Hermetická konference na Univerzitě Karlově - Gnose a mystická cesta k Bohu

Na tomto místě dávejte a pište podklady pro setkání a společnou práci

Moderátoři: Cagliostro, Anubis, Tomáš, Saila

Thoth-Amon
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 49
Registrován: 24 led 2014, 16:25
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Hermetická konference na Univerzitě Karlově - Gnose a mystická cesta k Bohu

Příspěvekod Thoth-Amon » 15 kvě 2017, 14:42

Důležitou součástí cesty mágů a hermetiků byla vždy i cesta mystická. Bardon o mystice v BOZ píše: "Na vzestupu je zasvěcený mág zároveň mystikem...Z toho je zřejmo, že skutečné zasvěcení nečiní rozdílu mezi mystickou a magickou cestou."

Kefer o vztahu magie a mystiky v "Syntetické magii" napsal: "Pasivní, trpné působení magické, nazývá se mystikou. Mystik, dle hermetické filosofie, je operatérem receptivním, cíle jeho snažení jsou usměrněny k jeho vlastní individualitě."

A do třetice dodám názor dalšího českého hemetika za Rakouska - Uherska i 1.ČSR, Josefa Váchala, autora jedinečné knihy "Dokonalá magie budoucnosti": "Mystika, toť cesta ke klidu, magie burcování spících k mocné činnosti mentální. Mystik stal se sám sebou bílým a čistým, ozářením v záři božství bez vlastního přičinění. Mág se stal mágem umělým cvikem a zvláštními přípravami ozařuje temnoty poznání, jimiž proniká jeho vůle. Dokonalý mág, prošedší cestami filosofie, mystiky a krásy, stojící nejen nad lidmi vůlí svou, ale i nad duchy, náleží mezi vysoké genie, ovládající naši planetu."

Mnoho českých praktikujících hermetiků i akademiků spojených s těmito tématy se sejde na již čtvrté velké "hermetické" konferenci za poslední 4 roky na Univerzitě Karlově v sobotu 20. května od 9:30 hod v budově Husitské teologické fakulty: http://www.htf.cuni.cz/HTF-314.html#3

Z minulých let vzpomínám na pozdější zajímavé debaty ve vedlejší restauraci na Zelené lišce s těmi, kdo už tady nejsou, jako předseda Univerzalie Pikard či Dr. Antonín. Tehdy to vypadalo, že tady ještě budou dlouho, na čemž je vidět, jak jsou některé chvíle vzácné. Proto kdo máte čas, využijte šance, jakých věru nebylo v dějinách této země za posledních 500 let mnoho. Člověk si někdy až po letech uvědomí, jak výjimečné chvíle to byly.

Uživatelský avatar
Rota
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 180
Registrován: 03 led 2015, 00:08
pohlaví: Žena
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 88×
Obdrženo poděkování: 124×

Re: Hermetická konference na Univerzitě Karlově - Gnose a mystická cesta k Bohu

Příspěvekod Rota » 21 kvě 2017, 13:52

Konference byla velmi podařená. Velké díky všem přednášejícím a pořadatelům. Vybraná témata byla zajímavá. Velmi mne zaujalo téma o Svatém Janu od Kříže, jehož díla mám v úmyslu prostudovat hlouběji. Škoda, že jsem se nemohla zúčastnit druhé poloviny přednášek, doufám, že bude ke shlédnutí na internetu.

Uživatelský avatar
Kvazar
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 107
Registrován: 08 pro 2010, 09:44
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 29×
Obdrženo poděkování:

Re: Hermetická konference na Univerzitě Karlově - Gnose a mystická cesta k Bohu

Příspěvekod Kvazar » 23 kvě 2017, 06:20

Zdravím :-)
Přednáška se mi moc líbila a také mi přišla úžasná část o Sv Janu od Kříže. Jeho knihy ale nemohu nikde sehnat, proto kdyby je měl někdo z Prahy, tak velmi rad odkoupím ;)
Paradox, humor, změna

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Re: Hermetická konference na Univerzitě Karlově - Gnose a mystická cesta k Bohu

Příspěvekod Arex » 23 kvě 2017, 08:39

Kvazar: Budu Ti dělat druhý hlas, paní doktorka Červenková měla opravdu jednu z nejlepších přednášek.

Knihy svatého Jana od Kříže se objevují po antikvariátech, když budeš nějakou dobu hledat, tak je seženeš. Zkus prostě klasiku: muj-antikvariat.cz (to je generální vyhledavač ve většině českých antikvariátů).

Já jsem svoje výtisky asi před patnácti lety půjčil a už se mi nevrátily, takže nemohu půjčit - naopak, sám bych se po nich měl také podívat.

Jo, karmelitáni utvořili špičkovou křesťanskou mystiku, a jak je vidět, mají i dnes velmi dobré reprezentantky.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
Rota
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 180
Registrován: 03 led 2015, 00:08
pohlaví: Žena
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 88×
Obdrženo poděkování: 124×

Re: Hermetická konference na Univerzitě Karlově - Gnose a mystická cesta k Bohu

Příspěvekod Rota » 24 kvě 2017, 19:01

....něco je ke stáhnutí na netu např. temná noc :-) Pro začátek, než se seženou knihy, určitě dobré.
Ať se daří...

Uživatelský avatar
Kvazar
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 107
Registrován: 08 pro 2010, 09:44
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 29×
Obdrženo poděkování:

Re: Hermetická konference na Univerzitě Karlově - Gnose a mystická cesta k Bohu

Příspěvekod Kvazar » 06 čer 2017, 09:54

Ahoj Rota, mužů požádat o odkaz na stránku, kde je temná noc ke stažení? :)
Paradox, humor, změna

Uživatelský avatar
Rota
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 180
Registrován: 03 led 2015, 00:08
pohlaví: Žena
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 88×
Obdrženo poděkování: 124×

Re: Hermetická konference na Univerzitě Karlově - Gnose a mystická cesta k Bohu

Příspěvekod Rota » 06 čer 2017, 12:21

Ahoj, já jsem Jana stahovala na Ulož to, ale i jinde po netu se dá najít mnoho k přečtení např. Duchovní písně.

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Re: Hermetická konference na Univerzitě Karlově - Gnose a mystická cesta k Bohu

Příspěvekod Arex » 08 čer 2017, 16:32


Lukáš Loužecký: Petr Klíma-Toušek a Česká škola gnostická



Petr Kalač: Mystická tvář českých hermetiků
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
Cagliostro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1224
Registrován: 11 bře 2010, 11:16
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 521×

Re: Hermetická konference na Univerzitě Karlově - Gnose a mystická cesta k Bohu

Příspěvekod Cagliostro » 08 čer 2017, 19:03

Tvoje nejlepší přednáška, co jsem viděl. Dobrá práce.
Ego sum, qui sum!

Uživatelský avatar
Helena
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 904
Registrován: 18 črc 2013, 14:10
pohlaví: Žena
Poděkoval(a): 257×
Obdrženo poděkování: 56×

Re: Hermetická konference na Univerzitě Karlově - Gnose a mystická cesta k Bohu

Příspěvekod Helena » 08 čer 2017, 19:25

žitá religiozita?
...
Jste oba výborní, pánové
Tiše sedím, nic nedělám, jaro přichází a tráva sama roste.

Uživatelský avatar
marvin
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2864
Registrován: 16 čer 2009, 10:52
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 553×
Obdrženo poděkování: 713×
Kontaktovat uživatele:

Re: Hermetická konference na Univerzitě Karlově - Gnose a mystická cesta k Bohu

Příspěvekod marvin » 08 čer 2017, 21:13

výborné, moc se líbilo :) díky

asi si rovnou objednám https://www.kosmas.cz/knihy/153794/svetlo-na-zapade/
Pravá mysl pojme všechny lži a klamy, aniž by byla zmatená.
Pravé srdce pojme jed nenávisti, aniž by došlo k újmě.

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Re: Hermetická konference na Univerzitě Karlově - Gnose a mystická cesta k Bohu

Příspěvekod Arex » 08 čer 2017, 21:45

Cagliostro: Původně jsem to chtěl napsat jako reakci do PM, ale nakonec to mohu dát i veřejně. Já jsem se dnes na filmy také podíval. Je tam krásně vidět, jak rychlý zápal mládí vystřídala zodpovědnost zkušenosti. A mezi smavými lesky v očích vidím neklamné náznaky odstupu. To vše v lehkém žertu, to ano. Připadá mi, jako bych se díval na Rudolfa II. - vidím velmi odhodlaného melancholika. :-)

Helena: Na plakátu k přednáškám byli lidé, kteří měli vystoupit za praktiky, zařazeni pod nadpis žitá religiozita. Tak jsem se ptal, co to je, a řekli mi, že hermetismus.

Marvin: To "Světlo na Západě" mohu s nejlepším svědomím doporučit. Je to skutečně dobrá kniha, jakých je málo. Bylo to s ní od počátku zajímavé. Měla vyjít původně u Zmatlíka a Paličky v roce 1949, ale to už zákony neumožnily. Pak ji měl koncem 90. let měl vydat obnovený Evropský literární klub, ale to také nevyšlo. Dokonce k ní tehdy pan prof. Nakonečný napsal předmluvu, ale ta se ztratila.

A pak se Arborius v roce 2009 seznámil s žákem Petra Klímy-Touška panem Malinou a ukázalo se, že on má ten ztracený spis a nakonec i že má tu profesorovu předmluvu. Já jsem si to prolistoval a začal jsem - kolega to pojmenoval myslím dobře - čubrňákovat, že něco takového je česky a nevydaného. A se vším jsem praštil a začal to rychle dělat. Jenže i to rychle mi trvalo skoro rok.

A nakonec to vyšlo, a stihli jsme ji ještě dát i panu Malinovi (v květnu 2010), než odešel na věčný západ (27. října 2010). Dokonce jsou na to i dokumenty:

IMG_2949.JPG


Jsou v té knize opravdu hodnotné texty, vybrané tak, aby dávaly zvláštní smysl. A Petr Klíma-Toušek měl neskutečně načteno, protože pokud najdeš naprosto doslovný a konkrétní popis hermetické cestu zodiakem ve spise "Chvály Panny Marie", napsaném před stovkami let latinsky Albertem Velikým, mám pocit, že to znamená, že Tvůj přehled skutečně přerostl míru obvyklou...

A nakonec bych přeci jen ještě zdůraznil, když jsme na Frabatu, že František Bardon používal Tajné figury rosekruciánů v překlad Petra Klímy-Touška a jeho pokročilejší žáci také. Když nám Bůh dá, letos o tom třeba bude něco víc. Takže ty také rozhodně stojí za koupi.

Nakonec je z toho laudatio na Petra Klímu-Touška...
Naposledy upravil(a) Arex dne 08 čer 2017, 21:55, celkem upraveno 2 x.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
Cagliostro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1224
Registrován: 11 bře 2010, 11:16
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 521×

Re: Hermetická konference na Univerzitě Karlově - Gnose a mystická cesta k Bohu

Příspěvekod Cagliostro » 08 čer 2017, 21:53

A já na Tebe budu mít dotaz, ale to už směřuji opravdu jinam, do pm.
Ego sum, qui sum!

Uživatelský avatar
Santiago87
snažím se trochu psát
snažím se trochu psát
Příspěvky: 16
Registrován: 28 kvě 2016, 09:46
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 12×

Re: Hermetická konference na Univerzitě Karlově - Gnose a mystická cesta k Bohu

Příspěvekod Santiago87 » 09 čer 2017, 18:24

Ach bratři a sestry, mnoho větru vane, mnoho větru v zemi české....Až je smutno srdci......
Pulchra res est homo si homo est.

Uživatelský avatar
Kvazar
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 107
Registrován: 08 pro 2010, 09:44
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 29×
Obdrženo poděkování:

Re: Hermetická konference na Univerzitě Karlově - Gnose a mystická cesta k Bohu

Příspěvekod Kvazar » 01 črc 2017, 14:16

Ahoj, neví někdo co bych měl číst dříve od Jana od Kříže? Jestli Temnou noc, nebo Výstup na horu Karmel? :)
Paradox, humor, změna


Zpět na “Veřejná Komunita”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti