Oheň, či zem?

Moderátor: Cagliostro

Uživatelský avatar
Cor Leonis
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 206
Registrován: 12 bře 2018, 22:10
pohlaví: Muž
Národnost: SK
Poděkoval(a): 357×
Obdrženo poděkování: 79×

Oheň, či zem?

Příspěvekod Cor Leonis » 14 kvě 2020, 11:15

Priatelia,
buď som natvrdlý, alebo neviem...
V Pomůcke k introspekci, sa na str. 311 píše o lipnutí na živote a na všetkom stvorenom.
V druhom odstavci stojí: "Tato negativní (pasivní) vlastnost se nejvíce projevuje v živlu země všemožnými způsoby..."
No vlastnosť je uvedená pod vlastnosťami živlu oheň.

Alebo je to tak, že vlastnosť spadá pod oheň, no prejavuje sa v živle zeme?

Ďalej sa píše, že sa prejavuje v hromadení majetku, v najintímnejšom hmotnom pôžitku, v láske k žene... atď.
Tu by som sa ešte chcel zastaviť - láska spadá pod vodu.

Trocha sa mi to pri tejto vlastnosti zamotáva a nechcem ísť ďalej, kým tento oriešok nerozlúsknem. :-)

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Re: Oheň, či zem?

Příspěvekod Arex » 14 kvě 2020, 15:22

Cor Leonis: Živlové vlastnosti do jednoho živlu patří (zde: oheň), ale v jiných se mohou projevovat (země, voda, vzduch).

"Lpění na životě" ulpívá na životě, takže jde o to, co považuješ za ten "život" a jaký má život živel. Když se snažíš v zajetí uhájit holý život, budeš hájit svou duši, nebo ještě spíš ducha, který se projevuje ve Tvém těle, a tento duch bude mít ohnivou povahu. (Západní hermetismus nejčastěji přiřazuje ducha k ohni.)

Jindy Ti někdo začne třeba v práci zasahovat do života: telefonovat Ti pozdě v noci, dávat Ti nesplnitelné úkoly, až Ti tím úplně otráví život. Ale tady jde o život citový, a ten patří k živlu voda.

A ještě jindy člověk touží po penězích, aby měl dobrý život. Tím se myslí životní úroveň. A ta je povahy živlu země.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!


Zpět na “Pomůcka K Introspekci (kniha)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host