Prázdnota mysli vs. nespavost

Moderátor: zebyja

moonstone
trochu se tu rozkoukávám
trochu se tu rozkoukávám
Příspěvky: 4
Registrován: 12 čer 2010, 14:41
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Obdrženo poděkování:

Prázdnota mysli vs. nespavost

Příspěvekod moonstone » 24 dub 2023, 17:47

Zdravím všechny duchovní nadšence :-)

Podle Brány jsem začal cvičit už kdysi dávno a nakonec jsem to vzdal. V mém životě se začaly dít různé, velmi nepříjemné věci. Jsem přesvědčený, že cvičení prázdnoty mysli mi způsobilo velkou a léta trvající nespavost. Mimochodem v té samé době se mi rozjel i tinnitus, šumění v uších bez příčiny. Lékaři mi moc nepomohli, snad kromě předepisování léků na spaní, které jsem bral jen krátce. Podotýkám, že tinnitus není takový, že by mi narušoval spánek.

Máte nějaký nápad, co s tím, abych se mohl ke cvičení vrátit? Všiml jsem si v jiných threadech (omlouvám se za ten výraz), že nejsem zdaleka sám, kdo má problém s nespavostí související se cvičením.

Conf
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 107
Registrován: 12 bře 2021, 03:18
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 16×
Obdrženo poděkování: 35×

Re: Prázdnota mysli vs. nespavost

Příspěvekod Conf » 24 dub 2023, 18:41

Moje problémy s nespavostí před lety naprosto zmizely poté, co jsem si v posteli začal pouštět do sluchátek brainwaves - zvuky o nízké frekvenci - delta sound, theta sound atd. Zjednodušeně řečeno to jsou zvuky ve frekvenci hlubokého spánku. Ty zvuky mají na mozek stimulační účinek, takže klasicky (v řádu minut) nejdřív přijde ospalost a pak spánek. Nejsem si vědom toho, že by to mělo nějaký vedlejší účinky - samozřejmě pokud si ten zvuk pustíš v rozumné hlasitosti. (Ty zvuky jsou v mnoha variantách, dají se ledaskde stáhnout, mnoho jich je i na Youtube.)

Podobný nebo silnější efekt může mít psychowalkman, ale do něj se musí investovat řádově několik tisíc (až desítek tisíc).

Dále bych zkusil relaxační cvičení, třeba joga nidra.

moonstone
trochu se tu rozkoukávám
trochu se tu rozkoukávám
Příspěvky: 4
Registrován: 12 čer 2010, 14:41
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Obdrženo poděkování:

Re: Prázdnota mysli vs. nespavost

Příspěvekod moonstone » 24 dub 2023, 19:04

Můj problém není usínání, ale to, že se vždycky po pár hodinách vzbudím. Měl jsem i období, kdy jsem se probouzel pravidelně kolem třetí hodiny ráno.

Conf
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 107
Registrován: 12 bře 2021, 03:18
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 16×
Obdrženo poděkování: 35×

Re: Prázdnota mysli vs. nespavost

Příspěvekod Conf » 24 dub 2023, 19:09

moonstone píše:Můj problém není usínání, ale to, že se vždycky po pár hodinách vzbudím. Měl jsem i období, kdy jsem se probouzel pravidelně kolem třetí hodiny ráno.


https://www.idnes.cz/xman/styl/neprerusovany-spanek-skodi-mel-by-byt-rozdelen-do-dvou-casti.A120406_171240_xman-styl_fro

:))

Uživatelský avatar
marvin
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2864
Registrován: 16 čer 2009, 10:52
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 553×
Obdrženo poděkování: 713×
Kontaktovat uživatele:

Re: Prázdnota mysli vs. nespavost

Příspěvekod marvin » 25 dub 2023, 09:31

moonstone píše:...

Tak se dívám na ty příspěvky a přemýšlím, proč píšeš tři odstavce za sebou.. tak jak ti chodí myšlenky. Že nedokážeš najednou vyjádřit a napsat vše co potřebuješ a čekat na reakci a odpověď? Určitá netrpělivost a roztěkanost.. jenom z textu.

Možná trochu uklidnit, zastavit a netlačit tak na pilu.
Pravá mysl pojme všechny lži a klamy, aniž by byla zmatená.
Pravé srdce pojme jed nenávisti, aniž by došlo k újmě.

moonstone
trochu se tu rozkoukávám
trochu se tu rozkoukávám
Příspěvky: 4
Registrován: 12 čer 2010, 14:41
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Obdrženo poděkování:

Re: Prázdnota mysli vs. nespavost

Příspěvekod moonstone » 14 kvě 2023, 19:57

Omlouvám se, že tak dlouho neodepisuju.

Rád bych se vrátil ke cvičení Brány, ale nějak se neodvažuji. Spánek se mi zhoršuje s cvičením vyprázdnění mysli. Potvrzeno opakovaně. Je mi 48 let a rozjela se mi vážná nemoc, z velké části za to asi může to nespaní. Tomu článku idnes.cz moc nevěřím, na internetu si každý může psát, co chce. Podle mě je nejlepší dlouhý spánek v kuse.

Jinak díky, že toto fórum vůbec existuje. :-) Asi zásluhou Marvina? Je to tak?

Conf
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 107
Registrován: 12 bře 2021, 03:18
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 16×
Obdrženo poděkování: 35×

Re: Prázdnota mysli vs. nespavost

Příspěvekod Conf » 15 kvě 2023, 00:04

moonstone píše:Omlouvám se, že tak dlouho neodepisuju.

Rád bych se vrátil ke cvičení Brány, ale nějak se neodvažuji. Spánek se mi zhoršuje s cvičením vyprázdnění mysli. Potvrzeno opakovaně. Je mi 48 let a rozjela se mi vážná nemoc, z velké části za to asi může to nespaní. Tomu článku idnes.cz moc nevěřím, na internetu si každý může psát, co chce. Podle mě je nejlepší dlouhý spánek v kuse.

Jinak díky, že toto fórum vůbec existuje. :-) Asi zásluhou Marvina? Je to tak?


Článek je z Idnes, což je dnes bulvár, ale tenkrát ho ještě nevlastnil Bureš a byl to relativně dobrý zpravodajský web. Každopádně jsem článek odkázal proto, že shrnuje mé vlastní zkušenosti.

Podle mě je úplně normální se v noci vzbudit, nějakou dobu nespat a pak ještě spát. Já osobně tedy mám velmi špatnou životosprávu, většinou jdu spát až když padám únavou a spím v kuse. Ale když sem na to v jiných fázích života víc dbal a chodil spát relativně spořádaně a měl na spánek dost času, tak se mi to stávalo běžně a to sem rozhodně žádný cvičení nedělal... A ani nemůžu říct, že by ten rozdělený spánek byl nějak míň kvalitní nebo že bych pak byl unavený, právěže spíš naopak. Povazuju to za mnohem lepší spaní než v kuse.

Btw český mystik Eduard Tomáš podle jeho vlastních memoárů vstával uprostřed noci, asi hodinu cvičil jógu, a pak ještě spal dál.

Za další, pochybuju, že nemoc je způsobená nespaním. A pochybuju i o tom, že nespaní je způsobené nějakými cvičeními. Pravděpodobně máš nějakou nemoc psychosomatického původu, tzn. je to spíš způsobeno špatnou psychikou, stresem atd, což nejspíš bude i příčina té nespavosti.

Uživatelský avatar
zebyja
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 521
Registrován: 02 kvě 2013, 15:47
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 65×
Obdrženo poděkování: 181×

Re: Prázdnota mysli vs. nespavost

Příspěvekod zebyja » 15 kvě 2023, 09:13

https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Polyf%C ... p%C3%A1nek trochu lepší zdroj. Je to i celkem dobře ozdrojované na českou wiki. Každopádný více info v Aj.

Obecně bych netvrdil, že dvoufázový spánek je zdravější. U mě se objevuje přirozeně za těchto podmínek:
* Šel jsem spát dostatečně brzy, vůči době kdy, jsem navyknutý vstávat.
* nemám žádný, ani chronický, spánkový dluh.
* mé oči nejsou v době před spánkem a během spánku vystaveny slunečnímu světlu, ani zdroji modrého světla (např. TV, mobil, žárovka s denní bílou atp.)

Spíše bych tvrdil, že je zdravé nemít spánkový dluh a to i z pohledu duchovního vývoje. Např. u mě:
* Zvýší se množství snů které si rozpomenu a tedy zpracuji.
* Zvýší se lucidita snů a množství lucidních snů.
* Podvědomí občas vytáhne i dávné potlačenné věci, neboť je to známka toho, že teď mám sílu se tím zabývat.
* Během dne je snadnější být bdělý.
* Pamět funguje mnohem lépe. Ona ve skutečnosti prostě jen začne fungovat jak má, jen průměrný dnešní člověk trpí chronickým spánkovým dluhem, tak že má paměť naprt.
* imaginace, rychlost reakce, kognitivní funkce....

Každopádně mi z příspěvků přijde, že nespavost již dosáhla určité míry, kdy to začíná být nebezpečné a doporučil bych zvážit návštěvu doktora. Pravidelná (každodenní) nespavost vede k velmi vážným psychickým stavům, včetně trvalého, ba dokonce nevratného poškození mozku.

Na moji lehkou nespavost stačilo vynechat modré světlo 12h před tím, než vstanu. 11h před tím než vstanu ležím v posteli se zavřenýma očima, ničím nerušen. Vstávat pravidelně ve stejný čas.

Nicméně chápu, že možnost dodržet tyto podmínky je velké luxus. Např. S dětmi je to nejspíš nemožné. V připadě práce na směny to nejspíš znamená změnit práci, atp. V takové situaci bych možná zkusil zemský živel, pokud se na to cítíš. Popř. Hypnóza. No a pak ten doktor, kde to nejspíš dopadne prášky na spaní, což není ideální, ale člověk hold někdy volí menší zlo.

Ať se daří!
Inteligentní člověk umí řešit problémy, genius jim umí předcházet..
_________________________________________________________
legenda pro mé příspěvky: offTopic, dodatek, předmět zprávy

Conf
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 107
Registrován: 12 bře 2021, 03:18
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 16×
Obdrženo poděkování: 35×

Re: Prázdnota mysli vs. nespavost

Příspěvekod Conf » 16 kvě 2023, 14:50

zebyja píše:V takové situaci bych možná zkusil zemský živel, pokud se na to cítíš.


Co přesně tím myslíš?

Jinak je otázka, zda ta nespavost je příčina nebo důsledek (problémů). Podle mě je mnohem pravděpodobnější, že je to důsledek nějakých jiných problémů a příčina bude jinde.

Uživatelský avatar
zebyja
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 521
Registrován: 02 kvě 2013, 15:47
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 65×
Obdrženo poděkování: 181×

Re: Prázdnota mysli vs. nespavost

Příspěvekod zebyja » 16 kvě 2023, 19:15

Conf píše:
zebyja píše:V takové situaci bych možná zkusil zemský živel, pokud se na to cítíš.


Co přesně tím myslíš?

Kdysi jsem nespavost řešil imaginací vlastností zemského živlu v celém těle. Usl jsem takto asi do minuty. Tato technika ale také výrazně posiluje zemské vlastnosti, tak že je dobré, když člověk ví co dělá, tj. Jaké to má u něj následky.
Inteligentní člověk umí řešit problémy, genius jim umí předcházet..
_________________________________________________________
legenda pro mé příspěvky: offTopic, dodatek, předmět zprávy

Conf
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 107
Registrován: 12 bře 2021, 03:18
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 16×
Obdrženo poděkování: 35×

Re: Prázdnota mysli vs. nespavost

Příspěvekod Conf » 17 kvě 2023, 00:57

zebyja píše:
Conf píše:
zebyja píše:V takové situaci bych možná zkusil zemský živel, pokud se na to cítíš.


Co přesně tím myslíš?

Kdysi jsem nespavost řešil imaginací vlastností zemského živlu v celém těle. Usl jsem takto asi do minuty. Tato technika ale také výrazně posiluje zemské vlastnosti, tak že je dobré, když člověk ví co dělá, tj. Jaké to má u něj následky.


To je zajímavý,a co sis představoval? Já sem někde četl, že imaginací ohně nebo žhavé sopky se dají posilovat vlastnosti ohně a vlastnosti vody se dají posilovat imaginací proudů vody, třeba vodopádu, bystřící řeky atd. Nenašel jsem tenkrát, jaké představy posilují vlastnosti vzduchu a země. Jinak ono asi záleží, jak moc je člověk v nerovnováze, chybí mi hlavně oheň, a tak ani dlouhý imaginace toho ohně zatím moc nepomáhají, resp. mám pocit, že to pomáhá jen naprosto mikroskopicky.

Uživatelský avatar
zebyja
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 521
Registrován: 02 kvě 2013, 15:47
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 65×
Obdrženo poděkování: 181×

Re: Prázdnota mysli vs. nespavost

Příspěvekod zebyja » 17 kvě 2023, 05:59

Vlastnosti zemského živlu jsou imploze, tíha a teplo.

Jsou lidé, kteří opakovaně dělají věci, kterými škodí sobě, nebo i okolí, aniž by si toho všimli. Někteří to přehlíží i když jim to ostatní říkají, nebo dokonce dávají agresivně najevo. Takový člověk když použije živlové cvičení k vyřešení svého problému (silné nerovnováhy), tak zažije přinejmenším turbulentní období. Viděl jsem i lidi kteří si tím úplně rozložili život, proto že ignorovali spojitost mezi cvičením živlů a jejich rozpadajícím se životem (vlastní nerovnováhou).

Cvičením živlů se zesílí naše nerovnováha a mi tak můžeme pracovat na častech sebe, které jsme dosud neviděli. Proto Bardon upozorňuje, že se živly nemají cvičit, pokud nejsi v rovnováze.

Proto jsem psal: "pokud se na to cítíš."
Inteligentní člověk umí řešit problémy, genius jim umí předcházet..
_________________________________________________________
legenda pro mé příspěvky: offTopic, dodatek, předmět zprávy

Uživatelský avatar
Firzen
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 541
Registrován: 06 dub 2012, 17:30
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 99×
Obdrženo poděkování: 62×
Kontaktovat uživatele:

Re: Prázdnota mysli vs. nespavost

Příspěvekod Firzen » 17 kvě 2023, 11:51

Conf píše:To je zajímavý,a co sis představoval? Já sem někde četl, že imaginací ohně nebo žhavé sopky se dají posilovat vlastnosti ohně a vlastnosti vody se dají posilovat imaginací proudů vody, třeba vodopádu, bystřící řeky atd. Nenašel jsem tenkrát, jaké představy posilují vlastnosti vzduchu a země.


Snad nevadí, že odpovídám za Zebyju. Napadají mě tyto možné imaginace pro živel země:

  • Jsi v hluboké jeskyni, kde není žádné světlo, je tam klid a teplo.
  • Jsi v hlubokém lese, daleko od všech lidí, a vnímáš vše, co se v tom hlubokém lese děje.
  • Jsi na vysoké skalnaté hoře, a vnímáš její pevnost, tíhu a nehybnost.

Pro živel vzduchu mě napadá toto:

  • Skočil jsi z letadla a dlouze padáš z velké výšky bez padáku.
  • Jsi v himalájích v nějakém místním klášteře, který stojí na hoře tak vysoké, že vidíš všude jen mraky, kterých se můžeš dotknout.

Uživatelský avatar
ikarkar
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 164
Registrován: 29 lis 2019, 17:57
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 58×
Obdrženo poděkování: 302×

Re: Prázdnota mysli vs. nespavost

Příspěvekod ikarkar » 19 kvě 2023, 12:48

Magické-myšlení split OCR.pdf
(2.77 MiB) Staženo 23 x
]
moonstone píše:Zdravím všechny duchovní nadšence :-)

Podle Brány jsem začal cvičit už kdysi dávno a nakonec jsem to vzdal. V mém životě se začaly dít různé, velmi nepříjemné věci. Jsem přesvědčený, že cvičení prázdnoty mysli mi způsobilo velkou a léta trvající nespavost. Mimochodem v té samé době se mi rozjel i tinnitus, šumění v uších bez příčiny. Lékaři mi moc nepomohli, snad kromě předepisování léků na spaní, které jsem bral jen krátce. Podotýkám, že tinnitus není takový, že by mi narušoval spánek.

Máte nějaký nápad, co s tím, abych se mohl ke cvičení vrátit? Všiml jsem si v jiných threadech (omlouvám se za ten výraz), že nejsem zdaleka sám, kdo má problém s nespavostí související se cvičením.


Stavy, které popisuješ, jsou průvodními jevy, které se na duchovní cestě vyskytují. Je zřejmé, že ses na ni dostal, ale pravděpodobně ses toho zalekl a ovládl tě strach. Zabořen do materialismu, bys takové stavy nejspíš nezažíval. Fyzické tělo potřebuje spánek, je to tvůj nástroj a po ulehnutí jej můžeš odložit (odhmotnit dýcháním). „Mysl“ spojená s pěti fyzickými smysly potřebuje spánek pouze na to, aby si od fyzických smyslů (kterými řídí tělo při bdění) odpočala, i tento nástroj můžeš po ulehnutí odložit zastavením těkajících myšlenek, ale mysl se může nadále projevovat ve snech. Tvoje „vědomí“ to jsi „Ty“, tvoje pravé „Já“ to spánek vůbec nepotřebuje. Všechny duchovní školy učí, že dobu mezi prvním probuzením -kolem půlnoci - a znovu usnutím (případně mezi druhým probuzením - kolem třetí hodiny - a znovu usnutím) je třeba využít na cestě k „vyššímu vědomí“.

Doporučuji: Karel Weinfurter, Učebnice magického myšlení - zvláště kapitoly:

Kapitola III. Modlitba (strana 31-32- tinnitus, šumění v uších) ukázka: „ "Kdybychom měli otevřený vnitřní sluch, slyšeli bychom znění, které podle indických svatých knih se jmenuje „ velký tón Kong“ tento tón je slyšeti částečně jako velké F na klavíru, v hukotu veleměst za noci nebo v šumění velkých řek a v příboji mořských vln. O této hudbě sfér učili žáci slavného Mistra řeckého Pythagora. . . .“

Srovnej s tímto:

Hudba sfér. Určité zvuky jsou vibračními klíči k tomu, aby se lidé probudili. Rozbíjejí bloky, otevírají srdce, uvolňují emoce, léčí a uvolňují informace. Všem lidem šířící světlo byl nastaven budíček, aby začal v této době zvonit. Je to vytrvalý budíček, který není možné neslyšet. Každý zvuk vytváří vzorec, který je symbolem nebo klíčem k otevření části univerzální pravdy.
Pythagoras nazýval tento celkový rytmus hudbou sfér a její složky vyjadřoval čísly. Každý jedinec má svůj specifický kmitočet a rytmus, své pravé osobní "jméno", které je jménem jeho duše a které se dozví až na určité úrovni svého duchovního vývoje, proto je třeba se znovu dostat do harmonie.
(Zdroj - Diana Cooper)


Kapitola IV. Zákon klidu (strana 39, 44, 46 - nespavost) ukázka: „Velmi mnozí lidé trpí v dnešní době hroznou chorobou nervovou, tzv. nespavostí. Kdo trpí nespavostí, musí si uvědomit, že je zajat do duševního zlozvyku a že nelze takové chyby odstraniti ihned, právě tak jako nelze se zbaviti nějakých zlozvyků tělesných okamžitě. První věcí při léčbě nespavosti je t r p ě l i v o s t. Člověk, který nemůže usnouti, se stává netrpělivým, podrážděným a nervosním. Zlobí se na svůj stav a tím právě zapuzuje spánek!“

Dále pak Kapitola V. Mystérium spánku (strana 52).
Moudrý nebojuje a nesoupeří, a proto není na světě nikdo, kdo by se odvážil s ním měřit.

moonstone
trochu se tu rozkoukávám
trochu se tu rozkoukávám
Příspěvky: 4
Registrován: 12 čer 2010, 14:41
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Obdrženo poděkování:

Re: Prázdnota mysli vs. nespavost

Příspěvekod moonstone » 28 kvě 2023, 11:39

Kdybyste měli zájem, mohl bych sestavit takovou tabulku, kde bych nejdřív sepsal, jak spím normálně, a pak v týdnech, kdy začnu cvičit prázdnotu mysli. Ten rozdíl bývá obrovský.


Zpět na “Mentální úroveň - 1. stupeň”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti