Introspekce (přiřazování živlů vlastnostem)

Moderátor: zebyja

Uživatelský avatar
Helena
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 904
Registrován: 18 črc 2013, 14:10
pohlaví: Žena
Poděkoval(a): 257×
Obdrženo poděkování: 56×

Re: Introspekce (přiřazování živlů vlastnostem)

Příspěvekod Helena » 04 bře 2014, 22:19

Takže tady v Pomůcce k introspekci je odvaha oheň, zatímco Touha po nejvyšším cíli (ztotožňuji to se chtěním, jak ho uvádí Brána) je voda. Takže jsem to poznala správně v rámci tohoto systému.
To TDS, co děláte, jede zřejmě jiný systém.
Tiše sedím, nic nedělám, jaro přichází a tráva sama roste.

Uživatelský avatar
Helena
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 904
Registrován: 18 črc 2013, 14:10
pohlaví: Žena
Poděkoval(a): 257×
Obdrženo poděkování: 56×

Re: Introspekce (přiřazování živlů vlastnostem)

Příspěvekod Helena » 01 dub 2014, 16:41

kam byste zařadili "nesoustředěnost, rozptýlenost, dělání více věcí najednou"? vzduch nebo země?

jsem zjistila, že to mám pod různými jmény u obou živlů :-)
Tiše sedím, nic nedělám, jaro přichází a tráva sama roste.

Uživatelský avatar
marvin
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2864
Registrován: 16 čer 2009, 10:52
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 553×
Obdrženo poděkování: 713×
Kontaktovat uživatele:

Re: Introspekce (přiřazování živlů vlastnostem)

Příspěvekod marvin » 01 dub 2014, 20:05

určitě vzduch. 100% . u země můžeš říct - slabá země, málo uzemění a koncentrace..
Pravá mysl pojme všechny lži a klamy, aniž by byla zmatená.
Pravé srdce pojme jed nenávisti, aniž by došlo k újmě.

Uživatelský avatar
Helena
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 904
Registrován: 18 črc 2013, 14:10
pohlaví: Žena
Poděkoval(a): 257×
Obdrženo poděkování: 56×

Re: Introspekce (přiřazování živlů vlastnostem)

Příspěvekod Helena » 05 kvě 2014, 19:14

Opět dotaz - řeším, zda nemám některé věci zařazené špatně. Když vezmete fyzické závislosti, je to vždycky země, protože je to "fyzické", nebo se to řídí charakterem té věci, na které je člověk závislý?
Např. (nedávám záměrně příklady moje vlastní): kouření - oheň, alkohol-voda? Co pak věci, jako je třeba kafe, léky, čokoláda atd. atd.?
Co psychické závislosti typu počítač, TV?
(A teď mě napadá, že i některé fyzické závislosti jsou de facto psychické).
Tiše sedím, nic nedělám, jaro přichází a tráva sama roste.

Uživatelský avatar
Adam
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 705
Registrován: 07 čer 2010, 02:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 481×
Obdrženo poděkování: 357×

Re: Introspekce (přiřazování živlů vlastnostem)

Příspěvekod Adam » 05 kvě 2014, 20:23

To závisí, co to v Tobě probouzí / co v Tobě rezonuje. Zrovna to kouření myslím v komentářích zmiňuje Clark, mrkni na to. Určitě se nedají všechny závislosti přiřadit jenom zemi. Pro někoho to může být neg. vzduch, protože si tím nahrazuje pocit svobody, pro někoho to může být neg. oheň když tím vlastně skrytě vybíjí agresi (naštve se a jde si zakouřit...), může to být samozřejmě i ta země pokud cigareta je prostředkem pro soustředění a dosažení vyrovnanosti... To jenom tak v letu střílím. Vždy je potřeba sledovat motivaci - odkrývat vrstvy od té nejzřetelnější až po ty rafinovaně skryté... Proč tolik času trávím před TV? Co mi to dává? Co od toho čekám? Před čím k obrazovce utíkám? atd. atd. - možná zjistíš, že je to pěkně spletitá pavučina s přesahem k více vlastnostem i živlům...
Nejsem ani duše, ani tělo, nesmrtelný duch-JÁ jsem,
jsem pouhý svědek tohoto bytí... :akasha

Uživatelský avatar
beo
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 615
Registrován: 09 led 2013, 12:55
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 20×
Obdrženo poděkování: 54×

Re: Introspekce (přiřazování živlů vlastnostem)

Příspěvekod beo » 05 kvě 2014, 23:57

Adam má pravdu. Nejde o to, že konkrétní vlastnost/závislost je spjata s něčím hmotným, jde o to jak na Tebe působí. Alkohol je spojen s ohněm, kouření nejspíš se vzduchem(plíce, stabilizace mentálu), ale možná i s vodou(klid).
"Duchu Boží, dej nám sílu růst, tak jako strom, Tvojí mocí v dobrém růst, své dary daruj nám...."

Uživatelský avatar
marvin
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2864
Registrován: 16 čer 2009, 10:52
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 553×
Obdrženo poděkování: 713×
Kontaktovat uživatele:

Re: Introspekce (přiřazování živlů vlastnostem)

Příspěvekod marvin » 06 kvě 2014, 07:39

Jenom se přidám ke klukům. Závislost rozebrat na detaily. Otázky typu: proč to dělám ? je to jenom mechanické? (vzít cigaretu do ruky, hrát si s ní mezi prsty).. je to jenom rutina? bezmyšlenkovitost - pak chybí Vědomí. Pokud mám slabou vůli tomu odolat (ikdyž mám vědomí toho, že bych to neměl dělat), tak je to nedostatek Vůle (ohně). Ale opět se bavíme jenom o jednom aspektu závislosti. Někdo má i vědomí, i vůli, ale není rozhodnutý. Nemá motiv s tím přestat. Neví, proč by to měl dělat... apod.

Takže asi to chce řešit konkretně na čem je člověk závislý. Také to může být ze strachu.. před sebou samým. Dokud jsi k věcem poután, tak máš jistotu. Osvobodit se znamená vykročit sám na neznámou půdu. A aby to nebylo tak snadné - ne od všeho je dobré se osvobozovat (za každou cenu : )
Pravá mysl pojme všechny lži a klamy, aniž by byla zmatená.
Pravé srdce pojme jed nenávisti, aniž by došlo k újmě.

Uživatelský avatar
zebyja
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 521
Registrován: 02 kvě 2013, 15:47
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 65×
Obdrženo poděkování: 181×

Re: Introspekce (přiřazování živlů vlastnostem)

Příspěvekod zebyja » 06 kvě 2014, 09:38

Jen dodám, že těch živlů může být i víc.. U mě např. kouření: závislost sama byla sice problém země, ale ve chvíli kdy jsem si to uvědomil a začal s tím pracovat.. Rychle to přešlo v problém ohně.. Nyní to u mě zasahuje i do zbylých dvou (Ty zbytky, které jsem neviděl).. Kouření je zrovna závislost, která hold postupem času proleze celou psychikou.. Jinak souhlasím s klukama.. Přesně tak jak to popisuje Marvin s tím pracuji a to z mého pohledu úspěšně..
Inteligentní člověk umí řešit problémy, genius jim umí předcházet..
_________________________________________________________
legenda pro mé příspěvky: offTopic, dodatek, předmět zprávy

Uživatelský avatar
Hollow
snažím se trochu psát
snažím se trochu psát
Příspěvky: 14
Registrován: 19 pro 2013, 20:36
pohlaví:

Re: Introspekce (přiřazování živlů vlastnostem)

Příspěvekod Hollow » 05 srp 2014, 18:02

Přemýšlel jsem nad introspekcí ohledně vlastností, jestli je možno mít 2 protichůdné vlastnosti. Například vytrvalost i nevytrvalost. V jednom případě se můžu projevovat jako netrpělivý a v dalším trpělivým.

Přemýšlel jsem nad tím proto, protože v bráně mistr uvádí, že někteří žáci mohli napsat až stovky chyb. Pokud tedy tolik napsali do negativního zrcadla, tak co za pozitivní vlastnosti jim zbyli ? Nehledě na to, že je celkem udivující, aby měl někdo takovou spoustu chyb. To už není člověk, ale ztělesněné peklo. :D

Je samozřejmě možné že psali každou maličkost typu - vymačkávám pastu zprostředka (jak se to řešilo už předtím).

Díky

PS : Tenhle příspěvek sem nepatří, ale je dost blízko k tématu a nechtěl jsem zakládat zbytečně celé nové téma. Pokud se tahle debata poněkud rozproudí (což si nemyslím), tak to šupněte někam jinam :)
Lepší se zeptat a být hlupákem chvíli, než se nezeptat a být hlupákem celý život.

Uživatelský avatar
marvin
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2864
Registrován: 16 čer 2009, 10:52
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 553×
Obdrženo poděkování: 713×
Kontaktovat uživatele:

Re: Introspekce (přiřazování živlů vlastnostem)

Příspěvekod marvin » 06 srp 2014, 07:21

Když půjdeš dost hluboko do sebe, tak taky najdeš stovky chyb. Můžeš je větvit a štěpit, různě kombinovat a propojovat. Nejsem si jistý jestli je to úplně nezbytné. Ty chyby většinou mají určité kořeny, kt. lze vystopovat.. A scházejí se potom do jednoho místa, proudu (živlu).

Málokdo je opravdovým ztělesněním pekla :diablo:
Pravá mysl pojme všechny lži a klamy, aniž by byla zmatená.
Pravé srdce pojme jed nenávisti, aniž by došlo k újmě.

Uživatelský avatar
Adam
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 705
Registrován: 07 čer 2010, 02:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 481×
Obdrženo poděkování: 357×

Re: Introspekce (přiřazování živlů vlastnostem)

Příspěvekod Adam » 07 srp 2014, 00:25

Ahoj Hollow, nemáš to jenom špatně pojmenované? To se snadno stane. Prozkoumej konkrétní situace, ve kterých se projevuje to, čemu říkáš vytrvalost a nevytrvalost a sleduj, z jaké motivace obojí vyrůstá. Motivace Tě dovede ke kořenu, jak o tom psal marvin. Můžeš třeba zjistit, že jsi trpělivý pokud jde o naslouchání druhým lidem, protože máš upřímný zájem slyšet, co se jim děje, který vyrůstá ze soucitu a empatie. Zároveň můžeš rozpoznat netrpělivost třeba při plnění větších úkolů, které nejde udělat na jeden zátah, což se projevuje nervozitou, špatnou organizací času (hrotím, hrotím, abych to dotáhl do konce - a ve všem ostatním jsem hluchý, slepý, ...), a kořen takového zkratovitého jednání najdeš např. v nesystematičnosti, strachu z neúspěchu, nebo ještě něčem jiném. A to už jsou odlišné vlastnosti - odlišné kořeny - jiné živly.

Osvědčila se mi detektivní práce typu:
Co vlastně znamená netrpělivost? (Nemůžu se dočkat konce nebo nějakého výsledku.)
Co převratného čekám od toho výsledku, že mi to brání být vědomě tady a teď? (Nějaký druh stimulace, uspokojení.)
Jaké uspokojení mi dosažení toho výsledku přinese? (Dobrý pocit, spokojenost se sebou, posílení sebedůvěry...)
Jaká moje potřeba je nenaplněná, že se potřebuji "dopovat" uznáním, dokazovat si, že na to mám? (Nízké sebevědomí, pocit méněcennosti.)
atd. atd.

Tuhle myšlenku jsem zatím nijak nerozvíjel, ale přijde mi, že kořeny negativních vlastností jsou takové černé díry - nenasycená (a nenasytná!) zranění osobnosti, duše - která mají tendenci se zaplnit za každou cenu. A protože naším obvyklým přirozeným stavem je, bohužel, nevědomost, působí tyto černé díry primárně na oblasti nevědomé (mimo Tvoji vědomou kontrolu), odkud je nejsnazší vytrhnout "kvantum energie" k rychlému zahnání hladu (fast-food). To jsou ty desítky a stovky negativních vlastností v nejrůznějších odstínech. Díra indukuje touhu být naplněna, ale protože impuls vychází z ní, "dosáhne" jenom na bezcennou potravu, kterou se nikdy nenasytí. Naopak, její hlad roste, pohlcuje toho čím dál víc, v extrémním případě dojde ke kolapsu, kdy pohltí celého člověka a ten se "zhroutí do sebe sama". No a opačným procesem je introspekce, sebepoznání a vědomá praktická práce na živlové rovnováze. Ta, nejen že tu díru dokáže zasypat, ale ještě na ní navrší kopec, ze kterého je vidět daleko, široko...

Vše dobré,

Adam
Nejsem ani duše, ani tělo, nesmrtelný duch-JÁ jsem,
jsem pouhý svědek tohoto bytí... :akasha

Uživatelský avatar
Hollow
snažím se trochu psát
snažím se trochu psát
Příspěvky: 14
Registrován: 19 pro 2013, 20:36
pohlaví:

Re: Introspekce (přiřazování živlů vlastnostem)

Příspěvekod Hollow » 07 srp 2014, 09:26

Marvin : Vidíš, to mě nikdy nenapadlo. V bráně jsou totiž uvedeny všeobecné vlastnosti např. zádumčivost, tak jsem chytil špatnou "vlnu". Nejspíš to bude pomůcka k rozřazováním živlů a né k vyhledávání vlastností. Teď už chápu proč ti to připadá jako zábava :D Já jsem se prostě u určitého počtu vlastností zastavil a nevěděl jak dál. Všechny ostatní vlastnosti už patřily k těm nadřazeným.

Adam : Špatně pojmenované je relativní pojem, spíš jak píšu nahoře, tak jsem napsal ty všeobecnější vlastnosti a když jsem našel nějakou novou, tak k nim patřila takže pro mě konec práce. A ona každá ta vlastnost má zase bezpočet paralel. Díky tomu se obtížnost introspekce zase zvyšuje...

Ta tvoje myšlenková mapa se mi líbí. Nejspíš ji ještě nějak upravím, aby byla komplexnější. Díky za tip !


Jinak díky za váš čas :)
Lepší se zeptat a být hlupákem chvíli, než se nezeptat a být hlupákem celý život.

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Re: Introspekce (přiřazování živlů vlastnostem)

Příspěvekod Arex » 07 srp 2014, 13:03

Hollow: Ještě jednu maličkost. Můžeš mít obě protikladné vlastnosti jednoho živlu (třeba odvahu a bázlivost), pokud stojíš na počátku ovládnutí dané vlastnosti. Např. na počátku jsi byl bázlivý, ale pracoval jsi na tom. Teď stojíš na pomezí. Když jsi v dobrém rozmaru a dobré situaci, jsi odvážný. Pokud se podmínky zhorší (třeba onemocníš, nebo budeš mít potíže v práci), objeví se původní bázlivost, která je zatím potlačena, ale ještě ne úplně zpracována. Jinými slovy: to, že se v Tobě projevují obě krajnosti, nemusí být špatně.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
Firzen
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 541
Registrován: 06 dub 2012, 17:30
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 99×
Obdrženo poděkování: 62×
Kontaktovat uživatele:

Re: Introspekce (přiřazování živlů vlastnostem)

Příspěvekod Firzen » 23 zář 2014, 22:05

Mám nekolik vlastností, u kterých si nejsem jistý jejich přiřazením k živlům. Nenašel jsem je ani na žádných kartičkách. Tady jsou ty, u kterých jsem se už pokusil určit přiřadit jim živly, ke kterým patří:

Závist - :voda: (možná i :zivel-zeme: , ale u mě spíš skutečna ta :voda: )
Nezodpovědnost - :zivel-zeme:
Nepohostinnost - :voda:
Nedochvilnost - :zivel-zeme:
Prosazování neuvážených názorů, u kterých pak často sám dojdu k tomu, že jsem se mýlil - :ohen:

Je to takhle správně, nebo se mýlím?
Předem moc děkuji :-)

Uživatelský avatar
team72
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 92
Registrován: 13 led 2010, 21:54
pohlaví:
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 17×

Re: Introspekce (přiřazování živlů vlastnostem)

Příspěvekod team72 » 29 zář 2014, 02:06

Nezodpovednost je vzduch


Zpět na “Astrální úroveň - 1. stupeň”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů