Tabulka analogií živlů str. 35

Uživatelský avatar
profesorikebara
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 41
Registrován: 03 pro 2015, 14:38
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 79×
Obdrženo poděkování: 17×

Tabulka analogií živlů str. 35

Příspěvekod profesorikebara » 21 pro 2018, 10:20

Trochu mě tu zaskočilo přiřazení Slunce živlu země a Saturnu ke vzduchu. To bude nejspíš nějaká chybka.
V kapitole II Čtyřpólový magnet (str. 65) už je to správně.
Jsi pánem slov, která jsi nepronesl, ale otrokem těch, která ti unikla.

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Re: Tabulka analogií živlů str. 35

Příspěvekod Arex » 21 pro 2018, 22:46

Profesorikebara:

Byl bych opatrný to posuzovat tak jednoznačně a vůbec bych byl opatrný to posuzovat oba údaje jako chybu. U Bardonových drobných prací (jakož i u drobných prací všech autorů) nemáš nikdy jistotu, že v různých pracích musí být stejné pojetí. Je prostě otázka, co autor sleduje tou kterou prací.

analogie-originál.jpg

Ukázka z originálu


U toho Čtyřpólového magnetu se evidentně jedná o živly, tedy o čtyř (resp. pětidílné) dělení, zatímco u Zápisků z přednášek máš devítidílné dělení, takže analogie nemohou být totožné. Když rozdělíš koláč jednou na čtyři/pět a jednou na devět částí, nemůžeme dostat stejné dílky.

To, že texty nejsou vzájemně prostupné do té míry, jak očekáváš, je např. srovnání Tabulky analogií živlů ze s. 35 s Tabulkou analogií planet na s. 30. Např. na straně 30 máš jako analogii zraku Slunce, na straně 35 máš jako analogii zraku Mars. Je to kvůli tomu chyba? Nejspíš ne.

Já bych tu docela připomněl, co říkal Mek na křtu knihy: u knih Františka Bardona, které dosud vyšly, stačí cvičit a výsledky se dostaví. U Zasvěcovacích textů máš výsledky rovnou, ale nevíš, jak se k nim došlo. Proto jsou tak náročné.

Jestli mohu připojit vlastní názor, já bych viděl u té tabulky na s. 35 řešení v tom, kam je tato tabulka prakticky zaměřena. Je konstruována podle devíti tatev - tatvy tedy tvoří primární vztažnou soustavu a osnovu tabulky. Proto bych se snažil zajímat o to, jak jsou tyto tatvy seřazeny.

Jsou seřazeny, jak za sebou jdou v přírodě, tj. od adi přes ákášu až po prithiví, tedy od nejjemnější sílu až po živel země? Opakují tedy proces stvoření? Nahlédněme na pořadí planet. Ne.

Jsou seřazeny opačně, tedy od síly nejhrubší, od země, až po sílu nejjemnější (adi ákáša), takže vedou ke spasení? Nahlédněme na pořadí planet. Ne.

Zato jsou seřazeny speciálním způsobem, který vede praktika od živlové síly země (prithiví) k planetární síle Jupitera, která je analogií nejvyšší tatvy (adi ákáša). Je to tedy cesta od živlu země k Jupiteru. A tu bychom si měli připomenout, že František Bardon a jeho žáci přiřazovali Jupiteru kvalitu či ctnost, kterou nazývali MOUDROST. (např. Drábek: Magický deník, s. 47). A i v téže tabulce na s. 35 František Bardon přiřazuje v řádku "Univerzální vlastnosti" výchozímu Slunci jako atribut moudrost, stejně jako cílovému Jupiteru. Takže analogie uvedené v této tabulce vedou k Moudrosti, např. ke Zlaté knize Moudrosti... jako jedinečné soustavě Františka Bardona...

Proto takovéto věci nemohu v knize "opravit", to bych napřed musel vědět, kam autor míří. A tady zřejmě míří jinam, než se domníváš. Je to tabulka platná na evoluční cestě (např. ztotožňuje s živlem vzduchu také osudovou sílu, karmu, která se v jógické praxi skutečně projevuje jako "zbytky skutků", fyzická reprezentace dobrých a zlých činů, které zůstávají v krkavici v podobě částic (bublinek) vzduchu ("pramínku kouře" Kšuriká-upanišady 8), které mohou nepřipraveného praktika zdravotně poškodit, podle indických pramenů údajně i zabít...

Tabulka je tedy sestavena tak, aby se v každé dvouhodině tatvického cyklu střídalo devět kosmických sil, tatev, nebo jestli-chceš, můžeme říct po západním způsobu kosmologických idejí, které nás neustále vedou odzdola nahoru evoluční cestou od moudrosti k veliké Moudrosti. Tabulka začíná Sluncem, protože první tatva nového cyklu začíná kmitat s východem slunce...

Sekundárně navíc u tabulky ze s. 35 vidím, že nemohu prostě prohodit Slunce a Saturn, protože např. u analogií barev je zelená tajnou barvou Saturna (je to nauka řádu Fraternitas Saturni), zatímco kdybych prohodil Saturna se Sluncem, pak oranžovou nemohu Saturnu nijak smysluplně připsat.

Sám se ty texty snažím spíš pochopit než opravit.

"Základem nesmrtelnosti je tedy budování magické individuality. Proto musíš mít co největší rovnováhu, naučit se co nejvíce moudrosti (moudrost, tedy poznání, si bereš s sebou!), vybudovat si co nejlépe svůj chrám [Šalamounův]." František Bardon: Zasvěcovací texty, s. 32.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
Eugen
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 72
Registrován: 27 úno 2018, 15:15
pohlaví: Muž
Národnost: SK
Poděkoval(a): 679×
Obdrženo poděkování: 34×

Re: Tabulka analogií živlů str. 35

Příspěvekod Eugen » 22 pro 2018, 08:34

Citace:

Já bych tu docela připomněl, co říkal Mek na křtu knihy: u knih Františka Bardona, které dosud vyšly, [b]stačí cvičit a výsledky se dostaví.

U [i]Zasvěcovacích textů máš výsledky rovnou, ale nevíš, jak se k nim došlo. Proto jsou tak náročné.
"Základem nesmrtelnosti je tedy budování magické individuality. Proto musíš mít co největší rovnováhu, naučit se co nejvíce moudrosti (moudrost, tedy poznání, si bereš s sebou!), vybudovat si co nejlépe svůj chrám [Šalamounův]." [/i][/b]

Arexi,

vrelé díky za tyto slova. Já se přikláním taky k tomu co říkal Mek....je dobré samozřejme spracovat text i teoreticky, tedy intelektuálně... avšak to se co věčšinou jeví jako nějaká nesrovnalost, spíše poukazuje na určitou kvalitu, kterou prostě třeba praxí spřítomnit ve svém vědomi.. Praxe se mi jeví jako ta pravá korekce... k tymto uvahám...

E.
:akasha :ohen: :voda:

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Re: Tabulka analogií živlů str. 35

Příspěvekod Arex » 22 pro 2018, 11:42

WTBS: On má Profesorikebara určitě pravdu v tom, že v těch nově vydaných textech je větší riziko výskytu různých chyb. Jednak proto, že jsou to texty, kterým autor nestihl věnovat tolik pozornosti jako třeba Bráně, jednak proto, že se často jedná o starší autorovy práce, a konečně i proto, že vycházejí poprvé a tak v nich může něco zůstat nedoopraveno. Sám vím, že v podkladech byly chyby, což vidí každý, kdo v knize mrkne i do poznámek pod čarou.
Na druhou stranu se pevně držím pravidla "co nevím jistě, neopravuji", protože autor ví o textu více než ten, kdo ho po něm čte. A ty drobné práce nás najednou pouštějí do autorova soukromého světa, kde je připuštěno nejen cvičení, ale i studium.
Já jsem si vždycky říkal, na co pan Bardon potřeboval čas, když měl domluveno s některými svými žáky, aby za něj třeba vykonali nějakou polní práci. A když jsem ty texty přečetl, nemohu si pomoci, potřeboval ten čas také na studium. Pořád sháněl nějaké zahraniční knihy, které chtěl poměřit se svým věděním. U těch vnitřních textů pak nacházíme spoustu odkazů, které nemohly vzniknout nijak jinak, než že pan Bardon spoustu jiných textů dopodrobna studoval. Proto je jejich pozadí a jejich pojmy mnohem složitější, než třeba u Brány. Autor myslí jedním slovem různé věci a to je pak složité.
Na druhou stranu nám to dává možnost myslet. Nebojme se toho. :-)
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
Eugen
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 72
Registrován: 27 úno 2018, 15:15
pohlaví: Muž
Národnost: SK
Poděkoval(a): 679×
Obdrženo poděkování: 34×

Re: Tabulka analogií živlů str. 35

Příspěvekod Eugen » 22 pro 2018, 14:53

Arexi,
děkuji za informace ono co se tyce zběru dat resp. ediční činnosti... tak tady jak se říká nejsem pochopitelně v obraze. Chtěl jsem jen poukázat na tu věc že mnohé se odkryje praxí. Ostatně sám si na to odkazoval.... všichni víme že tá chybovost...se dá najít i v bráně. tady na fóru je to známá věc..což v minulosti potvrdil i p. Dr. Lumír Bardon.

Ať se daří.
E
:akasha :ohen: :voda:

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Re: Tabulka analogií živlů str. 35

Příspěvekod Arex » 22 pro 2018, 14:56

W.B.T.S. Naprosto souhlasím s tím, co píšeš, praxe je jediné zrcadlo, ve kterém uvidíme pravdu.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
Adam
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 705
Registrován: 07 čer 2010, 02:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 481×
Obdrženo poděkování: 357×

základní božský přívlastek

Příspěvekod Adam » 25 pro 2018, 15:01

Lukáši, moc děkuji za Tvůj pohled a podrobnou odpověď...

K případným překlepům apod. - u kapitoly Čtyřpólový magnet (str. 63 a dál) v prvním řádku tabulky jsou uváděny základní božské přívlastky a u vody a země je společně uvedeno Univerzální vědomí + všudypřítomnost :voda: / nesmrtelnost :zivel-zeme: s pozn. pod čarou, že původně byla psána všudypřítomnost :zivel-zeme: Tak jsem se chtěl zeptat, jestli tam nezůstalo omylem zdvojené to univerzální vědomí? Čekal bych u vody spíš Univerzální lásku nebo tak něco.

Zdraví, A.
Nejsem ani duše, ani tělo, nesmrtelný duch-JÁ jsem,
jsem pouhý svědek tohoto bytí... :akasha

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Re: Tabulka analogií živlů str. 35

Příspěvekod Arex » 25 pro 2018, 17:16

Adam: Ale to je vynikající postřeh, řekl bych, že máš pravdu. V knize by mělo být (a v příštím vydání také bude, prosím opravte si to):

Na straně 68 má být jako základní božský přívlastek "Univerzální láska a všudypřítomnost".
Na straně 71 má být jako základní božský přívlastek "Univerzální vědomí (vědomé Jáství) a nesmrtelnost (život věčný)"

Souhlasí to i se Zlatou knihou Moudrosti:
Božské přívlastky (Zlatá kniha Moudrosti).jpg
Naposledy upravil(a) Arex dne 25 pro 2018, 21:44, celkem upraveno 1 x.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
Eugen
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 72
Registrován: 27 úno 2018, 15:15
pohlaví: Muž
Národnost: SK
Poděkoval(a): 679×
Obdrženo poděkování: 34×

Re: Tabulka analogií živlů str. 35

Příspěvekod Eugen » 25 pro 2018, 17:42

Arex píše:Adam: Ale to je vynikající postřeh, řekl bych, že máš pravdu. V knize by mělo být (a v příštím vydání také bude, prosím opravte si to):

Na straně 68 má být jako základní božský přívlastek "Univerzální láska a všudypřítomnost".
Na straně 71 má být jako základní božský přívlastek "Univerzální vědomí (vědomé Jáství) a nesmrtelnost (život věčný)"

Souhlasí to i se Zlatou knihou Modrosti:
Božské přívlastky (Zlatá kniha Moudrosti).jpg


adame, arexi děkujeme.
:akasha :ohen: :voda:

Uživatelský avatar
Asiru
trochu se tu rozkoukávám
trochu se tu rozkoukávám
Příspěvky: 2
Registrován: 09 úno 2019, 07:01
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Facebook: zdenekasirudejcmar
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování:
Kontaktovat uživatele:

Re: Tabulka analogií živlů str. 35

Příspěvekod Asiru » 12 úno 2019, 21:48

Zdravím,
Taky se zeptám ohledně překlepu na straně 71 a 153 autoři pod čarou napsali: V předloze jsou na tomto místě zaměněny analogie živlů voda a země, což opravujeme.
A v knize je voda jako flegmatická a země jako melancholická povaha. To je vtip nebo mi něco uniká?
:lev:

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Re: Tabulka analogií živlů str. 35

Příspěvekod Arex » 12 úno 2019, 22:06

„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
Asiru
trochu se tu rozkoukávám
trochu se tu rozkoukávám
Příspěvky: 2
Registrován: 09 úno 2019, 07:01
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Facebook: zdenekasirudejcmar
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování:
Kontaktovat uživatele:

Re: Tabulka analogií živlů str. 35

Příspěvekod Asiru » 12 úno 2019, 23:24

Arexi, děkuji.
Budu muset ještě hodně rozjímat o tomto, neboť to zatím nedokážu vstřebat.
:lev:

Uživatelský avatar
Tomáš
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 540
Registrován: 06 říj 2012, 11:08
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 90×
Obdrženo poděkování: 43×

Re: Tabulka analogií živlů str. 35

Příspěvekod Tomáš » 13 úno 2019, 19:33

Asiru píše:Arexi, děkuji.
Budu muset ještě hodně rozjímat o tomto, neboť to zatím nedokážu vstřebat.


Koukni se na popis na wiki k jednotlivým povahám. https://cs.wikipedia.org/wiki/Melancholik a https://cs.wikipedia.org/wiki/Flegmatik .

Taky si všimni v prvním odstavci zmínky o neurovědě. :) Je to celkem zajímavé a myslím, že ti to může pomoci.

Ať se daří
TKo
Hospodin je tvůj ochránce, Hospodin je ti stínem po pravici.

Uživatelský avatar
Keanu
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 26
Registrován: 10 říj 2022, 17:03
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 91×
Obdrženo poděkování:

Re: Tabulka analogií živlů str. 35

Příspěvekod Keanu » 20 lis 2022, 02:59

Asiru píše:Zdravím,
Taky se zeptám ohledně překlepu na straně 71 a 153 autoři pod čarou napsali: V předloze jsou na tomto místě zaměněny analogie živlů voda a země, což opravujeme.
A v knize je voda jako flegmatická a země jako melancholická povaha. To je vtip nebo mi něco uniká?


Omlouvám se pokud nejsem relevantní, ale přijde mi, že by s tímto mohlo souviset níže uvedené video v čase od cca 18:00, resp. cca 18:42:

https://m.youtube.com/watch?v=M8pmEcouNr0&t=114s


Zpět na “Zasvěcovací texty (kniha)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů