TABULKA ŽIVLOVÝCH VLASTNOSTÍ

Uživatelský avatar
profesorikebara
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 41
Registrován: 03 pro 2015, 14:38
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 79×
Obdrženo poděkování: 17×

Re: TABULKA ŽIVLOVÝCH VLASTNOSTÍ

Příspěvekod profesorikebara » 23 úno 2017, 16:51

Je pravda že i slovutní Hermetici se v tomto rozcházejí. Např. Dr. Jan Kefer v díle Poselství hvězd uvádí Flegmatik - Voda , Melancholik - Země, (stejně to uvádí i J. Mavéric v Hermetickém lékařství rostlinném)
Naproti tomu F. Bardon v BKOZ uvádí Flegmatik - Země a Melancholik - Voda - mně přijde logičtější Bardonův závěr.
Jsi pánem slov, která jsi nepronesl, ale otrokem těch, která ti unikla.

Uživatelský avatar
Haldirus
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 44
Registrován: 05 led 2017, 13:15
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 16×
Obdrženo poděkování:

Re: TABULKA ŽIVLOVÝCH VLASTNOSTÍ

Příspěvekod Haldirus » 26 dub 2017, 13:26

profesorikebara píše:Naproti tomu F. Bardon v BKOZ uvádí Flegmatik - Země a Melancholik - Voda - mně přijde logičtější Bardonův závěr.

Ironií je, že zrovna dneska jsem nad tímhle uvažoval a nezbývá než s tím souhlasit. Přeci jenom v tomto ohledu se bavíme o živlovém složení astrálního těla, které se dá rychle rozpoznat a rouvnou i ověřit vnitřními pocity.
Melancholik je člověk hloubavý a velmi citově zabarvený, jeho hloubání přichází z velmi divokých vodních emocí.
Oproti tomu flegmatik je člověk, který moc neprožívá a je velice krásně pevný ve svých stavech.
Spíš věřím, že šlo o špatnou interpretaci či špatný překlad. PS: Před úpravou jsem byl melancholik co si myslel, že je flegmatik xD
Jedu pomalu ale jistě, jsem zvědavý a tak se rád dozvím zajímavé informace či jiné názory. Nesoutěžím s nikým a tak Vás prosím, mějte se mnou trpělivost.

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Re: TABULKA ŽIVLOVÝCH VLASTNOSTÍ

Příspěvekod Arex » 26 dub 2017, 14:09

Údaj v BKOZ je chybný, to je celé. Povahy a živly k sobě přiřadili už ve starém Řecku Hippokratés, Galénos, Platón, Aristotelés), to není místo pro experimentování. Závisí na tom celá hermetická medicína středověku (jen namátkou si připomeňme spis O pouštění žilou Křišťana z Prachatic, i tolikrát zmiňovaný Mathioliho herbář.

V jiných textech to FB uvádí správně, takže to skutečně nebyl úmysl, ale záměna ve spěchu.
Naposledy upravil(a) Arex dne 27 dub 2017, 10:56, celkem upraveno 1 x.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
Haldirus
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 44
Registrován: 05 led 2017, 13:15
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 16×
Obdrženo poděkování:

Re: TABULKA ŽIVLOVÝCH VLASTNOSTÍ

Příspěvekod Haldirus » 26 dub 2017, 14:16

Dobrá,

stále musím odporovat Arexy, už jenom podle toho co jsem se kdy učil ještě na škole, ale stačí se podívat na wiki.

Wiki:
Flegmatik - stabilní introvert, Je obezřetný, rozvážný, spolehlivý, smířlivý, mírumilovný, vyrovnaný, klidný, lhostejný, umí se ovládat. . Tahle věta se mi velmi líbí: S většinou věcí se bez problémů vyrovná a situace řeší s chladnou hlavou. Zapojuje-li vůbec emoce, pak obvykle málo.
Emoce = voda? Málo emocí? - spíše mi to přijde jako země

Melancholik - labilní introvert - Je tichý, přecitlivělý, nespolečenský, vážný, pesimistický, rigidní (špatně se přizpůsobuje). V názorech a reakcích navenek je střízlivý a umírněný, ale uvnitř sebe všechno hluboce prožívá. neříkejte mi, že deprese jsou typické pro zemní živel - hluboké prožívání ? - to mi nezní jako země.
Jedu pomalu ale jistě, jsem zvědavý a tak se rád dozvím zajímavé informace či jiné názory. Nesoutěžím s nikým a tak Vás prosím, mějte se mnou trpělivost.

Uživatelský avatar
Adam
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 705
Registrován: 07 čer 2010, 02:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 481×
Obdrženo poděkování: 357×

Re: TABULKA ŽIVLOVÝCH VLASTNOSTÍ

Příspěvekod Adam » 27 dub 2017, 00:43

Uf, tak teď jsi mne, Lukáši, zviklal.

I v "Otázkách" je flegmatik opakovaně uveden jako zemní, ale koukám na Hippokrata a ten má zřejmě opravdu melan-cholé (černou žluč) spojenou se zemí (jestli je tedy tento zdroj -obrázek- správný, třeba i česká wiki to má oproti anglické takto - po Bardonovsku - země = flegmatik)

corpus-hippocrericum.jpg


Hmmm - on to vlastně asi není tak kruciální spor, protože skladbu vlastností jednotlivých temperamentů vnímá každý dost individuálně (ani bych se nedivil, kdyby od starověku došlo k posunu vnímání), nicméně to má jistě vliv při sestavování zrcadel.

Ale jak uvádíš i v předmluvě k Pomůcce k introspekci ... člověk sestaví zrcadlo a postupně zjišťuje, že mu vlastnosti cestují .. možná není nutné se tolik vázat na vžitý obraz temperamentů.

Ale je to takové neladné :-(
Mám ještě v živé paměti, jak se mi nechtělo přesouvat písmenka v tetragramu, tak tomu dám nějaký čas, jestli se i toto nepřeskupí :-)
Nejsem ani duše, ani tělo, nesmrtelný duch-JÁ jsem,
jsem pouhý svědek tohoto bytí... :akasha

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Re: TABULKA ŽIVLOVÝCH VLASTNOSTÍ

Příspěvekod Arex » 27 dub 2017, 10:33

Adam, Haldirus: No jo, pánové, to by byla hezká diskuse. Ale protože jsem zrovna dost vytížený, nemohu se naplno pustit do argumentace stran živlů. Zkusím to tedy jen obecněji.

Samozřejmě je to vždy otázka zkušenosti jak člověk co živlově přiřazuje, a pokud se to Haldirus v mládí naučil jinak, bude k tomu vždy inklinovat, přestože je to nesprávné. Ale to nikomu neublíží. Jenže tady jde jen o naše osobní pravidla a osobní zákony. Jestli máme být hermetiky, stejně se v průběhu života budeme muset přiblížit k univerzálním zákonům, a tady dostanou za pravdu staří včetně Hippokrata, Aristotela a řady jiných.

V aplikaci jde i o to, že na univerzálním přiřazení čtyř živlů k povahám/letorám je založena nejen introspekce, ale i hermetická terapie - a ta má reálné možnosti si přiřazení ověřit. Dám-li nemocnému s těžkou poruchou živlu země lék na silné snížení živlu vody (lék 3.°), nemocný zemře...
Kdo pak bude vrah? Brána k opravdovému zasvěcení? Otázky? Já.

Třeba i Vás jednou zájem povede ke spisů Arnalda de Villanova (De gradibus medicinarum či Aphorismi de gradibus), nebo na druhé straně středomoří Džábira ibn Hajján (Kniha rovnováhy), abyste viděli, do jakých jemných odstínů dokázali naši předchůdci analyzovat živly (pro léčebné účely má třeba každý živel 60 odstínů - nebo i více).

Takže se obloukem vracím k meritu věci: když pro sebe zpochybníte základy živlového přiřazení, budete muset (pro sebe, podle individuálních zákonů) přeformulovat i celou terapeutickou část hermetismu, což bude jednak opravdu pracné, jednak do pojmů vnesete zmatek, což odnesou ostatní (mohou to v krajním případě zaplatit i životem). Stojí to za to? A zde vidím pouze prosté ne.

Nikdy mi nebude vadit odlišný názor, pojetí, ba ani odpor; vždy budu řešit jen to, jestli pramení ze zkušenosti (větší než mám já) nebo z nezkušenosti a ulpění na autoritě. A na to není jiného léku, než se na otázku znovu vrhnout, důkladně ji prostudovat a prožít. :-) Jak píše Adam. Argumenty nepomohou, dokud je člověk odmítá přijmout. Proto také není cílem, abych Vás o něčem přesvědčoval, ale abyste se o tom přesvědčili sami. Pak to bude krásná praxe.

O co mi tu tedy šlo primárně, je zdůraznit, že František Bardon nepoužíval jako základní přiřazení země = flegmatik; v jeho vlastnoručních strojopisech je jednoznačně přiřazení:

(Kniha zasvěcení I) píše:Letora flegmatická - Prvek voda. - Chlad a vlhko.
Letora melancholická - Prvek země. - Sucho a chlad.



Když se ve strojopisech z pera či okruhu pana Bardona objeví přiřazení, které tu probíráte (země = flegmatik atd.), je to vždy znamení, že daný text - v nějaké fázi přípravy - opisoval pan Josef Drábek, kterému se z nepozornosti tato chyba opakovaně dostávala do psacího stroje. Je to jeho typická opisovačská chyba, kterých jinak eviduji asi dvě desítky. (A je tedy nejen v BKOZ, ale i v Otázkách.) Než jsem se tohoto zevšeobecnění dopustil, měl jsem v ruce velké množství originálů a hledal jsem důvod proč. Nezapomeňte, že se písemnou pozůstalostí pražské skupiny zabývám někdy od roku 2005 (a mám tedy určitý náskok) a písemnostmi opavskými (díky přízni přátel) už také nějakých pět let.

Podle důkladnosti přípravy se tedy liší i naše závěry.
Já jsem na základě této periodicky se opakující chyby došel k závěru, že podklady k BKOZ opisoval pro pana Bardona jeho žák Josef Drábek, a to ještě předtím, než je od autora dostala Otilka Votavová. Což je skutečnost dosud historii neznámá.
A vy jste na základě toho samého došli k závěru, že se Hippokratés a po něm desítky mistrů hermetismu mýlí. :-) Jste odvážnější než já!
Naposledy upravil(a) Arex dne 27 dub 2017, 12:25, celkem upraveno 2 x.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
Haldirus
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 44
Registrován: 05 led 2017, 13:15
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 16×
Obdrženo poděkování:

Re: TABULKA ŽIVLOVÝCH VLASTNOSTÍ

Příspěvekod Haldirus » 27 dub 2017, 11:37

Hmm.. koukám opět po letech na definice, dokonce projíždím i staré poznámky z psycha.. a zjišťuji, že jsem přijal informaci a neprověřil si ji více. Jinak řečeno, přijal jsem Bardonovo rozdělení jako dogma.

Pro vysvětlení:
Tohle je text z brány:
Melancholická povaha se ve své aktivitě projevuje: důvěřivostí, horoucností, chápavostí,
klidem, milosrdenstvím, oddaností, odpouštěním, poddajností, schopností meditační, skromností,
soucitem, úctou, vážností, vroucností, zahloubaností, zvnitřněním atd.
V negativitě: leností, lhostejností, nepoddajností, nesmělostí, netečností, sklíčeností atd.
Flegmatická povaha má po aktivní stránce tyto dobré vlastností: cílevědomost, dochvilnost,
důkladnost, důslednost, neomylnost, obezřetnost, odolnost, odpovědnost, opatrnost, pevnost,
rezervovanost, soustředěnost, spolehlivost, střízlivost, svědomitost, úctu, vážnost, věcnost,
vytrvalost atd.
Po negativní stránce jsou to: fádnost, ledabylost, lenivost, lhostejnost, málomluvnost,
nedochvilnost, nesvědomitost, plachost, pohrdlivost, těžkopádnost atd.

-Jenže podle definic, na které koukám to má být spíše naopak, (zaměnit flegmatika za melancholika). Pak mi to sedí i s učebnicemi a vším ostatním...

Čili děkuji Arexy za tvoji trpělivost i námi pomalejšími :)
Jedu pomalu ale jistě, jsem zvědavý a tak se rád dozvím zajímavé informace či jiné názory. Nesoutěžím s nikým a tak Vás prosím, mějte se mnou trpělivost.

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Re: TABULKA ŽIVLOVÝCH VLASTNOSTÍ

Příspěvekod Arex » 27 dub 2017, 11:40

Haldirus: Děkuji za motiv si to znovu projít a postavit si to, co používám, na pevné základy. To se vždy hodí. :-) A zároveň nerad přiznávám, že to tedy máte lepší, než jsem to měl já, protože já jsem si na podobné chyby musel přijít zpravidla sám a to ideálně ve chvíli, kdy jsem si o ně rozbil nos. :-)
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 680
Registrován: 19 zář 2009, 18:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 59×

Re: TABULKA ŽIVLOVÝCH VLASTNOSTÍ

Příspěvekod Anubis » 27 dub 2017, 13:19

Najděte jazyk své vlastní duše. Někdy bude bohatší než prameny, jindy zase strožejší. Snažte se neopisovat, je to neúcta k vlastní individualitě. Až přijdete s duší na společnou řeč, tak obdržíte nástroj odpuštění. Poté stačí negativní vlastnost napsat nebo vyslovit a bude Vám odebrána, či transformována, pokud je zdrojem Vaší energie.

Výsledkem by měla být bytost bez temperamentu, která vytváří inteligentní soulad mezi vnitřním a vnějším. Až vyvinete orgánové vědomí, tak se Vaše bytost bude chovat adekvátně situacím a použije ve správný čas správný element.

Uživatelský avatar
Helena
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 904
Registrován: 18 črc 2013, 14:10
pohlaví: Žena
Poděkoval(a): 257×
Obdrženo poděkování: 56×

Re: TABULKA ŽIVLOVÝCH VLASTNOSTÍ

Příspěvekod Helena » 27 dub 2017, 22:30

Ad Arex: taky mi to. puvodne prislo logicke naopak, ale kdyz si predstavim tezkou, kalnou, nehybnou vodu, je to jasne flegmatik. Co takove more? I kdyz je divoke, je v nem vnitrni klid a sila - ne slabost melancholika.
Melancholika a zemi si umim predstavit hure. Je v nehybne hline smutek melancholika? Jsou jeho myslenky tezke jako zeme?
Tiše sedím, nic nedělám, jaro přichází a tráva sama roste.

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Re: TABULKA ŽIVLOVÝCH VLASTNOSTÍ

Příspěvekod Arex » 28 dub 2017, 08:18

Helena: Individuální pochopení je vždy na jednotlivcích. Možná by tu ale stálo za to připomenout staročeské (středověké) názvy jednotlivých povah:

Sangvinik (pravokrevný) převládá krev a živel vzduch,
Cholerik (pěnohorký) převládá žluč a živel oheň,
Flegmatik (vodokrevný) převládá hlen a živel voda,
Melancholik (kalostudný) převládádá černá žluč a živel země.

Tady člověk vidí, že kdyby se středověká pojmenování používala i dnes, asi bychom těžko tvrdili, že člověka vodokrevného ovládá země :-)

Všichni: Ale to není konec naší práce na druhém stupni, protože každý z nás musí přijít na to, co všechno se skrývá pod trochu složitějšími jmény "hlen" a "černá žluč". Co doopravdy znamenají? (A nevěřte tomu, že černá žluč je sražená krev v mrtvém těle.)

Nebo když někdo trpí lymfatickými otoky, jaký je to živel? MYSLETE (taky to zkouším...).

A ještě zdroje středověkého názvosloví:
Hvězdářství krále Jana (2004),
Mistr Křišťan z Prachatic: Lékařské knížky Mistra Křišťana z Prachatic (1975).
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
Helena
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 904
Registrován: 18 črc 2013, 14:10
pohlaví: Žena
Poděkoval(a): 257×
Obdrženo poděkování: 56×

Re: TABULKA ŽIVLOVÝCH VLASTNOSTÍ

Příspěvekod Helena » 30 dub 2017, 15:36

Arex: hledala jsem, ale vysvětlení, co to je, jsem nenašla (kromě té sražené krve mrtvého). :-(
Česky nula a anglicky píší, že nadbytek černé žluči způsobuje deprese. Ale co to je nepíší.

Dá se z toho vyvodit, že deprese je způsobená nadbytkem živlu země?
Tiše sedím, nic nedělám, jaro přichází a tráva sama roste.

Uživatelský avatar
profesorikebara
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 41
Registrován: 03 pro 2015, 14:38
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 79×
Obdrženo poděkování: 17×

Re: TABULKA ŽIVLOVÝCH VLASTNOSTÍ

Příspěvekod profesorikebara » 05 kvě 2017, 13:04

Arexi prosím co je kniha zasvěcení I ?
Jsi pánem slov, která jsi nepronesl, ale otrokem těch, která ti unikla.

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Re: TABULKA ŽIVLOVÝCH VLASTNOSTÍ

Příspěvekod Arex » 05 kvě 2017, 13:44

Profesorikebara: Něco, co je soukromé a o čem nerozhoduji. :-) Pro bližší informace viz Pomůcka k introspekci, heslo Profanace, s. 522.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
team72
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 92
Registrován: 13 led 2010, 21:54
pohlaví:
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 17×

Re: TABULKA ŽIVLOVÝCH VLASTNOSTÍ

Příspěvekod team72 » 07 črc 2021, 08:16

vlastnosti.pdf publikovane 23.cer.2012
je neprosto zle. Neviem odkiaľ to je, ale sú tam hrubé chyby.


Zpět na “Astrální úroveň - 2. stupeň”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů