základní podstata energie

Základ studia
iCMan
mé první příspěvky:)
mé první příspěvky:)
Příspěvky: 5
Registrován: 01 kvě 2024, 12:21
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a):

základní podstata energie

Příspěvekod iCMan » 30 kvě 2024, 22:01

Zdravím vás, studuji náhled na svět magický a materiální trochu z jiných pohledů než dle klasických názorů hermetiky, učím se kvantovou fyziku, klasickou fyziku, chemii a dle poznatků z těchto odvětví se snažím hledat podobnosti a spojitosti se světem jemnějším. Chtěl bych se vás tímto zeptat na vaše názory týkající se základní podstaty "energie" tedy živlové podstaty všeho stvořeného. Dle toho co jsem zjistil, existuje veškerá hmota jako energie, jako jakési její shluky o různých vlastnostech. Pokud takovou hmotu, tedy částice rozbijeme uvolní se energie která vnich byla shluknuta a to převážně energie kynetická. Tahle kynetická energie už nemá formu pevných částic ale je jaksi tou energii v jemnější podstatě a ta se může různě přeměňovat, například potenciální energie na kynetickou energii. Energie by měla existovat jaksi v surové podobě a všechny její formy by měly být vlastnostmi té základní energie. Všeobecně zákon o zachování energie by měl platit v celém vesmíru, energii nelze vytvořit z ničeho a ani zničit, jen přeměnit na jinou formu. Podle hermetiky je všechno stvořené, tvořeno kombinací čtyř živlů, životní síla je tedy tvořena kombinací čtyř živlů, jakýchsi základních prvků daného živlu. Řídil bych by se zákonem o zachování energie, tyhle živlové základní substance by nemělo jít změnit a při takovém impregnování pocitu do životní síly bez náboje bych přidal a změnil poměr těchto živlových složek. Na hmotné úrovni se ale energie potenciální dokáže úplně přeměnit na energii kynetickou, stejně tak energie kynetická na různé další formy, její podstata se tedy naprosto změní. Na úrovni astrální tahle energie (například pocit koncentrace) bude mít tedy vlastnosti co se dají přiřadit čtyřem živlům, ale při změně podstaty, změny náboje, změny tohoto pocitu, se změní jen vlastnosti této energie. Co si tedy o tomhle myslíte vy, dá se uvažovat otom že vše je energie a jakési řazení že vše je ze čtyř živlů by byly jen vlastnostmi této energie?

Uživatelský avatar
Flox
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 350
Registrován: 26 zář 2010, 14:02
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 44×
Obdrženo poděkování: 148×

Re: základní podstata energie

Příspěvekod Flox » 31 kvě 2024, 11:03

Neumím ti dát odpověď na otázky z Hermetiky. Ale můžu doporučit výborný kanál na Youtube co se týče vědeckých poznatků:

Why is Mercury a Liquid? Gold Yellow? Oxygen colorless? How Elements Get Their Properties
https://www.youtube.com/watch?v=8PbcR8SRq0E

The SIMPLEST Explanation of QUANTUM MECHANICS in the Universe!
https://www.youtube.com/watch?v=28Fwx1RMTfg

Má těch videí víc... a jsou fakt super. https://www.youtube.com/@ArvinAsh/videos

Naproti tomu je spousta lidí(co se snaží něco prodat), použijí slovo "kvantové" jako razítko na svá tvrzení. Tím zdánlivě legitimizují svá tvrzení a snaží se to propojit s vědou. Pro většinu lidí (včetně mě) je kvantová fyzika něco špatně pochopitelného, takže jim to většinou projde bez nějakých námitek, byť je to třeba blbost.

Podle mě všechno "magické" co existuje, by mělo jít vysvětlit pomocí vědy. Ale možná ještě nemáme dostatečně pokročilou vědu, aby to bylo možné. Např. ptáci se prý dokáží orientovat podle elektromagnetikého pole země. Bez znalosti elektromagnetismu by to byla magie stejně jako kompas.

Kdybys před 200 lety vytáhl nějakou černou kachličku a najednou přes ní mluvil s někým na dálku včetně videa a zvuku... koukali by na to jako na magické černé zrcadlo :-D
Lidé si myslí, že svobodný člověk dělá to, co dělat chce. Ale doopravdy svobodný člověk nemusí dělat to, co chce. Není otrokem žádostivosti svého ega být "lepší" než jiní :smich:

iCMan
mé první příspěvky:)
mé první příspěvky:)
Příspěvky: 5
Registrován: 01 kvě 2024, 12:21
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a):

Re: základní podstata energie

Příspěvekod iCMan » 31 kvě 2024, 13:08

kvantová fyzika neni tak složitá jak se zdá. Slovo kvantové znamená úplně to nejmenší a nejzákladnější, je to studium mikrosvěta, částic na nejmenší známé úrovni.
Já chápu pojem magie jako vědu o světě magickém
Za videa děkuji, podívam se.

Uživatelský avatar
Flox
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 350
Registrován: 26 zář 2010, 14:02
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 44×
Obdrženo poděkování: 148×

Re: základní podstata energie

Příspěvekod Flox » 31 kvě 2024, 18:35

Myslím, že zaměňuješ/mícháš částicovou fyziku a kvantovou. Ono se to tedy asi trochu prolíná, ale rozdíli tam jsou.

Z wikipedie: The word quantum comes from the Latin word for "how much" (as does quantity). Something that is quantized, as the energy of Planck's harmonic oscillators, can only take specific values. (https://en.wikipedia.org/wiki/History_o ... _mechanics)

Quantum harmonic oscillator: https://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_h ... oscillator
Mě to jednoduché nepřipadá ani trochu :-D A např. mi pořád nejsou jasné kvantově provázané fotony. To jsou jako dva fotony součástí jedné vlny? A ta jedna vlna se dá poslat/natáhnout optickým kabelem na stovky kilometrů, takže když se přečte spin jednoho fotonu, tak ten druhý se určí ve stejný okamžik? Ale je to vlastně v rámci jedné věci, takže se neděje to, že by se něco šířilo rychleji než světlo? Tolik otázek a tolik nejasných odpovědí :-D
Lidé si myslí, že svobodný člověk dělá to, co dělat chce. Ale doopravdy svobodný člověk nemusí dělat to, co chce. Není otrokem žádostivosti svého ega být "lepší" než jiní :smich:

iCMan
mé první příspěvky:)
mé první příspěvky:)
Příspěvky: 5
Registrován: 01 kvě 2024, 12:21
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a):

Re: základní podstata energie

Příspěvekod iCMan » 31 kvě 2024, 22:10

"Kvantová fyzika je soustavou fyzikálních teorií, která souběžně s teorií relativity ve 20. století předefinovala do té doby platné základy klasické fyziky. Zatímco teorie relativity vysvětluje především kosmologické otázky týkající se velkých celků, kvantová fyzika se primárně týká nejmenších, tzv. elementárních částic. Obě teorie, které se experimentálně potvrdily, se však nedaří sloučit do jednoho funkčního celku, tzv. teorie všeho." https://cs.wikipedia.org/wiki/Kvantov%C3%A1_fyzika

U kvantové provázanosti se dvě kvantově provázané částice chovají úplně stejně a mohou být od sebe vzdáleny na velké vzdálenosti, pokud foton(elektromagnetická vlna) kmitá o dané frekvenci, lze usoudit že druhá elektromagnetická vlna bude kmitat o té stejné frekvenci, fázi a amplitudě. Pokud změříš spin jednoho fotonu, zjistíš tím i spin druhého fotonu, to jak si napsal, že se určí ve stejný okamžik mi trochu připomíná jak ve kvantové fyzice někdy vysvětlují situace, mluví hodně o pravděpodobnostech a neurčitosti ale ty stavy tam jsou furt. Ohledně rychlosti šíření, vyžší než rychlost světla, asi jsem nepochopil jak si to myslel.

Uživatelský avatar
Flox
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 350
Registrován: 26 zář 2010, 14:02
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 44×
Obdrženo poděkování: 148×

Re: základní podstata energie

Příspěvekod Flox » 01 čer 2024, 09:53

Jsou to dvě elektromagnetické vlny o dvou fotonech anebo je to jedna stejná vlna o dvou fotonech?

Myslím to tak, že ty spiny jsou v superpozici... máš 50% šanci že tam je jeden nebo druhý. Dokud ten spin nezměříš, tak tam jsou reálně oba zároveň. V okamžiku kdy změříš první, ten druhý foton si okamžitě určí spin. Tzn. kdyby od sebe fotony byly světelný rok a změříš spin jednoho, tak spin druhého přestane být v superpozici okamžitě. Nikoliv za rok. Nebo to chápu špatně?
Lidé si myslí, že svobodný člověk dělá to, co dělat chce. Ale doopravdy svobodný člověk nemusí dělat to, co chce. Není otrokem žádostivosti svého ega být "lepší" než jiní :smich:

iCMan
mé první příspěvky:)
mé první příspěvky:)
Příspěvky: 5
Registrován: 01 kvě 2024, 12:21
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a):

Re: základní podstata energie

Příspěvekod iCMan » 02 čer 2024, 16:51

Jsou to dvě elektromagnetické vlny, tedy dva fotony které se chovají a mají vlastnosti úplně stejné, díky kvantové provázanosti mezi nimi. Spiny podle mě nemůžou být v superpozici, spin částice je v kvantové fyzice kvantovaný, nabývá pouze diskrétních hodnot, nemá tedy úplnou hodnotu ale kvantovanou, 1/2, 1/3, 2/3 atd. Takový spin je tedy u fotonu teoreticky daný, pokud ho změříš, experimentálně si tak můžeš ověřit dané tvrzení ale je z něčeho odvozený a taková částice jako foton nemůže mít jiný spin. Superpozice se udávají u objektů u kterých víš že bude přibližně v některých bodech, třeba elektron v elektronovém orbitalu u atomu, je to místo kde s pravděpodobností bude a takový elektron je v superpozici dokud nezměříš jeho pozici. Pokud bys změřil spin jednoho fotonu, zjistil by jsi tím i spin druhého fotonu, jelikož jejich kvantové provázání nám udává že ho mají oba dva stejný. Napsal jsi to jakoby ten spin neměl dokud ho nezměříš což tak není.

Uživatelský avatar
zebyja
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 522
Registrován: 02 kvě 2013, 15:47
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 66×
Obdrženo poděkování: 181×

Re: základní podstata energie

Příspěvekod zebyja » 03 čer 2024, 06:51

On Flox asi myslel provázané elektrony. U těch je dané, že ten druhý bude mít spin opačný. Některé částice jsou rychlejší než světlo a v provázání nejspíš hrají roly, jen jsme je nebyli schopni detekovat. Co jsme ale byli schopni detekovat jsou černé díry a taky gravitační vlny. Víme, že gravitační vlny mají rychlost světla, přesto jedna z mála proměnných definující černou díru je hmotnost, to je trochu paradox ne? M-Teorie má takových částic hned několik, což nám bohužel neobjasňuje, jak to je, ikdyby M-Teorie byla prokázána, proto že ona umožňuje více konfigurací vesmíru a nejspíš žijeme jen v jedné z mnoha možných konfigurací a není úplně jasné v které konkrétně.

ICMan: Také mě baví zkoumat vědecké poznatky, ale obávám se, že kombinovat spirituální zkušenost s vědeckým poznáním je tak trochu jedno proti druhému.

např. Zařadit čtyři základní síli vesmíru do živlů. Tj. elekromagnetismus, gravitace, slabá a silná interakce, no hned u elekteomagnetismu to nějak nesedí že? Bylo by proti vědeckému poznání se o to snažit, správné by bylo provést experiment a až pak analyzovat data.

Naproti tomu spiritualita je spíše subjektivní záležitost. Když se přede mnou materializuje genius při evokaci, tak si můžu myslet

* že jsem se zbláznil, proto že jsem hrozně skeptickej a taková věc se přece neměla jak stát
* nebo o tom budu všude vyprávět a pídit se o tom jak je to možné, proto že věřím že se mi to stalo, že to není schyzofrenie
* a nebo prostě přijmout, že jsem viděl, slyšel, co jsem viděl, slyšel a nechat to být, proto že pro můj mozek to bylo stejně reálné jako cokoliv jiného, ostatně i sny jsou pro můj mozek podobně reálné a nepotřebuji se v tom šťourat.

Šťourat se v tom by bylo proti spiritualitě, proto že ta říká, že mám věci pozorovat a nechat je jak jsou.
Inteligentní člověk umí řešit problémy, genius jim umí předcházet..
_________________________________________________________
legenda pro mé příspěvky: offTopic, dodatek, předmět zprávy

Uživatelský avatar
Flox
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 350
Registrován: 26 zář 2010, 14:02
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 44×
Obdrženo poděkování: 148×

Re: základní podstata energie

Příspěvekod Flox » 03 čer 2024, 08:23

Už jsem našel co jsem hledal: https://www.youtube.com/watch?v=unb_yoj1Usk
Mluví se tam i o superpozici fotonu, ale nevím jestli se to týká spinu nebo místa pozorování. Ano mluvil jsem o tom, jako kdyby tam spin nebyl dokud ho nezměřím... resp. jako by tam byly oba zároveň s 50% šancí pro jeden nebo druhý.
Myslel jsem opravdu foton.
Lidé si myslí, že svobodný člověk dělá to, co dělat chce. Ale doopravdy svobodný člověk nemusí dělat to, co chce. Není otrokem žádostivosti svého ega být "lepší" než jiní :smich:

iCMan
mé první příspěvky:)
mé první příspěvky:)
Příspěvky: 5
Registrován: 01 kvě 2024, 12:21
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a):

Re: základní podstata energie

Příspěvekod iCMan » 13 čer 2024, 20:45

to nejspíš myslíš elektronové páry v elektronových orbitalech atomu. Žádné částice rychlejší než světlo by dle fyziky neměly existovat. Ohledně gravitačních vln, je to jen pole gravitačního náboje šířící se prostorem a ohýbající prostor. O elektromagnetismu si mysim že patří do světa magického, elektrický náboj je jako náboj pocitový a pole jeho působení, oblastí vlivu energie. Mluvíš o spiritualismu spíše jako o mystice, myslím si že všechno má nějaký řád, všechno má nějaké vysvětlení a nějak funguje a mělo jít pochopit.

Uživatelský avatar
Flox
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 350
Registrován: 26 zář 2010, 14:02
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 44×
Obdrženo poděkování: 148×

Re: základní podstata energie

Příspěvekod Flox » 13 čer 2024, 23:23

Ano, žádná částice by neměla být rychlejší než světlo... ale co když to není částice, ale vlna natažená na stovky kilometrů? Mám konkrétně na mysli toto: https://en.wikipedia.org/wiki/Action_at ... istance%22 Experimenty potvrdili, že to prý platí.
Lidé si myslí, že svobodný člověk dělá to, co dělat chce. Ale doopravdy svobodný člověk nemusí dělat to, co chce. Není otrokem žádostivosti svého ega být "lepší" než jiní :smich:


Zpět na “Teorie”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů