je Buh. On nejde definovat. Je to vse a zaroven ono nic, ktere ve vsem je. Je zbytecne si klast tuto otazku, jelikoz Boha nelze pojmout mrnavym lidskym rozumem, kdyz ho chce nase mrnave ego zaskatulkovat. Jeji rozlusteni nech na dobu, az v tobe Buh zacne zit. Pak se to pry da pochopit. Takze mozna za par zivotu o tom zas dame rec :-)




Tak jo :D mozno sa narodim ako sexy zena :D

Uživatelský avatar
gooolem
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 400
Registrován: 04 říj 2010, 11:05
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 280×
Obdrženo poděkování: 443×
Kontaktovat uživatele:

Re: akáša vs boh

Příspěvekod gooolem » 19 pro 2017, 09:54

Ovšem, bude-li se člověk k Bohu ubírat cestou mystiky křesťanské, to znamená po vzoru evangelia, kde je popsán systém této cesty příkladem Ježíše Krista, tak je předpoklad, že to stihne v jediném životě :-), což je rozdíl od indické cesty k Bohu, která počítá s x vtěleními, než jedinec splyne s Bohem. Takže neházejme flintu do žita :-)

K otázce, zda byl dřív Bůh, nebo akáša uvažuji takto: jelikož je Bůh definicí toho nestvořeného, z čeho Slovem vzniká vše ostatní stvořené, je předpoklad, že nejdříve byl Bůh. Akáša je princip, ze kterého vychází čtyři základní živly. A jsem přesvědčen, že akáša je tu proto, aby mohly živly vstoupit na hmotnou úroveň a proto ani její úroveň nespočívá mimo stvořené, mimo hranice vesmíru. A jelikož je ve stvořeném, tak je nestvořený Bůh jejím stvořitelem. Je to ovšem moje pravda, a snad i srozumitelná. Hodně štěstí při rozjímání o takovýchto otázkách.

V každém patře stvoření se nachází něco nejvyššího. V úrovni živlů je to nejspíše akáša. A vše nejvyšší, v každém patře stvoření, je zástupcem boha. Jeho projevem.
Hlavu nesu v oblacích, však nohy z tuhé hlíny uplácané mám.

Sedemdesiatdvojka
trochu se tu rozkoukávám
trochu se tu rozkoukávám
Příspěvky: 1
Registrován: 01 led 2018, 18:17
pohlaví: Muž
Národnost: SK

Re: akáša vs boh

Příspěvekod Sedemdesiatdvojka » 03 led 2018, 00:19

Kto stvoril Boha?
Vznikol sám od seba z absolútnej ničoty?
Existoval stále od nevidim do nevidim ...?


Zpět na “Teorie”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů