Vizualizace s pomocník?

Absolutně volné téma

Moderátor: Cagliostro

Pravidla fóra
Zde nechávám prostor na všechna témata, která se nevlezou do výše uvedených kategorií. Mám zde jenom prosbu, pokud se rozhodnete pro založení nového příspěvku, prosím zkuste popřemýšlet jestli není vhodnější umístění již do hotových kategorií. Nechci zase vyvořit nepříjemný škatulkovací systém, jde mi pouze o to, aby se zde třeba neobjevovaly dotazy na cvičení brány z prvního stupně apod.
Uživatelský avatar
Haldirus
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 44
Registrován: 05 led 2017, 13:15
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 16×
Obdrženo poděkování:

Vizualizace s pomocník?

Příspěvekod Haldirus » 04 úno 2017, 13:10

Flox píše:Jinak trochu si pohrávám s myšlenkou pořídit si nějaké kvalitní EEG pro domácí uživatele a přikládat k záznamu o cvičení záznamy elektrických impulzů v mozku :-D např. https://www.emotiv.com/ jsou i další levnější produkty.


Tohle je velmi zajímavé, myslíte, že by tohle mohlo nějak pomoci při hermetické vizualizaci?

Podle videí uvnitř - dokáží uživatelé s pomocí tohoto tvořit hudbu, ovládat komp, vlastně všechno co je napojené na PC a dá se nějak ovládat.

Jaký je na to Váš názor?

Děkuji
Jedu pomalu ale jistě, jsem zvědavý a tak se rád dozvím zajímavé informace či jiné názory. Nesoutěžím s nikým a tak Vás prosím, mějte se mnou trpělivost.

Uživatelský avatar
Flox
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 343
Registrován: 26 zář 2010, 14:02
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 44×
Obdrženo poděkování: 147×

Re: Vizualizace s pomocník?

Příspěvekod Flox » 04 úno 2017, 17:54

Myslím, že pomoci by to mohlo, ale nemám to zatím úplně nastudované, abych mohl něco jistotou tvrdit.

Různé zařízení mají různý počet senzorů na různých oblastech.
Detekce nervových signálů se dělí na dvě části.

1) Nervové impulzy, které ovládají obličejové svaly kam patří např.
- pohyb očí
- úsměv
- mrknutí
- zvednutí obočí
- vycenění zubů

na webu mají uvedeno:
Blink
Left wink
Right wink
Furrow (frown)
Raise brow (surprise)
Smile
Clench teeth (grimace)
Glance left
Glance right
Laugh
Smirk (left side)
Smirk (right side)

Tohle je nejjednodušší způsob, jak poměrně přesně ovládat PC nervovými impulzy.

2) O něco zajímavější jsou emoční stavy
Okamžitý vzrušení
Dlouhodobé vzrušení
Frustrace
Zaujetí
Meditace
Zájem

na webu to mají uvedeno jako:
Instantaneous excitement
Long term excitement
Frustration
Engagement
Meditation
Interest / Affinity

3) Mentální příkazy
A tady si nejsem úplně jistý co je tím myšleno, ale pokud tomu dobře rozumím tady tím by se asi dala vizualizace trénovat. Mělo by to fungovat tak, že na něco myslíte a ty signály se nahrají a uloží. A pak to sleduje jestli nějaké signály neodpovídají té původní nahrané myšlence. https://youtu.be/40L3SGmcPDQ?t=14m21s

Tlačení
Tažení
Zvednutí
Položení
Vlevo
Vpravo
Rotace: posměru hodinových ručiček, protisměru, dopředu, dozadu, vlevo, vpravo
Zmizení

https://www.emotiv.com/comparison/

4) Surová data ze senzorů
Tohle je hodně zajímavá věc, kterou ale tenhle výrobce docela dost zpoplatněnou.
Lidé si myslí, že svobodný člověk dělá to, co dělat chce. Ale doopravdy svobodný člověk nemusí dělat to, co chce. Není otrokem žádostivosti svého ega být "lepší" než jiní :smich:

Uživatelský avatar
Flox
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 343
Registrován: 26 zář 2010, 14:02
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 44×
Obdrženo poděkování: 147×

Re: Vizualizace s pomocník?

Příspěvekod Flox » 04 úno 2017, 19:02

Tohle vypadá jako něco, s čím by se dala dobře dělat vizualizace: https://youtu.be/YTvXtaOSfuo?t=9m24s
Lidé si myslí, že svobodný člověk dělá to, co dělat chce. Ale doopravdy svobodný člověk nemusí dělat to, co chce. Není otrokem žádostivosti svého ega být "lepší" než jiní :smich:

Uživatelský avatar
Haldirus
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 44
Registrován: 05 led 2017, 13:15
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 16×
Obdrženo poděkování:

Re: Vizualizace s pomocník?

Příspěvekod Haldirus » 05 úno 2017, 21:22

No.. jesltiže-li si představíme pohybující se předmět a on se vážně pohne, může to udělat šílené skoky. S představivostí a pro "natrvdlé" třeba mě by to mohl obýt zajímavé. Jenom dávat tolik tisíc se mi opravdu nechce.. ale nebál bych se .. za pět let vyjdou kvalitní konkurenti a cena produktu půjde dolů. A za 10 let to bude místo klávesnic a myší :D
Jedu pomalu ale jistě, jsem zvědavý a tak se rád dozvím zajímavé informace či jiné názory. Nesoutěžím s nikým a tak Vás prosím, mějte se mnou trpělivost.

Uživatelský avatar
Flox
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 343
Registrován: 26 zář 2010, 14:02
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 44×
Obdrženo poděkování: 147×

Re: Vizualizace s pomocník?

Příspěvekod Flox » 06 úno 2017, 01:09

Jsou i další levnější přístroje, které mají méně senzorů. Ale tam to nemám úplně prozkoumané, jestli se to dá použít na to, co by se mi líbilo.

U EPOC je jasně vidět, že pro příkaz "tlač" nebo "zmiz" si uložíš nějaký stav signálů v mozku a evidentně to detekuje správně. V tom videu si všiml i toho, že když myslíš, že bys na to mohl myslet, tak už se ten příkaz aktivuje.

Ty ostatní mi přišly, jakože to možná něco dělá anebo když se dalo docílit přesně nějaké akce tak to bylo přes ovládání tváře.
Lidé si myslí, že svobodný člověk dělá to, co dělat chce. Ale doopravdy svobodný člověk nemusí dělat to, co chce. Není otrokem žádostivosti svého ega být "lepší" než jiní :smich:

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Re: Vizualizace s pomocník?

Příspěvekod Arex » 06 úno 2017, 09:11

Flox: Myslím, že bys za to zbytečně vyhodil peníze. Dnes jsou desítky, snad i stovky průzkumů na špičkové úrovni, které se věnují vztahu duchovních prožitků a EEG. A stejné - resp. velmi podobné - stavy se objevují nejen u duchaborců, ale i u špičkových sportovců, špičkových hudebníků, ale jen pokud hrají zpaměti. (Pokud je jejich hra RITUÁL.) Současná věda už deset let v kuse studuje i stav mezi spánkem a bděním, při kterém dochází k výstupu do astrálu.

Nevidím problém v pořízení přístoje (takový, který by Ti stačil pro uvedené účely, bude stál v kombinaci s kamerou a programem 80-100.000 Kč), ale v tom, že bys napřed potřeboval sám vyhodnotit stovky běžných EEG záznamů, abys tam vůbec relevantně našel to, o co se zajímáš.

Vezmi si jen pokrok EEG za posledních 20-40 let. Tehdy bylo umění vůbec získat použitelný záznam - viz třeba zcela průkopnické práce doc. Antonína Bajera na toto téma. Dnes Ti specializovaný program zobrazí všechno ve 3D na modelu mozku, k tomu Ti v paralelním okně běží synchronizovaný videozáznam pacienta a k tomu si můžeš zobrazit 3D řezy jednotlivých center. Jinými slovy: ono to není o technice, ale o tom, aby badatel měl dlouholetou zkušenost v hodnocení EEG záznamů. A tu nemáš Ty ani já. Asi nám tedy zbyde role čtenářů.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
Flox
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 343
Registrován: 26 zář 2010, 14:02
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 44×
Obdrženo poděkování: 147×

Re: Vizualizace s pomocník?

Příspěvekod Flox » 06 úno 2017, 20:01

Arex: ono se to má tak, že:

1) jsem takový technický hračička a baví mě zkoušet takové různé vymoženosti
2) co se týče např. Emotiv, tak oni poskytují už interpretovaná data. To znamená, že ten seznam toho co to umí detekovat nahoře, to jsou již interpretovaná data a u každé kategorie ti to ukáže procentuální zastoupení toho stavu. Např. něco ve smyslu "meditace 50%"
Navíc mají hotové aplikace do PC. Lze třeba hrát hru na PC a s interpretací dat si nemusíš lámat hlavu, pokud nechceš. Buď postavička ve hře provádí akci anebo ne. Vizuální odezva je jasná. :-)

Do surových dat se normálně nedostaneš, protože jsou za příplatek a souhlasím, že v případě surových dat nebude jednoduché vědět co to všechno vlastně znamená.

3) jsem trochu hračička z programátorského hlediska. Tyhle přístroje nabízejí něco jako šablonu pro programátory, aby si mohli jednoduše naprogramovat svoji vlastní aplikaci. Tu pak lze prodávat a něco si přivydělat.

Jinak ta cena se v případě lepšího modelu EPOC pohybuje cca 25-30tis. Kč
Lidé si myslí, že svobodný člověk dělá to, co dělat chce. Ale doopravdy svobodný člověk nemusí dělat to, co chce. Není otrokem žádostivosti svého ega být "lepší" než jiní :smich:

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Re: Vizualizace s pomocník?

Příspěvekod Arex » 06 úno 2017, 20:34

Flox: Na hraní Ti bude určitě stačit přístroj za 30 tisíc, ale možná by Ti stačil i foťák za 20 tisíc, nebo pes za 5 tisíc - a byl byly by z toho alespoň výlety do přírody,kde by ses měl možnost naladit. Otázka spíš je, jestli do toho člověk tyto peníze musí dát.

Přestože jsem laik, měl jsem možnost zblízka pozorovat budování specializované EEG laboratoře, která tyto výzkumy dělá. Nejen že přístoje do 30 tisíc neprodukovaly data dostatečně přesně (neboť domácí gumová "čepička" nemá tolik elektrod jako přístroje jemnější), ale nikdy Ti nenabídnou celé spektrum - jen tzv. spektrum terapeutické, ve kterém panuje shoda v interpretaci. Výsledkem budou tzv. orientační data. To je první problém.

Velmi citlivé přístroje zase potřebují dokonalé stínění, tedy skutečně laboratorní podmínky. A data v celém pásmu snímání Ti nebude umět interpretovat žádný program, to umí prostě jen desítky lidí na celém světě. To je druhý problém.

Jako způsob zábavy je to samozřejmě hezké, ale abys něco objevil, to je myslím prakticky vyloučeno. Asi bys souvislost duchovních stavů a EEG poznal levněji a důkladněji, kdyby sis přečetl výsledky výzkumů vzniklých tam, kde na penězích a na zkušenosti přebývalo. Tuším, že anglicky čteš, takže bys něco jistě našel.

:-) Ono to z laického pohledu vypadá všechno snadně, jako že určíš frekvenci a aktivitu, ale není tomu tak. Interpretace záznamů v takovýchto málo prozkoumaných směrech je tak složitá, že lékařské fakulty neumožňují ani větší části svých studentů, kteří by chtěli psát práci na MOJE TÉMA VERSUS EEG, aby si ji vůbec zadali. Protože by to byly jen spekulativní závěry.

Zkus si prostě, máš-li o to zájem, stáhnout EEG záznamy duchovních zkušeností a zjistíš, že nejen probíhají ve zlomcích sekundy, ale že celý záznam je obvykle přesycený očními fragmenty (ty vznikají pohybem očí i mimo fázi, pro kterou jsou typické). Tj. nenajdeš-li v záznamu hledaný jev, nemůžeš bez dalších podpůrných dat a obrovské zkušenosti vědět, jestli k němu skutečně nedošlo, nebo jestli jen utonul v očních fragmentech... A počítej s tím, že na interpretaci jednoho záznamu můžeš potřebovat dvě až čtyři hodiny.

Co tím chci říct: že je to ideální past, do které se můžeš chytit a ztratit v ní čas, kdy bys mohl cvičit, studovat, nebo prostě žít. - A není to past jediná. Někdo potřebuje mít ke cvičení knihu z roku 1500, někdo potřebuje koupel v Ganze, někdo potřebuje mít mandragoru a jiný prsten s rubínem velkým jako kostka cukru. Duchovní učitel by to prostě interpretoval tak, že se strach před praxí a touha po ní vybijí na náhradním objektu. :-) A nabízí se otázka, nebylo by Tě na takovou kariéru škoda, Floxi?

Dál Ti to rozmlouvat nebudu, místo toho sem přidám výborný citát z Petra Klímy-Touška: "Je to velmi hezké, když někdo nastoupí cestu k nebi, ale nemá nikomu překážet v tom, když chce mermomocí do pekla."

Uznávám, že ultamoderní EEG peklo zase není tak hrozné, to jsou i horší. :-) Ať se daří!
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
Flox
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 343
Registrován: 26 zář 2010, 14:02
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 44×
Obdrženo poděkování: 147×

Re: Vizualizace s pomocník?

Příspěvekod Flox » 06 úno 2017, 23:34

Jistěže je to past, která odvrací pozornost od podstaty. ;-D Takových pastí už bylo...
(tato věta je myšlena jako souhlas s Arexem, kdyby to náhodou vyznělo jinak)
Lidé si myslí, že svobodný člověk dělá to, co dělat chce. Ale doopravdy svobodný člověk nemusí dělat to, co chce. Není otrokem žádostivosti svého ega být "lepší" než jiní :smich:

Uživatelský avatar
Michal
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 358
Registrován: 11 pro 2012, 18:44
pohlaví:
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 36×

Re: Vizualizace s pomocník?

Příspěvekod Michal » 07 úno 2017, 22:59

Měl jsem možnost vyzkoušet EEG přístroj medicínský i takovou pásku s jednou elektrodou + reference (Myndplay headband). Pokud nemáš známého, nebo sis to nevybral jako profesi (nebo nejseš praštěnej) k tomu medicínskému se nedostaneš. A i kdyby jo, bylo by to na roky než by ses k něčemu dopracoval. Na druhou stranu i s tou jednoduchou páskou si vyzkoušíš dost věcí, které si můžeš (sice jen pro sebe) objektivně zhodnotit. Pokud to měří třeba zaujetí nebo meditaci, jsou to stavy, které pomocí toho přístroje můžeš v sobě rozeznat a ukotvit, aby sis je mohl později sám navodit. Já jsem si například s tou páskou sedl za bicí a hrál jsem a dokud jsem nemyslel na to, že to vlastně neumím, držel jsem se rytmu celkem dobře. A když to funguje u hraní na bubny, tak to přece musí fungovat i u jiných aktivit. Tím jsem si podstatně obohatil život. A od jisté doby jsem tu pásku už nepotřeboval. Když už umíš jezdit na kole, s přidavnýma kolečkama nemůžeš klopit zatáčky :)


Zpět na “Obecná (Nezařazená) diskuze”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů