Kontrola, kázeň myšlenek a prázdnota mysli

Moderátor: zebyja

marvin
Administrátor
Administrátor
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 290×
Obdrženo poděkování: 385×
Kontaktovat uživatele:

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod marvin » 07 pro 2009, 14:32

ahoj ufi
1.)nepochybuj o svem uspechu.. musis verit ze se ti toto prvni, pocatecni cviceni zdari. je to pouze zacatek.. zde se rozhoduje jestli se dostanes dal nebo to vzdas..

.. rekl bych ze se 95% lidi, kt. to nemysli uprimne vazne, dal nedostanou

2.)co se tyce rozbehlych myslenek.. podle me je to prirozene.. kdyz mas cely den klid a jsi vpohode.. tvoje mysl je pomerne cista a nepotrebuje tolik veci "dohanet" a doresovat.
pokud jsi ve shonu a stresu, nemas cas spoustu veci resit aktualne a ihned a proto tvuj mozek tohle hazi na pozadi (obcas do podvedomi) a snazi se to vyresit jak nejdriv muze.. tzn ve chvilich volna nebo ve spanku (podvedomi a silene, smysl nedavajici sny)

3.)to ze se teprve ted myslenky rozbhehly podle me znaci, ze teprve ted jsi zacala poradne pouzivat svou koncentraci.. ze predtim jsi pouze zacinala trenovat meditaci, ale na nic ses nesoustredila..

ja osobne si myslm ze jsi stale na dobre ceste.. chce to jenom vytrvat.. neprestavej cvicit a medituj pravidlene.. ted jsi teprve otevrela brany (stavidla) a teprve ted se ti budou myslenky zpomalovat a trochu vice organizovat.. chce to jenom vytrvat
Pravá mysl pojme všechny lži a klamy, aniž by byla zmatená.
Pravé srdce pojme jed nenávisti, aniž by došlo k újmě.

ufik
jdu do sebe
jdu do sebe
pohlaví:

Příspěvekod ufik » 07 pro 2009, 15:03

Ahoj Marvine,

díky moc za odpověď. Je pravda, že tohle cvičení má pro mě mnoho rozměrů, vůbec jsem to nečekala.
Snažím se vytrvat, nějak mě to neodrazuje, jen mám občas pocit, že jsem nějaká zabržděná.

No ale je fakt, že pro mě je to určitý řád, který FB vnesl do mého života. Nechci jej opustit.
Je to ale těšší, než jsem si myslela.

Už jen to, že díky FB jsem potkala pár skvělých lidí, je pro mě ukazatelem, že tato cesta je opravdová.

Děkuji za povzbuzení, někdy to člověk potřebuje :)

marvin
Administrátor
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod marvin » 07 pro 2009, 15:52

tohle cviceni ma mnohem vetsi rozmer nez si myslis..
uz jenom samotne meditace ti davaji opravdi vice nez to vypada.. zkus vydrzet a budes postupne zjistovat, ze spoustu veci se zmeni.. budes daleko koncentrovajsi - v beznem zivote se budes schopna daleko lepe soustredit.. zlepsi se ti pamet a vubec vsechny mentalni procesy.-)

jinak to s tim radem jsem taky uz psal v nejakym vlakne.-)meditaci tady mas vzdy..ikdyz o vsechno prijdes.-)

btw:nikdo nerikal ze to bude lehky.-)

Lussac
snažím se trochu psát
snažím se trochu psát
pohlaví:

Příspěvekod Lussac » 07 pro 2009, 22:49

Ahoj Ufiku,
Já to měl taky tak,přesně si to pamatuju.
Mám to i poznamenané v deníku z té doby,začátek -jsem si myslel,jak se vše rychle daří a najednou
ouha. Neschopnost soustředění,denní "povinnost" cvičit v danou hodinu,únava,řada nedařících se cvičení,atd.
Marvin to vše vystihl,chce to vydržet.
Ted jsi totiž teprve zjistila,kolik těch myšlenek tam vlastně číhá,a to je sám o sobě větší krok
dopředu,než se ti zdá.
Já jsem už začal taky,znovu pěkně od začátku,tak si držme palce!
Zdraví L.S. :D

ufik
jdu do sebe
jdu do sebe
pohlaví:

Příspěvekod ufik » 08 pro 2009, 09:55

Ahoj kluci,

děkuji. Jak vidím, děje se to a není to nic nenormálního. Tak to mě trochu uklidnilo.
Nicméně necvičím pravidelně. Hodinu na cvičení jsem si zatím nestanovila, protože nemám žádný pevný řád přes den.
Nevím, do jaké míry mě může pravidelný čas ovlivnit k lepšímu cvičení.
Ale jak to tady každý píše, zkusím to...

marvin
Administrátor
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod marvin » 08 pro 2009, 10:29

pevna hodina je fakt dobra...proste vsechny rutiny v zivote maji vyhody.. telo je pripravene psychicky i fyzicky:-)

samozrejme zalezi na tvoji praci..pokud delas na smeny je to horsi...

pokud stridas denni/nocni tak to je jeste horsi...

ale i tak se to da..

osobne se mi nejlip cvici rano..je takovy klid,pohoda, jsi odpocinuta a cerstva..jeste nez des do prace.-)

ufik
jdu do sebe
jdu do sebe
pohlaví:

Příspěvekod ufik » 08 pro 2009, 12:20

Ahoj Marvine,
dobře, zkusím cvičit pravidelně, něco na tom asi bude....
Jinak mám ještě několik dotazů.
Včera jsem četla článek od Allane Paula. Piše tam, že člověk sám se sebou vede stále dialog. Měl tam pekfektní návod ke cvičení, které se zaměřuje na jednu myšlenku.

Dialog je ale závislý jen na mé vlastní mysli. Umíme ho zasvatit a také rozvíjet.
Teď jde o tom, jak je vlastně první cvičení vnímáno. Mám v tom neustále zmatek. Protože jsme vlastně součástí vlastních myšlenek, proto se nás myšlenky týkají a je těžké se do nich neangažovat, protože jsou naše.

Druhá věc je, zda bych si měla po skončení cvičení "kontrola myšlenek" pamatovat vše, na co jsem po čas cvičení myslela?

Další otázka: Padl tady někde názor, že by se součastně s mentálními cviky v první stupni měly/mohly provádět i cviky tělesné či další, které jsou součástí prvního stupně.
To znamená, že cvičíš jedno cvičení - např. Kontrola myšlenek, také můžeš cvičit tělesně - např. protahovací cviky, pak se sprchuješ studenou vodou a kartáčuješ. Dále pak vedeš deník a do toho vědomě dýcháš a ještě vědomě jíš s pocitem, že každé sousto je tvé přání?

Jde o to, že FB píše, že pokud neskončíme jedno cvičení, neměli bychom se pouštět do dalšího. Také ale píše, že je možné cvičit 1 až 3 mentální cvičení současně, podle toho, kdo má kolik času.

To jsem zkoušela, ale dost se mi ta cvičení pletla, jako že jsem cvičila kontrolu mysli a pak třeba za 2 hodiny koncetraci na jednu myšlenku. Stávalo se mi, že se mi jednotlivé cviky tak prolínaly, že jsem nevěděla, které z nich vlastně cvičím.

Pokud bys mi mohl poradit, budu ráda.
Děkuji

marvin
Administrátor
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod marvin » 08 pro 2009, 13:06

zkusim ti to vysvetlit jak to mam ja nebo jak jsem to pochopil (precetl z komentaru a prispevku dalsich uzivatelu)

1.)neangazovat se, odpoutat se, stat se tichym neaktivnim pozorovatelem svych vlastnich myslenek - to je tezsi nez by se mohl zdat! od narozeni vnimame sve vlastni myslenky jako sami sebe.. spojujeme se s vyplodem sve mysli - s myslenkami kt. prichazi z akasi, ALE ktere nejsou MY! tento bod je velice dulezity si uvedomit. z pocatku je to velmi tezke..
.. ze zacatku jsem vzdy, pri tomto cviku, kdyz me nejaka myslenka napdla, jsem ji sledoval tak aktivne, ze jsem ji zacal rozvijet a zapojovat se do ni.. zacal jsem vest interni dialog, kt. neni CILEM civceni..
..snaz se uvolnit, naprosto se uvolnit a to nejenom telo, ale hlavne mysl.. vzdy si predstavuju jak se mi uvolnuje tlak v hlave..jak ji mam lehkou nebo uvolnenou ..relaxuji..
potom vzdy zjistim ze se moje koncentrace znasobi..ale takovym uvolnenym zpusobem..kdyz se neuvolnim,tak se hrozne nutim a tlacim to do hlavy ktera potom boli..
v tomto koncentrovanem ale relaxovanem stavu zacni poslouchat..vnimat myslenky. o nicem nepremyslej jenom nech myslenky prichazet.. divej se na ne zdalky.. kdyz prijde, jenom ji jakoby registruj..proste si v ten moment uvedom "aha - myslenka", ale nesleduj ji, nezacni ji rozebirat ..
priklad: si uvolnena, relaxujes ale pritom vnimas a cekas na myslenku, tedka te napadne.. "dneska na obede jsem nekoho potkala" - je to jenom zablesk.. tady si ho uvedomis, ale nezacnes ji dal aktivne rozebirat nebo rozvijet - nezacnes vnitrni monolog typu "kdo to byl - o cem sme si povidali" .. jenom ji registrujes.. nesoustredis se nani.. uvolnis se dal a nechas takle prichazet dalsi myslenky..

zprvu je to hodne tezke. kdyz se zacnes soustredit na myslenky prilis urputne, prilis energicky - neni to pasvni.. zacnou se ti vyrit hlavou jeste vic a nedaji se ani spocitat.. proto je velmi dulezite u toho byt uvolneny.. jenom jakoby cekajici, vnimajici, pozorujici ... tento stav se tezko definuje. ..zkousej to - ONO to prijde!

jakmile jednou pocitis, ze dokazes rozpoznat myslenku, ten impulz, zjistis ze to nejsi ty ... ze TY nejsi TVE myslenky.. potom zacnes zjistovat, ze tvem vnitrnim prostoru - v mentalnim prostoru je spoustu deju.. makro myslenky - velke pochody, souveti .. a pak mikro, jenom zablesky, utrzky, fantazie, vzpominky ...

2.)ptas se, jesli by sis je mela pamatovat - rekl bych ze ne. tohle civceni neni memoracni cviceni.. neprocvicujes pamet, mas se naucit odprostit se, jenom vnimat..jak jsem popsal.. samozrejme si jich budes pak vetsinu pamatovat.. az se naucis je rozpoznavat a pracovat s nimi.-)

3)opet - telesne cviky - jsou soucasti prvniho stupne. vytvor si rutinu . rano vstanes a po hygiene (muzes pouzivat treni rucniky apod - ja to nepraktiuji), udelas treba pozdrav slunci..nebo muzes treba tibetany a pak teprve zacnes meditacemi.. rutina = kazdy den.. s obmenami .. nebo pokud ti to bude vyhovovat vecer, muzes treba prijit v 5 z prace a kazdy den v 6 cvicit..taky sem to tak delal..
stejne tak neni nutnost cvicit fyzicky pred.. ja sem treba dost casto potreboval po.. po dlouhych meditacich me hodne bolela hlava..potreboval jsem proste rozptylit tu energii. .takze pak sem treba delal tai-ci, nebo tibetany, jogu.. nebo jit treba "sportovat"( myslim pohyb venku - ne zadny extrem)

4.)co se tyce vedomeho piti,jidla,dychani... a vubec vedomeho byti.. jak rikal Zdenek na setkani v opave.. je to hodne tezke .. uz to tu myslm psal i anubis.. impregnovat nebo proste zehnat jidlu /vode /vzduchu jeste jde.. mela by jsi to jakoby dela pred kazdym pozitim (hlavne jidla a piti) .. ale ani ja to nedelam vzdy.. je to pomerne tezke :_(
ale opet je to otazka zvyku.. vypozoroval jsem ze to opravdu funguje, treba jidla kt. se mi hur travi, nebo tak, staci kdyz je jis pomalu, vnimas to.. vklidu.. kdyz do nich vlozis myslenku zdravi, sily tak proste se potom citis hodne dobre...

ale v dnesnim svete.. v tom shonu, to jde velmi tezko:( kazdopadne verim ze kdyz se to stane rutinou tak je to pak supr.) ja jeste navic pouzivam Diamantovou voud, jestli ti to neco rekne .. voda ktera je pozitivne nabita a ktera je jeste vnimavejsi/citlivejsi (mimochodem existuji regulerni vyzkumy jednoho japonskeho profesora - kt. dokazal, ze voda reaguje na emoce, prani, zvuky a vubec myslenky.. meni svou strukturu..-)

5)civceni typu kontorla (pozorovani) soustredeni (udrzeni jedne myslenky) a prazdnota (odmitani vsech myslenek) .. by se meli cvicit postupne.. dokud se nedokazes zprvu vubec soustredit..vnimat myslenky, tak moc nema cenu cvicit dalsi. kazdopadne postupnym cvicenim kontoly jsem si i ja zacal pridavat z tech dvou dalsich. .treba po minute, dvou..

je to fakt supr.. protoze oni se jakoby doplnuji. .kdyz zacnes cvicit koncentraci na jednu myslenku, zjisti, ze jak se soustredis na jedno slovo, tak na pozadi utoci dalsi myslenky.. a zacnes si je uvedomovat (tak jak to mas delat v prvnim) .. stejne tak pri prazdnote.. si dokonale uvedomujes jak na tebe myslenky utoci (a ty je odmitas - opet ti to pomuze pri pristim cviceni kontoroly) .. tyto dalsi jakoby vymezuji to prvni, zjistujes pri nich jak civict ty ostatni.-) tak jsem to mel a mam stale ja.-)

stejne jak to pises.. ony se opravdu prolinaji , ale rekl bych ze postupem casu se ti zancou oddelovat ze se ti presne vymezi.. jinak 2hod ze zacatku mi prijde hodne.. je to podle me kamen urazu vsech aspirantu ..snazi se ziskat prilis mnoho za prilis kratkou dobu..

staci opravdu zprvu 10-15,30 min .. az po mesici rozsirovat.. takle akorat vyhoris a skonicis moc brzo:-) pritom realne vysledky se dostavuji individualne az treba po par mesicich.-)))

neni dulezite se pretahnout ale je dulezite vytvat, a cvicit pravidelne.-)

opet si myslim a Fra Veos to psal (a spoustu dalsich lidi mi to potvrdila) ze tohle prvni civceni, ten prvni stupen - je NAPROSTO nejdulezitejsi.. kdyz ho zvladnes dokonale F.Veos pise po 6-9mesicich... tak temi ostatnimi stupni projdes "jednoduse" .. ale kdyz ho proletis, tak ty dalsi nikdy nezvladnes.. nebudes vedet jak s nimi pracovat:_(

tak to jenom muj vlastni nahled .. samozrejme je to uplne individualni ,ale to jsou me zkusenosti a poznamky a komentare.-)

ufik
jdu do sebe
jdu do sebe
pohlaví:

Příspěvekod ufik » 08 pro 2009, 18:43

Ahoj Marvine,

díky moc za odpověď. No nemyslela jsem, že cvičím 2hodiny koncertrační cvičení. Já myslela, že jsem zpočátku cvičila jedno cvičení a zhruba za 2h. potom další a dost se mi to prolínalo.

Jinak chápu to správně - že můžu cvičit např. jedno mentální cviční a u toho současně cvičit fyzciké tělo, vést deník, požívat jídlo a vědomě dýchat?
Mě stále není jasné, zda nemám jen cvičit mentálně a až budu mít pefrektně zvládnuté cvičení mohu číst dál a tak tedy až potom cvičit - viz. další kroky v daném stupni.

Ale zdá se mi to nelogické.

Já zpočátku přečetla celý první stupeň a začala jsem potom až se cvičením.
Teď zatím provozuji fyz. cviční, sprcha, ručník. Mám také rozepsaný deník a dýchání vlastně mohu zařadit před každou meditaci, což také FB doporučil, že se tak lépe uvolníme.

Takže mohu cvičit všechny cviky 1 stupně zaráz? to znamená mentální, fyzické a další výše popsané.

Pak mi tedy není jasné, proč FB napsal, že se nemájí cvičit více než 2-3 cviky současně a ne víc a dokud nedokončíš úkol, nesmíš začít s dalším....

Ještě jde o přijímaní potravy jako eucharistie. Je o to, že tam bylo napsáno, že člověk má přijímat jídlo bez toho aniž by se 100% nesoustředil na to, co tím jídlem příjímá. Neměl by také s nikým během jídla komunikovat. Což je pro mě jaksi nereálné......

Děkuji předem za další odpověď mých dotěrných dotazů :)

marvin
Administrátor
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod marvin » 09 pro 2009, 13:06

ach ufi, s tebou to nebude lehke.-)

ufik píše:Jinak chápu to správně - že můžu cvičit např. jedno mentální cviční a u toho současně cvičit fyzciké tělo, vést deník, požívat jídlo a vědomě dýchat?

ano, domeditujes a muzes treba delat jogu.. nebo naopak rano delas tretni rucnikem a potom jdes cvicit ducha.. na konci dne si vsechno zapises do deniku.)

ufik píše:Mě stále není jasné, zda nemám jen cvičit mentálně a až budu mít pefrektně zvládnuté cvičení mohu číst dál a tak tedy až potom cvičit - viz. další kroky v daném stupni.

prosimte neber vsechno tak dogmaticky !
brana je jednak psana v originale nemecky, jednak je napsana uz pred 50 lety a halvne je hodne zjednodusena. ja jsem to pochopil tak, ze provadis cely prvni stupen - tedy rozvijis se na vsech urovnich soucasne..

marvin píše:Pak mi tedy není jasné, proč FB napsal, že se nemájí cvičit více než 2-3 cviky současně a ne víc a dokud nedokončíš úkol, nesmíš začít s dalším....

protoze v ruznych stupnich je pak vice ukolu a vice cviceni ale podle meho jedne urovne (mentalni, astralni nebo fyzicke) .. navic muzes cvicit proste vic veci, z vyssich stupnu se treba vracet a zdokonalovat si predesle apod.. ale nemela bys toho delat vic na jednou.. v ramci jedne urovne

je mozne ze budou v pozdejsich fazich na fyzickych urovnich cviky, kt. nezvladnes driv nez budes mit urovne mentalni nebo astralni .. nevim .. rozhodne to nebude pro prvni stupen .-)

jogu, rucniky a jine telesne praktiky muzes provadet nezavisle na magickem vycvicku prece.-))

marvin píše:Ještě jde o přijímaní potravy jako eucharistie. Je o to, že tam bylo napsáno, že člověk má přijímat jídlo bez toho aniž by se 100% nesoustředil na to, co tím jídlem příjímá. Neměl by také s nikým během jídla komunikovat. Což je pro mě jaksi nereálné......

bohuzel kvuli kazdodennim shonu a spatnym navykum je to skoro nemozne.. osobne se taky divam u jidla na TV nebo ctu apod... ale neni to ok.. pokud mam kdykoliv sanci, tak se snazim jist v klidu, osamote a plne soustreden.. .jde o to se tomu co nejvic priblizit , prijmout tenhle zvyk /rutinu a praktikovat to.

velky problem je socialni prostredi.. se mnoho lidma se vidis jenom pri jidle.. po prace mas moznost povidat si s partnerem jenom pri veceri apod... je to probs .. taky to tak mam.. kazdopadne melo by to jit zmenit.-)

ufik
jdu do sebe
jdu do sebe
pohlaví:

Příspěvekod ufik » 09 pro 2009, 14:38

Děkuji Ti Marvine za vyčepávající odpověď :D
Já to včera večer opět pročítala a došla jsem ke stejnému závěru.

Je mi trapné, že jsem jsem tím tak otravná.
Na začátku jsem to naprosto spontálně vše dělala současně, ale pak mě zmátla má kamarádka, která mi tvrdila, že to dělám špatně a že se to musí cvičit odděleně.

Takže jak vidím má původní cesta byla správná.

Děkuji

marvin
Administrátor
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod marvin » 09 pro 2009, 14:54

neni zac.-)

znovu rikam, neber vse jako dogma!

kazdy ten system chapeme nejak jinak, nektery veci nam prijdou logicky, jiny ne - v tomhle se mi Brana libi, prijde mi smysluplna.-)

clovek by se mel vzdy ridit intuici a vetsina zen ji ma mnohem silnejsi nez muzi.-)

branok
snažím se trochu psát
snažím se trochu psát
pohlaví:

Příspěvekod branok » 21 pro 2009, 15:53

Zdravim Marvin mam otazku ohladne cvicenia sledovanie chodu mysle. praktikujem cvicenie pocitanie nadychov . chcem sa opytat ci sa toto cvicenie berie uz ako kontrola na jednu myslienku ideu alebo ci to mozem este brat ako sledovanie myslienok. ked to cvicim tak svojou myslou sledujem ako vzduch prechádza mojim telom ale popri tom sa mi v mysli stale objavuju myslienky . tym ze sledujem svôj dych ziskavam lahsie odstup od myslienok a citim sa akoby viac ukotveny sam v sebe a prijemne uvolneny. Pocitanim dychov sa rychlejsie ukludnujem ako keby som sa snazil hladat odstup od chodu mysle a snazil sa nebyt prehnane koncentrovany no zaroven je tu otazka ci neklamem sam seba a ci by som to nemal cvicit tak ako to napisal FB dakujem ahoj

marvin
Administrátor
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod marvin » 21 pro 2009, 16:47

ahoj
ja bych prave rekl, ze uz je to spis aktivni cinost. kontrola myslenek je ciste pasivni stav.. ze zacatku (treba i nekolik tydnu) to muze byt problem. dosahnout absolutni pasivity, pozornosti - koncentrace a zaroven relaxace chce opravdu cvik a hlavne zkouseni. ze zacatku budes porad aktivne zasahovat do myslenek, budes se snazit nejakym zpusobem je smerovat apod..
rekl bych ze do toho spada i koncentrace na dychani..
ale zalezi na tom jak to vnimas
pokud si pouze vsimas, registrujes tve nadechy, jenom sledujes ze tve telo autonomne dycha, muze to byt ok, ale zaroven by jsi mel svoji pozornost presmerovat na chod myslenek.. ne na telesne funkce..
je to dobre pro zacatek relaxace, jenom vnimat telo, uvolnit se, registrovat jeho chod, nadechy, pnuti ve svalech.. to je pro relaxaci
ale pro samotnou kontrolu myslenek jiz musis byt pasivni.. musis se dokazat oddelit od aktivniho zasahovani do myslenek.. tzn. pokud je pocitas, vedome si rikas "nadech/vydech" .. uz zasahujes a podle meho nedelas cviceni kontroly..
ja ti rozumim.. sledujes dech, aby jsi zjiskal odsup od myslenek.. muze to byt dobre pro to, aby jsi dosahl stavu relaxace.. ale jakmile se jednou dostanes do pozadovaneho pasivniho stavu, prestanes vnimat nadechy, vydechy, vsechny chody tela a dokonce do velke miry i okolni zvuky..
jedine co by jsi mel vnimat a sledovat jsou potom tve myslenky.. mel by jsi mit pocit jakoby ty myslenky prichazeli z dalky (ne doslova, jenom proste po delsim cviceni zacnes byt schopen vnimat ze se v prazdne mysli vytvori myslenka).. k tomu je prave dobre cvicit i prazdnotu mysli..
dokazes pak perfektne identifikovat kdy je mysl prazdna a v ktery okamzik prijde myslenka..kdy se vytvori...
ukolem prvniho stupne je dokazat tyto stavy rozlisit a mit nad tim kontrolu..

kontrola jde z prvu hodne tezko.. vzdy me to po chvili naprosto frustrovalo, nebyl jsem schopen se v te zmeti obrazu, myslenek, dojmu a pocitu - z toho vnitrniho svetu vubec orientovat..

ale opravdu, po delsi dobe (dej si klidne mesic - kazdy den rano vecer 5-10 min.) ty myslenky budou jasnejsi.. nebudou to jenom zhluky kt. prolitaji velkou rychlosti.. budes schopen jednotlive namety rozpoznavat a vybirat si znich.. a hlavne jich ubyde...

a kdyz jsem byl nejvic rozpolceny, zacal sem zkouset soustredeni na jednu myslenku... tetno ukol je podle mne mnohem jednodusi nez samotna kontrola.. tady vis presne jesli ho civcis dobre nebo ne.. proste jakmile zjistis ze uz se zaobiras jinou myslenkou.. delas to spatne.. a zaroven pokud se hodne soustredis na jednu myslenku tak zjistujes, ze se ti do toho tlaci dalsi vjemy...

a vubec nejlepsi je prazdnota mysli.. tam je to definitvni.. sice nejtezsi cviceni co se tyce snahy a koncentrace, ale vis presne jesli ho cvicis spravne.. a vzdy kdyz mi nesla cvicit kontrola, zacal sem s prazdnotou.. tam si zacnes uvedomovat, kdy mas prazdnou mysl a kdy prichazi myslenka.. v ten moment se ti pak lepe cvici samotna kontrola.. protoze si dokazes urcit jednotlivou myslenku...

.....

rada na zaver.. nesnaz se spechat, bud maximalne uvolneny a porad mej na pameti, ze u kontroly jde o PASIVNI stav, o ODSTUP.. vubec se do niceho nenut.. NESNAZ se.. jenom bud uvolneny a pozorny..

team72
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
pohlaví:
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 11×

Příspěvekod team72 » 15 led 2010, 19:18

Prazdnota v mysle. Je paradox samo o sebe, lebo musim sledovat ci mam myslienky a to uz vyzaduje istu koncentraciu. Pomaha pritom sledovat dychanie, akoby to sledoval iny clovek. Nachadzat vnutorny JA je velmi prijemne (akoby clovek mal viac vrstiev), jemna vybracia. Na zaciatku pomaha predstava ze sledujem seba akoby z vonka, alebo z nutra, v podstate z dialky.
V pripade problemom s kolenami v asane, pomaha predstava, ze kolena sa pritahuju. Potom nastava strasne jemnucky pohyb a kolena su v poriadku.

Zpět na “Mentální úroveň - 1. stupeň”