Šamanismus vs. hermetismus

Moderátoři: Cagliostro, Anubis

Uživatelský avatar
Ondra
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 618
Registrován: 26 led 2011, 22:54
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 30×

Re: Šamanismus vs. hermetismus

Příspěvekod Ondra » 12 pro 2012, 17:03

Také v poslední soud nevěřím, je to jen specifikum konkrétního náboženství. Totiž když pominu veškeré vlivy tohoto náboženství, tak vůbec nevím co si o posledním soudu myslet.
Jakože Bůh bude soudit sám sebe ???

Mildo : Příčina a následek existuje , jak se do lesa volá, tak se z něho ozývá. To je pro mne karma sic myšleno trochu s nadhledem.

Uživatelský avatar
Ava-rshen
snažím se trochu psát
snažím se trochu psát
Příspěvky: 24
Registrován: 30 zář 2012, 16:04
pohlaví: Muž

Re: Šamanismus vs. hermetismus

Příspěvekod Ava-rshen » 13 pro 2012, 09:51

miroslav píše:Dnes jsem tak přemýšlel nad rozdíly a slučitelností šamanských a hermetických praxí....
... je člověk, tedy já, součástí přírody (stvoření) a je roven ostatním částem???
... je člověk také částí stvoření (přírody), ale je nadřazen???
...


Zdá se mi, že v tom máš trochu zmatek. Jasně , že jsi analogická součást přírody. Ptáš se ale špatně, rozděl si více přírodu. Tedy makrokosmos je vše okolo tebe co nejsi ty (mikrokosmos).Moc jsi toho o makrokosmu nevypsal , zkus se podívat na vše co je obsaženo v pojmu makrokosmos a udělat si představu a ještě rozděl na viditelný a neviditelný svět. Kde se hermetici zmiňují o nadřazenosti nad makrokosmem? Ano díky té oné jiskře je ti dána možnost jednat s přírodou jako rovný s rovným. To však není jednoznačná nadřazenost.

Uživatelský avatar
miroslav
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 51
Registrován: 28 zář 2012, 13:47
pohlaví: Muž
Obdrženo poděkování:

Re: Šamanismus vs. hermetismus

Příspěvekod miroslav » 13 pro 2012, 20:34

Ava-rshen píše:
miroslav píše:Dnes jsem tak přemýšlel nad rozdíly a slučitelností šamanských a hermetických praxí....
... je člověk, tedy já, součástí přírody (stvoření) a je roven ostatním částem???
... je člověk také částí stvoření (přírody), ale je nadřazen???
...


Zdá se mi, že v tom máš trochu zmatek. Jasně , že jsi analogická součást přírody. Ptáš se ale špatně, rozděl si více přírodu. Tedy makrokosmos je vše okolo tebe co nejsi ty (mikrokosmos).Moc jsi toho o makrokosmu nevypsal , zkus se podívat na vše co je obsaženo v pojmu makrokosmos a udělat si představu a ještě rozděl na viditelný a neviditelný svět. Kde se hermetici zmiňují o nadřazenosti nad makrokosmem? Ano díky té oné jiskře je ti dána možnost jednat s přírodou jako rovný s rovným. To však není jednoznačná nadřazenost.


Já o voze, Ty o koze :-)
Psal jsem o vztahu člověka a přírody, jejich částí, v řádu stvoření. Přenesu li to tedy k tématu mikro a makrokosmu, tak mi jde o vtahy mezi různými mikrokosmy. I příroda jako celek je pouhým mikrokosmem sama k sobě. Makrokosmos je daleko přesahující přírodu. O vztahu mikro a makrokosmu zde z mého pohledu nepíšu.
Pro mě je makrokosmos něco jako nekonečně veliká množina prvků. Mikrokosmy jsou podmožinami. Některé podmnožiny jsou podmnožinami jiných nebo mají prvky společné, prolínají se. Je to velice zjednodušené a špatně pochopitelné. Musí se to prožít a procítit.
Nepíšu o nadřazenosti nad makrokosmem, ale nad jinými mikrokosmy. V šamanismu je to rovný s rovným, jak píšeš. V hermetismu jsi díky té jiskře nadřazen a ovládáš ostatní mikrokosmy silou a vůlí makrokosmu, tedy povznesením se nad množiny.
Doufám, že jsem se vyjádřil aspoň trochu pochopitelně. Teoretické termíny bez praxe jsou těžce pochopitelné.
"Vím, že nic nevím." Fakt? No já nevím :-)

Uživatelský avatar
Ava-rshen
snažím se trochu psát
snažím se trochu psát
Příspěvky: 24
Registrován: 30 zář 2012, 16:04
pohlaví: Muž

Re: Šamanismus vs. hermetismus

Příspěvekod Ava-rshen » 14 pro 2012, 00:20

miroslav píše:Já o voze, Ty o koze :-)
Přenesu li to tedy k tématu mikro a makrokosmu, tak mi jde o vtahy mezi různými mikrokosmy....


Stačilo myšlenky v prním příspěvku více rozvést, hele nejsem vědma :D.

Já to beru tak, že příroda je souhrnem všeho co je kolem nás a co není člověkem (makrokosmos). A právě člověk je souhrnem přírody v malém světe (mikrokosmem). Tedy to co je obsaženo v přírodě okolo mě už neberu jako mikrokosmy.
Naposledy upravil(a) Ava-rshen dne 14 pro 2012, 10:56, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Milda
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 610
Registrován: 05 úno 2012, 22:16
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: Šamanismus vs. hermetismus

Příspěvekod Milda » 14 pro 2012, 01:22

jackietae píše:Koukal jsem do "Brány" a našel v souvislosti se živlovými bytostmi toto:
"Na základě tohoto poznání teprve jasně pochopí, proč je psáno v bibli, že člověk je nejdokonalejší bytostí všech tvorů a že je stvořen podle obrazu božího."

Celkově to chápu tak, že člověk má v sobě boží potenciál, boží jiskru což ho odlišuje od ostatních. Ale samozřejmě záleží už pak jen na něm jak s tím naloží. A také záleží na jakém stupni vývoje se nachází a zda si to vůbec uvědomuje. Ono každý má svoji individuální pravdu, která se postupem času vyvíjí a čím dál více blíží té pravdě univerzální.

Tohle mi rezonuje. :-)

Uživatelský avatar
miroslav
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 51
Registrován: 28 zář 2012, 13:47
pohlaví: Muž
Obdrženo poděkování:

Re: Šamanismus vs. hermetismus

Příspěvekod miroslav » 14 pro 2012, 17:02

Ava-rshen píše:Stačilo myšlenky v prním příspěvku více rozvést, hele nejsem vědma :D.

Já to beru tak, že příroda je souhrnem všeho co je kolem nás a co není člověkem (makrokosmos). A právě člověk je souhrnem přírody v malém světe (mikrokosmem). Tedy to co je obsaženo v přírodě okolo mě už neberu jako mikrokosmy.


To potom nejsem pro Tebe mikrokosmem já, tedy vpodstatě neexistuji? Jsem pouze výplodem Tvého vnímání části makrokosmu? Neexistuji nezávisle vedle Tebe na Tvé úrovni?

Pokud jsme dva mikrokosmy vedle sebe, se stejnými možnostmi, silou a vůlí, tak může na tom být stejně zvíře, rostlina, kámen, elementár?
"Vím, že nic nevím." Fakt? No já nevím :-)

Uživatelský avatar
Milda
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 610
Registrován: 05 úno 2012, 22:16
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: Šamanismus vs. hermetismus

Příspěvekod Milda » 15 pro 2012, 17:01

Zajimava diskuze. Jestli mohu....

Priroda je pro mne cele stvoreni.
Je to dite otce-formy prveho boha a matky-nekonecne prilezitosti druheho boha.
Priroda je realizovana prilezitost dle vzoru otce-formy.
Biologove a chemici prirodu rozlisuji na zivou a nezivou.
Avsak to neni spravne deleni, protoze je cele stvoreni zive.
Je to jeden organismus.
Zadna cast tohoto stale ziveho stvoreni nemuze byt neziva.
To co lide nazyvaji smrt je jen zmena a je to stale zivot!

Makrokosmos a mikrokosmos je jen rozlisovaci pojem na kterem lze demonstrovat fraktalove usporadani stvoreni.
Rozlisujeme co je nad a pod nasi urovni fraktalu a to tak potom rozlisujeme jako makro a mikro.
Vsechna pravidla a principy plati pro makro i mikrokosmos.
To vyjadruje hermeticke Jak nahore tak dole.

Na dva lidi se muzeme podivat jako na 2 mikrokosmy, jako na dva fraktalove obrazy (v geometrickem fraktalovem vyjadreni), ktere jsou na stejne urovni matematickeho vnoreni fraktalu stvoreni.

Kamen, zvire, rostlina i clovek jsou ruzne fraktaly v jednom velkem zivem fraktalovem stvoreni.

Uživatelský avatar
Ava-rshen
snažím se trochu psát
snažím se trochu psát
Příspěvky: 24
Registrován: 30 zář 2012, 16:04
pohlaví: Muž

Re: Šamanismus vs. hermetismus

Příspěvekod Ava-rshen » 15 pro 2012, 17:49

Milda v podstatě odpověděl za mě a dost mi to ulehčil. Jen doplním ještě za sebe. ;)

Pro mě existuješ, jako další mikrokosmos. Zvíře, rostliny, elementár jak píšeš spadají do součástí makrokosmu a nemohou být součástí našeho mikrokosmu. Na pozemské bytosti (rostliny, kameny...) působí astrální vliv hvězd a podléhají mu. Když se hvězda pohybuje "postaví" se tak, že je s bytostí v přitažlivém vztahu. V člověku se pohybuje jen výron hvězdného vlivu. Nejsou proto na tom stejně jako my.

Když si představíš okolní svět jako oživené organismy a převedeš na svůj lidský organismus najdeš analogii. Tolik k viditelné části. Pokud přejdeš k části neviditelné, tři říše v sobě najdeš analogicky v přírodě fyzické a astrálu který do ní spadá a polarizuje se na dvě části fyziologické a psychologické takže máš analogickou trojnost.

Jak píše milda mikrokosmos a makrokosmos jsou ulehčující termíny v rozlišení.
Biologie, chemie, matematika, fyzika jsou dobrými pomocníky.

Uživatelský avatar
miroslav
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 51
Registrován: 28 zář 2012, 13:47
pohlaví: Muž
Obdrženo poděkování:

Re: Šamanismus vs. hermetismus

Příspěvekod miroslav » 15 pro 2012, 17:54

Milda píše:Zajimava diskuze. Jestli mohu....

Souhlasím, pro mě velice trefné vyjádření.
"Vím, že nic nevím." Fakt? No já nevím :-)

Uživatelský avatar
miroslav
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 51
Registrován: 28 zář 2012, 13:47
pohlaví: Muž
Obdrženo poděkování:

Re: Šamanismus vs. hermetismus

Příspěvekod miroslav » 15 pro 2012, 18:05

Ava-rshen píše: ...Na pozemské bytosti (rostliny, kameny...) působí astrální vliv hvězd a podléhají mu. Když se hvězda pohybuje "postaví" se tak, že je s bytostí v přitažlivém vztahu. V člověku se pohybuje jen výron hvězdného vlivu. Nejsou proto na tom stejně jako my.

Takhle to já nevidím. Podle mě jsme na tom stejně, člověk se jen tomu vlivu vzpírá a snaží se vydělit. A tím vzniká disharmonie, která ubližuje jemu samému (nemoci) a i okolí (toho je spousta). Sílu vidím právě ve využití a působení v harmonii s těmy vlivy.
"Vím, že nic nevím." Fakt? No já nevím :-)

Uživatelský avatar
Ava-rshen
snažím se trochu psát
snažím se trochu psát
Příspěvky: 24
Registrován: 30 zář 2012, 16:04
pohlaví: Muž

Re: Šamanismus vs. hermetismus

Příspěvekod Ava-rshen » 15 pro 2012, 18:10

Co se týče slučitelností šamanské praxe.
Zásadní rozdíl vidím třeba v imaginaci. Vezmeme šamany oblíbenou Ayahuascu. Z chemického složení Ayahuasca obsahuje mimo jiné taky Dimetyhltryptamin. Co prozatím zjistili chemikové , že v lidském organismu je tato látka přítomna v malém množství. Pravděpodobně je vylučováná šišinkou. Tato látka se podílí na tom čemu chemikové říkají halucinace. Hermetik však toto trénuje bez pomoci bylin, to co známe jako imaginace. Slučitelností těchto dvou praxí si proto nejsem jistý, ale píšu za sebe. ;)

Uživatelský avatar
miroslav
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 51
Registrován: 28 zář 2012, 13:47
pohlaví: Muž
Obdrženo poděkování:

Re: Šamanismus vs. hermetismus

Příspěvekod miroslav » 15 pro 2012, 18:19

Ava-rshen píše:..

No právě, mě se zdají neslučitelné. Ale já vidím hlavní problém v to názoru na rovnosti člověka a kamene např.. Jinak šamanská praxe není jenom o drogách. Používá se tanec, zvuky, spánková deprivace, ... Celkem se mi nelíbí, že se šamanismus šmahem převádí na drogy. Vůbec se nemusí používat. Ono v hermetické praxi by se dalo taky diskutovat o použití drog. Taky se používaly. A i působení vykuřovadel není tak úplně košer.
"Vím, že nic nevím." Fakt? No já nevím :-)

Uživatelský avatar
Ava-rshen
snažím se trochu psát
snažím se trochu psát
Příspěvky: 24
Registrován: 30 zář 2012, 16:04
pohlaví: Muž

Re: Šamanismus vs. hermetismus

Příspěvekod Ava-rshen » 15 pro 2012, 18:35

Vzpírat se můžeš jak chceš, ale nevymaníš se když nezačneš u sebe. Člověk je svým organismem ve středu působnosti sil přírodních, působí na nás stejné síly, ale okolním bytostem (rostliny, kameny, zvířata) je to fuk, když to zjednoduším.
S disharmoníí už míříš jinam, to jak člověk žije je jiná kapitola sama o sobě. ;)

Uživatelský avatar
miroslav
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 51
Registrován: 28 zář 2012, 13:47
pohlaví: Muž
Obdrženo poděkování:

Re: Šamanismus vs. hermetismus

Příspěvekod miroslav » 15 pro 2012, 18:44

Já myslím, že jim to není fuk.
"Vím, že nic nevím." Fakt? No já nevím :-)

Uživatelský avatar
Ondra
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 618
Registrován: 26 led 2011, 22:54
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 30×

Re: Šamanismus vs. hermetismus

Příspěvekod Ondra » 15 pro 2012, 20:54

Ava-rshen píše:Co se týče slučitelností šamanské praxe.
Zásadní rozdíl vidím třeba v imaginaci. Vezmeme šamany oblíbenou Ayahuascu. Z chemického složení Ayahuasca obsahuje mimo jiné taky Dimetyhltryptamin. Co prozatím zjistili chemikové , že v lidském organismu je tato látka přítomna v malém množství. Pravděpodobně je vylučováná šišinkou. Tato látka se podílí na tom čemu chemikové říkají halucinace. Hermetik však toto trénuje bez pomoci bylin, to co známe jako imaginace. Slučitelností těchto dvou praxí si proto nejsem jistý, ale píšu za sebe. ;)

No to je právě ten problém, že toto smýšlení je pouhou konstrukcí. Jak můžeš vědět, že to co je v hermetice bráno jako imaginace, je rovno užitím Ayahuascy, nebo čistého DMT, když s tím nemáš vlastní praktickou zkušenost ? Z mé zkušenosti mohu říct, že je to něco jiného, než imaginovat cokoliv do prostoru, spíš bych to nazval určitými vizemi, které se dají prožívat ve vysokých stavech meditačních, ale tyto stavy tak 1000x znásob. Je to teleport přímo do absoultní Jednoty, tedy pokud se bavíme o čistém DMT, Ayahuasca tam má ještě mnoho jiných přísad. Pokud s tím člověk neměl vlastní zkušenost, tak o tom nemůže nic tvrdit, prostě o tom nic neví, jen se snaží vykonstruovat to, co je lepší a co horší.

Osobně si myslim, že tyto cesty slučitelné jsou, ti co tvrdí , že ne, tak nemají s jednou částí praktickou zkušenost. Dokonce bych si dovolil tvrdit, že to šamanské poznání je vhodné pro pokročilejší duše, protože jinak si vše dezinterpretují a vznikne z poznání guláš. A konec konců steně na sobě musí člověk denně pracovat.
Hlavně si nemyslete, že užití těchto látek je procházka růžovou zahradou, není. A také není nikde psáno, že se vám toho poznání dostane.


Zpět na “Archiv, neaktivní témata..”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 hostů