Sedm smrtelných hříchů

Moderátoři: Cagliostro, Anubis

Uživatelský avatar
Tomáš
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 540
Registrován: 06 říj 2012, 11:08
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 90×
Obdrženo poděkování: 43×

Sedm smrtelných hříchů

Příspěvekod Tomáš » 18 lis 2012, 20:08

Tak nějak začínám koketovat s myšlenkou, která mi říká, abych začal při zušlechťování duše právě těmito vlastnostmi. Když jsem se na ní začal soustředit, tak se mi v mysli ukázala odnož, která tvrdila, že tyto hříchy jsou původem všech ostatních neřestí v mé duši.

Jsem o tom již přesvědčen, jen bych rád otevřít diskusi na toto téma, neb je to téma pro mě velmi aktuální. :) Ovšem nečiním tak ze sobeckosti, nýbrž s dobrou vůlí pomoci někomu, kdo by chtěl taktéž založit téma na tuto záležitost. :)

Wiki:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Sedm_hlavn%C3%ADch_h%C5%99%C3%ADch%C5%AF

Přirovnávání hříchů k určitým entitám mi přijde taktéž zajímavé. Bohužel nedokážu posoudit zda-li je tato informace pravdivá. Snad by někdo z již více zasvěcenějších mohl odtáhnout oponu nevědomosti. :)
Hospodin je tvůj ochránce, Hospodin je ti stínem po pravici.

Uživatelský avatar
miroslav
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 51
Registrován: 28 zář 2012, 13:47
pohlaví: Muž
Obdrženo poděkování:

Re: Sedm smrtelných hříchů

Příspěvekod miroslav » 22 lis 2012, 21:50

Doplnění wiki: Původ

Neřesti mohou být seřazeny souběžně s ctnostmi, jejichž jsou opakem nebo mohou být spojeny s hlavními hříchy, které křesťanská zkušenost rozlišuje podle Jana Kassiána a svatého Řehoře Velikého. Nazývají se hlavní, protože plodí jiné hříchy, jiné neřesti. Jsou to: pýcha, lakomství, závist hněv, smilstvo, nestřidmost, lenost nebo záhalčivost.

odst. 1866, Katechismus katolické církve, nakl. Zvon, 1995, Praha


Jan Kassián (Iohannes Cassianus) pravděpodobně mezi léty 415 - 435 sepsal Zvyky cenobitů a léky na osm hlavních neřestí (De institutis coenobiorum et de octo principalium vitiorum remediis).

sv. Řehoř Veliký (Gregorius Magnus) sepsal v roce 595 Mravní výklady knihy Jób (Moralia in Job).

Moje osobní zkušenost:

Na vrcholu pyramidy mám pýchu. Při introspekčním rozmotávání svých poklesků se k ní vždy dostanu.
"Vím, že nic nevím." Fakt? No já nevím :-)

FTX

Re: Sedm smrtelných hříchů

Příspěvekod FTX » 22 lis 2012, 22:43

Přirovnávání hříchů k určitým entitám mi přijde taktéž zajímavé.
Mě ne.

Pamatuj na zákon, že co je uvnitř je i vně. Proto každé emoci nutně musí odpovídat nějaká entita. Nestarej a nezajímej se o ně dokud se svém mikrokosmu nebudeš mít rovnováhu. Jinak v tobě akorát posílí nějakou vlastnost mimo tvoji schopnost kontroly. A tím znehodnotí a zakončí pádem celé tvoje duchovní snažení.

A nemyslete si, že Vám negativní entita dá jen špatné věci. Třeba uvidí, že máte sklon k hrabivosti a pomůže Vám zbohatnout. Tím se onen Váš sklon ještě dále posílí.

Je to to samé, jako kdyby ses toužil setkat s nějakým masovým vrahem, mafiánem či jiným zločincem a to naprosto bezbranný a vydat se mu napospas. Nebo chce se ti na výlet do Sýrie nebo Lybie? Jen tak. I kdybys měl šanci na přežití, tak bys zbytečně riskoval život.

A pokud se ti samovolně zjeví, tak mysli jen na Božskou Prozřetelnost, cokoliv, co ti říká ignoruj, neodpovídej a modli se.

Ovšem pokud je tvá magie jen intelektuání hra, tak samozřejmě není až tak škodlivé se něčím takovým zabývat.

miroslav píše:Na vrcholu pyramidy mám pýchu. Při introspekčním rozmotávání svých poklesků se k ní vždy dostanu.
Je dobře, že o tom víš. Tím tuto vlastnost alespoň oslabíš a pomalu začneš dostávat pod kontrolu.

Uživatelský avatar
Milda
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 610
Registrován: 05 úno 2012, 22:16
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: Sedm smrtelných hříchů

Příspěvekod Milda » 25 lis 2012, 12:33

Nejsou zadne hrichy
Kazdy clovek je Buh.
Buh muze vse.

Hrichy a odpustky jsou krestanska ovladaci metoda pro manipulaci ovecek.

Uživatelský avatar
miroslav
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 51
Registrován: 28 zář 2012, 13:47
pohlaví: Muž
Obdrženo poděkování:

Re: Sedm smrtelných hříchů

Příspěvekod miroslav » 25 lis 2012, 13:49

Milda píše:Nejsou zadne hrichy
Kazdy clovek je Buh.
Buh muze vse.

Hrichy a odpustky jsou krestanska ovladaci metoda pro manipulaci ovecek.


Dobře, berme to tedy jako skupinku hodně silných negativních vlastností. Jsou pro Tebe Mildo negativní?
Pro mě ano. S tím, že můžeme vše a jsme vlastně pořád jednou z tváří Boha souhlasím. Ale pokud můžeme vše, tak to mohou i ostatní tváře a nutně musí docházet ke kolizím a musí nastoupit kompromis. A některé vlastnosti tyto kompromisy vylučují. A některé hodně silně. Ze zkušenosti a instrospekčního bádání byla vybrána závažná skupina v různých kultůrách, náboženstvích či církvích.
"Vím, že nic nevím." Fakt? No já nevím :-)

Uživatelský avatar
DAn
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 200
Registrován: 23 úno 2011, 15:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 36×
Obdrženo poděkování: 49×

Re: Sedm smrtelných hříchů

Příspěvekod DAn » 25 lis 2012, 15:06

Milda píše:Nejsou zadne hrichy
Kazdy clovek je Buh.
Buh muze vse.

Hrichy a odpustky jsou krestanska ovladaci metoda pro manipulaci ovecek.


Ahoj,

samozřejmě, že každý člověk může vše, protože má svobodnou vůli. Nicméně pak je třeba počítat se zákonem karmy, tzn. každý čin (příčina) bude mít odpovídající následek. Zde si osobně myslím, že je naopak velice moudré vzít si příklad z náboženství - například z křesťanského desatera. Jeho dodržování, respektive neporušování může všem jedině prospět.
Pozn.: To že církev v historii dělala a nebo stále dělá věci, které s náboženstvím vůbec nesouvisejí je věc druhá. Ale to už je na každém, aby se naučil brát si ze všeho to co je mu prospěšné (co mu může pomoci) a né jen slepě přebíral nějaké ideologie.

FTX

Re: Sedm smrtelných hříchů

Příspěvekod FTX » 25 lis 2012, 19:55

Milda píše:Nejsou zadne hrichy
Kazdy clovek je Buh.
Buh muze vse.

Každý člověk není Bůh, ale jeho část. Je to to samé, jako kdybys vykřikoval, že jsi prezidentem ČR.

A pokud si přesně tohle myslí buňka tvého těla, tak se z ní stane buňka rakovinná a ta musí být násilím odstraněna a zničena. A pokud celek nezlikviduje takovou buňku, tak dojde k jeho úpadku.

I když může být propůjčena možnost jednat jménem celku, ale to je něco úplně jiného.


Jen tak mimochodem, takový pravý démon podobným způsobem překrucuje pravdu a tak lidi utvrzuje v přesvědčení, že si mohou dělat co chtějí bez ohledu na ty druhé.

Uživatelský avatar
Tomáš
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 540
Registrován: 06 říj 2012, 11:08
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 90×
Obdrženo poděkování: 43×

Re: Sedm smrtelných hříchů

Příspěvekod Tomáš » 25 lis 2012, 22:24

FTX píše:
Přirovnávání hříchů k určitým entitám mi přijde taktéž zajímavé.
Mě ne.

Pamatuj na zákon, že co je uvnitř je i vně. Proto každé emoci nutně musí odpovídat nějaká entita. Nestarej a nezajímej se o ně dokud se svém mikrokosmu nebudeš mít rovnováhu. Jinak v tobě akorát posílí nějakou vlastnost mimo tvoji schopnost kontroly. A tím znehodnotí a zakončí pádem celé tvoje duchovní snažení.

A nemyslete si, že Vám negativní entita dá jen špatné věci. Třeba uvidí, že máte sklon k hrabivosti a pomůže Vám zbohatnout. Tím se onen Váš sklon ještě dále posílí.

Je to to samé, jako kdyby ses toužil setkat s nějakým masovým vrahem, mafiánem či jiným zločincem a to naprosto bezbranný a vydat se mu napospas. Nebo chce se ti na výlet do Sýrie nebo Lybie? Jen tak. I kdybys měl šanci na přežití, tak bys zbytečně riskoval život.

A pokud se ti samovolně zjeví, tak mysli jen na Božskou Prozřetelnost, cokoliv, co ti říká ignoruj, neodpovídej a modli se.

Ovšem pokud je tvá magie jen intelektuání hra, tak samozřejmě není až tak škodlivé se něčím takovým zabývat.

miroslav píše:Na vrcholu pyramidy mám pýchu. Při introspekčním rozmotávání svých poklesků se k ní vždy dostanu.
Je dobře, že o tom víš. Tím tuto vlastnost alespoň oslabíš a pomalu začneš dostávat pod kontrolu.


Netoužím se s žádnou podobnou entitou setkat. A pokud se někdy setkám, tak věřím ve vítězství dobra a Božské Prozřetelnosti. ;) Navíc co se týče úplatkářství od neg. entit, tak by (věřím v to) neuspěly. A pokud ano, tak Bůh se mnou. Myslím, že si to jednoduše špatně pochopil, protože já to myslel čistě z hermetického hlediska, jelikož pokud existují entity pro špatné vlastnosti, tak musí existovat i entity pro vlastnosti dobré, což je směr, kterým se snažím ubírat. ;)

Pokud by se dalo uvažovat o tom, že je vše co dělám pouze intelektuální hra, tak bych zbytečně ztrácel čas, což věřím, že nedělám. ;)
Hospodin je tvůj ochránce, Hospodin je ti stínem po pravici.

Uživatelský avatar
Tomáš
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 540
Registrován: 06 říj 2012, 11:08
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 90×
Obdrženo poděkování: 43×

Re: Sedm smrtelných hříchů

Příspěvekod Tomáš » 25 lis 2012, 22:27

Milda píše:Nejsou zadne hrichy
Kazdy clovek je Buh.
Buh muze vse.

Hrichy a odpustky jsou krestanska ovladaci metoda pro manipulaci ovecek.


Chceš tím tvrdit, že vrah je Bůh, a že dokáže sám sebe dokonale ovládat a je pouze čistých vlastností? :o Tvoje tvrzení je dle mého názoru naprosto mimo a musím s tebou nesouhlasit. Tohle je naprosto špatné uvažování.
Hospodin je tvůj ochránce, Hospodin je ti stínem po pravici.

FTX

Re: Sedm smrtelných hříchů

Příspěvekod FTX » 26 lis 2012, 00:20

Tripař píše:jelikož pokud existují entity pro špatné vlastnosti, tak musí existovat i entity pro vlastnosti dobré, což je směr, kterým se snažím ubírat. ;)

Ano existují.

Jenže to musíš výrazně povznést své vědomí a urazit kus cesty abys je mohl vůbec kontaktovat. Proto mohou být naprosto nedostupné.

Zato ty negativní se dají kontaktovat s mnohem nižšími schopnostmi a požadavky na tebe jsou mnohem nižší.

V tom je zakopán pudl.

Uživatelský avatar
Milda
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 610
Registrován: 05 úno 2012, 22:16
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: Sedm smrtelných hříchů

Příspěvekod Milda » 26 lis 2012, 00:46

miroslav píše:
Milda píše:Nejsou zadne hrichy
Kazdy clovek je Buh.
Buh muze vse.

Hrichy a odpustky jsou krestanska ovladaci metoda pro manipulaci ovecek.


Dobře, berme to tedy jako skupinku hodně silných negativních vlastností. Jsou pro Tebe Mildo negativní?
Pro mě ano. S tím, že můžeme vše a jsme vlastně pořád jednou z tváří Boha souhlasím. Ale pokud můžeme vše, tak to mohou i ostatní tváře a nutně musí docházet ke kolizím a musí nastoupit kompromis. A některé vlastnosti tyto kompromisy vylučují. A některé hodně silně. Ze zkušenosti a instrospekčního bádání byla vybrána závažná skupina v různých kultůrách, náboženstvích či církvích.

Sam jsi ted potvrdil ta ovladaci schemata.
Laska by melo byt jedinne schema.

Uživatelský avatar
miroslav
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 51
Registrován: 28 zář 2012, 13:47
pohlaví: Muž
Obdrženo poděkování:

Re: Sedm smrtelných hříchů

Příspěvekod miroslav » 26 lis 2012, 14:54

Mildo jsou pro Tebe negativní??
"Vím, že nic nevím." Fakt? No já nevím :-)

Uživatelský avatar
Milda
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 610
Registrován: 05 úno 2012, 22:16
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: Sedm smrtelných hříchů

Příspěvekod Milda » 26 lis 2012, 17:56

miroslav píše:Mildo jsou pro Tebe negativní??

Myslim ze to nejsou hrichy a nejsou apriori negativni.
Jsou to programy mysli a jejich hodnoceni je egohra, ktera je poplatna dobe a mistu.

Treba lenost.
Liny clovek bude stupen lenosti posuzovat jinak nez hyperaktivni clovek.
Kdyz chce byt nekdo liny at je.
Je to jeho zivot.
Hrich i kdybych na nej veril, tak by to pro me nebyl.
:-)
Ma mira lenosti je dokonala.

FTX

Re: Sedm smrtelných hříchů

Příspěvekod FTX » 26 lis 2012, 21:29

Milda píše:Treba lenost.
Liny clovek bude stupen lenosti posuzovat jinak nez hyperaktivni clovek.
Kdyz chce byt nekdo liny at je.
Je to jeho zivot.
Hrich i kdybych na nej veril, tak by to pro me nebyl.

S tím se dá souhlasit jen do určité míry.

Pokud by ten samý líný člověk vydělával za to co skutečně udělá tak potom naprostý souhlas. Třeba původní indiánská kultura nevyžadovala se předřít prací a její členové byli spokojeni.

Pokud ovšem žebrá na pracáku a má se lépe než ti co pracují, tak je něco ve společnosti špatného.

Milda píše::-)Ma mira lenosti je dokonala.

Pokud by se třeba topil tvůj syn a ty jsi byl líný mu pomoci, tak potom už má lenost fatální následky. Nebo třeba pokud si necháš sloužit od ženy a nehneš ani prstem, necháš jí nosit těžké nákupy, prát na tebe, žehlit, vařit a zařizovat úplně vše v bytě, tak tvoji ženu obdivuji. Pokud uvidíš starou paní jak nemůže tak na místo toho abys ji pomohl si jen hladíš svoji lenost?

Je to jako proplutí mezsi Scyllou a Charybdou - na jedné straně útesů je workoholismus a hyperaktivita a na straně druhé troskotají lodě na naprosté pasivitě a lenosti.


Zpět na “Archiv, neaktivní témata..”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti