Spagyrie

Zde můžete přispívat svými zajímavostmi ze světa a práce F. Bardona

Moderátoři: uživatel1, Arex

Uživatelský avatar
Saila
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 967
Registrován: 23 kvě 2013, 23:10
pohlaví: Žena
Poděkoval(a): 112×
Obdrženo poděkování: 68×

Re: Spagyrie

Příspěvekod Saila » 04 led 2020, 16:44

Co vy na to?


Spagyrické potencování
Při výrobě tinktur můžeme místo obvykle uváděného protřepávání harmonizovat účinek tinktur tzv. spagyrickým potencováním. Postup je jednoduchý: směs v láhvi roztočíme, ráno dvanáctkrát ve směru hodinových ručiček a večer jednadvacetkrát proti směru.
All izz well :-)

Uživatelský avatar
Kuato
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 293
Registrován: 13 srp 2014, 12:55
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 219×
Obdrženo poděkování: 838×

Re: Spagyrie

Příspěvekod Kuato » 04 led 2020, 18:08

Saila píše:Co vy na to?


Spagyrické potencování
Při výrobě tinktur můžeme místo obvykle uváděného protřepávání harmonizovat účinek tinktur tzv. spagyrickým potencováním. Postup je jednoduchý: směs v láhvi roztočíme, ráno dvanáctkrát ve směru hodinových ručiček a večer jednadvacetkrát proti směru.


a proc tomuhle potencovani rikas "spagyricke", kdyz to realne se spagyrii nema nic spolecneho? kdyz zatocim rano na prste trenkama, pomuze mi to proti hemeroidum, kdyz budu cely den nosit spagyricke trenky ;o)? jinak povysit libovolny preparat muzes vzdycky vhodnym posvecenim/povesenim zameru na nej. tohle co nabizis neni nic moc jineho.

Uživatelský avatar
Saila
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 967
Registrován: 23 kvě 2013, 23:10
pohlaví: Žena
Poděkoval(a): 112×
Obdrženo poděkování: 68×

Re: Spagyrie

Příspěvekod Saila » 04 led 2020, 21:26

To bylo někde na netu-spíš taková kuriozita:-)
All izz well :-)

Uživatelský avatar
Saila
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 967
Registrován: 23 kvě 2013, 23:10
pohlaví: Žena
Poděkoval(a): 112×
Obdrženo poděkování: 68×

Re: Spagyrie

Příspěvekod Saila » 06 led 2020, 00:22

Osobně mám ale zkušenost s různým protřepáváním, dodávajícím tinktuře kvalitu a dynamiku..
Když láhev pomalu otáčím, tak že rostlina spadne na aktuální dno nádoby-dodá to kvalitu.
Pak jí protřepu dodá to dynamiku..
Vše stejným počtem otočení a protřepání..
All izz well :-)

Uživatelský avatar
ikarkar
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 164
Registrován: 29 lis 2019, 17:57
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 58×
Obdrženo poděkování: 302×

Re: Spagyrie

Příspěvekod ikarkar » 07 led 2020, 09:48

ESENCE v pohybu:

VID_Boruvka.mp4
(7.64 MiB) Staženo 88 x
VID_Bodlák.mp4
(7.29 MiB) Staženo 58 x
VID_Borovice pampeliška.mp4
(7.31 MiB) Staženo 54 x
VID_Heřmánek.mp4
(6.33 MiB) Staženo 51 x
VID_Kozlík Meduňka Šafrán.mp4
(8.77 MiB) Staženo 50 x
VID_Rosnatka.mp4
(7.04 MiB) Staženo 49 x
VID_Štětka.mp4
(6.93 MiB) Staženo 48 x
VID_Třezalka.mp4
(7.26 MiB) Staženo 58 x
Moudrý nebojuje a nesoupeří, a proto není na světě nikdo, kdo by se odvážil s ním měřit.

Uživatelský avatar
Inrise
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 458
Registrován: 08 dub 2015, 07:34
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 580×
Obdrženo poděkování: 167×

Re: Spagyrie

Příspěvekod Inrise » 07 led 2020, 13:26

Kuato píše:...;o)? jinak povysit libovolny preparat muzes vzdycky vhodnym posvecenim/povesenim zameru na nej. tohle co nabizis neni nic moc jineho.


To mě přivádí ke studentské otázce Kuato:
Odkud co spadá kam? Tedy, kde vidíš hranice mezi jednotlivými odvětvími posvátné vědy?
Snad by šlo užít analogie vs elmag spektrem, světlem viditelným i neviditelným, ale jak to tedy může být? Copak záměr neuvádí v pohyb i samu spagyrii, záměr tvoří například program, záměr jako vektor vůle a činu?:)
Pokud se vyjadřují nejasně, rád se pokusím dle potřeby doplnit;)
Je úsměvné domnívat se, že něco ovládáme, pokud neovládáme sami sebe...

Uživatelský avatar
Kuato
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 293
Registrován: 13 srp 2014, 12:55
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 219×
Obdrženo poděkování: 838×

Re: Spagyrie

Příspěvekod Kuato » 07 led 2020, 14:24

Inrise píše:
Kuato píše:...;o)? jinak povysit libovolny preparat muzes vzdycky vhodnym posvecenim/povesenim zameru na nej. tohle co nabizis neni nic moc jineho.


To mě přivádí ke studentské otázce Kuato:
Odkud co spadá kam? Tedy, kde vidíš hranice mezi jednotlivými odvětvími posvátné vědy?
Snad by šlo užít analogie vs elmag spektrem, světlem viditelným i neviditelným, ale jak to tedy může být? Copak záměr neuvádí v pohyb i samu spagyrii, záměr tvoří například program, záměr jako vektor vůle a činu?:)
Pokud se vyjadřují nejasně, rád se pokusím dle potřeby doplnit;)


urcite se to prostupuje a to od sameho pocatku (pokud zacnes laborovat, protoze laboruje tvuj kamarad, tak to nejspis nebude mit velkou perspektivu, protoze od zacatku spatne), nicmene spagyrie vyzaduje ovladnuti rekneme remeslne stranky veci (vzdelani, abych vedel co je mozne vyrobit a jak to udelat, podminky, abych to mohl udelat - nemam picku, tezko budu kalcinovat, a schopnosti opravdu to dokazat - opatrit si co potrebujes, vykonat vsechny kroky, umet improvizovat, mit pro to cit, melo by te to bavit, jinak tezko muzes prozkoumat cesty, ktere nejsou otevrene popsane). ale proste neplati, ze dobrou vuli a zamerem ochcijes zasadni nedostatky sve prace rukama. navic ono je to nejspis i propojene. ze pokud to neumis vyrobit, protoze nejsi schopny si k tomu sehnat informace, suroviny, vybavu, tak jak se muzes odvazit tvrdit, ze je to v pohode, protoze to dodatecne posvetis a zenergetizujes a hotovo? myslim, ze ta strukturovanost a propracovanost mysleni a pocitovani se buduje postupne tim, jak ti vznikaji veci pod rukama a jak je ritualne zkousis vyuzivat. vetsinou zjistis, ze se to da delat lip, az kdyz to nejak udelas. takze vlastne ziskas poznatek, ale s nim i bolestne vedomi, ze jsi konal nedokonale. a tuto bolest musis integrovat, prijmout a konat znovu a lepe (a zase treba bolestne, protoze by to slo jeste lip). kdyz ji neintegrujes (protoze je treba prilis bolestne videt, jaky jsi patlala a jak to jde pomalu), tak proste prestanes postupne laborovat a zacnes se zabyvat treba spekulativnejsi formou prace, kde nejsi tak konsternovan vysledky :o). v tomto je to podobne nejen jako jine treba magicke proudy, ale obecne jako libovolna lidska cinnost, kterou se postupne systematicky ucis.

Uživatelský avatar
Inrise
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 458
Registrován: 08 dub 2015, 07:34
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 580×
Obdrženo poděkování: 167×

Re: Spagyrie

Příspěvekod Inrise » 07 led 2020, 14:35

Tak to beru jako krásnou odpověď, ano:)
Jen jsem si říkal, že ten záměr tam patří od začátku, proto mne to popichlo o tom dělení disciplín... Konkrétně: "proc tomuhle potencovani rikas "spagyricke", kdyz to realne se spagyrii nema nic spolecneho?". Uznávám, žes to vysvětlil velmi hezky:-)
Je úsměvné domnívat se, že něco ovládáme, pokud neovládáme sami sebe...

Uživatelský avatar
Kuato
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 293
Registrován: 13 srp 2014, 12:55
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 219×
Obdrženo poděkování: 838×

Re: Spagyrie

Příspěvekod Kuato » 07 led 2020, 15:09

pripoustim, ze mi urcitym zpusobem vadi modernisticke relativizovani vseho, rozpousteni vyznamu pojmu jejich nevhodnym pouzivanim, atd. vzdyt se za chvili nedomluvime. proto to nerad vidim, kdyz to neni nutne a obcas prskam..

Uživatelský avatar
Kuato
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 293
Registrován: 13 srp 2014, 12:55
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 219×
Obdrženo poděkování: 838×

Re: Spagyrie

Příspěvekod Kuato » 08 led 2020, 11:19

ikarkar píše:K tomu dodávám, že olejnatý červený zbytek (jak jsem psal rozpustný pouze v destilované vodě) jsem nakonec (po marných pokusech očistit ho a rozpustit ho ve vysokoprocentním lihu) rozpustil v malém množství destilky a přidal do esence a nechal cirkulovat. Po několika dnech ho esence (a trvám na termínu esence) vyloučila na dně baňky jako sedlinu. Po dvaceti dnech jsem esenci zfiltroval a vyloučený zbytek zůstal na filtračním papíru. Můžeš s tím souhlasit a také nemusíš :-). Ani já netvrdím, že je to stoprocentní, možná máte s Arboriem pravdu a možná mohla esence cirkulovat déle. Ale učinil jsem závěr, jaký jsem na základě praktické zkušenosti učinil.


prakticka zkusenost je neoddiskutovatelne nas nejdulezitejsi ucitel. lec nekdy muze byt i zradna, protoze za urcitych okolnosti nas muze utvrdit v ne zcela spravnem nazoru, staci mit experiment postaveny zpusobem, ktery z obecnosti bez naseho povsimnuti zklouzne ke specificnosti - jako ve Tvem pripade. jak jsem psal, ze bych temto Tvym preparatum asi nerikal esence, protoze jsi z nich redukci vody v sirne frakci zpusobil vylouceni prakticky veskere Soli a casti Siry, ktera je tezsi a ma tedy vetsi prichylnost k Soli, toto je bohuzel faktem, ktery jsi dale potvrdil svym popisem vyse. jak jiste vis, draselne soli nejsou rozpustne v ethanolu, pouze ve vode nebo lihovodne smesi, kde je dost velky podil vody. v pripade, ze zacnes zvysovat koncentraci lihu na ukor vody, dojde k tomu, ze soli se zacnou ze smesi vylucovat. a v urcity moment dokonce dojde k tomu, ze pokud bys pridal do vysoce koncentrovaneho lihovodneho roztoku uz suche draselne soli, tak ony (protoze jsou hygroskopicke), tak si ze smesi tu vodu vytahnou, zvysi koncentraci lihu v roztoku a samy (rozpustene ve vode) vytvori oddelenou vrstvu, ktera se nadale s lihem nespoji - coz je presne to, co se stalo Tobe. tento ukaz je dobre znamy a ve stredoveku, kdy jeste nemeli sofistikovane destilacni zarizeni toho vyuzivali, kdyz chteli zvysit koncentraci alkoholu - do vysokoprocentniho lihu (60+ procent) nasypali hromadu potase a pak kdyz se jim na nej navazala voda, tak lih jen slili nebo pres Balneo Mariae oddestilovali.

Uživatelský avatar
ikarkar
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 164
Registrován: 29 lis 2019, 17:57
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 58×
Obdrženo poděkování: 302×

Re: Spagyrie

Příspěvekod ikarkar » 10 led 2020, 23:37

Kuato Kuato:
Musíš-li použít sílu, abys uspěl u těch, kteří jsou ti přátelsky nakloněni, jak bys mohl uspět u těch druhých nebo dokonce nepřátel? :-) :-) :-) :-) :-).Zanech vodopádu slov a raději se mě podívej přímo do očí: :-) :-)

selfi.jpg


PS: Děkuji za rady, ale i já mám své ověřené postupy. Z těch snímků přece není možné znát všechny prováděné laborace. Přece víš, že to není možné ani z tvých snímků, . . ."nesuďte, aby jste nebyli souzeni" . . .
Moudrý nebojuje a nesoupeří, a proto není na světě nikdo, kdo by se odvážil s ním měřit.

Uživatelský avatar
Kuato
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 293
Registrován: 13 srp 2014, 12:55
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 219×
Obdrženo poděkování: 838×

Re: Spagyrie

Příspěvekod Kuato » 12 led 2020, 12:12

ikarkar: ale notak, jaci nepratele, jaka sila? jake souzeni? prosta diskuze ;o).. je jasne, ze kdybychom sedeli nekde na osobno u piva, tak by nase vymena byla nepochybne srdecnejsi nez na studenem anonymnim diskuzaku, nicmene jsme na odbornem foru o spagyrii, tak snad neni hrich, kdyz padaji i nejake argumenty.. jinak nevsiml jsem si, ze bych daval nejake rady nebo neco podobneho a snazil se Ti rikat co mas jak delat. pouze jsem vysvetlil co se deje u toho, kdyz pri vyrobe esence odstranis ze Siry vsechnu vodu a ze si nejsem jisty, jestli je to dobry napad, protoze to z roztoku vylouci prakticky vsechnu Sul. ale sam jsem tohle nikdy nepouzil, takze realne nevim, co se s preparatem stane. tipl bych si, ze na neco bude vhodnejsi nez klasicne esence, na neco vhodny min. podobne jsme pred casem diskutovali o vyhodach ci nevyhodach esenci vyrobenych kvasnou cestou ve srovnani s cestou lihovou a tam se zda, ze muj oponent Arex mel pravdu v tom, ze kvasne neshledal tak vhodne na psychurgicke kejkle jako lihove. treba od podlahy bych si tipl, ze treba udelat takhle po ikarkarovsku hermankovy preparat, ze ten muze mit velmi dobre vyuziti v evokacni magii - pri plneni trojuhelniku zjevu astralnim svetlem..

Uživatelský avatar
Kuato
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 293
Registrován: 13 srp 2014, 12:55
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 219×
Obdrženo poděkování: 838×

dari nedari..

Příspěvekod Kuato » 17 led 2020, 16:13

vyroba Jater Antimonu, ktera se diky neodhadnuti teploty v peci moc nepovedla :o/, coz je patrne hned z prvniho pohledu na tyglik.. to co jsem chtel ziskat skoncilo ve zhavem uhli :o).
jatra.jpg

jatra2.jpg

jatra3.jpg


ale zase na jine fronte se darilo o poznani lepe - vytrvale trapeni mineralu a rud vedlo k extrakci Siry z olova (ve sklenene misce) a Oleje z ametystu.. oboji jeste podstupuje docistovani.
sira_olova.jpg

olej_ametyst.jpg

Uživatelský avatar
Kuato
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 293
Registrován: 13 srp 2014, 12:55
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 219×
Obdrženo poděkování: 838×

koralova tinktura

Příspěvekod Kuato » 10 úno 2020, 15:25

budouci tinktura z cerveneho koralu, zhruba uprostred vyrobniho procesu - po prvnim rozpusteni a nasledne koagulaci..
koral.jpg

Uživatelský avatar
Kuato
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 293
Registrován: 13 srp 2014, 12:55
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 219×
Obdrženo poděkování: 838×

animalie

Příspěvekod Kuato » 06 bře 2020, 08:41

po mnoha letech zase jeden pokus z animalni rise - zkusim udelat elixir vitae ze srdce a kostniho morku mladeho srnce. u pripravy pro prvni (putrefakcni) fazi mi Velky Hermes dokonce poslal pomocnika :o)

animalie1.jpg

animalie2.jpg


Zpět na “Zajímavosti”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti