Mentální úroveň

Uživatelský avatar
Harfeník
snažím se trochu psát
snažím se trochu psát
Příspěvky: 21
Registrován: 19 říj 2012, 14:21
pohlaví:

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Harfeník » 17 črc 2013, 11:48

Díky za "rychlou" odpověď :-D (a hned dvakrát!), už jsem to překonal, teď jsem u dalšího pocitu na seznamu, to jest teplo. U toho pokulhávám, nejtěžší je dostat teplo do noh-předpokládám, že proto, že nohy jsou na opačné straně těla, než je centrum ohně-hlava?
Zajímalo by mě, pánové, jak jste to zvládli vy, když v knize stojí, že se to musí dokázat bez akustické a vizuální imaginace. Jen samotný pocit, bez vidiny, jak to prostupuje tělem...jinak by to bylo snadnější-například jsem koukal na dokument, kde tibetští mnichové tato cvičení prováděla tak, že si představovali v těle trubky, které naplnili ohněm. ok, ale to použili vizualizaci.
Jak jste se s tím poprali vy?
A také se chci zeptat, jestli se představa tepla a horka může smíchat dohromady?

Děkuji za vaše odpovědi, Cagliostro, Ankhur, vy starý mazáci...

Přeji krásný den
H.

PS: Ach, o kolik snažší by to bylo, mít nějakého mistra, jako měl Glyndon Mejnoura v románu Zanoni...
Přes překážky ke hvězdám.

Uživatelský avatar
Ankhur
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 379
Registrován: 03 říj 2010, 12:54
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 48×
Obdrženo poděkování: 35×

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Ankhur » 17 črc 2013, 12:25

Podle mě si můžeš ze začátku pomoct vizualizací. Třeba představou ohně nebo barvou pro živel. Jak to chápu, tak důležité je, aby nakonec ten vjem byl čistě pocitový a ten pocit tepla+expanze jsi vnímal.

Dobrá je třeba i meditace, kde se právě zaměříš na vnímání tepla - učíš se vnímat citem (tímto smyslem). Můžeš meditovat o každém živlu a "hrát" si s tím a pak teprve přistoupit ke cvičení.

---
S teplem to můžeš zkusit analogicky jako s tím chladem. Nakonec sám můžeš hledat cesty, jak si s tím hrát. Můžeš si pomoct třeba sluncem nebo čajovou svíčkou. Slunce = světlo = oheň.

Slunce: Lehni si někde na koupališti nebo někde stůj venku jen v kraťasech a vnímej (se zavřenýma očima). Zaměř se na ten pocitový vjem, jak teplo hřeje všude na těle, jak Tě to prostupuje. Vnímej tu expanzi v tom.
Čajová svíčka: vnímej ten vjem na dlani (když ji dáš k ohni nebo nad oheň)

---
Ono obecně platí, že běžný člověk vnímá spíš a jen očima (jako hlavním smyslem).

Docela dobré cvičení je "být v přítomnosti" - kdekoliv jsi, tak se na chvilku zastav a vědomě vnímej všema smyslama, kterýma to jde:
očima: vědomě všechny barvy, světla, stíny
ušima: snaž si vědomě uvědomit si všechny doléhající zvuky
hmatem: jaké teplo nebo chlad cítíš, zda Tě třeba ofukuje vítr, vlhkost vzduchu
čich: jak voní vzduch, vlhkost vzduchu
6-tý smysl / intuitivně: jak vnímáš celkovou vibraci, atmosféru místa v této chvíli, kde jsi a stojíš
Není to o tom, co chceš, je to o tom, co skutečně uděláš.

Uživatelský avatar
Harfeník
snažím se trochu psát
snažím se trochu psát
Příspěvky: 21
Registrován: 19 říj 2012, 14:21
pohlaví:

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Harfeník » 17 črc 2013, 12:37

Ok, díky za odpověď, zkusím to. Takhle jsi to zvládnul ty?
Přes překážky ke hvězdám.

Uživatelský avatar
Ankhur
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 379
Registrován: 03 říj 2010, 12:54
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 48×
Obdrženo poděkování: 35×

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Ankhur » 17 črc 2013, 12:49

Harfeník píše:...


Každému jde nějaký smysl lépe a jiné hůře. Podle znamení a živlů v těle.

Pokud něco jde hůř, neboj se s tím pracovat. Zameditovat si o tom, uchopit to i jinak než jen rozumově a můžeš se na to kdykoliv zaměřit. O to větší radost a zkušenost budeš mít, jak to zvládneš.

Pokud Ti jde hůř pocitová představivost, tak se na ten smysl třeba zaměřuj kdykoliv během dne. Zkus dělat věci vědomě. Uvědomovat si právě tento smyl vědomě.
Sprchuješ se ráno studneou vodou, tak to vnímej vědomě - zaměř se na to, vyciťuj to. Večer když se sprchuješ teplou vodou, vnímej zase jiný pocit.
Nebo zkus to cvičení, jak vnímáš vědomě kdykoliv během dne, když se na chvilku zastavíš.

Však ono to půjde a zlepší se to :)
Naposledy upravil(a) Ankhur dne 17 črc 2013, 23:27, celkem upraveno 2 x.
Není to o tom, co chceš, je to o tom, co skutečně uděláš.

Uživatelský avatar
Harfeník
snažím se trochu psát
snažím se trochu psát
Příspěvky: 21
Registrován: 19 říj 2012, 14:21
pohlaví:

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Harfeník » 17 črc 2013, 12:57

Jj, všechno se nakonec zvládne. Ve vzpomínkách se píše, že Dr. Mk se u některých cvičení zasekl i na hodně dlouho. Ale vždycky to nakonec zvládl.
Přes překážky ke hvězdám.

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Arex » 17 črc 2013, 13:15

Harfenik píše:PS: Ach, o kolik snažší by to bylo, mít nějakého mistra, jako měl Glyndon Mejnoura v románu Zanoni...


;) On to učitel za Tebe nevyřeší. Koneckonců Glyndon z cesty sešel... i když měl učitele.

Jinak k živlům: Doporučil bych Ti způsob, který popsal Ankhur. Když se dejme tomu v nohách naučíš pocítit oheň pomocí imaginace, časem si budeš moci vzpomenout, jakou jsi u toho měl náladu, a teplo se dostaví... A za delší dobu to opravdu půjde jen na rozkaz.

Pokud Tě má cvičební soustava opravdu změnit, zdokonalit, nepůjde to rychle. A když se Ti nějaké cvičení vleče, nevadí, protože to proniká hluboko pod kůži. ;) A tak to má být.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
Harfeník
snažím se trochu psát
snažím se trochu psát
Příspěvky: 21
Registrován: 19 říj 2012, 14:21
pohlaví:

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Harfeník » 17 črc 2013, 13:27

" ;) On to učitel za Tebe nevyřeší. Koneckonců Glyndon z cesty sešel... i když měl učitele."

Já vím, četl jsem to, jeho chyba že neposlechl. Myslel jsem tím ne snazší, ale lepší, pochopitelnější. Kdyby ses na něco potřeboval zeptat, tak by ti to vysvětlil, mohl by tě sledovat v myšlenkách. Ovšem, že by za tebe nic neudělal. :)
Takhle když si něco přečtu a úplně tomu nerozumím, můžu leda hledat vyjasnění na fórech, kterých je také jako šafránu. Tohle dnes není předávání "z Mistra na žáka", ale spíš "z knihy na žáka".
Ale díky za napsání. ;)
Ahoj
Přes překážky ke hvězdám.

Uživatelský avatar
Cagliostro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1224
Registrován: 11 bře 2010, 11:16
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 521×

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Cagliostro » 17 črc 2013, 17:36

Ankhur to poměrně obstojně a rozumně vysvětlil. Skutečně si představ teplo ve formě, jaké ti bude vyhovovat. Teď při hezkém počasí to půjde snadno 8-) způsobu je skutečně mnoho. Základní je "uvědomění si toho stavu" a rozlišení toho tepla. Od té čajové svíčky po slunce.
Ego sum, qui sum!

Uživatelský avatar
Harfeník
snažím se trochu psát
snažím se trochu psát
Příspěvky: 21
Registrován: 19 říj 2012, 14:21
pohlaví:

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Harfeník » 17 črc 2013, 17:51

Zajisté, ale něco jiného je uvědomění a uskutečnění. V mysli si člověk dovede představit, jaké je teplo, ale přenést to do těla a skutečně cítit teplo...to je ta ultimátní hradba mezi duchovním a fyzickým.
Přes překážky ke hvězdám.

Uživatelský avatar
Cagliostro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1224
Registrován: 11 bře 2010, 11:16
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 521×

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Cagliostro » 17 črc 2013, 18:20

Harfeník píše:Zajisté, ale něco jiného je uvědomění a uskutečnění. V mysli si člověk dovede představit, jaké je teplo, ale přenést to do těla a skutečně cítit teplo...to je ta ultimátní hradba mezi duchovním a fyzickým.


Bude záležet skutečně na každém jedinci, mě to fungovalo před lety tak, že jsem začal s představou, a ostatní přišlo víceméně samo.
Ego sum, qui sum!

Chariel
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 77
Registrován: 27 srp 2021, 15:32
pohlaví: Muž
Národnost: SK
Poděkoval(a): 56×
Obdrženo poděkování: 13×

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Chariel » 10 pro 2023, 20:35

Zdravím priatelia. Chcem vás požiadať o radu čo sa týka tréningu 2. stupňa, výcviku ducha a síce imaginácia so zatvorenými očami. Rawn Clark povedal, že na dokončenie celého stupňa dáva v priemere 2-3 mesiace a na prvé imaginačné cvičenie 2-3 týždne. Taktiež Bardon hovorí, že schopnosť imaginovať by sa mala deň za dňom zlepšovať. Ja trénujem už 2 mesiace a stále sa neobjavil valný výsledok. Respektive žiadny relevantný. Áno zažil som rôzne zlepšenie/zhoršenia, rôzne fenomény kedy bola predstava tak reálna ako keby ten predmet vidím pred sebov, ale po prvé dĺžka trvania pred rozplynutím bola max do minúty a po druhé to boli ojedinelé javy. Väčšinou sa mi nepodarí predmet vyvolať tak ako vyzerá ani na niekolko sekund. Trénujem vždy 30 minút bez prestávky a vyskúšal som už viacero prístupov, ako to cvičenie robiť, taktiež som skúsil aj viacero rôznych predmetov napr. lyžičku atd.. na začiatku sa predmet vizualizuje lahšie a potom to začína byť stále ťažšie a ťažšie (každým dňom). Vie mi niekto poradiť presný postup ako sa vám podarilo zvládnuť toto cvičenie ? Predpokladám, že problém bude možno to, že som nepochopil správne postup pri cvičení (ako na to) .

Uživatelský avatar
Martuv
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 28
Registrován: 19 lis 2019, 17:38
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 42×

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Martuv » 11 pro 2023, 05:52

Zkus to na procházce. Já si třeba vybral na silnici spadlý list a pak si ho představoval cestou, jak pluje přede mnou.
Nebo si představuj něco, k čemu máš citovou vazbu - matku, otce, dítě, psa, papouška, oblíbený obraz, snubní prstýnek.
Může být problém ve velikosti předmětu, malé předměty jdou líp než velké, protože je pojmeš celé. U velkých předmětů bývá obtíž se všemi detaily.
Další problém může být s umístěním, jestli předmět "položíš" na stůl nebo ho necháš ve vzduchu.

A moc nad tím nepřemýšlej. Občas bývá největší problém, že to chceš mít hned všechno dokonalé.

Ono si to v jednu chvíli sedne jako poklička na hrnec a je to pak snazší.


Zpět na “Mentální úroveň - 2. stupeň”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host