Kabala - jak zacit

Moderátoři: Arex, Cagliostro

Uživatelský avatar
Pete
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 422
Registrován: 01 lis 2010, 02:17
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 31×
Kontaktovat uživatele:

Kabala - jak zacit

Příspěvekod Pete » 15 úno 2011, 17:12

Muzete doporucit nejakou knihu pro uplne zacatecniky v Kabale ? (CESKY) Samozrejme Bardon prichazi v uvahu, ovsem netusim zda se to hodi pro opravdove zacatecniky, byl bych rad kdyby jste mi nektere knihy doporucili

Již původní díla o kabale nejsou nikdy stejná a často se odporují (přestože základ kabaly byl pouze jeden :!: ) či se rozchází, viz. např Frant. Kabelák-Kabbalistické zasvěcení (1940), Old. Eliáš-Kabbala (1938) či Klíč k opravdové kabale (1993) a pod.


Tyto knihy zminoval Cagliostro v jinem topicu, ovsem zase nevim zda se hodi pro zacatecniky (a popr kterou z nich zvolit) budu vdecny za radu.

Uživatelský avatar
Cagliostro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1224
Registrován: 11 bře 2010, 11:16
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 521×

Re: Kabala - jak zacit

Příspěvekod Cagliostro » 15 úno 2011, 17:22

Zmíněné knihy nejsou úplně vhodné pro začátek. Zde bych asi doporučil od Eliáše Úvod do magie, kde je více jak polovina knihy právě o Úvodu do kabaly (http://www.grimoar.cz/oe_04/oe_04.php?).
Ego sum, qui sum!

ilimli
trochu se tu rozkoukávám
trochu se tu rozkoukávám
Příspěvky: 4
Registrován: 25 úno 2014, 14:14
pohlaví:

Re: Kabala - jak zacit

Příspěvekod ilimli » 14 led 2017, 00:34

Je možné opravdu pochopit Kabalu i prakticky bez znalosti hebrejštiny?

Uživatelský avatar
Adam
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 705
Registrován: 07 čer 2010, 02:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 481×
Obdrženo poděkování: 358×

Re: Kabala - jak zacit

Příspěvekod Adam » 14 led 2017, 01:32

Ano. V úvodu ke Klíči k opravdové kabale je to docela jasně řečeno. Ale ponoříš-li se do toho, pravděpodobně v nějaké fázi budeš chtít poznat alespoň základy hebrejštiny, neb je s kabalou neodmyslitelně spjata. Není od věci se obeznámit s alefbejt a trochu zjistit, jak hebrejština jako jazyk funguje. Každý jazyk má svou vnitřní strukturu a kdo ho chce obsáhnout, musí se v něm naučit myslet. Mezi hebrejským myšlením a kabalou existuje analogie, takže to obeznámení se může pomoci.

S pozdravem: Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem :-)

Adam
Nejsem ani duše, ani tělo, nesmrtelný duch-JÁ jsem,
jsem pouhý svědek tohoto bytí... :akasha

ilimli
trochu se tu rozkoukávám
trochu se tu rozkoukávám
Příspěvky: 4
Registrován: 25 úno 2014, 14:14
pohlaví:

Re: Kabala - jak zacit

Příspěvekod ilimli » 15 led 2017, 00:32

Děkuju za odpověď. Trochu mi dělalá problém pochopit jména 72 géniů, ze tří veršů z XIV. kapitoly Exodu. A už více lidí mě odkazovali na studium hebrejštiny. Hezký večer

Uživatelský avatar
Adam
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 705
Registrován: 07 čer 2010, 02:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 481×
Obdrženo poděkování: 358×

Re: Kabala - jak zacit

Příspěvekod Adam » 15 led 2017, 02:18

Géniové spadají spíš do sférické praxe (2. kniha), ale je to na dosti místech dobře vysvětleno - 3 verše ve třech řádcích pod sebou... U hebrejštiny je potíž se samohláskami, což asi víš, ale přepisy do latinky existují, dokonce i různé tabulky srovnávající přepisy jmen u různých autorů. Co přesně hledáš? Adam
Nejsem ani duše, ani tělo, nesmrtelný duch-JÁ jsem,
jsem pouhý svědek tohoto bytí... :akasha

ilimli
trochu se tu rozkoukávám
trochu se tu rozkoukávám
Příspěvky: 4
Registrován: 25 úno 2014, 14:14
pohlaví:

Re: Kabala - jak zacit

Příspěvekod ilimli » 20 led 2017, 01:18

Přemíšlím nad tím jak obejít hebrejštinu, někde jsem četl, že Kabala je starší než židé. Když i Jména géniů jsou vázána na hebrejštinu a její pravidla. Také mně znejistil Achab Haidler - http://lamedwaw.org/613/ha-meforas , kde zpochybňuje ezoterické výklady, že snad jedině v pravidlech hebrejského nazírání tvorbě slov je možné pochopit projevenou skutečnost. Egypťany prý tvořili národy semitů a nubijců. Pokud bude nějaká kabala starší, než židé, nejspíš stejně bude hebrejštině podobná. Přemítal jsem, zda něco podobného kabale není v Sanskrtu nebo ve Staré Perštině - řeči které prý jsou nějak blízké řeči Atlantidy. Jak vidím,stejně tyto úvahy budu muset opusti.

Uživatelský avatar
Adam
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 705
Registrován: 07 čer 2010, 02:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 481×
Obdrženo poděkování: 358×

Re: Kabala - jak zacit

Příspěvekod Adam » 20 led 2017, 13:29

Achaba mám rád, ale myslím, že hermetická vrstva je mu cizí (i když někdy ho podezírám, že o části poznaného mlčí). Jeho videa krásně seznamují právě s různými vrstvami hebrejštiny a židovského způsobu myšlení. Jeho výklady mají svůj nepopiratelný půvab a hloubku - neznám u nás většího judaistického zapálence.

Jak FB píše (v jiném vláknu je citace) - každá kultura měla svou pravou kabalu. Podstatou kabaly (jak jí rozumím) je uchopení písmen (dané kultury) v jejich nejryzejší podobě - úplně u kořene. Každé písmeno je potom chápáno nikoliv jako prostředek pro tvorbu slov a vyjádření myšlenky, ale jako původní nástroj (s)tvoření - samostatný symbol, pantakl zachycující čistou praideu spolu s jejím tvarovým, živlovým, zvukovým, barevným, pocitovým, ... vyjádřením. Brána učí ovládnutí živlů. Kabala bere stav dosažený v Bráně a posouvá ho na novou tvůrčí úroveň. Je to nové učení se jazyku - schopnosti "hovořit" kosmickou (Božskou) mluvou - nejdříve jednotlivá písmenka a po zvládnutí abecedy následují "slabiky" i celá "slova".

Proto není třeba umět hebrejsky, neboť zvuk "eM" - ať už napsaný latinkou, hebrejským MEM, řeckým MÍ, M-bukvicí nebo MAN runou - vždy reprezentuje tutéž praideu s vodní analogií a příslušnými přívlastky. Bardon (který znal i runickou praxi a hebrejskou esoteriku) extrahoval tuto čistou kabalistickou nauku do pro nás nejpřístupnější podoby, za což mu patří náš trvalý dík a vděčnost.

Takže záleží, co přesně chceš. Studovat se to dá z mnoha stran. Pro praxi je třeba zvládnout nejdříve Bránu - bez Brány ani rány :-D

Srdečně, A.
Nejsem ani duše, ani tělo, nesmrtelný duch-JÁ jsem,
jsem pouhý svědek tohoto bytí... :akasha

ilimli
trochu se tu rozkoukávám
trochu se tu rozkoukávám
Příspěvky: 4
Registrován: 25 úno 2014, 14:14
pohlaví:

Re: Kabala - jak zacit

Příspěvekod ilimli » 20 led 2017, 23:32

Děkuju za odpověď.


Zpět na “Kabala”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů