Neexistence přání/Duševní vakuum

Absolutně volné téma

Moderátor: Cagliostro

Pravidla fóra
Zde nechávám prostor na všechna témata, která se nevlezou do výše uvedených kategorií. Mám zde jenom prosbu, pokud se rozhodnete pro založení nového příspěvku, prosím zkuste popřemýšlet jestli není vhodnější umístění již do hotových kategorií. Nechci zase vyvořit nepříjemný škatulkovací systém, jde mi pouze o to, aby se zde třeba neobjevovaly dotazy na cvičení brány z prvního stupně apod.
Roman274
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 87
Registrován: 09 kvě 2012, 23:20
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 44×
Obdrženo poděkování: 35×

Re: Neexistence přání/Duševní vakuum

Příspěvekod Roman274 » 10 led 2020, 03:33

marvin píše:Jinak ještě jsem si vzpomněl na jedno cvičení - před spaním je dobré si urovnat podvědomí, vyřešit si problémy a rozpory, které nastaly přes den. Pokud se ti to podaří, tak potom ve spánku toho tolik nemusíš řešit a nepotřebuješ ho tolik. Takže i když neprodloužíš spaní, tak zkrátíš dobu nutnou na regeneraci.

Máte niekto nejaké cvičenie po ktorom hneď človek zaspí? Aj keď unavený zalahnem niekedy sa mi nepodarí zaspať, tak nad ránom musim dať energetické cvičenia a som úplne v pohode na celý deň. Stáva sa mi to dosť často. Ako teda čo najrýchlejšie zaspať.

Uživatelský avatar
marvin
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2752
Registrován: 16 čer 2009, 10:52
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 317×
Obdrženo poděkování: 451×
Kontaktovat uživatele:

Re: Neexistence přání/Duševní vakuum

Příspěvekod marvin » 10 led 2020, 11:16

Nemožnost usnout je dost velké téma. Znám lidi, kteří usínají v sekundě kdy dopadnou na polštář. Někdy už za letu usínají. Je jich pár a přeju jim to. Je to sen každého člověka :-)

Závisí na konstituci a celkové nervové soustavě.

A pokud jsi ten typ co nezaspí, tak se musíš hold víc snažit. Jak jsem psal před tím. Horkou koupel, svalovou relaxaci - zkus čtení, zkus udělat rozpouštění - lehneš si a pomalu rozpouštíš každou část těla od palců nohou až po hlavu. Taky se přes den unavit, běhat, sportovat, pracovat (fyzicky).

No a pak máš faktory, které tomu zabraňují = zejména stres, někdy přílišná vyčerpanost, přetaženost. Velký tonus v nervové soustavě. Neusneš protože ve svalech a nervech je velké napětí.

Taky s jídlem, když se přejíš, nebo jsi naopak hladový. Když sníš něco těžké a tělo potřebuje věnovat velkou energii žaludku a trávící soustavě.. všechny tyhle věci cítíš, když se pomalu rozpouštíš a snažíš se uvolnit. Když se dokonale uvolníš, cítíš napětí v každém svalu a každé části těla..
Pravá mysl pojme všechny lži a klamy, aniž by byla zmatená.
Pravé srdce pojme jed nenávisti, aniž by došlo k újmě.

Roman274
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 87
Registrován: 09 kvě 2012, 23:20
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 44×
Obdrženo poděkování: 35×

Re: Neexistence přání/Duševní vakuum

Příspěvekod Roman274 » 10 led 2020, 13:36

marvin píše:........zkus udělat rozpouštění - lehneš si a pomalu rozpouštíš každou část těla od palců nohou až po hlavu.

Marvine dík za odpoveď.
Skúšal som uvoľňovať ako si písal. Ostalo telo iba ako schránka a nič. Vedomie napnuté z tej koncentrácie. Vždy som zaspal až keď som toto ukončil a zmenil polohu. Ale nie hneď. Nervová soustava v poriadku. Pohoda. Len mám toľko energie, nie prepätie, že mám s týmto problémy. Niekde som čítal, že am vojaci používajú nejakú mentálnu techniku na rýchle zaspatie aj v bojových líniách. Tak som chcel vedieť či tu niekto niečo také nepoužíva ;)

Uživatelský avatar
jakpro100
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 56
Registrován: 15 pro 2015, 12:07
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 18×
Obdrženo poděkování: 56×

Re: Neexistence přání/Duševní vakuum

Příspěvekod jakpro100 » 11 led 2020, 18:36

Myslím, že témata, o kterých tu píšete, jsou hodně častá a typická pro tuto dobu. I mě se velmi týkají.
Ten neklid, nepohoda, pocit, že nejsem v sobě, to je, možná, nějaká obranná reakce duše na to, když člověk v životě neřeší něco důležitého, co ho trápí. Namísto toho, pokud jde o mě, jsem se snažil vyhnout řešení toho nepříjemného neustálou aktivitou v jiných oblastech, neustálou činností, prací, ale i sportem nebo neustálým žraním, jen abych měl před sebou alibi, že nemám čas řešit ten nepříjemný problém. Pak se stane, že problém roste, duše se necítí dobře, nechce v tom žít a organismus se navíc neustále vyčerpává v nejrůznějších aktivitách. V mém případě to dospělo až do velmi vážného stavu. Spal jsem tak 3-4 hod denně, to je vražedné.
Až poslední měsíc mě to donutilo něco změnit. Začal jsem denně cvičit, nejen fyzické cvičení, ale i dechová cvičení, meditaci, soustředění, když nestihnu to, co si naplánuju, tak si z toho nic nedělám, můžu to udělat zítra, naopak se chválím za to, co jsem udělal. Pouštím si relaxační hudbu, hodně odpočívám, změnil jsem jídelníček, z něhož jsem vyřadil vše škodlivé. Navečer nekoukám do počítače, nepracuju ani nejím, naopak meditace a dechová cvičení jsou před spaním na místě. Když jsou v domě nějaké hluky, už se s tím tak nestresuju, ale lituju toho, kdo je dělá, protože škodí sám sobě. To mi pomohlo znovu lépe spát a najít ztracený klid. Najít doslova sám sebe, co jsem a co nejsem a kudy vede má cesta. Ale trvalo to, než jsem se naučil dýchat jakžtakž v klidu a zbavit se napětí. musí se to zkoušet denně, stále znovu, člověk se bude postupně v tomto zlepšovat a z každého zlepšení budete mít radost.
Lehko se to píše, když je někdo uprostřed těch problémů. Vysledoval jsem, že to souvisí s působením planety Uran - Uran je energie odstředivá, jakoby se snaží vystřelit duši ven z těla, viz jaderná reakce, nebo charakter archetypu Urana jako revolucionáře, který vystupuje ze stávajícího systému.. To může skončit i smrtí. Ukazuje se, jak je důležitá živlová rovnováha, tu jsem poněkud zanedbal, teď mám z toho vážné problémy.

No a k té radosti - radost je opakem smutku, je tedy součástí duálního nedokonalého světa. radost máme, když překonáme nějakou překážku, zažehnáme nějakou hrozbu, radost je uvolnění, které následuje po napětí. tyhle duality s v našem světě neustále střídají, jako nádech a výdech. možná, že překonání všech překážek přinese trvalou radost, ale pokud by nezbyly už žádné překážky, nebylo by důvod ani k radosti, jako protiváze napětí, nebezpečí a smutku. To by znamenalo asi stav vyšší, bez nějakého prožívání, jen čisté bytí. takže i radost je vlastně stav nízký, i když příjemný :)

Jurka
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 40
Registrován: 18 pro 2018, 21:31
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 13×
Obdrženo poděkování: 12×

Re: Neexistence přání/Duševní vakuum

Příspěvekod Jurka » 11 led 2020, 20:55

Ahoj všem,
taky jsem měl problémy se spaním, usínáním a taky s buzením v noci.
Byl to první věc na které jsem použil mysterium dechu, impregnaci vody a jídla.
Je to již více než rok a usínám a spím bez problémů ( občas se stane, ale opravdu výjměčně )
Zkuste to tak mělo by to zafungovat.
Pěkný den všem

Uživatelský avatar
Flox
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 278
Registrován: 26 zář 2010, 14:02
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 32×
Obdrženo poděkování: 75×

Re: Neexistence přání/Duševní vakuum

Příspěvekod Flox » 11 led 2020, 22:00

jakpro100 píše:No a k té radosti - radost je opakem smutku, je tedy součástí duálního nedokonalého světa. radost máme, když překonáme nějakou překážku, zažehnáme nějakou hrozbu, radost je uvolnění, které následuje po napětí. tyhle duality s v našem světě neustále střídají, jako nádech a výdech. možná, že překonání všech překážek přinese trvalou radost, ale pokud by nezbyly už žádné překážky, nebylo by důvod ani k radosti, jako protiváze napětí, nebezpečí a smutku. To by znamenalo asi stav vyšší, bez nějakého prožívání, jen čisté bytí. takže i radost je vlastně stav nízký, i když příjemný :)


Radost/štěstí vzniká, když považuejeme svůj současný stav za žádoucí a když přijímáme realitu. Nešťastný člověk aktivně odmítá to co se mu děje a situaci, ve které se nachází a odmítá se s tím ztotožnit. Vymezuje, rozděluje a odpojuje se tím od univerza. ;-D Kdo ve své mysli přijme vše, stane se Vším. Dokud to poznání bytost nezrealizuje na sobě, bude se zrozovat do situacií a forem, které ho zkonfrontují s částmi univerza, které odmítá. A toto utrpení povede k pochopení.
Lidé si myslí, že svobodný člověk dělá to, co dělat chce. Ale doopravdy svobodný člověk nemusí dělat to, co chce. Není otrokem žádostivosti svého ega být "lepší" než jiní :smich:

Uživatelský avatar
kedrigern
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 124
Registrován: 08 srp 2010, 19:41
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 11×
Obdrženo poděkování:

Re: Neexistence přání/Duševní vakuum

Příspěvekod kedrigern » 12 led 2020, 00:08

Flox píše:Radost/štěstí vzniká, když považuejeme svůj současný stav za žádoucí a když přijímáme realitu. Nešťastný člověk aktivně odmítá to co se mu děje a situaci, ve které se nachází a odmítá se s tím ztotožnit.
To je sice pravda, ovšem situace některých nešťastných lidí je velmi nepříjemná a pak je dost těžké toto přijmout a ztotožnit se s tím. Eckhart Tolle v jedné ze svých knížek píše, že i pokud je vnější situace natolik extrémní, že ji nejsme schopni přijmout, máme vždy druhou šanci: přijmout vnitřní situaci, tj. emoce, které ta vnější situace vyvolává.
May the Awareness be with you. Kedrigern z Hor Tichého Hromu

Uživatelský avatar
Flox
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 278
Registrován: 26 zář 2010, 14:02
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 32×
Obdrženo poděkování: 75×

Re: Neexistence přání/Duševní vakuum

Příspěvekod Flox » 12 led 2020, 01:04

Myslím, že tady lze nalézt inspiraci v knize Pokojný bojovník. Velmi často utrpení nepřichází přímo z našich smyslových vjemů, ale z jejich interpretace a projekce do budocnosti. Např. vidím v televizi reportáž o vraždě, mozek interpretuje obraz i zvuk, dodá asociace a význam události v sociálním kontextu a provede projekci události do mojí budoucnosti. Vznikne obava, strach a odmítání současného stavu společnosti a toho, že by se mi to mohlo taky stát. Celý tento proces je práce. Je tedy možné toto celé nebo nějakou z částí neudělat. Pokud je obtížné něco přijmout, lze s pomocí ukázněné mysli přestat tvořit myšlenky nežádoucnosti. Myslím, že Jednota je přirozený stav a oddělenost se musí udržovat. Proto jsou meditace s prázdnou myslí tak dobré. Zaujalo mě v rozhovoru s Dalajlámou, že k čínské vládě nemá žádné negativní pocity. Pokud to je pravda, tak je to velmi inspirativní: https://videacesky.cz/video/last-week-tonight-dalajlama
Lidé si myslí, že svobodný člověk dělá to, co dělat chce. Ale doopravdy svobodný člověk nemusí dělat to, co chce. Není otrokem žádostivosti svého ega být "lepší" než jiní :smich:

Uživatelský avatar
jakpro100
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 56
Registrován: 15 pro 2015, 12:07
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 18×
Obdrženo poděkování: 56×

Re: Neexistence přání/Duševní vakuum

Příspěvekod jakpro100 » 12 led 2020, 20:10

Flox píše:Radost/štěstí vzniká, když považujeme svůj současný stav za žádoucí a když přijímáme realitu. Nešťastný člověk aktivně odmítá to co se mu děje a situaci, ve které se nachází a odmítá se s tím ztotožnit. Vymezuje, rozděluje a odpojuje se tím od univerza. ;-D Kdo ve své mysli přijme vše, stane se Vším. Dokud to poznání bytost nezrealizuje na sobě, bude se zrozovat do situacií a forem, které ho zkonfrontují s částmi univerza, které odmítá. A toto utrpení povede k pochopení.


Možná nejsme ve sporu. Jelikož jsem se tím tématem kdysi zabýval, dám pár příkladů. Když jeden z týmů v hokeji či fotbale dostane gól, jeho hráči a fanoušci jsou smutní, protivníci se radují. Každý z nich má ke smutku či radosti důvod. Až bude skórovat první tým, budou emoce zase obráceně. Můžu být smutný, vzteklý, v nepohodě z toho, že se mi nedaři hodit šestka v člověče nezlob se, nedaří se mi uříznout rovně prkno, urodilo se mi málo švestek nebo nemůžu sehnat práci. Tím vzniká nepohoda, tlak z toho, že nemá to , co chci. Jakmile hodím v člověče šestku, uříznu prkno a seženu práci, nashromážděné napětí vystřelí ven v euforii radosti.
Možná jde mít radost z toho, že jsem špatně uříznul prkno nebo se mi neurodily švestky, budu si říkat, že příště to vyjde, nebo že je lepší se s tím smířit, než se tím trápit. Radost je pak o to menší. A pokud už bytost nemyslí vůbec na to, že by se mohla z něčeho vztekat a být v nepohodě, pak mizí i jakýkoli pocit radosti, zůstane jen tiché přijímání toho, co je. Radost potřebuje vyniknout při hrozbě smutku či napětí, tak jako světlo vedle tmy, je můj názor :)

Uživatelský avatar
Flox
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 278
Registrován: 26 zář 2010, 14:02
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 32×
Obdrženo poděkování: 75×

Re: Neexistence přání/Duševní vakuum

Příspěvekod Flox » 12 led 2020, 22:25

jakpro100 píše:A pokud už bytost nemyslí vůbec na to, že by se mohla z něčeho vztekat a být v nepohodě, pak mizí i jakýkoli pocit radosti, zůstane jen tiché přijímání toho, co je. Radost potřebuje vyniknout při hrozbě smutku či napětí, tak jako světlo vedle tmy, je můj názor :)


Myslím, že spokojenost vzniká, když věci, které se dějí bereš jako žádoucí, ale nijak moc o tom nepřemýšlíš. Pocit štěstí vzniká když věci, které se dějí bereš jako žádoucí a aktivně si to uvědomuješ intenzivně o tom přemýšlíš. Tudíž hrozba z nežádoucího podporuje tvoje aktivní uvědomění si, že se to nakonec nestalo a přijímáš současný stav bytí o to intenzivněji. Takže ano, radost přirozeně vynikne, ale můžeš si vzít něco, se čím jsi "jenom spokojený" a prostě tam to uvědomění přidat.

https://videacesky.cz/video/bez-rukou-b ... z-starosti

Asi to budeme muset vyzkoušet a uvidíme :-) Moje znalosti jsou zatím bohužel jenom teoretické co se týče prázdné mysli. Třeba by k tomu Ankhur měl nějaké poznatky, pokud to tady ještě čte :-)

A něco pro pobavení: https://www.youtube.com/watch?v=xAqFnuvRKL0
Lidé si myslí, že svobodný člověk dělá to, co dělat chce. Ale doopravdy svobodný člověk nemusí dělat to, co chce. Není otrokem žádostivosti svého ega být "lepší" než jiní :smich:


Zpět na “Obecná (Nezařazená) diskuze”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů