Šamanismus vs. hermetismus

Moderátoři: Cagliostro, Anubis

Uživatelský avatar
Ava-rshen
snažím se trochu psát
snažím se trochu psát
Příspěvky: 24
Registrován: 30 zář 2012, 16:04
pohlaví: Muž

Re: Šamanismus vs. hermetismus

Příspěvekod Ava-rshen » 16 pro 2012, 04:27

Dobře, že to někdo vysvětlil. Pravda, o šamanismu vím houby :D.

FTX

Re: Šamanismus vs. hermetismus

Příspěvekod FTX » 16 pro 2012, 14:41

Ava-rshen píše:Dobře, že to někdo vysvětlil. Pravda, o šamanismu vím houby :D.

A ještě jedna poznámka. Šamani se pořádně zdrogovali na hranici smrti, ale 3x za život. Tím žádná závislost nevznikla. A pokud to nepřežili, tak nebyli hodni toho být šamanem. Tamější kultura možnost smrti respektovala.

Fetování malých dávek v rámci naší kultury je se šamanskou praxí neslučitelné.

Uživatelský avatar
Milda
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 610
Registrován: 05 úno 2012, 22:16
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: Šamanismus vs. hermetismus

Příspěvekod Milda » 16 pro 2012, 14:59

Myslim ze samanska praxe neni zadna presne ohranicena kategorie ani cinnost.
Dokonce si myslim, ze ma blizko k hermetickym principum, ale je to vice mene zenstejsi cesta nez hermeticka praxe. Rekl bych jinovejsi.

Rozhodne mnozstvi bylin a jejich frekvence uzivani neni dogma.
Nejaky saman muze mit jinou drogu jinak silnou a jinak casto nez jiny saman.
Je mozna zbytecne to z dalky hodnotit....

FTX

Re: Šamanismus vs. hermetismus

Příspěvekod FTX » 16 pro 2012, 15:06

Milda píše:...

Četl jsem o tom a máš pravdu, že frekvence je individuální.

Indiáni nejsou na těch rostlinkách závislí a to je to podstatné. Mají slavnosti třeba několikrát do roka, tam se zlískají, ale dál necítí potřebu cokoliv užívat.

To je propastný rozdíl oproti užívání psychotropních látek v naší kultuře.

Uživatelský avatar
Ondra
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 618
Registrován: 26 led 2011, 22:54
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 30×

Re: Šamanismus vs. hermetismus

Příspěvekod Ondra » 16 pro 2012, 18:40

FTX píše:
Ava-rshen píše:Dobře, že to někdo vysvětlil. Pravda, o šamanismu vím houby :D.

A ještě jedna poznámka. Šamani se pořádně zdrogovali na hranici smrti, ale 3x za život. Tím žádná závislost nevznikla. A pokud to nepřežili, tak nebyli hodni toho být šamanem. Tamější kultura možnost smrti respektovala.

Fetování malých dávek v rámci naší kultury je se šamanskou praxí neslučitelné.



S tím souhlasím, jen bych poznamenal, že DMT ve větších dávkách skutečně způsobuje "smrt". Prostě člověk umře, tento svět šmahem zmizí.
Je fakt , že to co jede ve velké míře v naší společnosti je šamanismu hodně vzdáleno. Tyto látky jsou užívány spíše pro zábavu, pak se ale nesměji lidi divit, že to může mít úplně opačný efekt.
Jinak šamani užívají při každém rituálu ayahuascu. Jenže takový šaman to má úplně jinak hozený, protože je k tomu veden už od malička a trvá mnoho let, než je schopen vykonávat řádnou šamanskou praxi samostatně.
Stejnak pokud to člověk myslí skutečně vážně, tak mu nezbyde než odjet do pralesa do Brazilie, protože pravá šamanská cesta je spojena především s pralesem.

Každopádně si myslím, že dobré se o toto poznání obohatit. Člověku to rozloží veškeré možné myšlenkové koncepty o kterých si myslí, že jsou například cestou, přitom je to ztráta času.

StarWalker
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 63
Registrován: 24 led 2012, 23:50
pohlaví: Muž

Re: Šamanismus vs. hermetismus

Příspěvekod StarWalker » 16 pro 2012, 20:05

miroslav píše:Jinak šamanská praxe není jenom o drogách. Používá se tanec, zvuky, spánková deprivace, ... Celkem se mi nelíbí, že se šamanismus šmahem převádí na drogy. Vůbec se nemusí používat.

Jen o drogách možná ne, ale o vyvolání disharmonie vedoucí ke změněnému stavu vědomí pravděpodobně ano.
Co naděláš...Chobot sem, Chobot tam... ;)
"Všude tam, kde se nadsmyslové bádání nachází v nějakém vztahu k lidskému egoismu, vyrůstají také nebezpečné stránky tohoto bádání."

Uživatelský avatar
Ondra
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 618
Registrován: 26 led 2011, 22:54
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 30×

Re: Šamanismus vs. hermetismus

Příspěvekod Ondra » 16 pro 2012, 20:07

StarWalker píše: o vyvolání disharmonie vedoucí ke změněnému stavu vědomí


proč disharmonie ?

StarWalker
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 63
Registrován: 24 led 2012, 23:50
pohlaví: Muž

Re: Šamanismus vs. hermetismus

Příspěvekod StarWalker » 16 pro 2012, 20:23

Ondra píše:proč disharmonie ?

Protože to na tom stojí. Už při výběru budoucího šamana se vybíralo tak, aby měl dotyčný blízko k astrálu. Použití technik jako tanec, zvuky, spánková deprivace,... ho potom uvolňovalo z už tak volných pout.
"Všude tam, kde se nadsmyslové bádání nachází v nějakém vztahu k lidskému egoismu, vyrůstají také nebezpečné stránky tohoto bádání."

Uživatelský avatar
Ondra
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 618
Registrován: 26 led 2011, 22:54
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 30×

Re: Šamanismus vs. hermetismus

Příspěvekod Ondra » 16 pro 2012, 21:08

Takže jakákoliv změna vědomí je disharmonií, prostě tý spojitosti nerozumím. Osobně bych tvrdil spíše opak, za pomocí harmonie se otevírám více universu, tyto látky tedy vyvolávají harmonii. Stejné jako u meditace , kde se díky harmonii otevíráme.
Pokud by v tom hrála jakákoliv disharmonie, tak by to mělo degradační vliv.
No a ze zkušenosti říkám , že to má jednoznačně harmonizující výsledek.

Uživatelský avatar
miroslav
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 51
Registrován: 28 zář 2012, 13:47
pohlaví: Muž
Obdrženo poděkování:

Re: Šamanismus vs. hermetismus

Příspěvekod miroslav » 16 pro 2012, 21:54

StarWalker píše:
miroslav píše:Jinak šamanská praxe není jenom o drogách. Používá se tanec, zvuky, spánková deprivace, ... Celkem se mi nelíbí, že se šamanismus šmahem převádí na drogy. Vůbec se nemusí používat.

Jen o drogách možná ne, ale o vyvolání disharmonie vedoucí ke změněnému stavu vědomí pravděpodobně ano.
Co naděláš...Chobot sem, Chobot tam... ;)

Nesouhlasím. Spíš jde o oproštění se od pout, které nás zaslepují. A řekl bych spíše, že jde o rozšířený stav vědomí.
Jinak já osobně tíhnu k šamanismu severoamerických indiánů a sibiřskému. Zkušenosti mám s jádrovým šamanismem (vlastní pokusy), jestli se to dá považovat za šamanismus, a severoamerickým (prodělal jsem léčení šamanem).
"Vím, že nic nevím." Fakt? No já nevím :-)

StarWalker
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 63
Registrován: 24 led 2012, 23:50
pohlaví: Muž

Re: Šamanismus vs. hermetismus

Příspěvekod StarWalker » 17 pro 2012, 01:03

Ondra píše:Takže jakákoliv změna vědomí je disharmonií

To netvrdím. Je však rozdíl dospět ke změně vědomí rovnovážným vývojem celku a nebo nadměrným zaměřením na jednu část bytosti. Jistě, obojí nese zkušenost, ale v prvém případě si můžeš být jistější, že ji dovedeš interpretovat bez zkreslení nižších aspektů osobnosti.
Ondra píše:Osobně bych tvrdil spíše opak, za pomocí harmonie se otevírám více universu

Za pomocí harmonie ve všech aspektech své bytosti by to tak mělo být.
Ondra píše:.., tyto látky tedy vyvolávají harmonii. Stejné jako u meditace , kde se díky harmonii otevíráme.

Viděl bych to víc na předráždění než na nastolení harmonie. Nebo, chceš-li jinak, tak na koláče bez práce. Přiblížení se něčemu, co je jinak přirozeným důsledkem jakosti a energetické kapacity organismu, který jen zrcadlí stav celkové vyladěnosti a rozvoje bytosti.
Ondra píše:Pokud by v tom hrála jakákoliv disharmonie, tak by to mělo degradační vliv.
No a ze zkušenosti říkám , že to má jednoznačně harmonizující výsledek.

V jakém časovém horizontu?
"Všude tam, kde se nadsmyslové bádání nachází v nějakém vztahu k lidskému egoismu, vyrůstají také nebezpečné stránky tohoto bádání."

StarWalker
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 63
Registrován: 24 led 2012, 23:50
pohlaví: Muž

Re: Šamanismus vs. hermetismus

Příspěvekod StarWalker » 17 pro 2012, 01:29

miroslav píše:Nesouhlasím. Spíš jde o oproštění se od pout, které nás zaslepují. A řekl bych spíše, že jde o rozšířený stav vědomí.
Jinak já osobně tíhnu k šamanismu severoamerických indiánů a sibiřskému. Zkušenosti mám s jádrovým šamanismem (vlastní pokusy), jestli se to dá považovat za šamanismus, a severoamerickým (prodělal jsem léčení šamanem).

Může být. Jde o to, kam až se s tím dá, s ohledem na principy na kterých to stojí, dostat. Šamanských směrů je vícero a jak už tady někdo zmiňoval, jsou poplatné místu a rase. Myslím, že není třeba dělat "ozembouchy" a "čulibrka" po vzoru nejprimitivnějších kmenů světa(tím nutně nemyslím severoam. indiány), které se prakticky nevyvíjejí, ale žijí z ortodoxního dodržování tradic o jejichž původu už sami téměř nic neví. Chtě nechtě pomalu vymírají a jestli se od nich má cenu něco naučit, tak rozhodně k přírodě ohleduplné skromnosti a nesobectví. V jejich magii a spiritualitě však nevidím vizi budoucnosti, ale ozvěnu starých časů, která může inspirovat i svést a která nevede tam, kde kráčeli osvícení Mistři velkých civilizací.
"Všude tam, kde se nadsmyslové bádání nachází v nějakém vztahu k lidskému egoismu, vyrůstají také nebezpečné stránky tohoto bádání."

Uživatelský avatar
Ondra
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 618
Registrován: 26 led 2011, 22:54
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 30×

Re: Šamanismus vs. hermetismus

Příspěvekod Ondra » 17 pro 2012, 08:33

StarWalker: Chápu, rozumim. No věř, že je to jinak. Celkově je to vysoce pychchicky náročné, možná i takovéto úsilí člověk nevydá ani za celý rok/y, proto jsem psal, že to není procházka růžovou zahradou. Tenhle směr co prezentuješ je přesně to co jsem psal na začátku, že v podstatě o tom nic nevíš. Stejné, jak když by jsis Bránu jen přečetl a něco si o ní myslel. Zapomeň na Chobota a jiné...
Učitel se může skrývat v mnohém. To je podstatou toho všeho. Vytvoří to určité spojení.
Harmonizujíci vliv to má trvalý a neměný, oči před tím už neuzavřeš.

Uživatelský avatar
miroslav
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 51
Registrován: 28 zář 2012, 13:47
pohlaví: Muž
Obdrženo poděkování:

Re: Šamanismus vs. hermetismus

Příspěvekod miroslav » 17 pro 2012, 10:52

StarWalker píše:...

Ano, nemá smysl kopírovat, jde o principy a pohled. Já osobně si nemyslím, že ty velké civilizace byly nutně lepší. Třeba ta naše rozhodně ne. A o historii se nedá moc hovořit. Je to jen víc propracovanějších teorií. Co je psáno bývá polámáno. Moje osobní názory.
"Vím, že nic nevím." Fakt? No já nevím :-)

StarWalker
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 63
Registrován: 24 led 2012, 23:50
pohlaví: Muž

Re: Šamanismus vs. hermetismus

Příspěvekod StarWalker » 17 pro 2012, 12:14

Ondra píše:StarWalker: Chápu, rozumim. No věř, že je to jinak...

Každému jeho nebe...
Šamanismus obecně+speciálně pro Tebe odstavec začínající tučným písmem:
Další druh jasnovidnosti se projevuje v tom, že následkem bezděčného vyšinutí živlů v duchu (mentálním těle) se tato schopnost projeví sama, což je patologický zjev. Rovněž silné otřesy při různých nemocech mohou vyvolat určitý stupeň jasnozřivé schopnosti. Obvykle se tento stav vyskytuje u lidí, kteří následkem mrtvice, nervového zhroucení a i jiných fyzických, psychických nebo duševních úpadků byli vyšinuti z normální rovnováhy a jako průvodní jev se u nich objevila zřetelná nebo méně zřetelná jasnovidnost.
Pro mága - praktika je ovšem tento druh jasnovidnosti nežádoucí, ježto vede dříve nebo později k úplnému zhroucení, což znamená nejen ztrátu jasnozřivé schopnosti, ale i podlomení zdraví, ba co více, může vést i k předčasnému konci. Tento druh jasnovidců je nanejvýše k politování a to i tehdy, když by jasnovidecké úspěchy těchto lidí byly přímo fenomenální. Do této kategorie patří i osoby, které případným mediálním nadáním mohou vyvolat jasnovideckou schopnost pomocí bytostí.
Ani tento druh není možno mágovi - praktikovi doporučit, protože i takové osoby končí obvykle nejen nervovým rozrušením, ale mnohem hůře, tj. dříve nebo později jako duševně choří.
V řadách duševně chorých, kteří museli být dopraveni do ústavu pro chorobomyslné, je mnoho těch, kteří se bez spolehlivého vedení zabývali problémy spiritismu a právě tomu „děkují“, za svůj beznadějný stav bez ohledu na to, zda motivy k tomuto studiu byly vážné nebo zda byla sledována pouhá zvědavost, případně ještě jiné povrchní a sobecké důvody.
Dalším druhem vyprovokovaného jasnozření, který rovněž náleží do shora uvedené skupiny, je násilné vyvolávání této schopnosti užíváním omamných prostředků jako jsou opium, hašiš, mescalin (peyotl), soma a jiné. Předpokládám, že mág této skupině jasnozření nebude věnovat pozornost, neboť vede pomalu, ale jistě k záhubě. Na užívání těchto a podobných nebezpečných opiátů si pozvolna zvykne každý nešťastník (jinak tyto lidi nelze nazvat), čímž si podlomí veškeré morální a duchovní základní pilíře, dále vůli a konečně nervové síly, což se vše samozřejmě vymstí na zdraví a na dalším magickém vývinu. Orient má miliony takových případů a i v západním světě a v ostatních civilizovaných státech se hojně vyskytují.
Samozřejmě je mágovi dána možnost, aby se - pokud sám ještě nedosáhl potřebné zralosti - tím, nebo oním způsobem přesvědčil o existenci jasnozření a o jiných nadpřirozených jevech, ale zpravidla, a to je právě ten nejchoulostivější bod, nezůstane jen při pouhém přesvědčení, nýbrž pokus se stane zvyklostí a takoví lidé pak nevyhnutelně skončí tímtéž způsobem jako všichni ostatní postižení.
Z tohoto důvodu nepopisuji v tomto svém díle žádný způsob, který by mága mohl svádět k pokusům s uvedenými prostředky a poukazuji raději v dalším na zcela neškodné metody, které podle duchovní zralosti dopomohou zcela automaticky k projevení jasnozřivé schopnosti a jsou tudíž průvodním jevem vyššího magického vývinu.


Můžeš se utěšovat tím, že Bardon Ayahuascu nejmenoval, nebo tím, že nezpůsobuje fyzickou závislost, na principu to však nic nemění.
Pro zajímavost, jím jmenovaná "soma", neboli Routa syrská (Peganum harmala) je co do složení Ayahuasce dost podobná(harmalin, harmin, tetrahydroharmin).
"Všude tam, kde se nadsmyslové bádání nachází v nějakém vztahu k lidskému egoismu, vyrůstají také nebezpečné stránky tohoto bádání."


Zpět na “Archiv, neaktivní témata..”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 hostů