Článek - změny v mozku při různých typech meditace

Absolutně volné téma

Moderátor: Cagliostro

Pravidla fóra
Zde nechávám prostor na všechna témata, která se nevlezou do výše uvedených kategorií. Mám zde jenom prosbu, pokud se rozhodnete pro založení nového příspěvku, prosím zkuste popřemýšlet jestli není vhodnější umístění již do hotových kategorií. Nechci zase vyvořit nepříjemný škatulkovací systém, jde mi pouze o to, aby se zde třeba neobjevovaly dotazy na cvičení brány z prvního stupně apod.
Uživatelský avatar
Helena
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 904
Registrován: 18 črc 2013, 14:10
pohlaví: Žena
Poděkoval(a): 257×
Obdrženo poděkování: 56×

Článek - změny v mozku při různých typech meditace

Příspěvekod Helena » 21 črc 2019, 17:09

Tiše sedím, nic nedělám, jaro přichází a tráva sama roste.

Uživatelský avatar
marvin
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2864
Registrován: 16 čer 2009, 10:52
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 553×
Obdrženo poděkování: 713×
Kontaktovat uživatele:

Re: Článek - změny v mozku při různých typech meditace

Příspěvekod marvin » 22 črc 2019, 07:13

napíšeš nám k tomu nějaký výklad nebo výtah :-)
Pravá mysl pojme všechny lži a klamy, aniž by byla zmatená.
Pravé srdce pojme jed nenávisti, aniž by došlo k újmě.

Uživatelský avatar
Helena
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 904
Registrován: 18 črc 2013, 14:10
pohlaví: Žena
Poděkoval(a): 257×
Obdrženo poděkování: 56×

Re: Článek - změny v mozku při různých typech meditace

Příspěvekod Helena » 22 črc 2019, 16:27

ok.... zítra
Tiše sedím, nic nedělám, jaro přichází a tráva sama roste.

Uživatelský avatar
led_darkshiner
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 44
Registrován: 28 pro 2018, 11:25
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 21×
Obdrženo poděkování: 45×
Kontaktovat uživatele:

Re: Článek - změny v mozku při různých typech meditace

Příspěvekod led_darkshiner » 25 črc 2019, 13:28

Jestliže by jsme byli schopni meditací ovlivnit chemickou cestou mozkové pochody, bylo by to zajímavé téma z hlediska léčby či psychických stavů. Jen mě napadá, jestli ten obrázek bude doopravdy důkazem anebo jen senzací, s výsledkem, že každý reaguje jinak na určité podněty. Z mého hlediska by to měla být pořád snaha jedince a né důkazů, snímku a přesvědčujících tvrzení. Každý z nás by měl vědět co dělá a čeho je schopen především. A to je plně v rozkolu v jednotnosti přicházející právě oním důkazem. Je to jakoby jste dostali horečku a jednotnost je v tomto případě "Aspirin", a váš rozum zhodnotí, že to chce čaj s citronem a vyspat se z toho. Jenže "Aspirin" vám bere zkušenost znát se, řeší problém za vás a vámi nalezený způsob. Tímto jednotnost od "Aspirinu", meditace a dalších věcí nám bere obrovské bohatství..., znát se. A to je otázka pro každého z nás, jestli máme vůbec o co přijít...
Neexistuje nic, co by nešlo...

Obrázek

Uživatelský avatar
marvin
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2864
Registrován: 16 čer 2009, 10:52
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 553×
Obdrženo poděkování: 713×
Kontaktovat uživatele:

Re: Článek - změny v mozku při různých typech meditace

Příspěvekod marvin » 25 črc 2019, 17:26

Já myslím, že Květoslav Minařík to dělal přímo věděcky, na hlavě EEG a měnil si vlny jak potřeboval. Snad k tomu jsou i ty záznamy :-)
Pravá mysl pojme všechny lži a klamy, aniž by byla zmatená.
Pravé srdce pojme jed nenávisti, aniž by došlo k újmě.

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Re: Článek - změny v mozku při různých typech meditace

Příspěvekod Arex » 26 črc 2019, 06:59

Marvin: Potvrzuji, jsou.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
Tomorex
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 70
Registrován: 18 lis 2014, 10:50
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 103×
Obdrženo poděkování: 52×

Re: Článek - změny v mozku při různých typech meditace

Příspěvekod Tomorex » 26 črc 2019, 19:58

led_darkshiner:

Nevím, jestli jsem pochopil správně, co jsi napsal. Na mě asi moc složitě napsáno. Chtěl bych k tomu jen přidat jiný pohled. Rozhodně není jejich cílem brát naše bohatství, znát se. Každý vědecký směr se jen snaží pochopit jak to funguje. To, že se ukazuje, že různé meditace působí na jiné části mozku není zrovna informace, která by měla brát vlastní zkušenost. Naopak to k ní postrkuje, abys poznal, jakým způsobem to působí, experimentoval s tím.

To stejné by se dalo říct o jakékoliv filozofické, hermetické knížce. Bere ti tu možnost znát se a dává iluzi toho, že ty věci znáš. Důležité ale je poznat ty věci z vlastní zkušenosti. Což s tímto článkem jde. A zároveň to otevírá dveře dalším výzkumům v této oblasti, které třeba Minařík už dělal, ale asi nebyla na to doba.

Pak ještě jedna poznámka. Přehnanou senzaci ze všech různých objevů často dělají popularizační časopisy a lidi, kteří tomu třeba ani moc nerozumí. No a v dnešní době, kvůli těmto přehnaným článkům, je dost zdeformovaný pohled na vědu.

Ať se daří
Tomorex

Uživatelský avatar
led_darkshiner
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 44
Registrován: 28 pro 2018, 11:25
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 21×
Obdrženo poděkování: 45×
Kontaktovat uživatele:

Re: Článek - změny v mozku při různých typech meditace

Příspěvekod led_darkshiner » 28 črc 2019, 19:37

Tomorex:

Ve všech třech bodech máš v něčem pravdu...

V prvním bodě(tvém) jsem poukazoval na vytvoření téze jenž má objasnit právě aktivní oblasti mozku. To co se mi příčí je možné vytvoření směru na jejímž bude hromadně dáno, že na horečku platí "Aspirin" a tím bohatstvím jsem směřoval na alternativy.

S druhým bodem souhlasím.

Třetí bodem jsou senzace. Možná, že rychlostí kterou žijeme, ty senzace doslova vyhledáváme. Média to rozmáznou a my na to skočíme. A právě tomuto by jsme se měli vyvarovat. To proč jsem reagoval je prostudováni stránek autora članku https://www.alicegwalton.com/ a jeho obsahu. Samozřejmě je to jen můj názor.
Neexistuje nic, co by nešlo...

Obrázek

Uživatelský avatar
Helena
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 904
Registrován: 18 črc 2013, 14:10
pohlaví: Žena
Poděkoval(a): 257×
Obdrženo poděkování: 56×

Re: Článek - změny v mozku při různých typech meditace

Příspěvekod Helena » 31 črc 2019, 08:41

marvin píše:napíšeš nám k tomu nějaký výklad nebo výtah :-)



Jee Marve úplně jsem na to zapomněla. Jsem poslední dobou zahlcená událostmi a aktivitami. V kostce se tam píše, že tři různé typy meditace vyvolávají různé reakce v různých částech mozku.
První je v podstatě koncentrace pozornosti. Druhý typ je pokus vzbudit v sobě lásku k ostatním bytostem. Třetí popisují jako soustředění se na vlastní myšlenky, ale zároveň pochopení úhlu pohledu ostatních, což mi přijde jako dvě věci dohromady, ale budiž.
Výsledek pokusu je zajímavý proto, že potvrdil změny v mozku a u každého typu "meditace" jiné změny a na jiném místě mozku. (Velice zjednodušeně).
Tiše sedím, nic nedělám, jaro přichází a tráva sama roste.


Zpět na “Obecná (Nezařazená) diskuze”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti