Spagyrie

Zde můžete přispívat svými zajímavostmi ze světa a práce F. Bardona

Moderátoři: uživatel1, Arex

Uživatelský avatar
Arborius
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 36
Registrován: 11 srp 2013, 19:59
pohlaví:
Poděkoval(a): 74×
Obdrženo poděkování: 117×

Re: Spagyrie

Příspěvekod Arborius » 23 říj 2018, 08:53

Inspirace a moudrosti je všude dost..))

Kdo je vlastně stár?


Modlitba ve stáří - Sv. František Saleský

Pane, ty víš lépe než já, že den ode dne stárnu a jednoho dne budu starý.

Chraň mne před domněnkou, že musím při každé příležitosti a ke každému tématu něco říci.

Zbav mne velké náruživosti chtít dávat do pořádku záležitosti druhých.

Nauč mě, abych byl uvážlivý a ochotný pomáhat, ale abych přitom nešťoural a neporučníkoval.

Zdá se mi, že je škoda z přemíry moudrosti nerozdávat – ale ty, Pane, víš, že bych si rád udržel pár svých přátel.

Nauč mne, abych dovedl mlčky snášet své nemoci a obtíže. Přibývá jich a chuť hovořit o nich roste rok od roku.

Netroufám si prosit, abys mi dal dar s radostí poslouchat druhé, když líčí své nemoci, ale nauč mě trpělivě je snášet.

Také se neodvažuji prosit o lepší paměť – ale jen o trochu větší skromnost a menší jistotu, když se má paměť neshoduje s jejich pamětí.

Nauč mě té obdivuhodné moudrosti umět se mýlit.

Drž mě, abych byl, jak jen možno, laskavý. Starý morous je korunní dílo ďáblovo.

Nauč mě u jiných odhalovat nečekané schopnosti a dej mi krásný dar, abych se také o nich dovedl zmínit.

Mám vrásky a šedivé vlasy. Nechci si stěžovat, ale tobě, Pane, to říkám – bojím se stáří. Je mi tak, jako bych se musel rozloučit, nemohu zastavit čas. Pociťuji, jak den ze dne ztrácím sílu a přicházím o bývalou krásu.

Byl jsem pyšný na to, že se stále ještě mohu měřit s mladými. Teď cítím a uznávám, že již toho nejsem schopen. Byl bych směšný, kdybych se o to pokoušel.

Ale ty, Pane, říkáš: „Kdo věří ve mne, tomu narostou křídla jako orlovi.“

Dračí Vejce.jpg
Dračí vejce a Paracelsův elixír...


Dej mému srdci sílu, abych život přijal tak, jak jej ty řídíš.

Ne mrzoutsky, ne lítostivě se skleslou náladou, ne jako odcházející, ale jako vděčný a připravený ke všemu, k čemu mě ty ještě povoláš.

A k tomu mi dej všechnu sílu srdce.

Amen.

Uživatelský avatar
AŠMüBafoBArdGoteZchA
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 54
Registrován: 11 led 2016, 06:59
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 139×
Obdrženo poděkování:

Re: Spagyrie

Příspěvekod AŠMüBafoBArdGoteZchA » 11 lis 2018, 22:59

Kuato píše:clovek by ani nerekl, ze ony ty zivlove bytustky pri ledasjake praci kolem nas posedavaji, koukaji a clovek, kdyby byl dost pozorny a nevsiml si toho az treba na dva roky stare fotce, by je mohl poskrabat pomalu za uchem :o). foto porizeno 7/2016 na kurzu kovni alchymie u nas doma, kdyz jsme s klukama od martinistu zkouseli udelat antimonoveho regula. na rozdil od toho, co psal Lasenic, byl tady jediny filtr smrad z dreveneho uhli. a kdyz o tom tak uvazuju, jestli to nebyl On, kdo mi znicil tu picku. roura praskla ten den a na fotce uz je prasknuta, takze to muselo byt kratce pred tim.

To mi pripomína bytôstky z lesa, z anime filmu ,,Princezná Mononoke". Na obrázku je tiež Pán lesa z daného filmu. Ono život v prírode bol zrejme perfektná ,,laboratoř". Niekedy sa mi zrejme vracajú citové predstavy z nejakého predchádzajúceho žitia.
Přílohy
74f9a654af95359f559d60c2d331b38b.jpg

Jurka
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 70
Registrován: 18 pro 2018, 21:31
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 22×
Obdrženo poděkování: 24×

Re: Spagyrie

Příspěvekod Jurka » 17 úno 2019, 12:41

Ahoj,
jelikož jsem úplný začátečník, byliny jsem zatím jen sbíral a sušil, bez jakýchkoliv spojitostí.
Mohl by mi někdo nastínit kdy byliny sbírat ?
Myslím tím správný čas dle astrologie.
Dočetl jsem se také, že dokonce ne každý rok je vhodný pro všechny byliny.
Nebo alespoň doporučit nějakou literaturu.
Díky

Uživatelský avatar
Tomorex
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 70
Registrován: 18 lis 2014, 10:50
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 103×
Obdrženo poděkování: 52×

Re: Spagyrie

Příspěvekod Tomorex » 17 úno 2019, 18:24

Ahoj,
doporučuji si přečíst články, které jsou ke stažení v tomto vlákně viewtopic.php?f=4&t=1614

Ať se daří :)

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Re: Spagyrie

Příspěvekod Arex » 17 úno 2019, 22:19

Jurka: Na začátku hledej jednoduché postupy, které Ti umožní něco praktického vyrobit.
Jestli chceš při sběru bylin použít astrologii, jdi na to jednoduše. Sbírej, když Luna dorůstá,
jestli si chceš vybrat, tak 13. lunární den ráno, před oschnutím rosy. Teď příroda stejně spí, tak si na to budeš muset ještě počkat.

Signatury atd., to všechno řeš, až budeš umět něco vyrobit. Vynálezce automobilu také jako první nepostavil Lamborghini, ale něco mnohem jednoduššího.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Jurka
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 70
Registrován: 18 pro 2018, 21:31
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 22×
Obdrženo poděkování: 24×

Re: Spagyrie

Příspěvekod Jurka » 23 úno 2019, 14:27

Ahoj moc díky za rady, ještě dvě otázky .
Pokud děláte tinktury co používáte za alkohol ( co by jste doporučili ).
Kam tinturu ukládáte ( ve vlákně jsem viděl sklenice za oknem na slunci ), ale většinou se všude píše že by měly být v temnu ( dle pocitu bych je dal také na slunce ).
Díky

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Re: Spagyrie

Příspěvekod Arex » 24 úno 2019, 09:38

Jurka:

Alkohol musí být vinný (pálenka z vína, tzv. vínovice).

Naloženou rostlinu v dobře uzavřené sklenici můžeš dát na slunce (trochu to urychluje zrání tinktury), ale můžeš ji dát i do temna. Uzraje obojí. Aby tinktura byla úplně zralá, měl bys v ní bylinu nechat macerovat 72 dnů (nebo o trochu více). Hotové tinktury skladuj tak, aby na ně nepadalo přímé sluneční světlo.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Jurka
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 70
Registrován: 18 pro 2018, 21:31
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 22×
Obdrženo poděkování: 24×

Re: Spagyrie

Příspěvekod Jurka » 24 úno 2019, 19:25

Arex:
pálenka z vína:
páleno přímo z vinného kvasu ( z hroznů ) , nebo páleno z vína tekutiny ?
Promiň že se tak ptám ale jistota je jistota.
Díky

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Re: Spagyrie

Příspěvekod Arex » 24 úno 2019, 21:12

Jurka: Jde použít obojí. Seženeš ji u pěstitelů, stačí se poptat známých z Moravy.
Jo, kde by byla česká spagyrie, kdyby nebylo Moravy...
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
Kuato
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 293
Registrován: 13 srp 2014, 12:55
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 219×
Obdrženo poděkování: 838×

Re: Spagyrie

Příspěvekod Kuato » 25 úno 2019, 18:06

Arex píše:Jurka: Jde použít obojí. Seženeš ji u pěstitelů, stačí se poptat známých z Moravy.
Jo, kde by byla česká spagyrie, kdyby nebylo Moravy...


jo, ale kdyz jsem shanel vinny kamen pred lety, tak jsem nakonec skoncil u rakusaku :o). tehdy jsem si preventivne tartaru nahamtil tolik, ze mi ho urcite strci pytel do truhly pod hlavu, az natahnu brka :o).

Uživatelský avatar
Kuato
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 293
Registrován: 13 srp 2014, 12:55
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 219×
Obdrženo poděkování: 838×

Re: Spagyrie

Příspěvekod Kuato » 25 úno 2019, 18:10

Arex píše:Jurka:

Alkohol musí být vinný (pálenka z vína, tzv. vínovice).

Naloženou rostlinu v dobře uzavřené sklenici můžeš dát na slunce (trochu to urychluje zrání tinktury), ale můžeš ji dát i do temna. Uzraje obojí. Aby tinktura byla úplně zralá, měl bys v ní bylinu nechat macerovat 72 dnů (nebo o trochu více). Hotové tinktury skladuj tak, aby na ně nepadalo přímé sluneční světlo.


hehe, pulku svych esenci jsem v zacatku delal ve slivovici, protoze jsem nemel vinovici a tez to slo. sice jak stari rikaji - vinna reva je kralovnou mezi rostlinama, ale kdyz neni a mam na vyber volbu mezi "neudelat vubec" nebo "udelat improvizaci" ja hlasam pro improvizaci :o).

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Re: Spagyrie

Příspěvekod Arex » 25 úno 2019, 18:48

Kuato: moje zkušenost je taková, že esence ve slivovice apod. do tří let “umřou”. Tedy esence vyrobíš, ale koncentrovaná “životní síla” - já bych raději řekl astrální světlo z ní uniká, až se po dvou-třech letech začne znovu chovat jako tinktura. A to je velká škoda.

Líh je prostě nádoba, do které chytáme světlo. A slivovice je nádoba nedostatečná, která světlo neudrží, aby stále zářilo.

Je to jako nalít patnáctiletý koňak do neglazovaného kalíšku. Když ho vypiješ hned, nevadí to, když ho v něm necháš den, proteče, vypaří se a zmizí.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
Kuato
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 293
Registrován: 13 srp 2014, 12:55
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 219×
Obdrženo poděkování: 838×

Re: Spagyrie

Příspěvekod Kuato » 26 úno 2019, 10:27

Arex píše:Kuato: moje zkušenost je taková, že esence ve slivovice apod. do tří let “umřou”. Tedy esence vyrobíš, ale koncentrovaná “životní síla” - já bych raději řekl astrální světlo z ní uniká, až se po dvou-třech letech začne znovu chovat jako tinktura. A to je velká škoda.

Líh je prostě nádoba, do které chytáme světlo. A slivovice je nádoba nedostatečná, která světlo neudrží, aby stále zářilo.

Je to jako nalít patnáctiletý koňak do neglazovaného kalíšku. Když ho vypiješ hned, nevadí to, když ho v něm necháš den, proteče, vypaří se a zmizí.


hm, to je zajímavé, co píšeš. já se ale bojím, že sám nejsem dost citlivý, abych byl schopen to objektivně vyhodnotit. občas jsem viděl opačný proces - čerstvě vyrobená esence na první pohled nic moc, po roce dvou v almaře se rozzářila. ale neumím tak z hlavy říct co to bylo za esenci, jestli byla lihovou cestou nebo kvasnou, pokud lihovou, zda vínovice nebo něco jiného. možná kdybych pohrabal ve starých poznámkách, třeba nějakou takovou najdu, která bude ve slivovici.. jenže ono to vnímání životní síly je též imho subjektivní, prostě za sebe ruku do ohně nedám, že to vnímám dobře.

obecně by bylo zajímavé, že je vínový líh natolik vyjímečný, že dokáže podržet nějakou kvalitu zásadně delší dobu než jiné líhy. chemicky to bude plus mínus jedno brdo. ve švestkách bude víc aromatických složek. plus švestky se aspoň dělají pořádně, vínovice se kolikrát šidí, protože se nechávají překvasit jen vylisované šlupky s cukrem. to destilace slitků a kalů ze dna je ještě kvalita :o/.. sám sice používám hromadu let už jen zásadně vínovici, ale švestky furt vnímám jako jeden z nejhodnotnějších alkoholů, potenciálně použitelný, kdyby nebylo zbytí.

já vždycky nějak vnímal, že právě to uchování síly v preparátu je práce soli. i si ještě trochu pamatuju, že jsem kdysi evokoval bardonovského gnóma Iduraha a ten měl spoustu mouder ve věci fixace kvalit na soli a důležitost krystalizací... jenže ono pochopení okultní problematiky může být víc vnější (člověk zná hůř nebo líp teorii) nebo vnitřní (přímo cítíš, jak ty kvality/energie tečou, vnímáš, jak to máš udělat, aby byl výsledek nějaký). k tomu druhému je mnohem těžší se dobrat :o). prostě já tohle nějak zvlášť nerozvíjel.

prostě by bylo skvělé, kdybychom mohli (naše generace) udělat experimentální ověření výsledků výroby těch běžných věcí (tinktury, esence, q.e...) různýma cestama, plus aby to udělalo víc lidí a někdo senzitivní neangažovaný (ideálně třeba dva takoví) by to pak ohodnotili, abychom se dobrali aspoň trochu k objektivnímu hodnocení. pak bychom mohli předat něco další generaci. v tuhle chvíli může hodnocení zkreslovat řada věcí - od mimořádného vystižení podmínek (preparát vylepší), přes chybu ve výrobě (co já vím - spagyrik zhřeší a nějak to znehodnotí věc, co zrovna dělá), subjektivní dispozice pro nějakou praxi, kdy ti bude fungovat i to, co by jinak nefungovalo...

nebylo by špatné třeba to, kdybychom se domluvili nás pár, kteří laborujem, na nějakém božstvu, andělovi, který má tohle (spagyrii v západní tradici) v popisu práce a zkusili dát dohromady jednoduchý ritus a vždy u zahájení práce ho zavolali, aby to posvětil. za chvilku by byl na světě egregor, který by jednak na určité úrovni sjednotil naše individuální práce, dál by napomáhal i rozvíjet naše znalosti a rozhodně by vylepšoval ty preparáty. něco jako slouží v ayurvedě božstvo Dhanvantari. ono určitě když vaříme, tak si tam nepravidelně každý z nás tu a tam něco vybere, ale stálo by za úvahu, jestli to nesjednotit. osobně se sejdem v dostatečně sestavě za půl roku, tak to můžem do té doby nechat uležet, promyslet.. :o). třeba i není náhodou, že to tady zaznělo na bardonovském fóru, i když s vyjímkou Saily žádný bardonovec není jedovarník. co si budem povídat, náš přechůdce - praktický spagyrik byl o půl století před námi právě FB. možná by se to dalo navázat na něco po něm. ale to je jen tak vystřelení od pasu. jestli někoho něco napadne, tak ať to napíše. jsme na diskuzáku :o).

Uživatelský avatar
Arborius
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 36
Registrován: 11 srp 2013, 19:59
pohlaví:
Poděkoval(a): 74×
Obdrženo poděkování: 117×

Re: Spagyrie

Příspěvekod Arborius » 27 úno 2019, 13:47

Jurka, Kuato : Hlásím se také k inprovizaci a intuici, o níž léta říkám, že je to nejlepší hermetik ))

A rád bych kolegy podpořil.

Volba a znalost kvalitní první materie (Alkohol - :merkur: Merkur) je důležitá. Neboť výrazně podpoří či nepodpoří tvůrcův (Alchymistův, hermetikův či magikův) záměr.

Ale mělo by se také říci, že pokud není k dispozici to nejlepší naše tělo :slunce: našeho Merkura z Vína. Tj. Vínovice.

Lze použít s velmi dobrými úspěchy žito, ječmen či pšenici. Tj. Pálenku z žita, pšenice. Právě tento druh obilovin pokládal Rosenkrucián Robert Fludd za rostlinné zlato :slunce: . A nebo pálený alkohol ze cukrové třtiny, rum a pod.

Ale kde v našich podmínkách pěstovat třtinu? ))

A dobrý rum je lépe vypít s přáteli...

Například, výroba tinktur či esencí z vodky, která se vyrábí z brambor či červené řepy aj. Je z mé zkušenosti ztráta času a peněz. Ani na výrobu fludického kondenzátoru není vodka moc dobrá )).

Ale možná, že je to jen o umění..)) a mě tohle nefunguje ...Hermes ví...

Ale to nejdůležitější dle Arboria: :oko:

Je záměr (Cíl), tj. myšlenka či idea proč a co děláme.... ( vědomě se pokoušíme spolupracovat s ideálem Božstvím).

Tj. Proč a co dělám...a poznat kam jsem došel..a co našel))

(Vyrábím tinkturu na léčení ledvin, či něčeho jiného ?! )) A opravdu pak ty ledviny léčí? Nebo se stala někde v procesu přípravy či postupu chyba, nebo ne? )

Pokud je v nás jiskra Boží milosti a svoji prací ať už se slivovicí či vínovicí, je výsledek vždy "náš" a Božský! A nezmizí ani po letech. Neboť je to náš záměr (Božství samotné).

Proto je i alchymie, hermetismus či spagyrie umění.

"Ideály krásy a umění, budtéž ti nejvyššími vzory." říká Lasenic.

Jeden fracouzský mistr řekl; "Bůh je v nás, jsme to my, kteří nejsme v něm".

A vtipně dodává.. "Bděte a modlete se - Nebe (náš :merkur: Merkur, :sira: Síra, :sul: Sůl) může udělat cokoliv.!

Uživatelský avatar
Kuato
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 293
Registrován: 13 srp 2014, 12:55
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 219×
Obdrženo poděkování: 838×

Re: Spagyrie

Příspěvekod Kuato » 27 úno 2019, 14:26

Arborius: k tomu rumu, jako bych četl - alchymista bez pořádného červeného frňáku není alchymista :o)). a frňáky nám rostou požehnaně (člověk má strach dát děcku hubičku, aby mu nevypíchl oko), ale poslední fáze díla - zrudnutí materie, to nás ještě čeká :o).

btw, možná Tě pobaví - před hodinou jsem mluvil telefonicky s Arexem a rozebírali jsme různé druhy pálenek a u vínovice jsem měl najednou vizi napůl rozmazaného obrazu "do minulosti", na "boha", který cosi vařil a uzavřel při tom dohody/formuloval pravidla, které od té doby platí, i když se na ně už dávno zapomělo. takže možná má Arex v tomhle pravdu, i když to nedává na první pohled smysl. v každém případě letos udělám jednu dvě esence ze slivovice a za pár let uvidíme. když tak to budu lít nezvaným hostům za límec :o).


Zpět na “Zajímavosti”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů